Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-136/07/KUKM
z 11 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-136/07/KUKM
Data
2007.06.11



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
nieruchomość mieszkalna
sprzedaż mieszkania
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy na podstawie jednostronnego protokołu sporządzonego przez zleceniodawcę, a tym samym bez wystawienia końcowej faktury, Spółka będzie mogła zaliczyć wypłacone zaliczki w koszty uzyskania przychodu?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach działalności developerskiej buduje i sprzedaje mieszkania. Prace budowlane i wykończeniowe realizują firmy budowlane wybierane na podstawie składanych ofert. Z jedną z takich firm zawarto między innymi umowę na wykonanie i zamontowanie okien w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym. Zgodnie z umową Spółka wypłaciła zaliczki potwierdzone fakturami VAT w oparciu o które odliczyła podatek VAT.

Kwoty wypłaconych zaliczek mają pokrycie w zakresie robót wykonanych zgodnie z umową, jednak wykonawca nie zgłosił prac do odbioru i tym samym nie sporządzono i nie podpisano końcowego protokołu odbioru robót. Tym samym nie rozliczono wcześniej wypłaconych zaliczek, co z kolei uniemożliwia zaksięgowanie ich w koszty budowy. Ze względu na znaczne przekroczenie terminów umownych Spółka wypowiedziała łączącą strony umowę i przystąpiła do inwentaryzacji wykonanych prac. Niestety wykonawca pomimo kilkakrotnych wezwań nie wziął udziału w inwentaryzacji do czego był zobowiązany umową.

Na tle powyższego stanu faktycznego Spółka zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:

Czy na podstawie jednostronnego protokołu sporządzonego przez zleceniodawcę, a tym samym bez wystawienia końcowej faktury, Spółka będzie mogła zaliczyć wypłacone zaliczki w koszty uzyskania przychodu?

Zdaniem Spółki na podstawie jednostronnego protokołu sporządzonego przez zleceniodawcę, a tym samym bez wystawienia końcowej faktury Spółka będzie mogła zaliczyć wypłacone zaliczki w koszty uzyskania przychodu, ponieważ są one uzasadnionym kosztem budowy.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, po zapoznaniu się z przedstawiony we wniosku stanem faktycznym, uznając stanowisko Spółki za nieprawidłowe, informuje co następuje:

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej updop) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Interpretacja pojęcia "koszty uzyskania przychodów" zawartego w ww. art. 15 ust. 1 updop, prowadzi do wniosku, że podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem że:

- są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów,

- są to koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

- nie są kosztami wymienionymi w art. 16 ust. 1 updop.

Kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że budowane przez Spółkę mieszkania przeznaczone są do sprzedaży, a więc nie stanowią inwestycji w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie są związane z wytworzeniem środka trwałego zaliczanego do aktywów trwałych Spółki i nie będą podlegać amortyzacji dla celów podatkowych. Budowę mieszkań należy zatem traktować jako swego rodzaju działalność polegającą na wytworzeniu produktu przeznaczonego do sprzedaży. Spółka osiąga przychód z wyżej wymienionej działalności zgodnie z art. 12 ust. 3a updop, to znaczy w momencie zbycia prawa majatkowego (prawa własności wybudowanej nieruchomości), nie później niż dzień wystawienia faktury sprzedaży albo dzień uregulowania należności z tego tytułu. Prace budowlane i wykończeniowe realizują firmy wybierane na podstawie składanych ofert. Z jedną z takich firm, Spółka zawarła umowę na wykonanie i zamontowanie okien w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym. Zgodnie z umową Spółka wypłaciła zaliczki potwierdzone fakturami VAT. Kwoty wypłaconych zaliczek mają pokrycie w zakresie robót wykonanych zgodnie z umową, jednak wykonawca nie zgłosił prac do odbioru. Tym samym nie sporządzono i nie podpisano końcowego protokołu odbioru robót. W związku z powyższym nie rozliczono wcześniej wypłaconych zaliczek co z kolei uniemożliwia zaksięgowanie ich w koszty budowy.

Zbycie prawa majątkowego z tytułu sprzedaży nieruchomości zgodnie z przepisami prawa cywilnego następuje na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego. Zgodnie z powyższym jest to moment osiągnięcia przychodu ze zbycia nieruchomości, o ile wcześniej Spółka nie wystawiła faktury z tytułu sprzedaży nieruchomości lub nie otrzymała należności z tego tytułu. Stosując zasadę współmierności przychodów i kosztów, na ten dzień (osiągnięcia przychodu ze sprzedaży nieruchomości) należy odnosić koszty związane z budową tej nieruchomości zgodnie z art. 15 ust. 1 i art. 15 ust. 4 updop.

W związku z powyższym wydatki (które Spółka nazywa zaliczkami) poniesione na wynagrodzenie podwykonawcy za prace związane z budową sprzedawanych nastepnie mieszkań, nie moga stanowić kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, gdyż nie osiągnięto jeszcze przychodu z tytułu sprzedaży wybudowanej nieruchomości. Będą one kosztem uzyskania przychodu w momencie osiągnięcia tego przychodu zgodnie z przesłankami art. 12 ust. 3a updop.

Dowodem na poniesienie tych kosztów są m.in.: dowody księgowe spełniające wymogi art. 20 i art. 21 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity – Dz. U. z 2002 r., Nr 76, poz. 694), zawarte umowy, przelewy bankowe świadczące o dokonaniu zapłaty, protokoły odbioru robót, w tym i jednostronnie sporządzone przez zleceniodawcę w przypadku obiektywnych trudności w otrzymaniu/sporządzeniu obustronnego protokołu zdawczo odbiorczego z wykonanych prac oraz wszystkie inne dowody w rozumieniu art. 180 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, które podlegają ocenie w trakcie postępowania kontrolnego lub podatkowego.

Stanowisko Spółki odnośnie momentu powstania przychodu ze sprzedaży wybudowanych mieszkań, zostało potwierdzone postanowieniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego Nr 1472/ROP1/423-135/07/KUKM z dnia 5 maja 2007 r., w którym za przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, zdaniem Spółki, uważa się przychód uzyskany ze sprzedaży lokali mieszkalnych w momencie przeniesienia prawa własności aktem notarialnym na nabywcę lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym poniesione nakłady/zapłacone zaliczki w związku z wybudowaniem lokali mieszkalnych będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w momencie powstania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości (podpisania aktu notarialnego), co wynika z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z treścią art. 14 b § 1 – 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14 b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie przysługuje Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj