Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-505/10/CJS
z 2 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-505/10/CJS
Data
2010.07.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dział spadku
dział spadku
nieruchomości
nieruchomości
spadek
spadek
sprzedaż
sprzedaż
udział
udział
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy sprzedaż udziału w nieruchomości nabytego w części w 2008r. w drodze spadku i w części w 2009r. w drodze działu spadku rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2010r. (data wpływu do tut. Biura – 13 kwietnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Postanowieniem z dnia 02 października 2008r. sąd rejonowy stwierdził nabycie spadku po małżonkach J. i A. M.

Małżonkowie pozostawali w ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej i zmarli bezdzietnie.

Spośród małżonków jako pierwszy zmarł mąż – A.M., po którym dziedziczyła żona w zbiegu z rodzeństwem męża i dziećmi rodzeństwa (łącznie 11 osób), jako druga zmarła żona – J.M., po której dziedziczyło dwóch bratanków (jednym z nich jest wnioskodawca).

W dacie wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po obojgu zmarłych małżonkach tj. 02 października 2008r. spadkobiercami po zmarłym A.M. było 10 osób (1 brat i 9 bratanków), natomiast po zmarłej J.M. były dwie osoby (wnioskodawca i jego brat).

Łącznie spadkobiercami majątku po zmarłych małżonkach było 12 osób. Wszyscy spadkobiercy dziedziczyli w drugiej grupie podatkowej.

W dniu śmierci spadkodawczyni J.M. wnioskodawcy dziedziczącemu w zbiegu z 11 spadkobiercami przysługiwał udział w majątku spadkowym w wysokości 3/8 (1/2 udziału w spadku po J.M., która wcześniej odziedziczyła spadek po mężu, posiadając jednocześnie swoją połowę majątku.).

W dniu 16 grudnia 2008r. wnioskodawca zapłacił podatek od spadków i darowizn w wysokości 2.406 zł.

Wszyscy spadkobiercy dokonali następnie sądowego działu spadku, i tak na mocy postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 30 grudnia 2008r. wchodzące w skład spadku spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zasądzone zostało na rzecz wnioskodawcy i jego brata w częściach równych, natomiast pozostałym spadkobiercom zasądzone zostały od wnioskodawcy i jego brata spłaty w odpowiedniej, zgodnie ustalonej wysokości.

Ww. postanowienie z dnia 30 grudnia 2008r. o dział spadku stało się prawomocne, zgodnie z art. 363 § 1 w zw. z art. 368 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego w dniu 20 stycznia 2009r. Dopiero z tym dniem (uprawomocnienie się postanowienia o przysadzeniu własności) wnioskodawca stał się współwłaścicielem wraz z bratem wchodzącego w skład spadku spółdzielczego własnościowego prawa do #189; części lokalu mieszkalnego w zamian za spłacenie pozostałych spadkobierców.

W dniu 04 maja 2009r. od dokonanych spłat na rzecz pozostałych spadkobierców wnioskodawca uiścił podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 267,50 zł.

Dopiero z dniem uprawomocnienia się postanowienia o dział spadku wnioskodawca mógł ewentualnie zameldować się w przysądzonym mu na współwłasność mieszkaniu i dopiero od tej daty ewentualnie mógł skorzystać z „ulgi meldunkowej”, obowiązującej na postawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r.. Ulga ta obowiązywała w latach 2007-2008, a nie w 2009r. w dacie uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności lokalu.

W tym miejscu wnioskodawca zauważa, że wcześniejsze przeprowadzenie działu spadku po J.M. nie było możliwe, gdyż jak wiadomo z przepisów prawa cywilnego (art. 1026 K.c.) stwierdzenie nabycia spadku można przeprowadzić najwcześniej po upływie 6 miesięcy od otwarcia spadku.J. M. zmarła w dniu 19 sierpnia 2008r. Także liczba spadkobierców, którzy są dla siebie ludźmi obcymi, zamieszkującymi na terenie całej Polski powodowało, że wcześniejsze uregulowanie spraw spadkowych było nie możliwe.

W przedmiotowej sprawie jak podnosi wnioskozdawca istotnie ważne jest także to, że do czasu uprawomocnienia się postanowienia o dziale spadku i przysądzeniu własności mieszkania żaden ze spadkobierców nie mógł dysponować mieszkaniem, nie mógł nawet zameldować się w przedmiotowym mieszkaniu, gdyż nie było to możliwe w zw. z brzmieniem art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), albowiem przy zameldowaniu na pobyt stały należy przedstawić potwierdzenie przebywania w lokalu dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu. W przedmiotowej sprawie takim tytułem było dopiero prawomocne postanowienie sądu o dział spadku, w którym zawarte zostało przysądzenie własności mieszkania. Tytułem takim nie było natomiast postanowienie stwierdzające nabycie spadku. Tym bardziej nie było możliwe zameldowanie się 12 spadkobierców w dniu otwarcia spadku.

W dniu 02 marca 2010r. wnioskodawca wraz z bratem dokonał zbycia lokalu mieszkalnego. W akcie notarialnym sprzedaży notariusz przyjął, że fakt nabycia ww. mieszkania przez wnioskodawcę i jego brata wynika z prawomocnego postanowienia sądu z dnia 30 grudnia 2008r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Kiedy w przedmiotowym stanie faktycznym, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 06 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009r. Nr 209, poz. 1316 ze zm.) nastąpiło nabycie udziału wynoszącego #189; w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego...
  2. Na jakiej podstawie i czy w ogóle w przedmiotowej sprawie można przyjąć, że „nabycie 1/2 udziału nieruchomości” na skutek przysądzenia własności w drodze postanowienia sądu jest równoznaczne z „nabyciem spadku po J.M. w 3/8 części do spółki z 11 spadkobiercami (w każdej z obu sytuacji udział wnioskodawcy w nieruchomości nie jest równy)...
  3. Czy w przedmiotowym stanie faktycznym ma zastosowanie ulga na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2009r....
  4. Czy ulga z art. 21 ust.1 pkt 131 może mieć zastosowanie ewentualnie do części nieruchomości pond 3/8 części nabytej w drodze dziedziczenia tj. do części nieruchomości nabytej ponad swój udział spadkowy (1/8) w 2009r. roku na podstawie prawomocnego postanowienia o dział spadku...
  5. Czy przy uldze z art. 21 ust. 1 pkt 126 i pkt 131 do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć podatki od spadków i darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych (zapłacony od spłat na rzecz pozostałych spadkobierców), wysokość spłat dokonanych na rzecz pozostałych spadkobierców (jako koszt nabycia nieruchomości w części ponad własny udział spadkowy) oraz koszty sądowe i koszty eksploatacji lokalu (czynsz, energia), a także koszty zbycia i amortyzacji budynku...

Zdaniem wnioskodawcy:

  1. Nabycie #189; udziału w nieruchomości mieszkaniowej nastąpiło z dniem uprawomocnienia się postanowienia o dział spadku z dnia 30 grudnia 2008r., na mocy którego własność przedmiotowego mieszkania została przysądzona wnioskodawcy i jego bratu po #189; części tj. w dniu 20 stycznia 2009r. przed datą tą wnioskodawca nie był uprawniony do dysponowania i rozporządzania lokalem, a także nie mógł się w nim zameldować.
  2. Nie ma podstawy prawnej pozwalającej na przyjęcie uproszczenia stanu faktycznego w ten sposób, że uznaje się nabycie udziału w spadku w wysokości 3/8 części jest tożsame z nabyciem nieruchomości wchodzącej w skład tego spadku w #189; części. Nieuprawnione jest także uproszczenie stanu faktycznego i prawnego przez przyjęcie, że nabycie przez wnioskodawcę #189; części nieruchomości nastąpiło w dniu otwarcia spadku. W dacie otwarcia spadku wnioskodawca nie miała prawa do #189; części udziału w nieruchomości wchodzącej w skład spadku, nie miał prawa do dysponowania takim udziałem w ogóle oraz nie miał możliwości dokonania czynności uprawniającej do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W dniu otwarcia spadku spadkobiercami było 12 osób dziedziczących w drugiej grupie. W tym czasie żaden ze spadkobierców nie był uprawniony do dysponowania nieruchomością wchodzącą w skład spadku.
  3. Ponieważ prawne i faktyczne nabycie nieruchomości nastąpiło z dniem 20 stycznia 2009r., tj. z dniem uprawomocnienia się postanowienia Sądu Rejonowego o dział spadku i o przysądzeniu na własność nieruchomości, w zaistniałym stanie faktycznym zastosowanie ma ulga podatkowa, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  4. Skoro w przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie ma ulga z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, to nie ma zastosowania ulga z art. 21 ust. 1 pkt 126.
  5. W przypadku ulgi z art. 21 ust. 1 zarówno z pkt 126 jak i a pkt 131 kosztami uzyskania przychodu są podatki od spadków i darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych (zapłacony od spłat), wysokość spłat dokonanych na rzecz pozostałych spadkobierców (jako koszt nabycia nieruchomości w zakresie ponad własny udział spadkowy) oraz koszty sądowe i koszty eksploatacji lokalu (czynsz, energia itp.), a także koszty zbycia i amortyzacji lokalu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51 , poz. 307 ze zm.) źródłem przychodu jest – z zastrzeżeniem ust. 2 – odpłatne zbycie m. in.:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 06 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) zmieniono m. in. zasady opodatkowani przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 14 tej ustawy, ustawa z wyjątkami wskazanymi w tym przepisie, ma zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od dnia 1 stycznia 2009r. Jednakże w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007r. do dnia 31 grudnia 2008r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r.

Podkreślić jednak należy, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości dokonana przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. A zatem, odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, jeżeli nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z powyższych uregulowań prawnych wynika, że w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu, ma moment i sposób jej nabycia.

Natomiast w przypadku nabycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości w drodze spadku pięcioletni termin, o którym mowa powyżej winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło otwarcie spadku czyli śmierć spadkodawcy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 19 sierpnia 2008r. zmarła spadkodawczyni. Spadek po zmarłej został nabyty na mocy postanowienia przez wnioskodawcę w udziale wynoszącym 3/8 w spadku i określony w postanowieniu Sądu Rejonowego z dnia 02 października 2008r. W skład spadku wchodziło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

W dniu 30 grudnia 2008r. z uwagi na ilość spadkobierców zostało wydane postanowienie sądu o dziale spadku, które stało się prawomocne w dniu 20 stycznia 2009r. Na mocy tego postanowienia wnioskodawca wraz z bratem stali się wyłącznymi właścicielami przedmiotowego lokalu mieszkalnego w równych udziałach wynoszących po #189; części z jednoczesnym zobowiązaniem do dokonania spłat na rzecz pozostałych spadkobierców.

W dniu 02 marca 2010r. przedmiotowy lokal został sprzedany przez wnioskodawcę i jego brata.

Wątpliwości wnioskodawcy budzi kwestia sposobu opodatkowania tak uzyskanego przychodu.

Dla ustalenia zatem jakie przepisy znajdą zastosowanie w sprawie, istotne jest ustalenie daty nabycia poszczególnych udziałów w przedmiotowym lokalu mieszkalnym.

I.Nabycie 3/8 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nastąpiło w spadku po zmarłej w dniu 19 sierpnia 2008r. spadkodawczyni.

Zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, iż dniem nabycia przez wnioskodawcę i pozostałych spadkobierców spadku jest data śmierci spadkodawczyni. Data postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie fakt nabycia. Tym samym w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r.

Odnosząc zatem powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, iż odpłatne zbycie udziału wynoszącego 3/8 w przedmiotowym lokalu mieszkalnym nastąpiło przed upływem 5 lat liczonych od końca roku, w którym nastąpiło jego nabycie co oznacza, iż przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 i ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Przepis art. 22 ust. 6d ustawy, w sposób jednoznaczny wskazuje co może być kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób i jak te koszty muszą być udokumentowane.

Jak wynika z cytowanego art. 22 ust. 6d ustawy do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku, zaliczane są bowiem:

  • udokumentowane nakłady poczynione na nieruchomości zwiększające jej wartość,
  • kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej ten podatek przypada na tę nieruchomość.

Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 ww. ustawy).

Jednakże zauważyć należy, iż ustawodawca przewidział w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r., możliwości zwolnienia osiągniętego z tego tytułu przychodu z opodatkowania. Zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

–jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Mając jednak na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić iż w przedmiotowej sprawie ww. zwolnienie nie będzie miało zastosowania, z uwagi na fakt, iż w przedmiotowym lokalu mieszkalnym wnioskodawca nie był w ogóle zameldowany.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziału wynoszącego 3/8 w przedmiotowym lokalu mieszkalnym z uwagi na brak upływu 5 letniego okresu, o którym mowa w cyt. wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy jak i w barku podstaw do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych powyżej.

II.Pozostałą część udziału (1/8) w przedmiotowym lokalu mieszkalnym wnioskodawca nabył w drodze działu spadku, który nastąpił w 2009r.

Zgodnie z art. 1035 ustawy Kodeks cywilny, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

Z instytucją działu spadku mamy więc do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności. Dział spadku nie jest tożsamy z nabyciem w drodze spadku.

Dział spadku polega na dokonaniu podziału rzeczy wspólnej należącej do wszystkich współwłaścicieli, ponieważ współwłaściciele mają swoje udziały w prawie, ale nie w rzeczy. W rezultacie dochodzi do nowego ukształtowania prawa własności poprzez odebranie temu prawu cechy wspólności. Jeżeli zatem udział w nieruchomości nabytej w całości w wyniku podziału jest zgodny z udziałem posiadanym przed działem spadku - nie następuje nabycie podlegające opodatkowaniu, ponieważ w ten sposób nie ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak i stan jej majątku osobistego. Dział spadku, w wyniku którego udział w nieruchomości nie zwiększył się, zmienia wyłącznie charakter własności.

Jedynie nabycie nieruchomości w drodze działu spadku w części przekraczającej udział spadkowy (nawet wówczas, jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie) stanowi nabycie w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. W konsekwencji należny jest podatek dochodowy z tytułu sprzedaż nieruchomości i praw majątkowych, jednak należy jest nie od całości osiągniętego przychodu, lecz od nadwyżki (różnicy) pomiędzy wartością nieruchomości i praw majątkowych należnych z tytułu spadku, a należnością przypadającą z tytułu spadku.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 30 grudnia 2008r. dokonano działu spadku (postanowienie to stało się prawomocne w dniu 20 stycznia 2009r.), w ten sposób, że w przedmiotowym lokalu mieszkalnym wnioskodawcy przypadło prawo do #189; części w przedmiotowym lokalu mieszkalnym na współwłasność z bratem. Podział ten odbył się w ten sposób, iż sąd zobowiązał wnioskodawcę do dokonania spłat na rzecz pozostałych spadkobierców.

W związku z powyższym należy zauważyć, że w wyniku działu spadku udział wnioskodawcy w przedmiotowym lokalu mieszkalnym uległ zwiększeniu, gdyż uprzednio wnioskodawca posiadał nabyte w spadku prawo do 3/8 udziału w przedmiotowym lokalu mieszkalnym, a po dokonanym dziale spadku stał się jego właścicielem w połowie.

Skoro zatem w wyniku dokonanego działu spadku wnioskodawca stał się właścicielem nieruchomości w części przekraczającej jego udział w spadku to za datę nabycia lokalu mieszkalnego w części przekraczającej ten udział należy przyjąć datę uprawomocnienia postanowienia sądu o dziale spadku czyli dzień 20 stycznia 2009r.

Zgodnie bowiem z art. 516 ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm.), orzeczenia sądu w postępowaniu nieprocesowym zapadają w formie postanowień, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. W myśl art. 365 § 1 tej ustawy, orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby. Z postanowienia art. 521 § 1 ww. ustawy wynika, że jeżeli przepis szczególny inaczej nie stanowi, postanowienie orzekające co do istoty sprawy staje się skuteczne, a jeżeli wymaga wykonania - także wykonalne, po uprawomocnieniu się.

Podkreślić w tym miejscu należy, iż ocena skutków podatkowych dokonanej sprzedaży przedmiotowego udziału wynoszącego 1/8 części w przedmiotowym lokalu mieszkalnym z uwagi na brak upływu 5 letniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, będzie dokonywana w niniejszej sprawie w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009r., bowiem nabycie tej części przedmiotowego lokalu mieszkalnego nastąpiło w dniu 20 stycznia 2009r. czyli w dniu uprawomocnienia się postanowienia o dział spadku.

Ustawą z dnia 06 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy. Nowe zasady opodatkowania mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2009r.

I tak stosownie do art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na treść art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego kosztami uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa nabytego ponad udział jaki przysługiwał wnioskodawcy w spadku, kosztem uzyskania przychodu może być m.in. udokumentowana kwota faktycznej spłaty na rzecz pozostałych spadkobierców, ponieważ mieści się ona w kategorii kosztów nabycia, o których mowa w ww. art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem kwota spłat na rzecz pozostałych spadkobierców może stanowić koszt nabycia zbywanego udziału w lokalu mieszkalnym, o które wnioskodawca może pomniejszyć uzyskany ze sprzedaży przychód.

Jednakże w myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2009r., wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Stosownie do art. 21 ust. 25 ww. ustawy, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

  1. wydatki poniesione na:
    1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
    4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
    5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,
  2. wydatki poniesione na:
    1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,
    2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),
    3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)- w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30,
  3. wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany znajdującego się w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej:
    1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
    3. gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, lub
    4. gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a).

Na podstawie art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d) i e), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 21 ust. 27 ww. ustawy, w przypadku ponoszenia wydatków na cele mieszkaniowe w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium podatnik ponosi wydatki na cele mieszkaniowe.

Natomiast stosownie do art. 21 ust. 28 za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

  1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
  2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

-przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Dodatkowo ustawodawca w art. 21 ust. 29 ww. ustawy wskazuje, iż w przypadku gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c), stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c) oraz zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c).

Należy również wskazać, iż przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 21 ust. 30).

Stosownie do art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r., po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Tak więc w sytuacji, zbycia w 2010r. udziału w lokalu mieszkalnym nabytego w 2009r., dochód uzyskany z tego tytułu podlegać będzie opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem, chyba że objęty zostanie zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie przewidziane w tym przepisie pozwala na wyłączenie z opodatkowania tej części dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków w osiągniętych przychodach. W sytuacji gdy przychody z odpłatnego zbycia zostały w całości przeznaczony na własne cele mieszkaniowe, uzyskany dochód w całości może korzystać ze zwolnienia.

Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w oparciu o opisany we wniosku stan faktyczny, biorąc pod uwagę brzmienie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 stwierdzić należy, iż wnioskodawca będzie miał prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodu uzyskanego ze sprzedaży udziału nabytego w 2009r. w przedmiotowym lokalu mieszkalnym, jeżeli środki tak uzyskane przeznaczy na jeden z celów mieszkaniowych enumeratywnie wymienionych w tym przepisie.

Wnioskodawca zajmując własne stanowisko w sprawie uważa, że podatek dochodowy z tytułu odpłatnego zbycia udziału wynoszącego #189; w przedmiotowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego nie należy się, z uwagi na możliwość przeznaczenia tak uzyskanego dochodu na własne cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2009r. Zdaniem wnioskodawcy możliwość taką daje mu fakt nabycia z dniem 20 stycznia 2009r. czyli z dniem uprawomocnienia się postanowienia o dział spadku, udziału wynoszącego #189; w przedmiotowym lokalu mieszkalnym.

Mając na uwadze powyższe jeszcze raz należy podkreślić, iż momentem nabycia spadku jest dzień otwarcia spadku czyli dzień śmierci spadkodawcy. Natomiast w niektórych przypadkach data prawomocnego postanowienia o dział spadku również może stanowić moment nabycia ale tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy na skutek tak dokonanego działu spadku udział spadkobiercy w spadku ulega powiększeniu.

W przedstawionym stanie faktycznym datą nabycia udziału w nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży niewątpliwie jest zarówno data śmierci spadkodawczyni (3/8) czyli dzień 19 sierpnia 2008r. jak i data uprawomocnienia się postanowienia o dział spadku (1/8) tj. 20 stycznia 2009r.

Odnosząc się do przeprowadzonego w dniu 30 grudnia 2008r. (uprawomocnienie w dniu 20 stycznia 2009r.), działu spadku w opisanym przez wnioskodawcę stanie faktycznym brak jest podstaw prawnych do twierdzenia, iż datą nabycia całego udziału wynoszącego #189; część w przedmiotowym lokalu mieszkalnym jest data uprawomocnienia się postanowienia o dziale spadku.

Zauważyć należy, iż w sytuacji gdy w wyniku działu spadku udział danej osoby ulega powiększeniu mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększa się stan jej majątku osobistego. Dlatego też w sytuacji takiej gdy stan posiadania ulega zwiększeniu, za datę nabycia tylko i wyłącznie tej nadwyżki należy przyjąć datę prawomocnego postanowienia na mocy, którego podział został dokonany.

Ponadto cechą charakterystyczną umowy o dział spadku jest fizyczny podział rzeczy wspólnej, a tym samym nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, która stanowiła przedmiot współwłasności czyli przedmiot spadku. Dokonany dział spadku w przedmiotowej sprawie miał na celu przyznanie wnioskodawcy i jego bratu prawo do ww. lokalu mieszkalnego z jednoczesnym zobowiązaniem do spłaty pozostałych spadkobierców. Fakt ten niewątpliwe świadczy, że udział jaki przypadł wnioskodawcy w drodze działu spadku przekroczył udział który nabył w spadku.

Tak więc trudno zgodzić się z wnioskodawcą, że do nabycia udziału wynoszącego #189; w przedmiotowym lokalu mieszkalnym doszło w dacie uprawomocnienia się postanowienia o dział spadku.

Ponadto tylko po części argumentacja wnioskodawcy, iż w dniu otwarcia spadku nie miał prawa do #189; części w lokalu mieszkalnym i w związku z czym nie mógł nim dysponować – jest prawdziwa. Bowiem skoro do nabycia spadku dochodzi w dacie śmierci spadkodawcy to wnioskodawcy już z tą chwilą przysługiwało prawo do określonego zgodnie z ustawą Kodeks cywilny udziału w spadku tzn. do 3/8 części w przedmiotowym lokalu mieszkalnym.

Ponadto wnioskodawca podnosi, że dopiero z chwilą działu spadku mógł dysponować przedmiotowym lokalem mieszkalnym.

Odnosząc się do powyższego należy wskazać na treść art. 1036 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzać udziałem w przedmiocie należącym do spadku (…).

I tak mając na uwadze powyższe jak i treść ww. przepisu, skoro z chwilą śmierci spadkodawczyni wnioskodawca nabył udział wynoszący 3/8 w ww. lokalu mieszkalnym to z chwilą tą za zgodą pozostałych spadkobierców mógł dysponować tak nabytym udziałem. Tak więc argument wnioskodawcy o braku możliwości rozporządzania udziałem należało uznać za bezzasadny.

Reasumując stwierdzić raz jeszcze należy, iż do nabycia spadku doszło sekwencyjnie w dwóch datach tj. w dniu śmierci spadkodawczyni czyli 19 sierpnia 2008r. oraz w dniu uprawomocnienia się postanowienia o dział spadku czyli 20 stycznia 2009r., a więc zastosowanie znajdą nie tylko przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2009r., lecz również przepisy ustawy w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r.

Zatem odnosząc się do twierdzenia wnioskodawcy, że dochód jaki uzyskał ze sprzedaży udziału wynoszącego 1/2 w przedmiotowym lokalu będzie korzystał ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2009r., stwierdzić należy, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu na dzień 31 grudnia 2008r. nie przewiduje możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości, przeznaczonego na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy.

Zgodnie z konstrukcją i systematyką ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe stanowią wyjątek od generalnej zasady powszechności opodatkowania wyrażonej w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Tak więc wszystkie ulgi i zwolnienia są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania wynikającej z art. 84 Konstytucji RP stanowiącego, że każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie. Oznacza to, że wszelkie odstępstwa od tej zasady, muszą bezwzględnie wynikać z przepisów prawa i być interpretowane ściśle z jego literą. Zabroniona jest bowiem rozszerzająca wykładnia przepisów prawa podatkowego.

Tym samym, skoro ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r. w katalogu zamkniętym zawartym w art. 21 tej ustawy, nie przewidywała możliwości zwolnienia przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia udziału w lokalu mieszkalnym w sytuacji przeznaczenia go na własne cele mieszkaniowe, to tym samym brak jest podstaw do twierdzenia, że zwolnienie takie przysługuje wnioskodawcy do całości uzyskanego przychodu z odpłatnego zbycia udziału wynoszącego #189; w przedmiotowym lokalu mieszkalnym. Zwolnieniem tym objęty może być wyłącznie dochód z odpłatnego zbycia udziału nabytego w 2009r. w drodze działu spadku.

Przenosząc powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy w kontekście zapytania ujętego w przedmiotowym wniosku stwierdzić należy, że dokonana przez wnioskodawcę sprzedaż udziału wynoszącego #189; w lokalu mieszkalnym wywołuje określone prawem skutki podatkowe.

Ustawodawca jak już wyżej wskazano w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym zarówno na dzień 31 grudnia 2008r. jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu od dnia 01 stycznia 2009r., a w szczególności w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 30e i art. 19 w sposób jednoznaczny reguluje sposób opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

Zatem dokonując obliczenia kwoty należnego podatku z tytułu sprzedaży udziału wynoszącego 3/8 części lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku jak i udziału nabytego w drodze działu spadku, wnioskodawca winien postąpić w następujący sposób: przychód uzyskany ze sprzedaży (ustalony zgodnie z art. 19) należy pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu (ustalone zgodnie z art. 22 ust. 6c lub 6d i art. 22 ust. 6e) w zależności od sposobu nabycia udziałów w nieruchomości. Różnicę będzie stanowił dochód – podstawa obliczenia podatku. Od podstawy obliczenia podatku należy wyliczyć 19%, w wyniku czego uzyskamy kwotę należnego podatku. Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 ww. ustawy, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że w przypadku odpłatnego zbycia udziału w przedmiotowym lokalu mieszkalnym nabytym w części w drodze spadku w 2008r., kosztem uzyskania przychodu będzie wyłącznie zapłacony podatek od spadków i darowizn.

Natomiast w przypadku odpłatnego zbycia udziału nabytego w drodze działu spadku tak uzyskany przychód będzie mógł być pomniejszony o dokonane spłaty na rzecz pozostałych spadkobierców oraz o udokumentowane nakłady poczynione w tym lokalu mieszkalnym w udziale jaki przypadł wnioskodawcy w drodze działu spadku. Nakładami takimi nie mogą być jednak poniesione koszty związane z eksploatacją przedmiotowego lokalu mieszkalnego jak czynsz, energia i itp., bowiem wydatki te nie zwiększyły wartość posiadanego przez wnioskodawcę udziału w ww. lokalu mieszkalnym. Natomiast koszty zbycia nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, mogą jedynie stanowić koszt odpłatnego zbycia, który pomniejsza przychód ze sprzedaży. W odniesieniu do amortyzacji zauważyć należy, iż sposób ustalania dochodu z odpłatnego zbycia określony w art. 30e ust. 2 ww. ustawy wprost nakazuje powiększyć różnicę pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od zbywanej nieruchomości.

Wobec powyższego amortyzacja nie może stanowić kosztów uzyskania przychodów. Odpisy amortyzacyjne wpływają na sposób ustalenia dochodu.

Reasumując stwierdzić należy, iż dochód jaki wnioskodawca uzyskał w 2010r. ze sprzedaży udziału w przedmiotowym lokalu mieszkalnym nabytego w drodze spadku w 2008r. będzie stanowić źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na brak upływu 5 letniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy.

Natomiast dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziału w ww. lokalu mieszkalnym nabytego w 2009r. w drodze działu spadku, wnioskodawca będzie mógł przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 131 wyżej cyt ustawy.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj