Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-532/10-2/IB
z 24 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-532/10-2/IB
Data
2010.06.24


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura wewnętrzna
obniżenie podatku należnego
potwierdzenie odbioru


Istota interpretacji
Czy w związku z wystawieniem wewnętrznych faktur korygujących zmniejszających kwotę VAT należnego, Spółka jest uprawniona do obniżenia na ich podstawie kwoty podatku należnego w deklaracji VAT za okres, w którym zostaną wystawione wewnętrzne faktury korygujące?



Wniosek ORD-IN 416 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24.05.2010 r. (data wpływu 31.05.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego na podstawie wewnętrznych faktur korygujących w deklaracji VAT za okres, w którym zostaną one wystawione - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.05.2010 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego na podstawie wewnętrznych faktur korygujących w deklaracji VAT za okres, w którym zostaną one wystawione.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W ramach prowadzonej działalności Sp. z o. o. (dalej: Spółka) dokonuje czynności, które na gruncie art. 7 ust. 2 Ustawy, uznała za dostawę towarów. W związku z tym czynności te, zgodnie z art. 106 ust. 7 Ustawy, Spółka udokumentowała fakturami wewnętrznymi. Podatek należny wynikający z faktur wewnętrznych Spółka ujęła w deklaracjach VAT za odpowiednie okresy rozliczeniowe.

W wyniku ponownej analizy przepisów ustawy o VAT oraz dokumentów będących podstawą rozliczeń w zakresie VAT, Spółka uznała, że niesłusznie potraktowała niektóre czynności jako podlegające opodatkowaniu VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. W związku z powyższym, Spółka zamierza wystawić wewnętrzne faktury korygujące, zmniejszające podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku VAT należnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wystawieniem wewnętrznych faktur korygujących zmniejszających kwotę VAT należnego, Spółka jest uprawniona do obniżenia na ich podstawie kwoty podatku należnego w deklaracji VAT za okres, w którym zostaną wystawione wewnętrzne faktury korygujące...

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wystawieniem korygujących faktur wewnętrznych zmniejszających VAT należny, Spółka jest uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym zostaną wystawione wewnętrzne faktury korygujące. Zgodnie z art. 106 ust. 1 Ustawy, podatnik zobowiązany jest udokumentować dokonanie czynności opodatkowanej poprzez wystawienie faktury VAT. W przypadku wykonania czynności wskazanych w art. 7 ust. 2 podatnik ma obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej (art. 106 ust. 7 Ustawy).

W myśl § 14 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r., Nr 212, poz. 1337, dalej: Rozporządzenie), w przypadku stwierdzenie pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, podatnik zobowiązany jest wystawić fakturę korygującą. Przepis ten stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 Ustawy.

Zgodnie z art. 29 ust. 4a Ustawy, w przypadku, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Regulację tę stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art. 29 ust. 4c Ustawy). Zatem - zgodnie z powyższymi przepisami - korekta faktury uwzględniana jest - co do zasady w rozliczeniu podatkowym za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą (pod warunkiem, iż podatnik otrzyma potwierdzenie przed upływem terminu na złożenie deklaracji).

Ustawa nie zawiera przepisów bezpośrednio wskazujących, w którym okresie rozliczeniowym wystawca powinien uwzględnić korektę faktury wewnętrznej, powyższą kwestię należy więc rozpatrywać w oparciu o zapis Ustawy zawarty w jej art. 29 ust. 4c w związku z art. 29 ust. 4a. W związku z tym, iż wewnętrzne faktury korygujące są wystawiane w jednym egzemplarzu przechowywanym w dokumentacji wystawcy (§ 23 ust. 2 Rozporządzenia) i nie są dostarczane odbiorcy zewnętrznemu, należy uznać, że w ich przypadku nie znajduje zastosowania warunek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Nawet, gdyby uznać, że potwierdzenie otrzymania faktury korygującej jest konieczne, to w praktyce moment wystawienia takiej faktury będzie równocześnie momentem jej otrzymania przez wystawcę. W konsekwencji, kwota podatku VAT powinna być pomniejszona w rozliczeniu za okres wystawienia wewnętrznej faktury korygującej.

Przedstawione powyżej stanowisko Spółki odnośnie momentu ujęcia korekty faktury wewnętrznej znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych oraz w praktyce organów podatkowych. Przykładowo, Spółka wskazuje na wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 lutego 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 1940/07) oraz na interpretacje indywidualne:

  • z dnia 26 stycznia 2009 r. - sygn. IPPP2/443-1883/08-2/KK,
  • z dnia 16 stycznia 2009 r. - sygn. IBPP1/443-1612/08/AS,
  • z dnia z 12 marca 2009 r. - sygn. IPPP1/443-205/09-2/AW,
  • z 7 kwietnia 2009 r. - sygn. IPPP1-443-204/09-2/PR,
  • z dnia 29 kwietnia 2008 r. - sygn. IPPP1-443-722/08-2/RK,
  • z 24 lutego 2010 r. - sygn. IPPP3/443-1215/09-4/KG.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku niezasadnie naliczoną na pierwotnej fakturze wewnętrznej powinno być dokonane w rozliczeniu za miesiąc, w którym Spółka wystawi wewnętrzną fakturę korygującą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Należy przy tym zaznaczyć, iż do powołanego przez Wnioskodawcę Rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r., Nr 212, poz. 1337) zostało wydane rozporządzenie zmieniające z dnia 18 grudnia 2009 r. (Dz. U. z 2009 r., Nr 222, poz. 1760), co jednak nie wpływa na rozstrzygnięcie sprawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj