Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-297/10-2/RR
z 23 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-297/10-2/RR
Data
2010.06.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
biegły sądowy
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
lekarze
stawki podatku
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Zwolnienie z VAT czynności biegłego sądowego z zakresu psychiatrii.



Wniosek ORD-IN 289 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 10.05.2010r. (data wpływu 17.05.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności biegłego sądowego z zakresu psychiatrii - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.05.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności biegłego sądowego z zakresu psychiatrii.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zainteresowana jest biegłym sądowym z zakresu psychiatrii. Płaci podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie płaci podatku VAT. Wykonuje badania lekarskie na zlecenie prokuratur i sądów. Są to typowe badania lekarskie przeprowadzane w placówkach służby zdrowia. Badania te w szczególnych sytuacjach są połączone z obserwacjami szpitalnymi. Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi zaklasyfikował wykonywanie usług biegłego psychiatry w grupowaniu 86.22.19.0 („Pozostałe usługi w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej”) oraz PKWiU 85.12.12-00.00 (Konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów). W świetle ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z załącznikiem nr 4 usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej są zwolnione od podatku od towarów i usług. W 2006r. Zainteresowana uzyskała odpowiedź Naczelnika Urzędu Skarbowego, że wykonywane usługi biegłego psychiatry są zwolnione z podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Zainteresowana jest zobowiązana do płacenia podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawczyni, działalność polegająca na wydawaniu opinii o stanie zdrowia (psychicznego) jest działalnością medyczną i jako taka jest zwolniona z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa - art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem czynności biegłego wykonującego powierzone mu funkcje wypełniają dyspozycję art. 8 ust. 1 pkt 3 oraz art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i jako takie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a biegły w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest biegłym sądowym z zakresu psychiatrii. Wykonuje badania lekarskie na zlecenie prokuratur i sądów. Są to typowe badania lekarskie przeprowadzane w placówkach służby zdrowia. Badania te w szczególnych sytuacjach są połączone z obserwacjami szpitalnymi. Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi zaklasyfikował wykonywanie usług biegłego psychiatry w grupowaniu 86.22.19.0 („Pozostałe usługi w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej”) oraz PKWiU 85.12.12-00.00 (Konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów).

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i ust. 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże, zarówno w treści wskazanej ustawy o VAT, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją 9 tego załącznika wymieniono usługi o symbolu PKWiU ex 85 – Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Z treści objaśnienia zamieszczonego pod załącznikami do ustawy o VAT wynika, że oznaczenie w załączniku danej grupy „ex” oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danego wyrobu/usługi z danego grupowania. Należy zauważyć, iż konstrukcja prawna przedmiotu opodatkowania, stawek podatkowych i zwolnień podatkowych w ustawie o VAT opiera się na właściwych klasyfikacjach statystycznych, tj. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzonej rozporządzeniem z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), którą dla celów podatku od towarów i usług stosuje się do dnia 31 grudnia 2010r. W związku z tym nieprawidłowym jest wskazanie przez Zainteresowaną grupowania statystycznego świadczonej usługi jako „Pozostałe usługi w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej” PKWiU 86.22.19.0, gdyż wynika ono z wprowadzonej klasyfikacji Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.). Wystarczającym dla określenia stawki VAT jest wskazanie PKWiU świadczonej usługi do grupowania statystycznego wynikającego z wyżej powołanego rozporządzenia z 1997r. Biorąc powyższe pod uwagę, skoro świadczone przez Wnioskodawcę jako biegłego sądowego usługi wykonywane na zlecenie sądu i prokuratury stanowią „Konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów” sklasyfikowane zgodnie z PKWiU w grupowaniu 85.12.12-00.00, to są one zwolnione przedmiotowo od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, gdyż usługi te są wymienione pod pozycją 9 zał. nr 4 tej ustawy.

Wobec powyższego usługi wykonywane przez Wnioskodawczynię jako biegłego sądowego z zakresu psychiatrii świadczone na zlecenie sądu i prokuratury stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednak korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawca i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj