Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-1095/09-4/EK
z 8 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-1095/09-4/EK
Data
2010.03.08


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
kodeks spółek handlowych
opodatkowanie
połączenie
powstanie przychodu
przychód
skutki podatkowe
spółka kapitałowa
spółka osobowa
spółki handlowe
udział
wspólnik


Istota interpretacji
Czy w związku z połączeniem polegającym na przejęciu spółki SpK, Spółka jako wspólnik przejmowanej SpK będzie zobowiązana do rozpoznania jakiegokolwiek przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 603 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2009 r. (data wpływu 02.12.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego z tytułu połączenia polegającego na przejęciu przez sp. z o.o. spółki z o.o. spółki komandytowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 22 lutego 2010 r. (data wpływu 24.02.2010 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • powstania przychodu podatkowego z tytułu połączenia polegającego na przejęciu przez sp. z o.o. spółki z o.o. spółki komandytowej,
  • opodatkowania podatkiem dochodowym wartości innych niż zyski niepodzielone w związku z przekształceniem sp. z o.o. w spółkę komandytową.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka jest komplementariuszem w Sp. z o.o. spółka komandytowa (dalej: SpK). Planowane jest dokonanie następującej restrukturyzacji:

  1. Połączenie SpK z Sp. z o.o. (dalej: X),
  2. Zawiązanie nowej spółki komandytowej przez X,
  3. Przekształcenie X w spółkę komandytową.

Ad. (A)

Połączenie SpK z x nastąpi w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. u. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), tj. w ten sposób, że x (spółka przejmująca) dokona przejęcia SpK (spółka przejmowana). w konsekwencji, nastąpi przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej, tj. SpK na spółkę przejmującą, tj. X. w wyniku planowanego połączenia, SpK przestanie istnieć, natomiast wspólnicy SpK (w tym Spółka) otrzymają udziały w spółce przejmującej, tj. X.

Ad. (B)

Następnie, planowane jest zawiązanie przez x spółki osobowej prawa handlowego, np. komandytowej lub komandytowo - akcyjnej (dalej: SO). x zamierza wnieść wybrane składniki majątkowe (które mogą obejmować m. in. grunty niezabudowane, budynki, w tym budynki związane z budownictwem mieszkaniowym, budowle – dalej: Nieruchomości) w formie wkładu niepieniężnego do SO. Wartość Nieruchomości wnoszonych przez Spółkę określona zostanie w umowie spółki SO. x przewiduje przy tym, że wartość rynkowa Nieruchomości określona na dzień wniesienia ich do SO będzie wyższa od wartości księgowej Nieruchomości ujawnionej w księgach X.

Ad. (C)

Po przeprowadzeniu wniesienia aportem Nieruchomości do SO, planowane jest przekształcenie x w spółkę komandytową, na podstawie art. 551 – 557 ustawy Kodeks spółek handlowych. z chwilą przekształcenia, Wnioskodawca stanie się wspólnikiem spółki komandytowej. w momencie przekształcenia, kapitał zakładowy x zostanie przekształcony we wkłady wnoszone do spółki komandytowej (nominalna wartość udziałów x będzie po zmianie formy prawnej odpowiadać sumie nominalnej wartości wkładów wspólników), natomiast pozostałe pozycje aktywów i pasywów zostaną przejęte w identycznej formie i pozycjach bilansowych z x przez spółkę komandytową, a zatem z uwzględnieniem wkładów objętych przez x w SO w zamian za aport Nieruchomości.

W piśmie z dnia 22 lutego 2010 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia wniosku Spółka wskazała, co następuje:

  1. Odnośnie pytania, czy spółka komandytowa (której komplementariuszem jest Spółka) będąca w procesie łączenia spółką przejmowaną stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. u. Nr 16, poz. 93 ze zm.), Spółka poinformowała, iż przedmiotowa spółka komandytowa będzie stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu powyższego art. 551 ustawy Kodeks cywilny.
  2. W spółce Sp. z o.o. (dalej: X) poza kapitałem zakładowym nie zostały utworzone inne kapitały własne poza kapitałem zakładowym.
  3. Umowa spółki x z 13 maja 2008 r. nie zawiera postanowienia dotyczącego wyłączenia zysku od podziału między udziałowców.
  4. Przez sformułowanie użyte przez Spółkę we wniosku: „(…) wzrost wartości Nieruchomości wniesionych przez x do SO, który nie będzie stanowił zysków niepodzielonych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP” Spółka rozumie jako brak opodatkowania na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych różnicy pomiędzy wartością rynkową z dnia wniesienia Nieruchomości przez x do SO a wartością księgową tych Nieruchomości ujawnioną w księgach X.
  5. Różnica pomiędzy wartością rynkową z dnia wniesienia Nieruchomości przez x do SO a wartością księgową tych Nieruchomości ujawnioną w księgach x nie znajdzie odzwierciedlenia w strukturze kapitałów własnych X. Zgodnie z przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego, w wyniku aportu Nieruchomości do SO, x stanie się podmiotem ogółu praw i obowiązków w SO. Natomiast, w wyniku przekształcenia x w spółkę komandytową kapitał zakładowy x zostanie przekształcony we wkłady wnoszone do spółki komandytowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w związku z połączeniem polegającym na przejęciu przez x spółki SpK, Spółka jako wspólnik przejmowanej SpK będzie zobowiązana do rozpoznania jakiegokolwiek przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
  2. Czy w związku z planowanym przekształceniem x wystąpi obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wartości innych niż zyski niepodzielone wypracowane przez x przed zmianą formy prawnej...


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacja indywidualną nr ILPB3/423-1095/09-5/EK wydaną w dniu 08 marca 2010 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, przejęcie SpK przez x nie spowoduje powstania po Jego stronie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy wskazać, iż zgodnie z art. 491 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych, spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi, przy czym spółka osobowa nie może być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. w konsekwencji, jedyną dopuszczalną na gruncie Kodeksu spółek handlowych formą połączenia spółki osobowej ze spółką kapitałową jest połączenie przez przejęcie w trybie opisanym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks spółek handlowych, tj. przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (spółki osobowej) na spółkę przejmującą (spółkę kapitałową) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej.

W opinii Spółki, brak w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych regulacji przewidującej powstanie obowiązku podatkowego w przypadku takiego połączenia. w szczególności, w opinii Spółki, nie znajduje zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zdaniem Spółki, należy wskazać, iż w procesie połączenia przez przejęcie wspólnicy spółki przejmowanej nie wnoszą wkładów niepieniężnych (aportów) do spółki przejmującej w zamian za jej udziały. w wyniku połączenia przeprowadzonego w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks spółek handlowych, majątek spółki osobowej jest przejmowany bezpośrednio przez spółkę kapitałową. w opinii Spółki, podkreślenia wymaga fakt, iż wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) jest odrębną instytucją prawa handlowego, która w myśl przepisów Kodeksu spółek handlowych nie znajduje zastosowania w przypadku połączenia przez przejęcie. w konsekwencji, zdaniem Spółki, w przedmiotowej sytuacji nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ Spółka nie obejmie udziałów w x w zamian za wkład niepieniężny, lecz otrzyma wspomniane udziały w wyniku połączenia SpK z X, przeprowadzonego w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych. w związku powyższym, Spółka uważa, że skoro z przepisów prawa handlowego wynika, iż w procesie połączenia przez przejęcie nie mamy do czynienia z czynnością wniesienia aportu, nie można stosować przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczących opodatkowania aportu.

Zdaniem Spółki, ponieważ żaden przepis podatkowy nie wskazuje wprost, że objęcie udziałów na skutek połączenia spółki osobowej i kapitałowej rodzi przychód podatkowy, po stronie Spółki nie powstanie jakikolwiek przychód w wyniku połączenia SpK z X.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj