Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1760/09-3/AK
z 11 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1760/09-3/AK
Data
2010.03.11


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Faktury


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
usługi medyczne
zwolnienia podatkowe
zwolnienie


Istota interpretacji
1. Czy świadczenie przez Przedsiębiorcę usług fizjoterapeutycznych (masaż klasyczny oraz osteopatia) korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?
2. Czy Przedsiębiorca świadcząc usługi fizjoterapeutyczne zobowiązany jest rejestrować sprzedaż usług za pomocą kasy rejestrującej w przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej, a za pomocą rachunków w przypadku osób prawnych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą a także osób fizycznych, które zgłosiły takie żądanie oraz czy w razie braku żądania wystawienia rachunku przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej Przedsiębiorca zobowiązany jest do sporządzenia dowodu wewnętrznego dokumentującego sprzedaż usługi?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2009 r. (data wpływu 28 grudnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 lutego 2010 r. (data wpływu 4 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług fizjoterapeutycznych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług fizjoterapeutycznych. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 26 lutego 2010 r. (data wpływu 4 marca 2010 r.) o doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 20 listopada 2009 r. w ewidencji działalności gospodarczej zarejestrowana została jednoosobowa działalność gospodarcza Wnioskodawcy (dalej: Wnioskodawca lub Przedsiębiorca).

Jako przedmiot działalności Wnioskodawcy zgłoszone zostały następujące rodzaje usług (nomenklatura i symbole zgodne PKD-2007):

  1. Działalność fizjoterapeutyczna (86.90.A),
  2. Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana (86.90.E),
  3. Pozostała pomoc społeczna z zakwaterowaniem (87.90.Z),
  4. Pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych (88.10.Z),
  5. Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana (88.99.Z),
  6. Nauka języków obcych (85.59.A),
  7. Technika (85.32.A),
  8. Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (85.59.B),
  9. Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej (96.04.Z),
  10. Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana (96.09.Z).

Z wykształcenia Zainteresowany jest fizjoterapeutą.

Tym samym, w ramach prowadzonej działalności (w przeważającej części) zamierza on świadczyć usługi polegające na poprawie zdrowia osób fizycznych poprzez wykorzystanie różnych technik masażu. Niezależnie od powyższego, Wnioskodawca pozostaje pracownikiem Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie na Wydziale Fizjoterapii jest zatrudniony na stanowisku asystenta (pracownik naukowo-dydaktyczny). Na ww. uczelni Wnioskodawca ma także otwarty przewód doktorski. W zakresie obowiązków akademickich Wnioskodawcy leży przekazanie studentom wiedzy z zakresu masażu klasycznego i leczniczego. Także studia doktoranckie Wnioskodawcy mają na celu poszerzenie jego wiedzy z zakresu masażu leczniczego. W ramach umów zlecenia i umów o dzieło Przedsiębiorca prowadzi także zajęcia na prywatnych uczelniach także i tam kształci on studentów w zakresie masażu klasycznego i leczniczego wykorzystując w tym celu wiedzę zdobytą w trakcie studiów magisterskich, jak i doktoranckich.

W związku z podjęciem przez Wnioskodawcę decyzji o założeniu działalności gospodarczej, w celu rozszerzenia katalogu świadczonych przez siebie usług, zdecydował również o rozpoczęciu dodatkowych 5-letnich studiów z zakresu osteopatii, tj. holistycznego traktowania pacjenta pod kątem procesu diagnozowania i leczenia manualnego, który kładzie nacisk na rozwiązanie problemów, a nie jedynie skutków związanych z zaburzeniami funkcjonalnymi organizmu człowieka, w celu przywrócenia pełnego zdrowia poprzez likwidację ogólnych dysfunkcji ruchomości w obrębie stawów tkanek, mających wpływ na pojawienie się choroby lub jej podtrzymanie.

Na uwagę zasługuje fakt, iż wiedza z zakresu osteopatii (jako tzw. metody manualnej alternatywnej względem medycyny konwencjonalnej), w skutek ścisłego programu nauczania obowiązującego na uczelniach wyższych, do realizacji którego Wnioskodawca zobowiązany jest jako pracownik naukowy, nie zostanie przez niego wykorzystana w żaden inny sposób jak tylko poprzez świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie ww. studiów pozwoli Zainteresowanemu zatem jedynie na poszerzenie oferty handlowej swojej działalności, a nie uzyskanie dodatkowych przychodów z innych źródeł, tj. przychodów ze stosunku pracy, czy przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Jako miejsce wykonywania działalności, we wniosku o wpis do ewidencji, Wnioskodawca wskazał dwie lokalizacje. Jedną stanowi lokal użytkowy wynajmowany od innego przedsiębiorcy. Drugi to lokal mieszkalny będący współwłasnością w częściach równych Wnioskodawcy i jego żony. Lokal ten został nabyty przez Zainteresowanego i jego żonę jeszcze przed zawarciem małżeństwa. W celu świadczenia usług fizjoterapeutycznych na wysokim poziomie i w celu zapewnienia pacjentom komfortowych warunków, Wnioskodawca zdecydował o wykorzystaniu/udostępnieniu pacjentom następujących pomieszczeń znajdujących się w stanowiącym jego współwłasność lokalu mieszkalnym:

  1. tzw. pokój dzienny – w nim Zainteresowany wykonuje zabiegi fizjoterapeutyczne korzystając z zakupionego w tym celu stołu do masażu,
  2. łazienka – dostępna dla pacjentów przed, w trakcie i po zabiegu.


Udostępnienie łazienki wynika z faktu używania przez Wnioskodawcę różnego rodzaju olejków, oliw i innych preparatów, które natłuszczają skórę pacjentów. Konieczność używania ww. środków uzasadnione jest dobrem pacjenta, jako że brak odpowiedniego natłuszczenia wywołać może skutek w postaci otarć, a przy niektórych metodach masażu wręcz oparzeń skóry. Po zakończonym zabiegu pacjent uprawniony jest zatem skorzystać z łazienki w celu zmycia z siebie ww. preparatów – tak by nie pobrudzić swojej odzieży.

Z uwagi na fakt, iż lokal mieszkalny został nabyty przez Przedsiębiorcę i jego żonę w okresie przed zawarciem związku małżeńskiego, jako majątek osobisty nie wszedł do ich majątku wspólnego. Wnioskodawca rozlicza się na zasadach ogólnych prowadząc w tym celu podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W uzupełnieniu Zainteresowany wskazał, iż z uwagi na zaistniałą w międzyczasie zmianę okoliczności dotyczących zawartych we wniosku, wszystkie pytania w nim zwarte odnoszą się do zaistniałych stanów faktycznych. Ponadto, Wnioskodawca poinformował, iż na potrzeby podatku VAT nie jest zainteresowany ani jako podatnik VAT czynny, ani jako podatnik VAT zwolniony.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy świadczenie przez Wnioskodawcę usług fizjoterapeutycznych (masaż klasyczny oraz osteopatia) korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.; dalej: ustawa o VAT) „opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...)”.

Z kolei w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, „przez świadczenie usług (...) rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...)”.

Według art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, przy ustalaniu stawek podatku od towarów i usług stosowanych przy świadczeniu usług na terytorium kraju należy brać pod uwagę klasyfikacje statystyczne PKWiU służące do identyfikacji usług podlegających podatkowi VAT.

Art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwalnia z kolei od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT. W załączniku nr 4 (pod pozycją nr 9) ustawodawca wskazał natomiast, iż zwolnione od podatku od towarów i usług są oznaczone w PKWiU symbolem ex 85, tj. „usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).”

Według PKWiU w dziale 85 sklasyfikowane są m.in. następujące usługi:

  • 85.14.1 – usługi w zakresie ochrony zdrowia, pozostałe,
  • 85.14.13 – usługi świadczone przez fizykoterapeutów i inne osoby zajmujące się usługami paramedycznymi (łącznie z usługami homeopatycznymi i podobnymi),
  • 85.14.13-00 – usługi fizykoterapeutów i innych osób zajmujących się usługami paramedycznymi,
  • 85.14.13-00.00 – usługi fizykoterapeutów i innych osób zajmujących się usługami paramedycznymi,
  • 85.14.18-00.00 – usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Mając na uwadze powyższe, w opinii Wnioskodawcy, usługi świadczone przez niego (zarówno masaż klasyczny, jak i zabiegi manualne w oparciu o metody osteopatyczne) mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85, jako usługi w zakresie ochrony zdrowia.

Tym samym, w opinii Zainteresowanego, korzystają one ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W zakresie stanu faktycznego dotyczącego obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących wydano w dniu 11 marca 2010 r. odrębną interpretację o nr XX.

W kwestii pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj