Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PDI/4270-0021/07/KMA
z 28 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/4270-0021/07/KMA
Data
2007.08.28



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
przychody ze stosunku pracy
składka członkowska
ubezpieczenia obowiązkowe


Pytanie podatnika
Dotyczy odnoszenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uiszczanych za pracowników Spółki składek na rzecz samorządu zawodowego i składek ubezpieczeniowych od odpowiedzialności cywilnej.


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2oraz art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 pkt 2 i art. 7ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowaoraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1590), zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku nr PD-I/423-1/MG/07 z dnia 22 marca 2007r. w sprawie interpretacji dotyczącej odnoszenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uiszczanych za pracowników Spółki składek na rzecz samorządu zawodowego i składek ubezpieczeniowych od odpowiedzialności cywilnej.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 5 lutego 2007r. spółka z o. o zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku z prośbą o wyjaśnienie czy składki opłacane przez Nią na rzecz inżynierów budownictwa (składka na ubezpieczenie OC, składka na Krajową Izbę Inżynierów Budownictwa i składka na Opolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa), do płacenia których zobowiązani są jej pracownicy, będą kosztem uzyskania przychodów w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zaznaczyła, że z wyjątkiem jednego pracownika, który prowadził także własną działalność gospodarczą, pracownicy wykorzystują posiadane uprawnienia budowlane tylko na potrzeby Spółki.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że przedmiotem Jej działalności jest m.in. wykonywanie robót ogólnobudowlanych w zakresie przesyłowych i rozdzielczych obiektów liniowych: rurociągowych, węzłów cieplnych. Spółka realizuje wiele inwestycji własnych w zakresie sieci cieplnych, gdzie wymagane są określone uprawnienia i uczestniczy w przetargach na wykonawstwo robót budowlanych, a jednym z wymogów stawianych przez organizatorów przetargów jest posiadanie wykwalifikowanych pracowników mających odpowiednie uprawnienia (budowlane) do prowadzenia tego rodzaju robót.

Spółka wskazała, iż zgodnie z art. 6 ust 1 ustawy z dnia 15 grudnia.2000r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. z 2001r. nr 5, poz. 42 ze zm.), prawo wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie oraz samodzielnego projektowania przestrzeni w skali regionalnej lub kierowania zespołem prowadzącym takie projektowanie, przysługuje wyłącznie osobom wpisanym na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Członek izby obowiązany jest regularnie opłacać składki członkowskie, a izby okręgowe tworzą członkowie, których przynależność powstaje z chwilą wpisania na listę członków okręgowej izby właściwej według miejsca zamieszkania.

Ponieważ spółka uzyskuje przychody ze świadczenia usług budowlanych i wykorzystuje umiejętności swoich pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje budowlane, zdecydowała się opłacać za nich składki na rzecz inżynierów budownictwa, do płacenia których zobowiązani są jej pracownicy.

Zdaniem Jednostki, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składki członkowskie na rzecz izby inżynierów budownictwa są opłacane przez Nią w celu uzyskania przychodów, a zatem spełniony zostaje warunek określony w tym przepisie. Według Spółki, w opisanej sytuacji nie może mieć zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 37 w/w ustawy, gdyż taka interpretacja byłaby interpretacją rozszerzającą, sprzeczną z celem omawianej normy prawnej. Przynależność Spółki do izby inżynierów jest niemożliwa ponieważ należeć do niej mogą tylko osoby fizyczne, a skoro norma prawna odnosi się do sytuacji dobrowolnej przynależności podatnika do określonej organizacji, nie może ona odnosić się do sytuacji, w której podatnik członkiem organizacji być nie może.

W związku z powyższym Jednostka stoi na stanowisku, że wydatki Spółki na opłacenie składek członkowskich na izbę inżynierów lub zwrot pracownikom opłaconych składek stanowią dla niej koszt uzyskania przychodów. Spółka ponosząc przedmiotowe wydatki za pracowników, traktuje je jako składnik wynagrodzenia wypłacanego za pracę, od którego Spółka zobowiązana jest potrącić i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jednostka zwraca również uwagę, że tego rodzaju świadczenia pracodawcy na rzecz pracowników, nie zostały wyłączone przez ustawodawcę z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a podobnie na ten temat wypowiedziało się Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 10 sierpnia 2006r. nr DD5-8213-110/AK/06/1728 i Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 3 kwietnia 2006r. nr 1401/PD-4230Z-15/06/GZ.

Pismem z dnia 14 lutego 2007r. Spółka uzupełniła przedmiotowy wniosek i stwierdziła, że opłacane za pracowników składki OC nie są kosztem uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Postanowieniem nr PD–I/423-1/MG/07 z dnia 22 marca 2007r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznał przedstawione w przedmiotowym wniosku stanowisko Jednostki za prawidłowe.

Organ pierwszej instancji stwierdził, że ustawowa definicja kosztów zawarta w przepisie art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wg stanu prawnego na 2006r. (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. nr 54 poz. 654 ze zm.), stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyj. wymienionych w art. 16 ust.1, zatem kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione nakłady i wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem ogólnym jest poprawienie wyniku finansowego zaś celem szczególnym osiągnięcie przychodów. Wykładnia gramatyczna użytego przez ustawodawcę zwrotu „wszelkie koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia do celów podatkowych wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni związek z wielkością osiągniętego przychodu. Stąd też tak jak w przypadku wszystkich kosztów ponoszonych w celu osiągnięcia przychodów, na podatniku jako podmiocie spoczywa ciężar wykazania istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy przychodami a kosztami ich uzyskania czyli celowości i zasadności ponoszenia określonych wydatków.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku wydatek, o którym mowa w pytaniu pierwszym przedmiotowej sprawy, ma charakter świadczeń na rzecz pracowników i nie został wymieniony w zamkniętym katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 16 ust. 1 ustawy. Zwrócono uwagę, iż art. 16 ust. 1 pkt 35 w/w ustawy, który stanowił, że nie można uznać za koszt uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez podatnika pośrednio na rzecz pracowników, jeżeli obowiązek ich ponoszenia nie wynikał z układu zbiorowego pracy lub innych aktów prawnych - został skreślony na mocy ustawy z dnia 2 grudnia 1994r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 1995r. nr 5 poz. 25). Stąd tez opłacane przez Spółkę składki za pracowników z tytułu ich przynależności do Krajowej Izby Inżynierów i Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, jeżeli przynależność tych pracowników do tych samorządów zawodowych jest bezpośrednio związana z zakresem czynności wykonywanych przez nich na rzecz Spółki, mogą być przez Nią zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Równowartość wydatków stanowić będzie przychód tych pracowników ze stosunku pracy i podlegać opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

W kwestii dotyczącej opłacanej za pracowników stawki OC, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku, stwierdził, że zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3, i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. nr 124, poz. 1151), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ja zawarto lub odnowiono, wyklucza:

a) wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy

b) możliwość zaciągania zobowiązania pod zastaw praw wynikających z umowy

c) wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Przepis ten wyklucza zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na składki związane z umowami ubezpieczenia z wyjątkiem umów dot. ryzyka w/w grup 1, 3, i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II, czyli umów ubezpieczeniowych dotyczących:

1. ubezpieczenia na życie,

2. ubezpieczenia na życie związanego z funduszem ubezpieczeniowym,

3. ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego, będącego uzupełnieniem ubezpieczeń wymienionych w pkt 1 i 2,

4. ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej,

5. ubezpieczenia choroby.

W związku z powyższym organ podatkowy stwierdził, że wyłączenie określone w art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie zezwala na odnoszenie w ciężar kosztów podatkowych, zapłaconych za osobę fizyczną będąca pracownikiem, składek OC.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu w wyniku dokonanej z urzędu weryfikacji postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku z dnia 22 marca 2007r., po wnikliwym przeanalizowaniu przedmiotowej sprawy stwierdza co następuje:

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku jest prawidłowe w części dotyczącej zaliczenia przez Spółkę w koszty uzyskania przychodów, wydatków związanych z opłaceniem przez Jednostkę składek członkowskich związanych z przynależnością jej pracowników do samorządu zawodowego, co potwierdza również wyjaśnienie Ministerstwa Finansów nr DD5-8213-110/AK/06/1728 z dnia 10 sierpnia 2006r.

Tut. organ nie może jednak zgodzić się treścią przedmiotowego postanowienia w części dot. niezaliczania przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów, wydatków związanych z opłaceniem za pracowników składki OC.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 przedmiotowej ustawy, a zatem co do zasady wszystkie racjonalnie uzasadnione wydatki poniesione przez pracodawcę na rzecz pracowników, stanowić mogą koszty uzyskania przychodów. W tym przypadku przesłanka zaliczenia przedmiotowych składek OC do kosztów podatkowych, jest analogiczna jak wskazana w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku odnośnie składek z tytułu członkostwa w samorządzie zawodowym. Zgodnie bowiem ze wskazanym przez Spółkę w/w art. 6 ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne muszą być wpisane na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego i podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej z racji wykonywanego zawodu. Spełnienie obu tych wymogów jest konieczne zarówno ze względu na możliwość zgodnego z prawem wykonywania przez te osoby ich funkcji, jak i zatrudnienia ich przez Spółkę, a co za tym idzie osiąganie przez Jednostkę przychodów.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.), iż przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze lub ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania. W szczególności przychód ten stanowią wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, wszelkiego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop oraz inne kwoty bez względu na to czy ich wysokość została z góry ustalona. Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się również świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Sfinansowana zatem przez Spółkę za pracownika składka ubezpieczenia OC stanowi jego przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowując: jeśli Spółka na podstawie umowy o pracę, finansuje zatrudnionym przez siebie inżynierom składki od odpowiedzialności cywilnej, może kwoty te – jako składnik wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Nie ma w odniesieniu do przedmiotowego ubezpieczenia zastosowania powołany przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku ar. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym, bowiem w tym przypadku pracodawca nie jest stroną umowy ubezpieczenia obejmującej jego pracowników. Pracownik, jako inżynier budownictwa obowiązany jest odprowadzić składkę członkowską na rzecz samorządu zawodowego. Obejmuje ona również składkę na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zawarcia odpowiedniej umowy z ubezpieczycielem dokonuje Krajowa Izba Inżynierów Budownictwa dla wszystkich swoich członków łącznie, ubezpieczając ich od odpowiedzialności cywilnej z racji wykonywanych przez nich samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Przedmiotowa składka stanowi więc część wynagrodzenia za posiadane przez pracownika, przydatne pracodawcy, kwalifikacje, a więc ponoszenie jej ma bezpośredni związek z rodzajem świadczonej przez pracownika pracy.

Wobec powyższego postanawia się jak w sentencji.Decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.Niniejsza decyzja interpretacyjna dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Zawarta w niej interpretacja nie jest wiążąca dla Jednostki, jednakże jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej. Na mocy art. 220 § 1, art. 221 i art. 223 ustawy Ordynacja podatkowa od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj