Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-1455/12-2/EC
z 24 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Powrót

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-1455/12-2/EC
Data
2013.01.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
badanie
działalność gospodarcza
lekarze
obowiązek płatnika
płatnik
produkt leczniczy
przychód
zaliczka


Istota interpretacji
Czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym przekazywanie Badaczowi — w sytuacji, gdy Badacz zawiera i wykonuje Umowę w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej — określonych środków pieniężnych stanowiących Zwrot do dalszego przekazania Pacjentom, nie powoduje powstania po stronie Wnioskodawcy jakichkolwiek obowiązków związanych z odpowiednim rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu, w tym, w szczególności nie powoduje dla X obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłacania ich właściwemu organowi podatkowemu ani obowiązków Informacyjnych zgodnie z zasadami określonymi w art. 41 i 42 ustawy z dnia 26 lipca 1091 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. Nr 361 z późn, zm.)? (pytanie oznaczone nr 2)



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. , poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 07.11.2012 r. (data wpływu 12.11.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu przekazania badaczowi środków pieniężnych w celu dalszego ich przekazania pacjentom - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.11.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu przekazania badaczowi środków pieniężnych w celu dalszego ich przekazania pacjentom.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Spółka S.A. (dalej „X”, .Spółka” lub „Wnioskodawca”) prowadzi działalność związaną m, in. z organizacją, zarządzaniem i przeprowadzaniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej badań klinicznych produktów leczniczych i wyrobów medycznych na zlecenie podmiotów trzecich (tzw. sponsorów), głównie firm farmaceutycznych jako tzw. contract research organization (podmiot działający na zlecenie sponsora, C.).

Podstawą współpracy w tym zakresie jest każdorazowo odpowiednia umowa o świadczenie usług, zawierana pomiędzy firmą farmaceutyczną (jako usługobiorcą) a Spółką (jako usługodawcą). Z tytułu świadczonych usług Spółce przysługuje wynagrodzenie, które — w zależności od postanowień zawartej umowy — może być ustalone np. w wysokości ryczałtowej lub na zasadach „koszt plus”. tj. poprzez zsumowanie poniesionych wydatków związanych ze świadczonymi usługami i doliczenie określonej marży.

W odniesieniu do produktów leczniczych zasady prowadzenia badań klinicznych reguluje ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tekst jednolity Dz. U. z 2008 r., Nr 45, poz. 271 z późn. zm. — dalej „Prawo farmaceutyczne”) waz z rozporządzeniami wykonawczymi. Natomiast reguły wykonywania badań klinicznych wyrobów medycznych zawiera ustawa z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 107, poz. 679 z późn. zm. — dalej „Ustawa o wyrobach medycznych”) oraz rozporządzenia wykonawcze.

Zgodnie z definicjami zawartymi we wskazanych powyżej aktach prawnych:

  • badanie kliniczne produktu leczniczego oznacza badania prowadzone z udziałem ludzi w celu odkrycia lub potwierdzenia klinicznych, farmakologicznych, w tym farmakodynamicznych skutków działania jednego lub wielu badanych produktów leczniczych, lub w celu zidentyfikowania działań niepożądanych jednego lub większej liczby badanych produktów leczniczych, lub śledzenia wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu i wydalania jednego lub większej liczby badanych produktów leczniczych, mając na względzie ich bezpieczeństwo i skuteczność (art. 2 pkt 2 ustawy Prawo farmaceutyczne);
  • badanie kliniczne wyrobu medycznego oznacza zaprojektowane i zaplanowane systematyczne badanie prowadzone na ludziach, podjęte w celu weryfikacji bezpieczeństwa lub działania określonego wyrobu medycznego, wyposażenia wyrobu medycznego albo aktywnego wyrobu medycznego do implantacji (art. 2 ust. 1 pkt 3 Ustawy o wyrobach medycznych).

Badanie kliniczne (dalej „Badanie”) prowadzone jest m. in. przez lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz odpowiednio wysokie kwalifikacje zawodowe, wiedzę naukową i doświadczenie w pracy z pacjentami, niezbędne do prowadzonego badania klinicznego (dalej „Badacz”), będącego kierownikiem zespołu (dalej „Zespół Badawczy”) zajmującego się prowadzeniem Badania na terenie ośrodka badawczego (dalej „Ośrodek”), będącego w szczególności podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jednolity Dz. U. Nr 112, poz. 654 z późn. zm.).

KCR, w zależności od wymogów Ośrodka, zawiera następujące cywilnoprawne umowy o współpracy z Badaczami i Ośrodkami (dalej „Umowy”):

  • dwustronna umowa z Badaczem oraz dwustronna umowa z Ośrodkiem, lub
  • trójstronna umowa z Badaczem i Ośrodkiem.

Zawierane Umowy precyzują sposób przeprowadzania Badania jak też określają warunki finansowe związane z realizacją zobowiązań. Mają one charakter cywilnoprawny o cechach mieszanych, zawierając zarówno elementy umowy zlecenia (staranne działalnie) jak też umowy o dzieło (rezultat). Nie są to w żadnym wypadku umowy, które noszą znamiona umowy o pracę.

X pozostawia lekarzom prowadzącym działalność gospodarczą wolność decyzyjną w zakresie zawierania umowy w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej lub poza taką działalnością gospodarczą. W przypadku, gdyby czynności stanowiące przedmiot umowy miały być wykonywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, na etapie negocjowania Umowy Wnioskodawca zbiera od lekarzy stosowne informacje i oświadczenia w tym zakresie (m, in. wypis z ewidencji działalności gospodarczej). Niezależnie od formy współpracy, Umowa z Badaczem nadal stanowi cywilnoprawną umowę o cechach mieszanych.

Za wykonane usługi X wypłaca na rzecz Badaczy stosowne wynagrodzenie przewidziane w zawartych Umowach oraz realizuje obowiązki związane z odpowiednim rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłaconego wynagrodzenia — w tym w szczególności obowiązek obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku we właściwym terminie organowi podatkowemu, a także obowiązek sporządzenia i przekazanie podatnikowi oraz właściwemu organowi podatkowemu odpowiedniej informacji o dochodzie i potrąconych zaliczkach na podatek. Powyższe obowiązki są realizowane przez Spółkę na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 37e ustawy Prawo farmaceutyczne oraz z analogicznym przepisem Ustawy o wyrobach medycznych (art. 40 ust. 9), w badaniach klinicznych, z wyjątkiem badań klinicznych z udziałem pełnoletnich, którzy mogą wyrazić samodzielnie świadomą zgodę, i zdrowych uczestników badania klinicznego, nie mogą być stosowane żadne zachęty ani gratyfikacje finansowe, z wyjątkiem rekompensaty poniesionych kosztów. W konsekwencji, rekompensata poniesionych kosztów może być stosowana — zgodnie z powyższymi przepisami — zarówno w odniesieniu do zdrowych uczestników badania klinicznego, jak i w przypadku badań klinicznych z udziałem chorych uczestników (pełnoletnich, którzy mogą wyrazić samodzielnie świadomą zgodę i innych).

Mając na względzie powyższe regulacje, X zamierza określić w Umowach (tj. uwzględnić w nowo zawieranych Umowach i/lub wprowadzić do dotychczasowych w drodze aneksów) sposób rozliczenia kosztów ponoszonych przez uczestników Badania (dalej „Pacjenci) w związku z ich udziałem w Badaniu, w szczególności:

  1. kosztów przejazdu Pacjenta z miejsca pobytu do Ośrodka i z Ośrodka do miejsca pobytu.
  2. kosztów specjalnych posiłków wydawanych Pacjentowi przed lub po wykonaniu badań laboratoryjnych w ramach Badania,
  3. kosztów noclegu i wyżywienia Pacjenta związane z koniecznością przeprowadzenia procedur w ramach Badania w dwóch kolejnych następujących po sobie dniach.

Umowa wskazywałaby, że obowiązek dokonania zwrotu Pacjentom tych poniesionych przez nich kosztów spoczywa na Badaczu i zawierałaby następujący schemat pokrycia przez X — za pośrednictwem Badacza — kosztów poniesionych przez Pacjentów w związku z ich udziałem w Badaniu („Zwrot”):

  1. Badacz gromadziłby i przechowywał w Ośrodku w trakcie trwania Badania oraz 5 (pięć) lat po jego zakończeniu, uzyskiwane od Pacjentów dokumenty źródłowe, potwierdzające poniesienie przez Pacjentów wydatków w celu wzięcie udziału w Badaniu, tj. bilety dokumentujące korzystanie z publicznych środków transportu, rachunki za przejazd taksówką, paragony dokumentujące koszty noclegów i wyżywienia związane z koniecznością przeprowadzenia procedur badawczych w dwóch kolejnych następujących po sobie dniach, oświadczenia o korzystaniu z własnego środka transportu wraz z informacją o ilości przejechanych kilometrów, itp.
  2. Badacz przygotowywałby na uzgodnionych ze Spółką formularzach (będących integralną częścią Umowy), zestawienie kosztów poniesionych przez Pacjentów,
  3. zestawienie kosztów poniesionych przez Pacjentów (w formie odpowiadającej ustawowym wymogom dla dowodu księgowego) byłoby przedstawiane przez Badacza Spółce,
  4. na konto Badacza przekazywana byłaby uzgodniona kwota Zwrotu wskazana w przygotowanym przez Badacza zostawieniu kosztów poniesionych przez Pacjentów (będąca sumą kosztów poniesionych przez Pacjentów w danym okresie rozliczeniowym), przeznaczona do przekazania Pacjentom,
  5. następnie kwota Zwrotu otrzymana przez Badacza od X byłaby rozdysponowana przez Badacza pomiędzy poszczególnych Pacjentów tak, aby zwrócić im koszty poniesione w związku z ich udziałem w Badaniu,
  6. Badacz będzie gromadził i przechowywał w trakcie trwania Badania oraz 5 (pięć) lat po jego zakończeniu oświadczenia Pacjentów o otrzymaniu Zwrotu.

Dodatkowo, Umowa z Badaczem zawierałaby m.in. następujące postanowienia dotyczące zasad wypłacenia Zwrotu:

  • określenie maksymalnej kwoty zwrotu za przejazd jednego Pacjenta na jedną wizytę w Ośrodku, maksymalnej kwoty zwrotu za jeden posiłek wydany Pacjentowi przed/po wykonaniu badań laboratoryjnych, maksymalnej kwoty zwrotu ze jeden nocleg związany z koniecznością przeprowadzenia procedur badawczych w dwóch następujących po sobie dniach oraz maksymalnej całkowitej kwoty zwrotu,
  • zastrzeżenie, że kwoty przekazywane Badaczowi w związku ze Zwrotem nie stanowią wynagrodzenia Badacza (ani członków Zespołu Badawczego) i powinny zostać w całości rozdysponowane zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli dostarczone przez Badacza poszczególnym Pacjentom uczestniczącym w Badaniu.

Dla pełniejszego zobrazowania ustaleń umownych z Badaczem do niniejszego wniosku Spółka załącza wzory dokumentów, ilustrujące projektowany kształt współpracy pomiędzy Spółką a Badaczem w omawianym zakresie (Załącznik).

Z zawieranych przez X Umów w sposób bezpośredni i bezsprzeczny wynikałoby, iż:

  • koszty związane z udziałem Pacjentów w Badaniu ponosiłoby X, zaś przekazanie tych kwot następowałoby przez Badacza ze środków przekazanych mu przez X,
  • wynagrodzenie Badacza (Zespołu Badawczego) jest wyraźnie oddzielone od kwot przeznaczonych do zwrotu Pacjentom.

Powyżej wskazane wyodrębnienie miałoby na celu jednoznaczne wykazanie, iż kwota Zwrotu, przekazywana na konto Badacza, nie stanowi w żadnym wypadku środków postawionych do jego dyspozycji a wypłata przedmiotowych środków stanowi powierzenie Badaczowi środków o szczególnym przeznaczeniu, jakim jest zwrot Pacjentom określonych kosztów, poniesionych w związku z udziałem w Badaniu.

ZAŁĄCZNIK

Planowane postanowienia Umowy,. dotyczące zwrotu poniesionych kosztów przez Pacjentów.

„Celem prawidłowej realizacji schematu wizyt i procedur opisanych w Protokole, Strony ustalają, iż C. pokryje koszty poniesione przez Pacjentów, związane z realizacją procedur badawczych w Badaniu.

Maksymalna kwota zwrotu za przejazd jednego Pacjenta na jedną wizytę w Ośrodku (podróż łącznie w obydwie strony) wynosi < _ > PLN (słownie: < _ > polskich złotych), niezależnie od formy transportu.

Maksymalna kwota zwrotu za jeden specjalny posiłek wydany Pacjentowi przed/po wykonaniu badań laboratoryjnych wynosi < _ > PLN (słownie: < _ > polskich złotych).

Maksymalna kwota zwrotu za jeden nocleg z wyżywieniem Pacjenta związany z koniecznością przeprowadzenia procedur badawczych w dwóch następujących po sobie dniach wynosi < _ > PLN (słownie: < _ > polskich złotych).

Maksymalna kwota zwrotu jednemu Pacjentowi wydatków poniesionych w związku z jedną wizytą w Ośrodku wynosi < _ > PLN (słownie: < _ > polskich złotych).

Badacz będzie prowadził ewidencję kosztów ponoszonych przez Pacjentów w związku z udziałem w Badaniu w oparciu o dowody ich poniesienia. Dokumentacja będzie przechowana przez Badacza w Ośrodku w trakcie trwania Badania oraz 5 (pięć) lat po jego zakończeniu.

C. będzie dokonywał wpłat kwot przeznaczonych do zwrotu Pacjentom na rachunek bankowy wskazany przez Badacza w poniższych okresach rozliczeniowych, wyłącznie na podstawie wypełnionych przez Badacza oświadczeń i rachunków zwrotu kosztów Pacjentów dostarczonych C. za taki okres i zaakceptowanych przez C:

  • od < _ > r. do < _ > r.,
  • od < _ > r. do < _ > r.,
  • (.. ).

Wzór oświadczenia i rachunku zwrotu kosztów Pacjentów stanowi Załącznik Nr X do niniejszej Umowy.

Kwoty przekazywane Badaczowi celem przekazania Pacjentom nie stanowią wynagrodzenia Badacza ani członków Zespołu Badawczego i powinny zostać w całości rozdysponowane zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli dostarczone przez Badacza poszczególnym Pacjentom uczestniczącym w Badaniu.

Po przekazaniu powyższych kwot Badaczowi, podczas najbliższej wizyty monitorującej w Ośrodku lub wcześniej, zależnie od decyzji C, Badacz zobowiązany jest przedstawić C. dokumentację (z zaślepionymi danymi osobowymi Pacjentów), potwierdzającą dokonanie zwrotu kosztów Pacjentom. Wzór potwierdzenia otrzymania przez Pacjenta zwrotu kosztów związanych z udziałem w Badaniu sianowi Załącznik Nr Y do niniejszej Umowy.

Załącznik nr X— Oświadczenie / rachunek zwrotu kosztów pacjentowi.

Ja, niżej podpisany/a < _ >, pełniący/a funkcję głównego badacza w badaniu klinicznym o numerze protokołu < _ >, proszę o przekazanie na mój następujący rachunek bankowy < _ > należnej kwoty zwrotu kosztów pacjenta.

Kwota w wysokości < _ > PLN (słownie: < _ > polskich złotych) przeznaczona jest wyłącznie na zwrot kosztów związanych z realizacją procedur badawczych odnośnie pacjenta nr < _ >, uczestniczącego w w/w powyższym badaniu klinicznym, na podstawie załączonych dowodów ich poniesienia lub oświadczenia pacjenta w przypadku podróży do i z ośrodka badawczego za okres od < _ > r. do < _ > r.

Oświadczani, że kwota ta w całości zostanie przekazana przeze mnie pacjentowi, na co do wglądu zachowam pokwitowanie potwierdzające jej przekazanie.

Kalkulacja kwoty zwrotu.

A. Kwota zwrotu za przejazd.

  1. Obliczenie kwoty zwrotu kosztów w przypadku podróży pacjenta prywatnym samochodem.

Pacjent odbył < _ > wizyt, w związku, z którymi przejechał w sumie < _ > km prywatnym samochodem o pojemności silnika < _ > cm#179;:

  1. Przejazd w dniu < _ > na trasie z do : < _ > km.
  2. Przejazd w dniu < _ > na trasie z do : < _ > km.
  3. (...).

Kwota należna do zwrotu w przypadku podróży prywatnym samochodem została obliczona według aktualnie obowiązujących stawek za 1 km przebiegu samochodu (w stawkę za 1 km przebiegu wliczony jest również koszt ewentualnego parkingu): (< _ > km x < _ > PLN/km = < _ > PLN).

W sytuacji, gdyby rzeczywista liczba kilometrów przebytych przez pacjenta okazała się być niższa od zadeklarowanej i w efekcie spowodowała zawyżenie przekazanej kwoty zwrotu, zobowiązuję się do zwrotu różnicy wynikającej z zawyżenia liczby kilometrów.

  1. Obliczenie kwoty zwrotu kosztów w przypadku podróży pacjenta środkami transportu innymi niż prywatny samochód pacjenta.

Pacjent w okresie od < _ > do < _ > odbył < _ > wizyt, w związku z którymi poniósł następujące koszty przejazdu:

  1. Przejazd w dniu < _ > z do ; bilet (nazwa przewoźnika> nr < _ >, cena: < _ > PLN.
  2. Przejazd w dniu < _ > z do ; bilet nr < _ >, cena: < _ > PLN.
  3. (…).

Kwota należna do zwrotu za przejazd: < _ > PLN.
- Kwota należna do zwrotu została obliczo

B. kwota zwrotu za specjalne posiłki.

Pacjent w okresie od < _ > do < _ > odbył < _ > wizyt, w związku z którymi poniósł następujące koszty z tytułu specjalnych posiłków wydawanych przed/po wykonaniu badań laboratoryjnych:

  1. Posiłek specjalny w dniu < _ >, zakupiony w , cena: < _ > PLN,
  2. Posiłek specjalny w dniu < _ >, zakupiony w , cena: < _ > PLN,
  3. (...).

Kwota należna do zwrotu za specjalne posiłki: < _ > PLN
- Kwota należna do zwrotu została obliczona jako suma kwot wskazanych powyżej.

C. Kwota zwrotu za noclegi z wyżywieniem.

Pacjent w okresie od) < _ > do < _ > odbył < _ > wizyt wiążących się z koniecznością przeprowadzenia procedur badawczych w dwóch następujących po sobie dniach, w związku z którymi poniósł następujące koszty noclegu z wyżywieniem:

  1. Nocleg z wyżywieniem w dniach od < _ > do < _ >, zakupiony w , cena: < _ > PLN,
  2. Nocleg z wyżywieniem w dniach od < _ > do) < _ >, zakupiony w , cena: < _ > PLN,
  3. (...).

Kwota należna do zwrotu za noclegi z wyżywieniem: < _ > PLN
- Kwota należna do zwrotu została obliczona jako suma kwot wskazanych powyżej.

Kwota należna do zwrotu (A+B+C): < _ > PLN

data i podpis Badacza.

Załącznik nr Y— Potwierdzenie otrzymania zwrotu kosztów przejazdu przez pacjenta.

Ja, niżej podpisany/a < _ > zamieszkały/a w < _ > ul. < _ >, < _-_> < _ >, legitymujący/a się dowodem osobistym nr < _ >, będący/a uczestnikiem badania klinicznego o numerze protokołu < _ >,

niniejszym potwierdzam otrzymanie kwoty < _ > PLN (słownie: < _ > polskich złotych), stanowiącej zwrot poniesionych przeze mnie kosztów procedur badawczych w ramach powyższego badania klinicznego za okres od < _ > r. do < _ > r.

W przypadku podróży samochodem prywatnym, w sytuacji, gdyby rzeczywista liczba kilometrów przebytych przeze mnie okazała się być niższa od zadeklarowanej i w efekcie spowodowała zawyżenie przekazanej kwoty zwrotu, zobowiązuję się do zwrotu różnicy wynikającej z zawyżenia liczby kilometrów.

Data i podpis Pacjenta.

Nr Pacjenta (wypełnia Badacz).”

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym przekazywanie Badaczowi — w sytuacji, gdy Badacz zawiera i wykonuje Umowę poza pozarolniczą działalnością gospodarczą — określonych środków pieniężnych stanowiących Zwrot do dalszego przekazania Pacjentom, nie powoduje powstania po stronie Wnioskodawcy jakichkolwiek obowiązków związanych z odpowiednim rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu, w tym, w szczególności nie powoduje dla X obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłacania ich właściwemu organowi podatkowemu ani obowiązków informacyjnych zgodnie z zasadami określonymi w art. 41 i 42 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. Nr 361 z późn. zm.)...
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym przekazywanie Badaczowi — w sytuacji, gdy Badacz zawiera i wykonuje Umowę w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej — określonych środków pieniężnych stanowiących Zwrot do dalszego przekazania Pacjentom, nie powoduje powstania po stronie Wnioskodawcy jakichkolwiek obowiązków związanych z odpowiednim rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu, w tym, w szczególności nie powoduje dla X obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłacania ich właściwemu organowi podatkowemu ani obowiązków Informacyjnych zgodnie z zasadami określonymi w art. 41 i 42 ustawy z dnia 26 lipca 1091 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. Nr 361 z późn, zm.)...
  3. Czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym kwoty Zwrotu przekazywane Badaczom — w celu dalszego przekazania Pacjentom — na podstawie otrzymanego przez Wnioskodawcę od Badacza zestawienia, przygotowanego na podstawie dokumentów, potwierdzających poniesienie przez Pacjentów wydatków związanych z ich udziałem w Badaniu w określonej wysokości, stanowią koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.)...
  4. Czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym przekazanie Badaczowi przez Wnioskodawcę kwoty Zwrotu w celu pokrycia przez Badacza wydatków związanych z udziałem Pacjentów w Badaniu nie powoduje po stronie Wnioskodawcy obowiązku sporządzenia Informacji PIT-8C i przekazania jej Pacjentowi oraz właściwemu organowi podatkowemu zgodnie z zasadami określonymi w art. 42a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. Nr 361 z późn. zm.)...

Odpowiedź na pytanie drugie stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek Spółki w zakresie pytania pierwszego, trzeciego i czwartego zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazywanie Badaczowi — w sytuacji, gdy Badacz zawiera i wykonuje Umowę w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej — określonych środków pieniężnych stanowiących Zwrot do dalszego przekazania Pacjentom, nie powoduje powstania po stronie Wnioskodawcy jakichkolwiek obowiązków związanych z odpowiednim rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu, w tym, w szczególności nie powoduje dla X obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłacania ich właściwemu organowi podatkowemu ani obowiązków informacyjnych zgodnie z zasadami określonymi w art. 41 i 42 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. Nr 361 z późn. zm.).

Ad.1.

Wmyśl art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity — Dz. U. z 2012 r. Nr 361 z późn. zm. — „Ustawa o PDOF), osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 (tj. ze źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOF — działalność wykonywana osobiście) osobom mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy.

Natomiast zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika.

Jednocześnie, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy są obowiązani przesłać do właściwego urzędu skarbowego roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (art. 42 ust. 1a Ustawy o PDOF), a w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy ci są obowiązani przesłać podatnikom oraz właściwym urzędom skarbowym imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru.

W konsekwencji, zgodnie ze wskazanymi powyżej przepisami, w zakresie, w jakim Wnioskodawca wypłaca Badaczowi — w sytuacji, gdy Badacz zawiera i wykonuje Umowę poza pozarolniczą działalnością gospodarczą — wynagrodzenie to stanowi dla Badacza przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 Ustawy o PDOF. W konsekwencji spoczywa na Spółce obowiązek potrącenia zaliczki na podatek dochodowy i wypełnienia obowiązków informacyjnych (m.in. PIT-11) w odniesieniu do przychodów uzyskiwanych przez Badacza z tytułu tego wynagrodzenia.

Jak stanowi art. 11 ust. 1 Ustawy o PDOF, przychodami są — co do zasady — otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W ocenie Wnioskodawcy, przepis ten należy interpretować w ten sposób, że uzyskane świadczenie może być potraktowane jako przychód pod warunkiem, że jego skutkiem jest przyrost majątku beneficjenta (osoby otrzymującej świadczenie) W rezultacie, przychodem w rozumieniu Ustawy o PDOF mogą być wyłącznie takie przysporzenia, którymi beneficjent może swobodnie rozporządzać. Takie rozumienie art. 11 Ustawy o PDOF znajduje, zdaniem Spółki, potwierdzenie w poglądach doktryny: „przez pojęcie „otrzymane” należy rozumieć takie pieniądze i wartości pieniężne, które zostały podatnikowi dane, natomiast „postawionymi do dyspozycji” są takie pieniądze i wartości pieniężne, które podatnik - wykazując określoną aktywność - ma możliwość włączyć do swojego władztwa. Innymi słowy, podatnik ma możliwość skorzystania z tychże pieniędzy, a nie jest to uzależnione od dodatkowej zgody osoby stawiającej określone środki do dyspozycji” (Bartosiewicz A., Kubacki R., PIT. Komentarz, wyd. Woters Kluwer).

Dodatkowo, w poglądach doktryny wskazuje się na jeszcze jeden istotny warunek uznania danego przysporzenia za przychód w rozumieniu Ustawy o PDOF, tj. bezzwrotny charakter tego świadczenia: „za przychody podatkowe mogą być uznane tytko takie świadczenia, które nie znają charakteru zwrotnego. Przychód jest bowiem w istocie określonym przymusem majątkowym, a zatem jego otrzymanie musi mieć charakter definitywny” (Bartosiewicz A., Kubacki R., PIT. Komentarz, wyd. Woltera Kluwer).

W opisanym zdarzeniu przyszłym na podstawie Umowy zawartej między X i Badaczem środki pieniężne stanowiące równowartość sumy kosztów poniesionych przez Pacjentów w związku z ich udziałem w Badaniu w danym okresie rozliczeniowym, będą przekazywane przez Spółkę na rachunek bankowy Badacza. Natomiast Badacz nie będzie uprawniony do swobodnego rozporządzania tymi środkami i decydowania o ich przeznaczeniu. W przedstawionym w opisie zdarzenia przyszłego schemacie Badacz będzie pełnił funkcję wyłącznie pośrednika w przekazaniu Pacjentom, uzyskanych od X kwot stanowiących Zwrot. Tym samym, Badacz, zgodnie z wolą X, wykonując swoje zobowiązanie wynikające z Umowy, będzie zobowiązany rozdysponować wśród Pacjentów całą kwotę Zwrotu otrzymaną od Spółki z przeznaczeniem na zwrot wydatków poniesionych przez Pacjentów w związku z ich udziałem w Badaniu.

Jak wskazano powyżej, w opinii Wnioskodawcy, w omawianym schemacie przekazania Pacjentom przez X Zwrotu, Badacz będzie pełnił wyłącznie funkcję pośrednika, przekazując Pacjentom środki pieniężne pochodzące od Wnioskodawcy.

W tym kontekście, wpływ na rachunek bankowy Badacza środków pieniężnych przeznaczonych na Zwrot dla Pacjentów nie będzie stanowił, w ocenie Wnioskodawcy, po stronie Badacza przyrostu majątkowego o charakterze definitywnym i bezzwrotnym.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, środki pieniężne, wpłacane przez X na rachunek bankowy Badacza wykonującego Umowę poza pozarolniczą działalnością gospodarczą stanowiące Zwrot przeznaczony do dalszego przekazania Pacjentom nie skutkują powstaniem po stronie Badacza jakiegokolwiek przychodu w rozumieniu art. 11 Ustawy o PDOF (w tym, w szczególności przychodu z tytułu działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 Ustawy o PDOF).

Przedstawiony powyżej pogląd, w analogicznym stanie faktycznym, podzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 08.07.2011 r. (sygn. IPPB2/415-501/11-4/MS1), uznając za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy (i odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy), zgodnie z którym: „W przekonaniu Spółki, przekazywanie na konto badacza, nieprowadzącego działalności gospodarczej, zaliczek na pokrycie kosztów dojazdu uczestników badania klinicznego do i z ośrodka badawczego, nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...) Z samej istoty przekazania pieniędzy na podstawie umowy i w związku z realizacją określonych procedur wynika, iż badaczowi nie została pozostawiona swoboda w zakresie wykorzystania tych środków. Wręcz przeciwnie, badacz (na podstawie umowy) zobligowany jest do ściśle określonych zachowań rozdysponowania środków zgodnie z ich przeznaczeniem”.

Mając na względzie powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, przekazywanie Badaczowi — w sytuacji, gdy Badacz zawiera i wykonuje Umowę poza pozarolniczą działalnością gospodarczą — określonych środków pieniężnych stanowiących Zwrot do dalszego przekazania Pacjentom nie powoduje powstania po stronie Wnioskodawcy jakichkolwiek obowiązków związanych z odpowiednim rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu, w tym, w szczególności nie powoduje dla X obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłacania ich właściwemu organowi podatkowemu ani obowiązków informacyjnych zgodnie z zasadami określonymi w art. 41 i 42 Ustawy o PDOF.

Ad. 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiona w Ad. 1. powyżej argumentacja zachowuje aktualność również w odniesieniu do relacji z Badaczami, którzy zawarli i wykonują Umowy w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W opinii Wnioskodawcy, w schemacie przekazania Pacjentom Zwrotu za pośrednictwem Badacza, Badacz nie będzie uprawniony do swobodnego rozporządzania środkami pieniężnymi uzyskanymi na ten cel od X i decydowania o ich przeznaczeniu. Badacz, zgodnie z wolą X, wykonując swoje zobowiązanie wynikające z Umowy, będzie zobowiązany rozdysponować wśród Pacjentów celą kwotę Zwrotu otrzymaną od Spółki z przeznaczeniem na zwrot wydatków poniesionych przez Pacjentów w związku z ich udziałem w Badaniu.

Zdaniem Wnioskodawcy, w omawianym schemacie Badacz będzie pełnił wyłącznie funkcję pośrednika, przekazującego Pacjentom środki pieniężne pochodzące od Wnioskodawcy.

W tym kontekście, wpływ na rachunek bankowy Badacza środków pieniężnych przeznaczonych na Zwrot dla Pacjentów nie będzie stanowił, w ocenie Wnioskodawcy, po stronie Badacza przyrostu majątkowego o charakterze definitywnym i bezzwrotnym.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, środki pieniężne, wpłacane przez X na rachunek bankowy Badacza wykonującego Umowę w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, stanowiące Zwrot przeznaczony do dalszego przekazania Pacjentom nie skutkują powstaniem po stronie Badacza jakiegokolwiek przychodu w rozumieniu art. 11 Ustawy o PDOF (w tym, w szczególności przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art.. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PDOF).

Powyższe zostało potwierdzone m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 04.05.2012 r. (sygn. akt IPPB1/4l5-130/12-2/AM). Dodatkowo, nawet przy hipotetycznym założeniu, że w związku z przekazaniem Badaczowi przez X kwoty Zwrotu powstaje przychód Badacza z pozarolniczej działalności gospodarczej, to — jak stanowi art. 41 ust. 2 Ustawy o PDOF — płatnicy nie są zobowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8 ww. ustawy, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PDOF.

Jednocześnie, należy zaznaczyć, że art. 41 i art. 42 Ustawy o PDOF nakładają obowiązek odpowiednio pobrania zaliczki na podatek dochodowy i wpłacenia jej na rachunek właściwego organu oraz wypełnienia określonych obowiązków informacyjnych wyłącznie w związku z wypłatami z tytułów wskazanych w art. 13 pkt 2 i 4 i art. 18 Ustawy o PDOF. W opinii Wnioskodawcy, przepis ten nie znajduje zatem zastosowania w przypadku wypłat z innych tytułów, np. wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, przekazywanie Badaczowi — w sytuacji, gdy Badacz zawiera i wykonuje Umowę w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej —określonych środków pieniężnych stanowiących Zwrot do dalszego przekazania Pacjentom nie powoduje powstania po stronie Wnioskodawcy jakichkolwiek obowiązków związanych z odpowiednim rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu, w tym, w szczególności nie powoduje dla X obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłacania ich właściwemu organowi podatkowemu ani obowiązków informacyjnych zgodnie z zasadami określonymi w art. 41 i 42 Ustawy o PDOF.

Analogiczny pogląd prezentowany w zbliżonym stanie faktycznym został podzielony w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11.10.2011 r. (sygn. akt IPPB1/415-655/11-4/AM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy skutków podatkowych związanych z przekazaniem przez Spółkę środków pieniężnych Badaczowi prowadzącemu działalność gospodarczą (pośrednikowi) w celu dalszego ich przekazania pacjentom.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Powrót


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj