Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-950/11-2/AM
z 30 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-950/11-2/AM
Data
2011.11.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
kapitalizacja
koszty uzyskania przychodów
podatkowa grupa kapitałowa
pożyczka
zapłata


Istota interpretacji
Czy na gruncie ustawy o CIT odsetki od pożyczki zaciągniętej przez Spółkę na zakup akcji w Spółce Zależnej będą stanowić koszty uzyskania przychodu (najpierw dla Spółki, a potem dla podatkowej grupy kapitałowej, w której Spółka będzie spółką dominującą) w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji (z zastrzeżeniem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, jeśli przepisy te będą miały zastosowanie)?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2011 r. (data wpływu 28.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej przez Spółkę na zakup akcji w Spółce Zależnej w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.09.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej przez Spółkę na zakup akcji w Spółce Zależnej w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W czerwcu 2011 roku Wnioskodawca (dalej: „Spółka”) nabyła 100% akcji spółki akcyjnej prowadzącej działalność m.in. w zakresie produkcji chemikaliów, rozpuszczalników (dalej: „Spółka Zależna”). Zakup akcji w Spółce Zależnej został sfinansowany częściowo ze środków uzyskanych przez Spółkę z oprocentowanej pożyczki udzielonej Spółce przez zagranicznego pożyczkodawcę, a częściowo z kwot przekazanych przez wspólnika na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki.

W celu uproszczenia rozliczeń pomiędzy Spółką a Spółką Zależną, oraz mając na uwadze strategię gospodarczą przyjętą w grupie kapitałowej, do której należą Spółka (oraz Spółka Zależna), w krótkiej perspektywie (najprawdopodobniej z dniem 1 stycznia 2012 r.) pomiędzy Spółką a Spółką Zależną planowane jest utworzenie podatkowej grupy kapitałowej, w której Spółka będzie spółką dominującą, zaś Spółka Zależna spółką zależną.

Planowane jest by Spółka - w oparciu o doświadczenia grupy kapitałowej do której należy - świadczyła na rzecz Spółki Zależnej usługi wsparcia biznesowego, usługi finansowe lub inne usługi, których charakter i zakres nie jest jeszcze definitywnie określony. Ponadto Spółka będzie otrzymywała od Spółki Zależnej dywidendę, zgodnie z przepisami prawa w tym zakresie.

Jeśli w dalszej perspektywie nastąpi nabycie przez Spółkę udziałów / akcji w innych spółkach kapitałowych, planowane jest powiększenie podatkowej grupy kapitałowej (poprzez zawiązanie nowej grupy kapitałowej) o te inne spółki (Spółka nadal zachowałaby jednak status spółki dominującej).

Zarówno Spółka, jak i Spółka Zależna, mają siedziby w Polsce i są polskimi rezydentami podatkowymi dla celów podatku dochodowego od osób prawnych („CIT”).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na gruncie ustawy o CIT odsetki od pożyczki zaciągniętej przez Spółkę na zakup akcji w Spółce Zależnej będą stanowić koszty uzyskania przychodu (najpierw dla Spółki, a potem dla podatkowej grupy kapitałowej, w której Spółka będzie spółką dominującą) w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji (z zastrzeżeniem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, jeśli przepisy te będą miały zastosowanie)...

Zdaniem Wnioskodawcy, na gruncie ustawy o CIT odsetki od pożyczki zaciągniętej przez Spółkę na zakup akcji w Spółce Zależnej będą stanowić koszty uzyskania przychodu (najpierw dla Spółki, a potem dla podatkowej grupy kapitałowej, w której Spółka będzie spółką dominującą) w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji (z zastrzeżeniem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, jeśli przepisy te będą miały zastosowanie).

Uzasadnienie

Zgodnie z ustawą o CIT, co do zasady:

  1. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 (art. 15 ust. 1).
  2. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in.:
    1. wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów i akcji (art. 16 ust. 1 pkt 8);
    2. wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a);
    3. naliczonych lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań w tym od pożyczek (kredytów) (art. 16 ust. 1 pkt 11);
    4. odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia określoną na dzień zapłaty odsetek (art. 16 ust. 1 pkt 60);
    5. odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji) a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia określoną na dzień zapłaty odsetek (art. 16 ust. 1 pkt 61).
  3. W podatkowych grupach kapitałowych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym obliczanym zgodnie z art. 19 jest osiągnięty w roku podatkowym dochód nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat za rok podatkowy suma strat przekracza sumę dochodów spółek różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej (art. 7a ust. 1).

Mając na uwadze powyższe w ocenie Spółki:

  1. W wyniku zawarcia umowy pożyczki Spółka uzyska środki finansowe konieczne dla nabycia udziałów w Spółce Zależnej, których nabycie powinno skutkować zwiększeniem skuteczności i efektywności prowadzonych przez Spółkę oraz Spółkę Zależną działań oraz ich zyskowności. W tym kontekście podkreślenia wymaga, że odsetki od pożyczki na zakup udziałów w spółce kapitałowej mają na celu osiąganie przez Spółkę przychodu (w szczególności w postaci przychodów z usług świadczonych na rzecz Spółki Zależnej).
  2. W konsekwencji odsetki od kredytu / pożyczki na zakup udziałów w Spółce Zależnej mają ewidentnie na celu osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, a poniesienie takiego kosztu jest racjonalne i uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej.
  3. W tej sytuacji rozstrzygnięcia wymaga, czy na gruncie ustawy o CIT odsetki od pożyczki od zaciągniętej przez Spółkę na zakup akcji będą stanowić koszty uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, czy też dopiero w momencie zbycia powyższych udziałów...
  4. Wnioskodawca podkreśla, że art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT określający moment rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków na nabycie lub objęcie udziałów / akcji - zdaniem Spółki - nie ma zastosowania w sprawie, co jednoznacznie wynika z poniżej przedstawionych przesłanek.
    1. Ustawa o CIT nie definiuje, co należy rozumieć pod określeniem wydatków na nabycie udziałów / akcji, przy czym zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego wydatek to suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś” (Słownik Języka Polskiego, www.sjp.pwn.pl) - powyższa definicja wyraźnie podkreśla element bezpośredniości dokonania wydatku - przenosząc ją na grunt przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, należałoby uznać, że przez wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji rozumie się jedynie wydatki pozostające w bezpośrednim związku, warunkujące objęcie lub nabycie udziałów / akcji (takie jak w szczególności cena nabycia, opłaty notarialne czy opłaty skarbowe).
    2. Istotne znaczenie ma też fakt posłużenia się przez ustawodawcę w przytoczonym wyżej przepisie sformułowaniem „wydatki na objęcie lub nabycie udziałów lub akcji” (a nie przykładowo „wydatki w celu objęcia lub nabycia”), co wskazuje jednoznacznie na konieczność istnienia najbardziej bezpośredniego związku przedmiotowych wydatków z nabyciem udziałów / akcji.
    3. Ponadto, Wnioskodawca zwraca uwagę, że w związku z faktem, iż przepis dotyczący tego rodzaju wydatków znajduje się w art. 16 ustawy o CIT, zawierającym katalog kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (czyli wyjątków od zasady uznawania wydatków za koszty podatkowe) pojęcie wydatków na nabycie udziałów / akcji należy interpretować możliwie wąsko.
  5. W związku z powyższym, zdaniem Spółki odsetki od kredytu / pożyczki zaciągniętej na nabycie akcji nie spełniają tak rozumianego warunku bezpośredniości, gdyż są jedynie wydatkiem związanym z uzyskaniem źródła finansowania nabycia akcji. W konsekwencji, moment rozpoznania odsetek, jako kosztów uzyskania przychodów nie powinien być łączony z reżimem podatkowym dotyczącym zbycia udziałów.
  6. W ocenie Spółki, odnośnie momentu zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek od pożyczki na zakup udziałów nie mają zastosowania przepisy art. 15 ust. 4 - 4e ustawy o CIT dotyczące rozliczania kosztów w czasie, ponieważ art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a i pkt 11 ustawy o CIT zawierają specyficzne dla odsetek postanowienia w tym zakresie (inaczej mówiąc, art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a i pkt 11 ustawy o CIT stanowią lex specialis w odniesieniu do art. 15 ust. 4 - 4e ustawy o CIT).
  7. Wobec powyższego, skoro przedmiotowe odsetki:
    1. pozostają w związku przyczynowym z potencjalnym przychodem Spółki lub z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, a zarazem,
    2. nie stanowią „wydatku na nabycie udziałów albo akcji” w Spółce Zależnej, to zgodnie z literalną treścią przepisów art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o CIT, takie odsetki będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.
  8. Na powyższą konkluzję nie ma wpływu planowane utworzenie podatkowej grupy kapitałowej, i w konsekwencji - mając na uwadze art. 7a updop - w czasie trwania podatkowej grupy kapitałowej Spółka, będzie nadal miała prawo zaliczyć odsetki od pożyczki na nabycie akcji w Spółce Zależnej do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty / kapitalizacji.
  9. W konsekwencji, odsetki od zaciągniętej przez Spółkę pożyczki na zakup akcji w Spółce Zależnej będą stanowić koszty uzyskania przychodu (najpierw dla Spółki, a potem dla podatkowej grupy kapitałowej, w której Spółka będzie spółką dominującą) w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji (z zastrzeżeniem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, jeśli przepisy te będą miały zastosowanie).

Wnioskodawca wskazuje, iż jego stanowisko odnajduje potwierdzenie w praktyce sądów i organów podatkowych.

Interpretacje i wyroki potwierdzające prawo do rozpoznania jako koszty podatkowe odsetek od pożyczki na nabycie udziałów w spółce zależnej w momencie ich płatności / kapitalizacji

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: „NSA”) oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego („WSA”). Przykładowo:

  1. W wyroku WSA w Warszawie z 7 grudnia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 1483/09), zgodnie z którym: „Podzielić należy stanowisko wyrażone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 kwietnia 2006 roku sygn. akt. II FSK 508/05 zgodnie z którym w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu.”
  2. W wyroku WSA w Białymstoku z 4 czerwca 2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 120/08), zgodnie z którym: „Koszt zaciągniętego kredytu, czyli odsetki, prowizje oraz różnice kursowe nie są traktowane jako wydatki na nabycie udziałów lub akcji, lecz jako zapłata za kredyt, wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji. W konsekwencji w przypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu na wydatki związane z nabyciem akcji - odsetki od kredytu oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p.”.
  3. W wyroku NSA z dnia 7 kwietnia 2006 r. (sygn. II FSK 508/2005), zgodnie z którym: „W wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie sa wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.”.
  4. W wyroku NSA z dnia 7 września 2004 r. (sygn. akt FSK 324/2004), zgodnie z którym „Przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654), należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z ich nabyciem”.

Spółka wskazuje, iż zaprezentowane stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacjach / pismach organów podatkowych.

Przykładowo:

  1. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 stycznia 2011 r. (znak IPPB3/423-808/10-2/MC), zgodnie z którą: „Wnioskodawca prezentuje stanowisko, iż (…) możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków w punktach 12-13 (w tym odsetek od kredytu na nabycie udziałów - przypisek Wnioskodawcy) wystąpi z chwilą ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji - w przypadku odsetek (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a, art. 16 ust. 1 pkt 11).” - interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej
  2. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 listopada 2010 roku (znak IPPB3/423-694/10-4/EB), zgodnie z którą: „Biorąc pod uwagę argumentację zawartą w niniejszym wniosku, Spółka uważa za prawidłowe stanowisko, iż zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 punkt 10) lit. a) oraz art. 16 ust. 1 punkt 11) updop, Spółce będzie przysługiwać prawo do zaliczenia jako koszt uzyskania przychodu odsetek od Pożyczek zaciągniętych i wydatkowanych na zakup udziałów spółki zależnej aż do całkowitej spłaty zadłużenia: - przypadku zapłaty odsetek - w momencie ich zapłaty, przypadku kapitalizacji odsetek - w momencie ich kapitalizacji.” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej
  3. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 lutego 2009 roku (znak PPB3/423-1614/08-2/ER) zgodnie z którą: „Odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup udziałów nie są wydatkiem, który warunkuje nabycie udziałów. Wydatek ten nie pozostaje w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów. Odsetki są związane ze źródłami finansowania nabycia udziałów, środkiem służącym do spłacenia ceny udziałów, lecz nie z samym wydatkiem na ich nabycie (tj. ceną). Wobec tego, odsetki od kredytów zaciągniętych na finansowanie zakupu udziałów nie stanowią „wydatków na nabycie udziałów” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 updop. (...) Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej
  4. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej z 10 sierpnia 2010 roku (znak ILPB3/423-441/10-2/KS), zgodnie z którą: „W konsekwencji w świetle przytoczonych powyżej przepisów prawa, orzecznictwa NSA oraz praktyki organów podatkowych, Spółka stoi na stanowisku, że odsetki od kredytu / pożyczki finansującej zakup przez Nią udziałów / akcji w spółce, będą dla Niej kosztem uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji (a nie w momencie zbycia tych udziałów).” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej
  5. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 23 lutego 2009 roku (IBPBI/2/423-1097/08/BG), zgodnie z którą: „W opinii I, koszty finansowania zakupu udziałów nie warunkują bezpośrednio skuteczności tego nabycia - konsekwentnie - zapłata odsetek od pożyczki, z której sfinansowano nabycie udziałów, nie stanowi wydatku na nabycie tych udziałów. Innymi słowy, koszty finansowania transakcji nabycia udziałów nie wypełniają dyspozycji przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop - odsetki od pożyczki na nabycie udziałów są wydatkiem związanym z finansowaniem nabycia, a nie „wydatkiem na nabycie udziału”. (...) Odsetki od pożyczek lub kredytów zaciągniętych na objęcie udziałów (akcji) są jedynie w pośredni sposób związane z procesem ich nabywania - stanowią zapłatę za pożyczkę/kredyt, z których sfinansowana została cena nabycia/objęcia. Z tego powodu odsetki te traktowane są jako ponoszone w celu osiągania przychodów i jako takie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Moment tego zaliczenia należy wyznaczyć zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdop, tj w dacie rzeczywistej zapłaty odsetek. W konsekwencji Spółka stoi na stanowisku, że odsetki od pożyczki, wykorzystanej na objęcie udziałów w „Spółce N” zapłacone na rzecz „Spółki L” będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie ich zapłaty.” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej
  6. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 marca 2009 r. (IPPB3/423-112/09-2/ER), zgodnie z którą: „A contrario, Spółka uznała, że odsetki od kredytu wykorzystanego na sfinansowanie zakupu udziałów w E stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty.” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej
  7. W piśmie Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 2002 r. (sygn. akt PB4/AK-8214-6905-192/02), zgodnie z którym: „Należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów. Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów (...) są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji.”
  8. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 czerwca 2008 roku (znak IP-PB3-423-421/08-2/KB), zgodnie z którą: „Stanowisko zgodnie z którym w świetle przytoczonych powyżej przepisów prawa, orzecznictwa NSA oraz praktyki organów podatkowych odsetki od kredytu / pożyczki finansującej zakup przez nią udziałów / akcji w spółce kapitałowej będą dla niej kosztem uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji należy uznać za prawidłowe”.
  9. W postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile z dnia 25 września 2007 r. (znak DD423-5/07), zgodnie z którym: „Zatem odsetki od pożyczek przeznaczonych na zakup udziałów/akcji w polskich spółkach będą kosztami uzyskania przychodów w momencie zapłaty bądź kapitalizacji.
  10. W postanowieniu Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 6 maja 2006 r. (znak 1472/ROP1/423-70/146/06/DP) zgodnie z którym: „ Art. 16 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów, pozwalając jednakże na zakwalifikowanie ich do kosztów uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodów z odpłatnego zbycia tych udziałów, zatem - w momencie ich zbycia. Przedmiotowe „wydatki na nabycie udziałów” należy jednakże odnieść do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie udziałów, tj. takich bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne nabycie, np. zapłacona cena, opłaty notarialne, opłata skarbowa, prowizja maklerska. Odsetki od kredytu lub pożyczki zaciągniętych w celu finansowania nabycia udziałów w spółce nie zalicza się do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie tych udziałów. Należy bowiem rozróżnić wydatki na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków.
  11. W decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 grudnia 2005 r. (znak 1401/PD-4230Z-104/05/IJ), zgodnie z którą: „Istotne dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy jest określenie zakresu znaczeniowego użytego w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy wyrazu „wydatków na nabycie”. W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej przez wydatki o których mowa w tym przepisie należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji czy udziałów, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie można zaliczyć odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z nabyciem akcji.”
  12. W postanowieniu Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego z dnia 18 kwietnia 2005 r. (znak RO/436/21/1/2005) zgodnie z którym: „Należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów (akcji). Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji.”
  13. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lipca 2010 r., (znak IPPB3/423-235/10-2/MC), zgodnie z którą: „Przez wydatki na nabycie akcji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT należy uznać wyłącznie te wydatki, które są bezpośrednio związane z ich nabyciem np. cena zakupu udziałów lub akcji, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Odsetki od kredytu bankowego, czy pożyczki zaciągniętej na nabycie akcji nie stanowią wydatku bezpośrednio związanego z nabyciem akcji, gdyż nie ma bezpośredniego związku pomiędzy zapłatą odsetek od pożyczki, a zakupem udziałów lub akcji. (...) W opinii Spółki odsetki od kredytu bankowego lub pożyczki zaciągniętej przez Spółkę stanowią jej koszt uzyskania przychodu w dacie spłaty lub kapitalizacji, o ile ograniczenia określone w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT nie mają zastosowania.” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej

Interpretacje dotyczące prawa do rozpoznania jako koszty podatkowe odsetek od pożyczki na nabycie udziałów w spółce zależnej w czasie trwania podatkowej grupy kapitałowej utworzonej z tą spółką zależną w momencie ich płatności / kapitalizacji

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo:

  1. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 sierpnia 2010 roku (IPPB3/423-354/10-2/EB), zgodnie z którą: „Odsetki od pożyczki zaciągniętej na prowadzenie działalności w tym m.in. na nabycie akcji Spółki Zależnej za okres przed powstaniem podatkowej grupy kapitałowej zapłacone w czasie trwania podatkowej grupy kapitałowej Spółka powinna rozpoznać jako koszty uzyskania przychodów Spółki w momencie ich zapłaty i koszty te powinny wpływać na dochód/stratę podatkowej grupy kapitałowej stosownie do treści art. 7a ustawy o pdop.” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej
  2. W interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 18 sierpnia 2010 roku (IPPB3/423-353/10-2/EB), zgodnie z którą: „Zdaniem Spółki zapłacone odsetki od pożyczki zaciągniętej na nabycie akcji innej Spółki stanowią koszty uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o pdop i mogą być uwzględnione przy obliczaniu dochodu/straty podatkowej grupy kapitałowej. (...) Biorąc powyższe pod uwagę fakt, że odsetki zostały ujęte w kosztach uzyskania przychodów w Spółce wchodzącej w skład podatkowej grupy kapitałowej, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, wówczas na podstawie art. 7a ustawy o pdop, odsetki takie będą uwzględnione w dochodzie podatkowej grupy kapitałowej poprzez dochód/stratę spółki wchodzącej w skład podatkowej grupy kapitałowej.” - interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej

Interpretacje dotyczące prawa do rozpoznania jako koszty podatkowe odsetek od pożyczki na nabycie udziałów w spółce zależnej po połączeniu spółek w momencie ich płatności / kapitalizacji.

Stanowisko Spółki znajduje również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych dot. możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek wypłaconych / skapitalizowanych po połączeniu spółek (w ocenie Spółki interpretacje te można per analogiam odnieść do zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku — utworzenie podatkowej grupy kapitałowej). Przykładowo:

  1. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2011 (znak IPPB3/423-159/07-5/11/S/AG), zgodnie z którą: „Podsumowując, Spółka uważa za prawidłowe stanowisko, iż zgodnie treścią art. 16 ust. 1 punkt 10) lit. a) oraz art. 16 ust. 1 punkt 11) Ustawy o CIT w związku z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8) Ustawy o CIT Spółce przysługuje prawo do zaliczenia jako koszt uzyskania przychodu odsetek od pożyczki zaciągniętej i wydatkowanej na zakup udziałów w P. w momencie zapłaty lub kapitalizacji tych odsetek aż do całkowitej spłaty zadłużenia, niezależnie od tego, czy po dokonaniu zakupu zostanie dokonane połączenie Spółki z podmiotem, którego udziały zostały nabyte czy też połączenie takie nie nastąpi, w przypadku dokonania takiego połączenia, potwierdzenie, iż Spółka lub P. (w zależności od wybranej formy połączenia) jest uprawniona do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu odsetek od pożyczki w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji także po dokonaniu przedmiotowego połączenia.” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej
  2. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 lutego 2011 roku (znak IPPB3/423-855/10-4/JB), zgodnie z którą: „Wobec powyższego, skoro przedmiotowe odsetki: pozostają w związku przyczynowym z potencjalnym przychodem Spółki lub z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, a zarazem, nie stanowią „wydatku na nabycie udziałów albo akcji” w Spółce Zależnej- to zgodnie z literalną treścią przepisów art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 UPodPraw, takie odsetki będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji. Na powyższą konkluzję nie ma wpływu planowane połączenie Spółki ze Spółką Zależną.” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej
  3. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 listopada 2011 roku (znak IPPB3/423-695/10-4/EB), zgodnie z którą: „Biorąc pod uwagę argumentację zawartą w niniejszym wniosku, Spółka uważa za prawidłowe stanowisko, iż zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 punkt 10) lit. a) oraz art. 16 ust. 1 punkt 11) updop, Spółce będzie przysługiwać prawo do zaliczenia bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu odsetek od Pożyczek zaciągniętych i wydatkowanych na zakup udziałów S: w momencie zapłaty lub kapitalizacji tych odsetek, aż do całkowitej spłaty zadłużenia, niezależnie od tego, czy po dokonaniu zakupu zostanie dokonane połączenie Spółki z podmiotem, którego udziały zostały nabyte czy też połączenie takie nie nastąpi, a w przypadku dokonania takiego połączenia, Spółka lub podmiot przejmujący (w zależności od wybranej formy połączenia) będzie uprawniona do zaliczenia bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu odsetek od Pożyczek także po dokonaniu przedmiotowego połączenia.” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej
  4. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 lipca 2010 roku (znak IPPB5/423-278/10-4/IŚ), zgodnie z którą: „W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od Pożyczki udzielonej w celu sfinansowania zakupu udziałów Spółki Córki, która następnie została przejęta przez Wnioskodawcę w wyniku połączenia przez przejęcie stanowią dla Wnioskodawcy w całości koszty uzyskania przychodów w podatku CIT w momencie ich zapłaty bądź kapitalizacji.” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej
  5. W postanowieniu Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 30 sierpnia 2007 r. (znak 1472/ROP1/423-274/07/MF), zgodnie z którym: „W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, iż Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zapłacone lub skapitalizowane odsetki od zaciągniętej pożyczki, zarówno przed jak i po przejęciu w/w spółek. Bez znaczenia jest tu fakt, że spłata pożyczki wraz z odsetkami lub jej kapitalizacja następuje zarówno przed, jak i po przejęciu przez Spółkę podmiotów, których udziały zostały nabyte za środki pochodzące z tej pożyczki.”
  6. W postanowieniu Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2005 r. (znak 1471/DPD2/423-131/06/AB), zgodnie z którym: „Fakt połączenia spółek nie wpływa na możliwość uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów odsetek lub różnic kursowych, stosownie bowiem do art. 93 ustawy - Ordynacja podatkowa, osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia (przejęcia) innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej (przejętej) osoby prawnej.”

W konsekwencji, w świetle przytoczonych powyżej przepisów prawa, orzecznictwa NSA oraz praktyki organów podatkowych Spółka stoi na wskazanym powyżej stanowisku, że odsetki od zaciągniętej przez Spółkę pożyczki na zakup akcji w Spółce Zależnej będą stanowić koszty uzyskania przychodu (najpierw dla Spółki, a potem dla podatkowej grupy kapitałowej, w której Spółka będzie spółką dominującą) w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji (z zastrzeżeniem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, jeśli przepisy te będą miały zastosowanie).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj