Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-112/09-2/ER
z 20 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-112/09-2/ER
Data
2009.03.20


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
data zapłaty
koszty uzyskania przychodów
odsetki od pożyczki
zakup akcji


Istota interpretacji
Czy odsetki od pożyczki wykorzystanej na zakup udziałów stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty?



Wniosek ORD-IN 345 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15.01.2009 r., (data wpływu 02.02.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.02.2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

I Sp. z o.o. (dalej „l” lub Spółka”) zamierza zawrzeć umowę, na podstawie której nabędzie udziały w innym podmiocie - E Sp. z o.o. (dalej „E”). Zakres działalności E jest zbliżony do zakresu działalności l. Celem transakcji nabycia udziałów jest rozszerzenie przez l terytorialnego zasięgu działalności, umocnienie pozycji rynkowej Spółki - bowiem w dłuższej perspektywie czasowej planowane jest połączenie E i I.

W celu sfinansowania transakcji nabycia udziałów E, I zaciągnie pożyczkę od podmiotu powiązanego P (podmiot brytyjski). Kwota pożyczki będzie wyrażona w PLN. Kwota udzielonej I pożyczki zostanie w całości przeznaczona i wykorzystana na nabycie udziałów E. Dodatkowo, nabycie udziałów E zostanie częściowo sfinansowane ze środków własnych Spółki pochodzących z podwyższenia kapitału zakładowego.

Z tytułu zaciągniętej pożyczki Spółka jest zobowiązana do zapłaty odsetek na rzecz pożyczkodawcy. Spółka zamierza zaliczać zapłacone odsetki od pożyczki do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsetki od pożyczki wykorzystanej na zakup udziałów stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty...

Zdaniem Spółki.

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (...).

Zdaniem Spółki, cytowany przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop nie znajduje zastosowania w analizowanej sytuacji. Spółka stoi na stanowisku, że na mocy art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop nie stanowią kosztów podatkowych jedynie wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów/akcji (do takich, według ustalonej linii orzecznictwa, zalicza się np. cenę udziału/akcji, prowizję biura maklerskiego, opłaty notarialne). W szczególności, Spółka zwraca uwagę, że ustawodawca posłużył się wyrażeniem „wydatki na nabycie udziałów, którego znaczenie jest węższe niż pojęcie „wydatki związane z nabyciem” (takie sformułowanie użyte zostało np. w art. 16 ust. 1 pkt 8b ustawy o pdop). Zatem, stosując zasadę racjonalnego ustawodawcy, należy wnioskować, że przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop wyłącza z kosztów uzyskania przychodów ściśle określone kategorie wydatków, od poniesienia których zależy skuteczność transakcji nabycia udziałów/akcji.

W opinii I, koszty finansowania zakupu udziałów nie warunkują bezpośrednio skuteczności tego nabycia - konsekwentnie - zapłata odsetek od pożyczki, z której sfinansowano nabycie udziałów, nie stanowi wydatku na nabycie tych udziałów. Innymi słowy, koszty finansowania transakcji nabycia udziałów nie wypełniają dyspozycji przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop - odsetki od pożyczki na nabycie udziałów są wydatkiem związanym z finansowaniem nabycia, a nie „wydatkiem na nabycie udziału”.

Wobec powyższego, kwalifikowanie kosztu odsetek do kosztów uzyskania przychodów należy rozważać na gruncie przepisów art. 15 ust. 1 ustawy o pdop i art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdop. W świetle przytoczonych przepisów należy uznać, że zapłacone odsetki od pożyczki, za pomocą której sfinansowano nabycie udziałów, spełniają wszelkie warunki, aby uznać je za koszt uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty. Jak bowiem wspomniano wyżej, nabycie udziałów służy wzmocnieniu pozycji rynkowej I i rozszerzeniu zasięgu geograficznego działalności Spółki, co w efekcie powinno (według racjonalnie uzasadnionych oczekiwań Spółki) przyczynić się do osiągnięcia przez nią przychodów. Uzasadnienie to wypełnia warunki uznania wydatku za koszt podatkowy, wymienione w art. 15 ust 1 ustawy o pdop.

Z kolei na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdop, nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). A contrario, Spółka uznała, że odsetki od kredytu wykorzystanego na sfinansowanie zakupu udziałów w E stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty.

Stanowisko Spółki jest zgodne z utrwaloną linią orzecznictwa i powiela opinie organów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj