Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-384/10/IB
z 15 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-384/10/IB
Data
2010.07.15


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia przedmiotowe


Słowa kluczowe
darowizna
majątek wspólny małżonków
podział


Istota interpretacji
Czy nabycie przez Wnioskodawczynię na własność (czy to w formie częściowego podziału majątku wspólnego wskutek ustania małżeńskiej wspólności majątkowej czy w formie darowizny) 333.333 akcji będzie stanowiło przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 531 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2010 r. (data wpływu 15 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zakresie opodatkowania nabycia akcji - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nabycia akcji.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 1 marca 2002 r. Wnioskodawczyni zawarła z mężem w formie aktu notarialnego umowę, na podstawie której zniesiona została między małżonkami ustawowa wspólność majątkowa. Po zawarciu tej umowy majątek objęty współwłasnością nie był przez małżonków do dnia dzisiejszego dzielony. Wnioskodawczyni nadal pozostaje w związku małżeńskim, lecz ma zamiar wraz z mężem dokonać częściowych rozliczeń ich majątku, a w szczególności w zakresie objętych współwłasnością akcji, jakie posiadają w spółce akcyjnej.


Rozliczeń w zakresie wyżej wymienionego majątku chcą dokonać w taki sposób, że:


  1. część akcji, tj. 333.333 wspólnie z mężem (jako współwłaściciele w częściach ułamkowych po 1/2 udziału we współwłasności) darują na rzecz spółki kapitałowej (osoby prawnej), której jedynym wspólnikiem będzie mąż,
  2. po dokonaniu wyżej opisanej darowizny, 333.333 akcji stanie się przedmiotem umowy o częściowy podział majątku, skutkiem czego taka ich część (tj. 333.333 akcji) stanie się przedmiotem wyłącznej własności Wnioskodawczyni bez żadnych spłat. Jeżeli podział majątku będzie przeprowadzony, to zostanie on dokonany w formie aktu notarialnego.

    Albo

  3. po dokonaniu wyżej opisanej darowizny, 333.333 akcji stanie się przedmiotem umowy darowizny udziału 1/2 współwłasności w tej ilości akcji, dokonanej przez męża Wnioskodawczyni na jej rzecz, skutkiem której taka ich część (tj. 333.333 akcji) stanie się przedmiotem wyłącznej własności Wnioskodawczyni. Jeżeli darowizna ta zostanie dokonana, to umowa zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego.


Żadne spłaty lub dopłaty związane z podziałem majątku nie zostaną między małżonkami dokonane.

Umowy darowizny zostaną dokonane bez przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy nabycie przez Wnioskodawczynię na własność (czy to w formie częściowego podziału majątku wspólnego wskutek ustania małżeńskiej wspólności majątkowej czy w formie darowizny) 333.333 akcji będzie stanowiło przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawczyni jeżeli nabędzie na własność 333.333 akcje w wyniku podziału majątku wspólnego wskutek ustania małżeńskiej wspólność majątkowej to nie powstanie z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, albowiem stosownie do treści art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównywania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Jeżeli nabędzie na własność 333.333 akcje w wyniku darowizny #189; współwłasności w każdej akcji od małżonka, to nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, albowiem stosownie do treści art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), przepisów tej ustawy nie stosuje się m.in. do:


  • przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn (pkt 3);
  • przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich (pkt 5).


W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny.

Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 ww. ustawy).

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż każda darowizna, bez względu na jej przedmiot, a zatem również darowizna akcji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub dokonana na rzecz osoby fizycznej, która w chwili zawarcia umowy darowizny była obywatelem polskim lub miała stałe miejsce pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, a tym samym nie znajdują zastosowania w tym przypadku przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosunki majątkowe miedzy małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. nr 9, poz. 59 ze zm.).

Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

W świetle art. 43 § 1 Kodeksu oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Natomiast zgodnie z art. 47 powołanego Kodeksu, małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa).

W przypadku zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej w trakcie trwania małżeństwa, rozdzielność wstępuje w miejsce ustawowej wspólności majątkowej i powoduje, że każdemu z małżonków pozostawia się pełną swobodę dysponowania swoim majątkiem (art. 511 ).

W sytuacji przedstawionej we wniosku Wnioskodawczyni w dniu 1 marca 2002 r. zawarła z małżonkiem w formie aktu notarialnego umowę, na podstawie której została zniesiona między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Po zawarciu tej umowy majątek objęty współwłasnością nie był dzielony. Wnioskodawczyni nadal pozostaje w związku małżeńskim, jednak w ramach planowanych „rozliczeń wspólnego majątku” ma zostać zawarta umowa o częściowy podział majątku wspólnego albo umowa darowizny, w wyniku których Wnioskodawczyni na wyłączną własność nabędzie akcje. W związku z podziałem majątku między małżonkami nie zostaną dokonane żadne spłaty lub dopłaty. Umowa darowizny zostanie dokonana bez przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

Z literalnego brzmienia przepisu art. 2 ust. 1 pkt 3 i 5 wynika, iż wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody podlegające przepisom ustawy od spadków i darowizn oraz przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić zatem należy, iż nabycie przez Wnioskodawczynię akcji na podstawie umowy o częściowy podział majątku wspólnego małżonków wskutek ustania małżeńskiej wspólności majątkowej czy też na podstawie darowizny nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym po stronie Wnioskodawczyni nie powstaje z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie podkreślić należy, iż w niniejszej interpretacji ocena stanowiska Wnioskodawczyni została dokonana jedynie w kontekście przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest zatem ocena prawidłowości kwalifikacji opisanych we wniosku czynności z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego lub rodzinnego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj