Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-107/10-2/AGr
z 15 kwietnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-107/10-2/AGr
Data
2010.04.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
dywidendy
dywidendy
nierezydent
nierezydent
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek dochodowy od osób fizycznych
spółka komandytowa
spółka komandytowa


Istota interpretacji
Jeżeli Wnioskodawca - spółka komandytowa otrzyma dywidendy z tytułu posiadanych udziałów w spółkach niemieckiej i amerykańskiej, to według jakich zasad powinny te dywidendy zostać opodatkowane u wspólników - osób fizycznych, rezydentów niemieckich?



Wniosek ORD-IN 790 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2010 r. (data wpływu 21 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dywidendy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dywidendy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką komandytową mającą siedzibę na terenie Polski. Wspólnikami Zainteresowanego są: komplementariusz - spółka z o.o. z siedzibą w Polsce, oraz trzy osoby fizyczne - komandytariusze, które są rezydentami Niemiec. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność edukacyjna w zakresie oprogramowania, działalność w zakresie oprogramowania, przetwarzania danych, działalność pozostała związana z informatyką. Wnioskodawca świadczy usługi w tym zakresie dla podmiotów krajowych, jak i zagranicznych.

Zainteresowany jako spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, lecz podatnikiem jest każdy wspóInik tej spółki indywidualnie. w związku z tym określenia wysokości przychodu, kosztów i dochodu do opodatkowania oraz należnego podatku dochodowego dokonuje się dla poszczególnych wspólników odrębnie. Przychody z udziału w Spółce u każdego wspólnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, określonym w umowie spółki. Zasadę tą stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów oraz wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Wnioskodawca w kwietniu 2009 r. podjął decyzję o uczestnictwie z udziałem wynoszącym 30% w spółce powstałej na terenie Niemiec. Spółka niemiecka, w której Wnioskodawca posiada udziały jest spółką posiadająca osobowość prawną (odpowiednik polskiej spółki z o.o.).

Natomiast w listopadzie 2009 r. została utworzona na terenie USA spółka-córka Wnioskodawcy, w której Zainteresowany ma 100% udziałów. Spółka na terenie USA posiada osobowość prawną. Wspólnicy Wnioskodawcy zakładają, że z tytułu posiadania udziałów w wyżej wymienionych spółkach po pewnym czasie otrzymywać będą dywidendy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Jeżeli Wnioskodawca - spółka komandytowa otrzyma dywidendy z tytułu posiadanych udziałów w spółkach niemieckiej i amerykańskiej, to według jakich zasad powinny te dywidendy zostać opodatkowane u wspólników - osób fizycznych, rezydentów niemieckich...

Zdaniem Wnioskodawcy, Zainteresowany jako spółka komandytowa, a więc spółka osobowa nie stanowi odrębnego podmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ani podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnikami podatku dochodowego jest każdy wspólnik odrębnie, w zależności od jego formy prawnej. Zatem, jeżeli spółka komandytowa jako udziałowiec innej spółki kapitałowej otrzyma dywidendę z tego tytułu to - jako że sama nie jest podatnikiem podatku dochodowego nie może rozliczyć podatku dochodowego od tych przychodów. Obowiązek zatem w tym zakresie spada na wspólników, proporcjonalnie do ich praw w udziale w zysku.

Tak więc dywidendy z tytułu udziału Wnioskodawcy w spółkach kapitałowych: niemieckiej i amerykańskiej, jakie otrzymają w przyszłości wspólnicy osoby fizyczne - rezydenci Niemiec będą przypisane każdemu wspólnikowi, proporcjonalnie do ich praw w udziale w zysku i powinny zostać opodatkowane 19% podatkiem liniowym, jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, co niżej wykazano.

Wnioskodawca jest spółką komandytową, a więc spółką osobową. Dla celów podatku dochodowego spółka komandytowa jest „transparentna” co oznacza, że podmioty tego typu na gruncie polskiego prawa podatkowego nie mogą być podmiotami podatku dochodowego. w spółkach komandytowych zatem podatnikami podatku dochodowego nie jest sama spółka, tylko odrębnie każdy ze wspólników, zgodnie z jego formą prawną.

Zasady odpowiedniego przypisania wspólnikom – osobom fizycznym dochodów wygenerowanych na poziomie spółki komandytowej, określa art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, (...), łączy się z pozostałymi przychodami. Oznacza to, że przychody (jak również koszty) z udziału w spółce komandytowej łączy się z przychodami (kosztami) każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku.

Zgodnie z art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody (z wymienionymi wyjątkami), które osiągnęła osoba fizyczna. Art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia różne rodzaje źródeł z jakich osoba fizyczna może osiągać przychody. i tak mogą to być m. in. przychody ze stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, z działalności gospodarczej, z najmu i dzierżawy, kapitałów pieniężnych. z kolei art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie określa, że jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 tej ustawy - uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Również w doktrynie oraz w poglądach organów podatkowych w tym zakresie stwierdza się, że przychody osiągane przez osoby fizyczne, będące wspólnikami spółek komandytowych są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednakże w przypadku, gdy spółka komandytowa, a właściwie wspólnicy - osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą w formie spółki komandytowej osiągną przychód z dywidend z tytułu udziału w innych spółkach - pojawia się wątpliwość, czy dywidendy te stanowią dla wspólników dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowany jak przychody z działalności gospodarczej; czy może stanowią one dochody z kapitałów pieniężnych, podlegające ryczałtowemu opodatkowaniu w wysokości 19%, zgodnie z art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wątpliwość ta wynika z faktu, iż uprawnionym do dywidendy jest spółka komandytowa, ale jako że spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego to przychody te nie mogą być jej przypisane. Podatkowe skutki otrzymania dywidendy powstaną więc u wspólników spółki komandytowej. Zachodzi więc pytanie, czy wspólnicy otrzymują dywidendę bezpośrednio od spółki wypłacającej dywidendę (w której ma udział spółka komandytowa, a nie wspólnicy) i powinni ją traktować jako dochód z kapitałów pieniężnych, czy otrzymują tą dywidendę za „pośrednictwem” spółki komandytowej i wtedy traktować jako przychody z działalności gospodarczej. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że dywidendy te pochodzą z zagranicy a pośredni odbiorcy tej dywidendy tj. wspólnicy spółki komandytowej są nierezydentami, mającymi miejsce zamieszkania w Niemczech, co zostało uwzględnione w uzasadnieniu pkt I.

W opinii Wnioskodawcy wspólnicy spółki komandytowej osiągają dochód z dywidendy „za pośrednictwem” tej spółki, a u wspólników dochód z tej dywidendy powinien być traktowany i opodatkowany jak przychód z działalności gospodarczej, a nie jako przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi bowiem, że do przychodów pieniężnych zalicza się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni. Oznacza to, że - co do zasady - za dywidendy uznaje się udział w zysku spółki kapitałowej. Natomiast w przypadku, gdy wspólnicy otrzymują przedmiotowe dywidendy „za pośrednictwem” Wnioskodawcy, która nie jest spółką kapitałową to znaczy, że otrzymany dochód nie jest dochodem z kapitałów pieniężnych.

Wniosek taki, że dochód z dywidend osiągany w związku z prowadzoną przez wspólnika spółki komandytowej działalnością gospodarczą podlega opodatkowaniu na zasadach właściwych dla przychodów z działalności gospodarczej, np. 19% podatkiem liniowym - wynika również z poniższej analizy przepisów ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych w tym zakresie.

I tak, art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia dochody od których pobiera się 19% podatek zryczałtowany; wśród nich wymienione są dywidendy. w ust. 7 tego artykułu stwierdza się, że dochodów, o których mowa w art. 30a ust. 1 ustawy, czyli m.in. dywidend, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli opodatkowanych według skali podatkowej. Przepis ten zatem nie zabrania łączenia dochodów z dywidend z dochodami z działalności gospodarczej, opodatkowanymi podatkiem liniowym w wysokości 19%, o których mowa w art. 30c ustawy.

Idąc dalej – art. 30c ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym nie łączy się z:

  • dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej,
  • dochodami z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw,
  • z dochodami uzyskanymi z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.


Z przepisu tego jednoznacznie wynika, że jest zakaz łączenia dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym z wymienionymi w tym przepisie dochodami, ale nie są tam wymienione dochody z dywidend - to oznacza, że można łączyć dochody z dywidend z dochodami opodatkowanymi podatkiem liniowym.

W świetle powyższego uprawnionym jest – w opinii Wnioskodawcy - stwierdzenie, że dywidendy otrzymane przez Zainteresowanego trafiają do wspólników „za pośrednictwem” Wnioskodawcy i dlatego mogą być opodatkowane jak przychody z działalności gospodarczej, stawką podatku liniowego w wysokości 19%.

  1. Należy teraz wziąć pod uwagę, że wspólnikami Wnioskodawcy są osoby fizyczne - rezydenci Niemiec. Tak więc, jeżeli spółka niemiecka wypłaci dywidendę dla Wnioskodawcy dywidendę tą otrzyma najpierw sama spółka. a jako, że nie jest ona podatnikiem podatku dochodowego, czyli nie jest obowiązana do poboru podatku u źródła, skutki podatkowe otrzymania tej dywidendy powstaną dla wspólników.
    Zgodnie z art. 3 ust 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
    W przypadku zatem, gdy wspólnik spółki komandytowej nie posiada siedziby na terytorium Polski, wówczas opodatkowaniu w Polsce podlegają wyłącznie dochody uzyskiwane na terytorium kraju. Tymi dochodami będą w przypadku, o którym mowa we wniosku, dochody z udziału w spółce komandytowej, również w postaci dochodów z dywidend, jakie otrzymają w przyszłości wspólnicy, rezydenci Niemiec.
    Regulacje te stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.
    Zatem w przypadku, gdy wspólnikiem spółki komandytowej jest osoba fizyczna nie posiadająca miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Polski, wówczas sposób opodatkowania uzyskiwanych przez tę osobę dochodów z udziału w tej spółce jest uzależniony od postanowień właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej pomiędzy Polską a krajem miejsca zamieszkania lub siedziby wspólnika spółki komandytowej

    Jak wyżej stwierdzono - Wnioskodawca posiada udziały w spółkach kapitałowych, mających siedzibę w Niemczech i w USA.Biorąc pod uwagę, że wspólnicy – osoby fizyczne Wnioskodawcy są rezydentami Niemiec, przy rozpatrywaniu kwestii związanych z opodatkowaniem dywidendy otrzymanej ze spółki niemieckiej, należy wziąć pod uwagę zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę z Niemcami.
    Zgodnie z art. 7 tej Umowy, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa (Niemcy) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (Niemcy), chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie (Polska) poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie (w Polsce), jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.
    Oznacza to, że - co do zasady - dochody nierezydenta podlegają opodatkowaniu w Polsce między innymi wówczas, gdy na terytorium Polski prowadzony jest przez nierezydenta zakład w rozumieniu tej umowy. w myśl art. 5 powołanej Umowy określenie „zakład” oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie albo częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. z przytoczonej definicji wynika, iż aby działalność gospodarcza zagranicznego przedsiębiorcy mogła być uznana za prowadzoną w formie „zakładu” muszą zaistnieć następujące przesłanki: istnieje miejsce, w którym działalność jest prowadzona, placówka ma stały charakter, za pośrednictwem tej placówki jest prowadzona działalność.
    Jeżeli zatem wspólnik spółki komandytowej prowadzi przedsiębiorstwo spełniające wyżej wymienione przesłanki, wówczas należy uznać, iż dochody uzyskuje właśnie za pośrednictwem zakładu.
    W sytuacji zatem, gdy wspólnik spółki komandytowej - osoba fizyczna nierezydent prowadzi działalność gospodarczą poprzez położony w Polsce zakład, zyski uzyskiwane poprzez ten zakład są opodatkowane w Polsce. Mogą one być opodatkowane tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi. Tak więc wspólników spółki komandytowej - osoby fizyczne nierezydenci Polski prowadzący na terenie Polski przedsiębiorstwo, czyli spółkę komandytową pod własną firmą - należy uznać za prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na terytorium Polski i dochody uzyskane z tej działalności podlegają opodatkowaniu w Polsce.

    Odnosząc się zatem do sytuacji przedstawionej we wniosku – każdy ze wspólników Wnioskodawcy - rezydentów niemieckich prowadzi na terenie Polski działalność gospodarczą w formie zakładu zagranicznego i jest samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego. Jeżeli zatem Wnioskodawca otrzyma dywidendę z tytułu udziału w kapitale spółki z siedzibą w Niemczech to - jako że Zainteresowany nie jest podatnikiem podatku dochodowego - skutki podatkowe otrzymania tej dywidendy powstają u wspólników, prowadzących na terenie Polski zakład w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Niemcami. Wspólnicy otrzymują zatem dywidendę nie bezpośrednio od spółki zagranicznej, ale za pośrednictwem Wnioskodawcy, który ma siedzibę na terenie Polski. Wspólnicy uzyskują zatem dochód z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie Polski, a dochód uzyskany w wyniku prowadzenia przez tych wspólników przedsiębiorstwa w postaci zakładu na terenie Polski - podlega opodatkowaniu w Polsce (art. 7 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Niemcami). Dochód ten - jak wyżej udowodniono - może być opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej, tj. 19% stawką podatku liniowego, gdyż w taki w sposób wspólnicy niemieccy Wnioskodawcy opodatkowują swoje dochody uzyskane w Polsce.

  2. Natomiast jak chodzi o opodatkowanie dywidendy otrzymanej w przyszłości przez Zainteresowanego z tytułu udziałów w kapitale spółki amerykańskiej Wnioskodawca uważa, że sytuacja będzie podobna, jak w przypadku opodatkowania ewentualnych dywidend otrzymanych z tytułu udziałów w kapitale spółki niemieckiej.
    Również dywidendę ze spółki amerykańskiej otrzyma bezpośrednio Wnioskodawca, który nie jest podatnikiem podatku dochodowego i nie jest obowiązany do poboru podatku u źródła. Tak więc skutki podatkowe z tytułu otrzymania tej dywidendy powstają dla wspólników.
    Jednakże w przypadku otrzymania przez wspólników Zainteresowanego - rezydentów Niemiec, dywidendy ze spółki amerykańskiej, Wnioskodawca ma wątpliwość, czy dochody z tytułu przedmiotowej dywidendy wspólnicy ci powinni opodatkować w Polsce, czy może powinny one zostać połączone z dochodami uzyskiwanymi przez wspólników na terenie Niemiec i tam powinny zostać opodatkowane podatkiem dochodowym, z uwzględnieniem podatku dochodowego zapłaconego w USA.
    Wniosek jaki wypływa z powyższych rozważań jest taki, że wspólnicy Wnioskodawcy powinni rozliczyć podatek dochodowy z tytułu otrzymania od amerykańskiej spółki dywidend w Polsce, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, według 19% stawki podatku liniowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. u. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Spółka komandytowa jest spółką osobową prawa handlowego i nie posiada osobowości prawnej. Brak osobowości prawnej przesądza o tym, że spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Spółka komandytowa nie podlega również opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2010 r. Dz. u. Nr 51, poz. 307), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody osób fizycznych.

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej, spółka ta nie jest podatnikiem podatku dochodowego - podatnikami są wspólnicy tej spółki. Dochody spółki komandytowej nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Podlegają natomiast opodatkowaniu dochody poszczególnych wspólników spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki komandytowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Art. 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

W świetle cytowanych przepisów uzyskane przez spółkę osobową przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników, proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Natomiast dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowej stanowić będzie, dla jej wspólnika – osoby fizycznej, dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy lub po spełnieniu przez podatnika warunków określonych przepisami art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może być opodatkowany zgodnie z art. 30c ust. 1 tej ustawy, tj. wg 19% stawki podatku.

Jednakże należy wskazać, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Dlatego więc dywidenda wypłacona przez spółki mające siedzibę w Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych na rzecz spółki komandytowej, będzie stanowić dla osoby fizycznej – wspólnika spółki komandytowej przychód z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, niezależnie od faktu, iż dywidenda wypłacona zostanie na rzecz spółki komandytowej. Dywidenda nie będzie w tym przypadku stanowić przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, bowiem w myśl definicji zawartej w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w tej ustawie jest mowa działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

   - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Mając zatem na względzie, iż przychody z tytułu otrzymanych dywidend stanowią przychód ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowią zatem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, iż wspólnikami spółki komandytowej są osoby fizyczne – rezydenci podatkowi Niemiec, dywidendy zaś będą wypłacać spółki niemiecka i amerykańska.

W takim zatem przypadku nie znajdą zastosowania polskie przepisy podatkowe, do których interpretacji tut. Organ nie posiada uprawnień.

Zgodnie bowiem z treścią art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Przepis art. 3 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego – rozumie się przez to przepisy m.in. ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych.

Poprzez ustawy podatkowe, zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa należy rozumieć ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

Ponadto należy zauważyć, że w przypadku, gdy dywidenda wypłacana jest przez inny podmiot niż Wnioskodawca, na Zainteresowanym nie ciążą obowiązki płatnika. w przedmiotowej sprawie znajdą zatem zastosowanie właściwe przepisy niemieckiego prawa podatkowego oraz stosownej umowy międzynarodowej zawartej między Niemcami a Stanami Zjednoczonymi.

Mając zatem powyższe na uwadze, tut. Organ nie może odnieść się do kwestii opodatkowania dywidend otrzymanych od niemieckiej i amerykańskiej spółki przez osoby fizyczne – wspólników spółki komandytowej, będących rezydentami niemieckimi.

Jednocześnie mając na uwadze, iż wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczył stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla poszczególnych wspólników Spółki. Uregulowania tej ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne. Wniosek natomiast złożyła spółka (komandytowa), która w świetle zawartych w niej przepisów nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj