Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/423-6/05
z 21 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-6/05
Data
2005.03.21



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty funkcjonowania
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów
pracownik
świadczenia
wynagrodzenia
wypłata pieniężna


Pytanie podatnika
W styczniu 2005r. Zarząd Spółki podjął uchwałę o wypłaceniu pracownikom premii rocznej - nagrody dla pracownika za nienaganne wypełnianie swoich obowiązków pracowniczych w 2004r., niezależnej od wypracowanego zysku. Do kosztów którego roku podatkowego zaliczyć należy przyznane i wypłacone w styczniu 2005r. premie dla pracowników za rok 2004?


W dniu 17.01.2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w styczniu 2005r. Zarząd Spółki podjął uchwałę o wypłaceniu pracownikom premii rocznej. Niniejsza premia jest formą nagrody dla pracownika za nienaganne wypełnianie swoich obowiązków pracowniczych w 2004r. Nie jest ona uzależniona od wypracowanego zysku, choć pośrednio ma z nim związek.

Jej wypłata w 2005r. jest uzależniona od pozytywnej oceny pracownika przez cały rok 2004, tj. od 1 stycznia do 31 grudnia 2004r.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, do kosztów którego roku podatkowego zaliczyć należy przyznane i wypłacone w styczniu 2005r. premie dla pracowników za rok 2004...

W opinii Wnioskującej, w związku ze zmianą od 1 stycznia 2005r. art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, premie wypłacone w styczniu 2005r. muszą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów stycznia 2005r.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Ustawa z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533), regulacją art. 1 pkt 7 lit. a) wprowadziła zmiany w pkt 57 art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który w stanie prawnym roku 2005 stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i ust. 6, art. 13 pkt 2 i 4 - 9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych przez zakład pracy.

Przepis art. 5 cytowanej powyżej ustawy z dnia 18 listopada 2004r. stanowi ponadto, iż podatnicy, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2005r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2004r.

Jednocześnie, stosownie do regulacji art. 10 ww. ustawy, wchodzi ona w życie z dniem 1 stycznia 2005r. i ma zastosowanie, z zastrzeżeniem art. 5, do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od tego dnia, (…).

Z informacji będących w posiadaniu tutejszego organu podatkowego wynika, iż rok podatkowy Wnioskującej jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, tj. obejmuje okres od 1.01.2004r. do 31.12.2004r.

Zatem, Jednostka ma obowiązek stosowania przywołanych regulacji w odniesieniu do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od dnia 1.01.2005r.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (…).

Warunkiem uznania wydatków za koszt uzyskania przychodów jest występowanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem. Obowiązkiem Podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego ust. 1 art. 15 ustawy podatkowej.

Przepisy art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych wskazują, iż koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Regulacja cytowanego art. 15 ust. 4 ww. ustawy wprowadza zasadę potrącania kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, którego przychodów dotyczą. W przypadku kosztów wykazujących bezpośredni związek z (konkretnym) przychodem, rokiem tym będzie rok generowania przychodu. W takiej sytuacji koszty poniesione w poprzednich latach, koszty zarachowane a nie poniesione, znane co do rodzaju i kwoty winny być potrącone w roku uzyskania przychodu.

Koszty zaś mające znaczenie dla funkcjonowania Podatnika, celowe lecz nie wiążące się z konkretnym przychodem, rozliczane są w ciężar kosztów podatkowych w dacie poniesienia.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego decyzja o wypłacie premii pracownikom za 2004r. została podjęta w 2005r., wobec czego na dzień 31.12.2004r. Wnioskująca nie dysponowała wiedzą pozwalającą określić koszty premii co do ich rodzaju i kwoty oraz zarachować je w poczet kosztów roku podatkowego 2004. Jednocześnie, Podatnik nie podnosi okoliczności bezpośredniego związku premii z przychodem roku 2004.

Zatem, wypłacone premie staną się kosztami uzyskania przychodów w dacie wypłaty (poniesienia). Wobec czego w przedstawionych okolicznościach zastosowanie znajdą znowelizowane regulacje art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy podatkowej.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności faktyczne oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, iż zasadnym będzie zaliczenie premii rocznej dla pracowników za 2004r., wypłaconej w styczniu 2005r., do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia 2005r.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj