Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-1230/09-2/ES
z 11 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-1230/09-2/ES
Data
2010.03.11


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
łączenie spółek
łączenie spółek
podatek
podatek
przejęcie spółki
przejęcie spółki
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
zaliczka
zaliczka


Istota interpretacji
1. Czy w związku z planowanym połączeniem, Wnioskodawca ma obowiązek sporządzenia jednej deklaracji PIT-4R obejmującej również wpłaty dokonane przez Spółkę przejmowaną przed połączeniem?
2. Czy po połączeniu się ze Spółką przejmującą, Wnioskodawca powinien wpłacić kwotę podatku wynikającą z deklaracji PIT-4R (obejmującą również zaliczki Spółki przejmowanej za okres przed połączeniem) do urzędu skarbowego właściwego według miejsca siedziby Wnioskodawcy?



Wniosek ORD-IN 625 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2009 r. (data wpływu 17 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia deklaracji PIT-4R – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia deklaracji PIT-4R oraz obowiązku wpłaty podatku wynikającego z deklaracji PIT-4R.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik będący spółką z o.o. („Wnioskodawca", „Spółka", „Spółka przejmująca") zamierza przeprowadzić połączenie z inną spółką z o.o. („Spółka przejmowana"). Połączenie nastąpi w trybie art. 492 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej „KSH"), w drodze połączenia przez przejęcie, w efekcie którego Spółka przejmie cały majątek Spółki przejmowanej, która przestanie istnieć. Zgodnie z art. 494 § 1 KSH Wnioskodawca wstąpi, z dniem połączenia, we wszystkie prawa i obowiązki Spółki przejmowanej.

Połączenie nastąpi w styczniu 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie obowiązku sporządzenia deklaracji PIT-4R.

Czy w związku z planowanym połączeniem, Wnioskodawca ma obowiązek sporządzenia jednej deklaracji PIT-4R obejmującej również wpłaty dokonane przez Spółkę przejmowaną przed połączeniem...

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka ma obowiązek sporządzenia jednej deklaracji PIT-4R obejmującą również Spółkę przejmowaną z uwagi na fakt, iż stała się ona jej następcą prawnym.

Podatkowe skutki łączenia się spółek handlowych uregulowane zostały w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowej (dalej „Ordynacja"). Zgodnie z art. 93 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek. Powyższy przepis stosuje się odpowiednio do osoby prawnej powstałej w drodze połączenia przez przejęcie innej osoby prawnej. Zasada ta ma zastosowanie zasadniczo do wszystkich praw (np.: prawo do ubiegania się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego VAT) i obowiązków (np. obowiązek zapłaty zaległego podatku) spółki przejmowanej.

Jak podkreśla się w literaturze, następstwo prawne w prawie podatkowym dotyczy również obowiązków spółki przejmowanej w sferze pełnienia funkcji płatnika, związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych (por. B. Adamiak, J. Borkowski, R. Mastalski, Ordynacja podatkowa, Komentarz 2009, Unimex Wrocław 2009 r., str. 459 ). Dodatkowo, w opisywanym przypadku będzie miał zastosowanie art. 231 Kodeksu pracy, na podstawie którego, w razie przejścia zakładu pracy (Spółki przejmowanej) na innego pracodawcę (Spółkę przejmującą), przejmujący (Wnioskodawca) staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Zgodnie z art. 31 UPDOF, osoby prawne, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Na podstawie art. 38 ust. 1a UPDOF, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika, roczną deklarację, według ustalonego wzoru (deklarację PIT-4R).

Analogiczne zasady obowiązują również w przypadku pobierania przez płatników zaliczek od umów zlecenia, umów o dzieło itp. (art. 41 ust. 1 i oraz art. 42 ust. 1a UPDOF).

Skoro zatem w wyniku połączenia, Spółka przejmująca wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Spółki przejmowanej wynikające z prawa podatkowego, będzie ona także zobowiązania do złożenia jednej rocznej deklaracji PIT-4R obejmującej również zaliczki, które miały być pobrane przez Spółkę przejmowaną.

W przedmiotowej sprawie, wykazane przez Spółkę przejmującą w deklaracji PIT-4R, zaliczki za cały rok podatkowy, będą odpowiadały wpłatom zaewidencjonowanym przez właściwy organ podatkowy również za okres dotyczący miesięcy poprzedzających połączenie się dwóch spółek. Zasadne staje się zatem dołączenie do tak sporządzonej przez Spółkę deklaracji PIT-4R pisma wyjaśniającego poszczególne wielkości zaliczek (wskazanie, że oprócz zaliczek „własnych" obejmuje ona również zaliczki Spółki przejmowanej) i wskazania podmiotu, od którego pochodzą (czyli Spółki przejmowanej).

Stanowisko Spółki zaprezentowane powyżej, prezentowane jest również przez organy podatkowe, (np.: interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu z dnia 26 kwietnia 2006 r. sygn. PSUS/PB-PDFO/423/26/P/108/06/SG, interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie z dnia 28 czerwca 2007 r. sygn. DO/415-43/07, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 stycznia 2009 r. sygn. ILPB1/415-890/08-5/IM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę rozstrzygnięć organów podatkowych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnej sprawie i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Ponadto informuje się, iż w zakresie obowiązku wpłaty podatku wynikającego z deklaracji PIT-4R, w dniu 11 marca 2010 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/415-1230/09-3/ES.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj