Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-344/10-2/PD
z 28 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-344/10-2/PD
Data
2010.07.28


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych


Słowa kluczowe
dochód
kapitał spółki
kapitał zakładowy
podstawa opodatkowania
przekształcenie spółki
spółka komandytowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
umowa sprzedaży
wartość udziału


Istota interpretacji
W zakresie ustalenia podstawy opodatkowania Spółki z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej powstałej w wyniku przekształcenia spółki z o.o.



Wniosek ORD-IN 327 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2010 r. (data wpływu 27 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania Spółki z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej powstałej w wyniku przekształcenia spółki z o.o. – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania Spółki z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej powstałej w wyniku przekształcenia spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe

E. S.A. na podstawie umowy sprzedaży nabyła od podmiotu niepowiązanego udziały w kapitale spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za kwotę wyższą niż wartość kapitału zakładowego i nominalna wartość Udziałów.

Sp. z o.o. została następnie przekształcona w spółkę komandytową , w której Spółka posiada obecnie 99% udziału w zyskach. W momencie przekształcenia wkład Spółki do SK został określony w umowie SK w wysokości niższej niż koszt nabycia Udziałów w kwocie odpowiadającej nominalnej wartości Udziałów z uwzględnieniem faktu, że do SK musiał przystąpić drugi wspólnik (spółka osobowa zgodnie z kodeksem spółek handlowych musi posiadać co najmniej dwóch wspólników). Obecnie Spółka rozważa wystąpienie z SK. Tytułem wystąpienia z SK Spółka otrzyma gotówkę lub składniki majątku odpowiadające wartości ogółu praw i obowiązków (udziału) w SK.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

W jaki sposób Spółka powinna obliczyć podstawę opodatkowania (dochód) z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków w SK...

Stanowisko Wnioskodawcy

  1. Zdaniem Spółki, w przypadku sprzedaży ogółu praw i obowiązków w SK przychodem będzie cena ustalona z nabywcą. Natomiast kosztami uzyskania przychodów będą wydatki na nabycie ogółu praw i obowiązków, czyli cena zapłacona za Udziały, gdyż taką kwotę Spółka zapłaciła za nabycie Udziałów w Sp. z o.o., następnie przekształconej w SK.
  2. Przepisy updop nie zawierają szczególnych regulacji wskazujących na sposób obliczenia dochodu w przypadku sprzedaży udziału w spółkach osobowych, jaką jest SK. W przedmiotowym przypadku zastosowanie powinny zatem znaleźć ogólne zasady określania przychodu i kosztu podatkowego w przypadku sprzedaży prawa majątkowego, jakim jest ogół praw i obowiązków w SK.
  3. Zasady ustalania przychodu ze zbycia praw majątkowych reguluje art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia m.in. praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej (art. 14 ust. 2 updop). Wartość rynkową określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
  4. Natomiast w odniesieniu do kosztu uzyskania przychodów Spółka uważa, że należy wziąć pod uwagę wartość wydatków na nabycie Udziałów w Sp. z o.o., tj. cenę zapłaconą za Udziały. Ponieważ Sp. z o.o. została przekształcona w SK, to wydatki na nabycie Udziałów (cena) stały się wydatkami na nabycie obecnie posiadanego udziału w SK.
  5. Taki wniosek jest uzasadniony w świetle zasady następstwa prawnego wynikającego z przekształcenia podmiotów. Zgodnie z przepisami 553 par. 1 kodeksu spółek handlowych, podmiot powstały w wyniku przekształcenia jest następcą prawnym wszystkich praw i obowiązków podmiotu przekształconego. Można powiedzieć, że jest to „ten sam podmiot”, tyle że działający w innej formie prawnej. Mając to na uwadze należy uznać, że wydatki na nabycie Udziałów w Sp. z o.o. należy utożsamiać z wydatkami na nabycie udziału w SK; Udziały w Sp. z o.o. zostały z chwilą przekształcenia niejako „zastąpione” przez ogół praw i obowiązków (udział) w SK. Taki wniosek znajduje potwierdzenie również w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 września 2008 r. (sygn. ILPB3/423-393/08-4/MM) wydanej w analogicznej sprawie:
    „Z uwagi na fakt, iż w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytowo-akcyjną dochodzi jedynie do „zastąpienia” z mocy samego prawa dotychczas istniejących udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przez akcje w spółce komandytowo-akcyjnej, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia wydatków poniesionych na nabycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością dopiero z chwilą odpłatnego zbycia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej. Koszty nabycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będą wówczas stanowiły koszty uzyskania przychodu uzyskanego przez Wnioskodawcę ze zbycia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej. W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe”.
  6. W związku z powyższym Spółka uważa, że dochód uzyskany w wyniku sprzedaży ogółu praw i obowiązków w SK należy obliczyć jako różnicę pomiędzy przychodem w postaci ceny sprzedaży a kosztami uzyskania przychodu w wysokości wartości wydatków na nabycie Udziałów, tj. w wysokości ceny zapłaconej za Udziały. W efekcie Spółka uzyska dochód w wysokości różnicy między przychodem a kosztami uzyskania przychodów ustalonymi w ww. sposób.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj