Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-180/10-4/AS
z 8 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-180/10-4/AS
Data
2010.06.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe


Słowa kluczowe
małżeństwo
otwarty fundusz emerytalny
płatnik
podział majątku
rozdzielność majątkowa
środki finansowe


Istota interpretacji
opodatkowanie środków wypłaconych środków na rzecz małżonka na podstawie dyspozycji członka Funduszu.



Wniosek ORD-IN 475 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Funduszu, przedstawione we wniosku z dnia 22.02.2010 r. (data wpływu 05.03.2010 r.), uzupełnione pismem z dnia 27.05.2010 r. (data wpływu 31.05.2010 r.) na wezwanie z dnia 21.05.2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania środków wypłaconych na rzecz małżonka na podstawie dyspozycji członka Funduszu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.03.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania środków wypłaconych środków na rzecz małżonka na podstawie dyspozycji członka Funduszu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 21.05.2010 r. na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia tego wniosku w zakresie przesłanie dokumentu (odpowiednio wypis z KRS lub kopii urzędowo poświadczonego odpisu), z którego wynika umocowanie do udzielania pełnomocnictwa w imieniu Wnioskodawcy do występowania z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej przez osobę, która wniosek podpisała, w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wniosek uzupełniono w terminie, tj. pismem z dnia 27.05.2010 r. (data wpływu 31.05.2010 r.)

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - Pracowniczy Fundusz Emerytalny otrzymał od żony jednego z Członków Funduszu deklarację dotyczącą dyspozycji wypłaty części zgromadzonych środków członka funduszu w związku z przeprowadzoną rozdzielnością majątkową pomiędzy małżonkami. Do deklaracji dołączono wypis z aktu notarialnego, którym dokonano podziału majątku oraz ustanowiono rozłączność majątkową.

Fundusz na podstawie złożonej dyspozycji, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz procedurami operacyjnymi ustalił liczbę jednostek rozrachunkowych przypadających małżonce Członka Funduszu na dzień ustania wspólności poprzez podzielenie na pół liczby jednostek rozrachunkowych znajdujących się w tym dniu na rachunku Członka Funduszu.

Ustaloną w ten sposób liczbę jednostek rozrachunkowych przelicza się następnie po cenie jednostki w najbliższym dniu przeliczenia po dniu, w którym złożono prawidłowe i kompletne oświadczenie o wypłacie i dokonuje przelewu / przekazu środków na rzecz małżonki Członka Funduszu. Przed dokonaniem wypłaty pojawiła się wątpliwość, czy Fundusz działając jako płatnik jest zobowiązany do pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w sytuacji wypłaty części zgromadzonych środków z rachunku Członka Pracowniczego Funduszu Emerytalnego na rzecz współmałżonka, w wyniku podziału majątku i ustanowienia rozdzielności majątkowej, występuje obowiązek pobrania przez płatnika (Fundusz) podatku dochodowego od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem płatnika wypłata ta nie podlega w ogóle opodatkowaniu PIT i konsekwentnie nie występuje obowiązek płatnika do pobrania podatku (zaliczki na podatek). Opodatkowaniu nie podlega w tej sytuacji przysposobienie majątkowe oraz nie występuje w tym przypadku konieczność opodatkowania części wartości wypłacanych środków pochodząca ze wzrostu wartości jednostek rozrachunkowych („zyski kapitałowe”).

Takie stanowisko wynika z analizy art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT, który stwierdza, że „Przepisów ustawy nie stosuje się do (...): przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej (...)„. Przepis ten został wprowadzony wraz nowelizacją Kodeksu rodzinnego opiekuńczego (Kodeks”), a zatem przy ustalaniu definicji „wspólnego majątku” wydaje się właściwe odniesienie do definicji z Kodeksu. Tam czytamy (art. 31 par. 2 pkt 3), że majątkiem wspólnym są m.in. (…) „środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków”. Środkami zaś zgromadzonymi na rachunku pracowniczego funduszu emerytalnego są jednostki rozrachunkowe, które są wyceniane i według bieżącej wyceny zostaną przeliczone i wypłacone współmałżonkowi.

Dodatkowym, pośrednim argumentem za całkowitym zwolnieniem od opodatkowania jest całkowity brak przepisów regulujących opodatkowanie (w art. 30a ustawy o PIT) oraz kwestię poboru podatku przez płatnika.

Zatem wydaje się zasadna konkluzja, że przychód współmałżonka z tytułu podziału środków zgromadzonych na rachunku PFE jest wolny od opodatkowania w całości. Konsekwentnie, w opisywanej sytuacji nie wystąpi konieczność poboru podatku przez płatnika.

Fundusz wnosi o potwierdzenie prawidłowości takiego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja Nr 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj