Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-189/10/ŁW
z 15 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-189/10/ŁW
Data
2010.06.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
budowa budynków
pierwsze zasiedlenie
zwolnienie


Istota interpretacji
zwolnienie od podatku dostawy części budynku dydaktycznego



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2010r. (data wpływu 24 marca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy części budynku dydaktycznego jest:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług,
  • prawidłowe w części dotyczącej korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2010r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy części budynku dydaktycznego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest uczelnią niepubliczną zarejestrowaną w Rejestrze Uczelni Niepublicznych prowadzonym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnia jest jednocześnie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Celem statutowym Wnioskodawcy jest działalność w zakresie kształcenia na:

  1. poziomie wyższych studiów zawodowych na kierunkach: politologia, ekonomia, informatyka, europeistyka, finanse i rachunkowość,
  2. studiów magisterskich na kierunku ekonomia,
  3. studiów jednolitych magisterskich na kierunku prawo,
  4. studiów pierwszego stopnia na kierunkach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, turystyka i rekreacja , pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, położnictwo, fizjoterapia.

Podstawową działalnością prowadzoną przez Wnioskodawcę jest więc działalność w zakresie edukacji zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), który określa zwolnienie od podatku dla usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy.

W poz. 7 załącznika znajdują się usługi w zakresie edukacji – PKWiU ex 80.

Oprócz działalności dydaktycznej, zwolnionej od VAT, uczelnia wykonuje również w niewielkim zakresie czynności opodatkowane tym podatkiem tj. wynajmuje pomieszczenia na działalność gospodarczą (bar, punkt ksero, szkolenia prowadzone przez inne jednostki), wykonuje prace o charakterze naukowo-badawczym na rzecz innych podmiotów.

Wykonując zarówno czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług jak i z tego podatku zwolnione, uczelnia zobowiązana jest do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanego z działalnością opodatkowaną oraz zwolnioną od podatku, a w przypadku braku takiej możliwości do stosowania proporcji w oparciu o art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.

Proporcje ustalone zgodnie z art. 90 ust. 3 ww. ustawy wynosiły:

  • w 2005 roku – 2%,
  • w 2006 roku – 1,21% (pozaokrąglaniu 2%),
  • w 2007 roku – 2,73% (po zaokrągleniu 3%),
  • w 2008 roku – 0,73% (pozaokrąglaniu 1%),
  • w 2009 roku – 1,01% (po zaokrągleniu 2%).

Zgodnie z art. 90 ust. 10, w wypadku gdy obliczona proporcja:

  1. przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego,
  2. nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym Wnioskodawca nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Uczelnia w 2003 roku zakupiła budynek używany ze stawką VAT – zwolniony. Budynek został poddany modernizacji. Nakłady poniesione na przystosowanie budynku do celów statutowych były wyższe niż 30% wartości początkowej budynku. W sierpniu 2005 roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dokonał odbioru obiektu, dopuszczając go do użytkowania. Wnioskodawca nie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca sprzedając część budynku dydaktycznego może zastosować zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, lub 10a...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią ustawy o podatku od towarów i usług – podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jedynie w zakresie, w jakim nabyte przez niego towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik wykonuje jednocześnie czynności w związku z którymi przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje i nie jest możliwe wyodrębnienie kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, kwotę podatku należnego można pomniejszyć o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Proporcję taką ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3 ustawy o VAT).

Dla potrzeb ustalenia proporcji do osiągniętego przez podatnika obrotu nie wlicza się:

  1. obrotu uzyskanego z tytułu dostawy towarów, które – na podstawie przepisów o podatku dochodowym – podatnik zaliczył do środków trwałych podlegających amortyzacji, i których używał na potrzeby własne działalności,
  2. obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług pośrednictwa finansowego zwolnionych od podatku w zakresie, w jakim czynności te są wykonywane sporadycznie.

Zgodnie z art. 90 ust. 10 ustawy o VAT, w wypadku gdy obliczona proporcja:

  1. przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego,
  2. nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Uczelnia uważa, że nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od robót modernizacyjnych budynku dydaktycznego. Wynika to z faktu, że modernizacja służyła celom statutowym uczelni tj. wykonywaniu czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług, jak również z obliczonych proporcji zgodnie z art. 90 ust. 3-10 ustawy o VAT.

W związku z powyższym sprzedaż części budynku dydaktycznego zwolniona jest od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. Można również zastosować zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ponieważ od wydania w 2005 roku pozwolenia na użytkowanie upłynęły 4 lata.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług,
  • prawidłowe w części dotyczącej korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z przedstawionego we Wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca wykonuje czynności w zakresie świadczenia usług edukacji PKWiU ex 80, które to usługi zostały wymienione w poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy, w związku z tym na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.

Ponadto Wnioskodawca wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT w postaci wynajmu powierzchni na cele użytkowe, wykonuje prace o charakterze naukowo-badawczym na rzecz innych podmiotów.

W 2003r. Wnioskodawca zakupił budynek używany zwolniony z podatku VAT, który to budynek poddany został ulepszeniu w stopniu przekraczającym 30% jego wartości początkowej. Z przedmiotowego wniosku wynika, że ulepszenie budynku związane było z przystosowaniem tego budynku do celów statutowych, tj. do celów związanych ze świadczeniem usług edukacyjnych PKWiU ex 80 zwolnionych z podatku VAT. Budynek w stanie ulepszonym został oddany do użytkowania w sierpniu 2005r.

Z powyższego wynika, że Wnioskodawcy w związku z nabyciem budynku dydaktycznego w 2003r. nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego gdyż ww. budynek został nabyty jako budynek używany zwolniony z VAT. W świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT Wnioskodawcy także nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w stosunku do poniesionych wydatków na ulepszenie przedmiotowego budynku, gdyż ww. wydatki były poniesione na przystosowanie budynku do celów statutowych, tj. do działalności w zakresie edukacji zwolnionej z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy towarami w rozumieniu ww. ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Wyjaśnić zatem należy, iż sprzedaż części budynku, która jak wyżej wskazano jest towarem – co do zasady – podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Podstawowa stawka tego podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże ustawa przewiduje również zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zwolnieniu od podatku od towarów i usług nie podlega na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a ww. ustawy dostawa budynku, budowli lub jego części dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia albo w sytuacji gdy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. obiektów, bądź ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Pierwsze zasiedlenie w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług to wydanie ww. obiektów lub ich części w wykonaniu czynności opodatkowanych po wybudowaniu (art. 2 pkt 14 lit. a ww. ustawy) lub po ulepszeniu stanowiącym co najmniej 30% wartości początkowej (art. 2 pkt 14 lit b ww. ustawy).

Przedmiotowy budynek dydaktyczny Wnioskodawca nabył w 2003r. jako budynek używany zwolniony z podatku VAT. Budynek został poddany modernizacji. Nakłady poniesione na przystosowanie budynku do celów statutowych były wyższe niż 30% wartości początkowej. W sierpniu 2005 roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dokonał odbioru obiektu, dopuszczając go do użytkowania. Po modernizacji budynek służył celom statutowym uczelni.

W świetle cyt. wyżej art. 2 pkt 14 i art. 43 ust. 1 pkt 10 stwierdzić należy, iż sprzedaż części budynku dydaktycznego będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 cyt. ustawy i tym samym nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 41 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zatem w tej części stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Obok zwolnienia podatkowego, o którym mowa wyżej, przepisy ustawy wprowadzają jeszcze jedno zwolnienie od podatku dla dostaw budynków, budowli lub ich części. Obejmuje ono dostawę tych budynków, budowli lub ich części, które nie mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie cyt. wyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zwolnienie to związane jest z brakiem prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów;

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zarówno z tytułu nabycia przedmiotowego budynku (art. 43 ust. 1 pkt 10a pkt a ww. ustawy), jak również w stosunku do poniesionych nakładów na modernizację budynku (art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b cyt. ustawy).

Wobec powyższego sprzedaż części budynku będącego przedmiotem wniosku korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług,
  • prawidłowe w części dotyczącej korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj