Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-454/10-4/ISz
z 14 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-454/10-4/ISz
Data
2010.07.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
aport
znak towarowy


Istota interpretacji
prawo do odliczenia przy wniesieniu aportem znaku towarowego



Wniosek ORD-IN 439 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26.04.2010 r. (data wpływu 29.04.2010 r.) uzupełnione w dniu 23.06.2010 r., na wezwanie z dnia 17.06.2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej wniesienie wkładu, w postaci aportu znaku towarowego do spółki osobowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.04.2010 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony w dniu 23.06.2010 r., na wezwanie z dnia 17.06.2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej wniesienie wkładu, w postaci aportu znaku towarowego do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką należącą do Grupy Kapitałowej A. Grupa Kapitałowa rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji zakładającej utworzenie podmiotów (spółek celowych), których zadaniem będzie zarządzanie prawami własności intelektualnej, należącymi do spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej, w tym znakami towarowymi należącymi do Wnioskodawcy. W związku z planowaną restrukturyzacją, Wnioskodawca rozważa przeniesienie wszelkich praw związanych z posiadanymi znakami towarowymi do spółki osobowej (Spółka Osobowa). Podstawowym przedmiotem działalności Spółki Osobowej będzie wykorzystywanie znaków towarowych w działalności gospodarczej poprzez oddawanie znaków towarowych do odpłatnego korzystania na rzecz spółek z Grupy Kapitałowej, w tym na rzecz Wnioskodawcy. Powyższa dyspozycja praw majątkowych zostanie najprawdopodobniej przeprowadzona poprzez wniesienie praw do znaków towarowych do Spółki Osobowej w formie wkładu niepieniężnego. Wniesienie udokumentowane zostanie fakturą VAT, a Spółka Osobowa uzyska prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturze Wnioskodawcy dokumentującej wniesienie.

Znaki towarowe, z których prawa byłyby przedmiotem wkładu, są zarejestrowane, a Wnioskodawcy przysługują wynikające z rejestracji prawa ochronne, o których mowa w ustawie Prawo własności przemysłowej. Wnioskodawca jest właścicielem znaków towarowych. Znaki towarowe nabyte przez Wnioskodawcę wprowadzone są do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy. Znaki towarowe wytworzone przez Wnioskodawcę nie są ujęte w księgach rachunkowych, gdyż nie przewidują tego standardy MSR i MSSF, zgodnie z którymi prowadzone są księgi Wnioskodawcy. Po przeniesieniu praw do znaków towarowych do Spółki Osobowej zostaną one - w miesiącu wniesienia ich jako wkładu - wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki Osobowej, w wartości początkowej równej wartości wynikającej z umowy przeniesienia znaków towarowych na Spółkę Osobową , a wartość ta nie będzie przekraczała wartości rynkowej wniesionych praw (kwoty netto z faktury VAT Wnioskodawcy wystawionej Spółce Osobowej dokumentującej wniesienie znaków towarowych). Od tak ustalonej wartości początkowej, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym znaki towarowe zostały wprowadzone do ewidencji Spółka Osobowa będzie dokonywała odpisów amortyzacyjnych, a odpisy te stanowić będą dla Spółki Osobowej koszty uzyskania przychodu, a okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej znaków towarowych nie będzie krótszy niż 60 miesięcy. Po przeniesieniu przez Wnioskodawcę praw do znaków towarowych, planowane jest zawarcie na okres dłuższy niż 1 rok (prawdopodobnie na okres amortyzacji, a więc nie krótszy niż 60 miesięcy), między Wnioskodawcą a Spółką Osobową umowy licencyjnej na korzystanie przez Wnioskodawcę ze znaków towarowych za wynagrodzeniem.

W odniesieniu do Spółki Osobowej należy zaznaczyć, że najprawdopodobniej będzie to spółka komandytowa. Wnioskodawca zamierza być komandytariuszem tej spółki, tak więc opisane wyżej prawa do znaków towarowych stanowić będą wkład Wnioskodawcy do spółki komandytowej jako komandytariusza. Wnioskodawca planuje utworzenie tej spółki, a więc stan przyszły będący przedmiotem wniosku dotyczyć będzie działalności tej spółki. Należy dodać, że w stosunku do nowoutworzonej spółki w zakresie objętym interpretacją dotyczącą działalności tej spółki zastosowanie mieć będzie, art. 14n ustawy Ordynacja podatkowa w związku z art. 109 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od towarów i usług:

Czy prawidłowy jest pogląd Wnioskodawcy, iż Spółka Osobowa, do której Wnioskodawca wniesie wkład, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT Wnioskodawcy, otrzymanej w związku z wniesieniem wkładu...

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność wniesienia aportu do Spółki Osobowej w postaci praw do znaków towarowych będzie stanowiła odpłatne świadczenie usług (w rozumieniu art. 8 ust. 1, w powiązaniu z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT), a więc będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych, przez co w rezultacie podatnik wnoszący wkład, zobowiązany będzie do udokumentowania omawianej transakcji w rozumieniu przepisów ustawy o VAT fakturą VAT, wystawioną na rzecz Spółki Osobowej. Czynność wniesienia w formie wkładu do Spółki Osobowej praw do znaku towarowego (znaku towarowego), będzie spełniała definicję świadczenia usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Stosownie do art. 41 ust. 1, przedmiotowa czynność opodatkowana będzie stawką podstawową w wysokości 22 %. Tak więc, wnoszący wkład czynny podatnik podatku VAT będzie zobowiązany wystawić fakturę VAT dokumentującą przedmiotowy wkład na zasadach określonych w § 5 Rozp. MF z 28.11.2008 r. Jeżeli w umowie spółki komandytowej strony ustalą, że wartość wkładu stanowi wartość netto znaków towarowych, podatek VAT będzie naliczony od tej wartości.

Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi czynnemu, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, które jednak nie odnoszą się do opisanego zdarzenia przyszłego. Kwotę podatku naliczonego w stanie sprawy stanowić więc będzie kwota podatku, określona w fakturze otrzymanej przez Spółkę Osobową z tytułu nabycia wkładu. Jeżeli więc w umowie wkładu strony ustalają, iż wartość wkładu stanowi wartość netto praw do znaków towarowych, podatek VAT będzie naliczany od tej wartości. Jeżeli więc wnoszący i odbiorca wkładu są czynnymi podatnikami podatku VAT, wnoszący wkład wystawi na rzecz odbiorcy wkładu fakturę VAT, obejmującą wartość wkładu (jako wartość netto) oraz wartość podatku VAT obliczoną od wartości netto, wg odpowiedniej stawki, a podatek VAT wykazany w fakturze VAT będzie dla wnoszącego podatkiem należnym, odbiorca wkładu odliczy podatek VAT naliczony wykazany na fakturze wystawionej przez wnoszącego, w zakresie w jakim wykorzysta wkład do wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Stosownie do art. 106 ust. 1 cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2,4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza wnieść znak towarowy w formie aportu do Spółki Osobowej, w której będzie komandytariuszem. Analizując kwestię dotyczącą prawa do odliczenia przez Spółkę Osobową podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT dokumentującej otrzymanie wkładu niepieniężnego w stosunku do przedmiotu aportu należy odnieść się do zasady, zgodnie z którą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi oraz niewystąpienie przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czynność wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci znaku towarowego do Spółki Osobowej, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż spełnia definicję świadczenia usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1. W związku z powyższym, Wnioskodawca będzie zobowiązany do udokumentowania przedmiotowej transakcji fakturą VAT wystawioną na rzecz Spółki Osobowej, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy. Biorąc pod uwagę fakt, że znak towarowy nabyty przez Spółkę Osobową w formie wkładu niepieniężnego wniesionego przez Wnioskodawcę, służyć będzie wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (odpłatne udzielenie licencji do korzystania ze znaku), Spółce Osobowej przysługiwać będzie prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez Wnioskodawcę dokumentującej transakcję wniesienia przedmiotu aportu (tj. świadczenie usług na rzecz Spółki Osobowej), o ile nie wystąpią przesłanki ograniczające to prawo, określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym, w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT, otrzymanej w związku z wniesieniem wkładu w postaci znaku towarowego do spółki komandytowej, stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe.

Tut. Organ nadmienia, iż kwestie podstawy opodatkowania wnoszonego aportu do spółki osobowej, w postaci znaku towarowego, nie były przedmiotem powyższej analizy, gdyż nie były one kwestią zapytania Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

W związku z tym, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydana odrębna interpretacja.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj