Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-29/10-6/AMN
z 16 kwietnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-29/10-6/AMN
Data
2010.04.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
płatnik
płatnik
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
umorzenie udziałów
umorzenie udziałów
wynagrodzenia
wynagrodzenia


Istota interpretacji
1. Jakie obowiązki po stronie Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wywoła opisane umorzenie udziałów posiadanych przez osobę fizyczną?
2. Czy umorzenie udziałów, nabytych uprzednio w tym celu, poprzez obniżenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy, prowadzi do powstania przychodu po stronie pozostałych wspólników?



Wniosek ORD-IN 646 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2009 r. (data wpływu 4 stycznia 2010 r.), uzupełnionym w dniach: 11 marca 2010 r. i 1 kwietnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z umorzeniem udziałów posiadanych przez osobę fizyczną – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismami z dnia 5 marca 2010 r. (data wpływu 11 marca 2010 r.) oraz z dnia 26 marca 2010 r. (data wpływu 1 kwietnia 2010 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z umorzeniem udziałów posiadanych przez osobę fizyczną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Planowane jest podjęcie przez zgromadzenie wspólników Spółki, uchwały w sprawie dobrowolnego umorzenia, w drodze obniżenia kapitału zakładowego, udziałów posiadanych przez wspólnika, będącego osobą fizyczną, nabytych przez niego uprzednio w drodze darowizny.

Pismem uzupełniającym z dnia 5 marca 2010 (data wpływu 11 marca 2010 r.) Wnioskodawca uzupełnił złożony wniosek o następujące informacje.

W związku z tym, że pytania dotyczą zdarzenia przyszłego, nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie, czy wspólnikami pozostającymi w Spółce będą osoby fizyczne czy osoby prawne. Jeżeli okoliczność ta ma wpływ na treść interpretacji, to Spółka prosi o udzielnie jej odnośnie każdej z wymienionych kategorii wspólników pozostających w Spółce.

Dobrowolne umorzenie ma zostać przeprowadzone za wynagrodzeniem.

W części pytania nr 1 dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka wyjaśniła, że ta część pytania dotyczy ewentualnych skutków w zakresie podatku dochodowego rozliczanego przez Wnioskodawcę, jako podatnika.

Natomiast, jak wskazała Spółka, zawarty w pytaniu nr 2 fragment o treści: „(...) lub po stronie pozostałych wspólników...” dotyczy stosowania przez Wnioskodawcę przepisów prawa podatkowego odnośnie obowiązków płatnika.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 26 marca 2010 r. (data wpływu 01 kwietnia 2010 r.) Spółka poinformowała, że w związku z tym, iż pytania dotyczą zdarzenia przyszłego, nie jest możliwe sformułowanie jednoznacznej odpowiedzi na pytania formułowane w wezwaniu II, tj. czy forma wynagrodzenia za umorzone udziały będzie pieniężna czy rzeczowa oraz jaka będzie wysokość tego wynagrodzenia w porównaniu z kosztem nabycia (objęcia) udziałów.

Zdaniem Spółki, jeżeli okoliczności powyższe mają wpływ na treść interpretacji, to prosi Ona o:

  1. udzielnie odpowiedzi odnośnie każdego z wymienionych rodzajów wynagrodzenia, zarówno pieniężnego, jak i rzeczowego;
  2. udzielenie odpowiedzi uwzględniającej wypłatę wynagrodzenia niższego, równego lub przewyższającego koszt nabycia (objęcia) udziałów.


W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

  1. Jakie obowiązki po stronie Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wywoła opisane umorzenie udziałów posiadanych przez osobę fizyczną...
  2. Czy umorzenie udziałów, nabytych uprzednio w tym celu, poprzez obniżenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy, prowadzi do powstania przychodu po stronie pozostałych wspólników...


Zdaniem Wnioskodawcy:

Stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania 1.

Wnioskodawca uważa, że w związku z dokonaniem na rzecz osoby fizycznej wypłaty z tytułu umorzenia udziałów Wnioskodawca pełnić będzie funkcję płatnika i ciążyć będą na nim następujące obowiązki:

  1. obowiązek poboru podatku zryczałtowanego wg stawki 19% (art. 41 ust. 4, w związku z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PlT);
  2. obowiązek przekazania kwoty pobranego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby Wnioskodawcy (art. 42 ust. 1 ustawy o PlT);
  3. obowiązek złożenia deklaracji w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby Wnioskodawcy (art. 41 ust. 1a ustawy o PlT);
  4. obowiązek przesłania, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (wspólnika) - imiennej informacji o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1 (art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT); informację tą należy sporządzić i przekazać również wówczas, gdy na podstawie ustawy Wnioskodawca nie będzie obowiązany do poboru podatku (art. 42 ust. 6 ustawy o PIT).


Zgodnie z art. 30a ust. 6 ustawy o PIT zryczałtowany podatek z tytułu umorzenia udziałów pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.

W związku z tym, obliczając kwotę podatku zryczałtowanego Wnioskodawca, jako płatnik, musi ustalić wysokość dochodu, ponieważ to dochód (a nie przychód) z tytułu umorzenia udziałów podlega opodatkowaniu (art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o PlT). Dokonując obliczenia dochodu Wnioskodawca powinien oprzeć się o wiarygodne dane dostarczone przez podatnika i zastosować przepis art. 24 ust. 5d ustawy o PIT.

Zgodnie z tym przepisem, dochodem z umorzenia udziałów jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Dlatego, określając dochód stanowiący podstawę do obliczenia podatku zryczałtowanego z tytułu umorzenia przez Wnioskodawcę udziałów, które wspólnik nabył w drodze darowizny, Wnioskodawca pomniejszy należny temu wspólnikowi przychód o wartość udziałów z dnia nabycia darowizny.

Wnioskodawca wskazał, że Jego stanowisko jest zgodne z poglądami prezentowanymi w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Ministra Finansów (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 października 2009 r. sygn. lBPBII/2/415-764/09/HS; interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 lutego 2008 r. sygn. IPPB1/415-412/07-2/AJ).

Stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, wskutek umorzenia udziałów nie dojdzie do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu ani u Wnioskodawcy, ani u udziałowców Wnioskodawcy. Zdarzenie takie nie prowadzi do powstania przysporzenia, które mogłoby zostać uznane za przychód w rozumieniu przepisów art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ani art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W piśmie uzupełniającym z dnia 26 marca 2010 r. (data wpływu 01 kwietnia 2010 r.) Wnioskodawca przedstawił dodatkowo własne stanowisko w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego. i tak, w ocenie Wnioskodawcy:

  1. forma wypłaty wynagrodzenia jest obojętna dla opodatkowania udziałowca i związanych z tym obowiązków Spółki jako płatnika zryczałtowanego podatku - istotna jest wyłącznie wartość tego wynagrodzenia; natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych ciążącego na Spółce, wypłata wynagrodzenia w formie rzeczowej będzie równoznaczna z odpłatnym zbyciem wydawanych wspólnikowi składników majątkowych, a Spółka zobowiązana będzie do odpowiedniego uwzględnienia przychodu z odpłatnego zbycia (wartości wydawanych składników majątkowych) oraz kosztów uzyskania przychodu (poniesionych kosztów nabycia tych składników pomniejszonych o sumę odpisów amortyzacyjnych),
  2. w przypadku wypłaty, z tytułu umorzenia udziałów, wynagrodzenia niższego lub równego kosztom nabycia (objęcia) udziałów poniesionym przez tego udziałowca, Spółka nie będzie zobowiązana do poboru podatku ryczałtowanego od dokonanej wypłaty; jeżeli natomiast wypłacane wynagrodzenie będzie wyższe od tych kosztów, to Spółka będzie zobowiązana do pobrania podatku od nadwyżki.


Wnioskodawca wskazał, że przez koszty nabycia (objęcia) udziałów otrzymanych przez udziałowca będącego osobą fizyczną w drodze darowizny, uważa się zgodnie z art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, wartość tych udziałów z dnia nabycia darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów. Tryb umarzania udziałów reguluje art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. u. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Umorzenie może być przeprowadzone:

  • za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę – tzw. umorzenie dobrowolne;
  • bez zgody wspólnika – tzw. umorzenie przymusowe;
  • w razie ziszczenia się określonego zdarzenia – tzw. umorzenie warunkowe.

Bezpośrednim skutkiem umorzenia jest zmniejszenie łącznej wartości nominalnej posiadanych przez wspólników udziałów.

Może się ono odbyć bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem. Umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników, która powinna w szczególności określać podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Wynagrodzenie to, w przypadku umorzenia przymusowego, nie może być niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników. w przypadku umorzenia dobrowolnego, ustawodawca w zakresie wysokości wynagrodzenia za zbywane na rzecz spółki udziały w celu ich umorzenia pozostawia swobodę zgromadzeniu wspólników, nie określając limitu jego wartości.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przepis art. 11 ust. 2 cytowanej ustawy stanowi, że wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), źródłem przychodów są m. in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Pełen katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 ww. ustawy, w myśl którego, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, m.in.:

  • dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy),
  • należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych 9 art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy).


Natomiast zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 i 2 ww. ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: dochód z umorzenia udziałów (akcji), jak również dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Opisany we wniosku przychód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia należy przypisać do kategorii dochodów określonych w art. 24 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jednoznacznie kwalifikuje taką czynność, jako udział w zyskach osób prawnych przewidziany w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy.

Sposób obliczenia dochodu osoby fizycznej z umorzenia udziałów został uregulowany w art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym dochodem z umorzenia akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Należy zaznaczyć, że w świetle art. 30a ust. 6 ww. ustawy zryczałtowany podatek dochodowy m.in. od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, w tym od dochodu ze sprzedaży udziałów w celu umorzenia, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1,2 i 4, ust. 5a i 5d.

Oznacza to, że opodatkowaniu podlega dochód ustalony dokładnie według zasad przewidzianych w art. 24 ust. 5d ww. ustawy.

Zgodnie z cytowanym przepisem art. 24 ust. 5d ww. ustawy, w przypadku umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny, koszty uzyskania przychodów ustala się do wysokości wartości przedmiotu darowizny z dnia jej nabycia. Należy przyjąć, że wartość tę ustala się zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. u. z 2009 r. Nr 93, poz. 768). Podkreślenia wymaga, iż przepis ten stanowi, iż wartość nabytej rzeczy przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw.

Podatek dochodowy należny będzie wyłącznie od dochodu ustalonego jako różnica pomiędzy wynagrodzeniem otrzymanym w związku z umorzeniem tych udziałów, a wartością umorzonych udziałów z dnia nabycia darowizny.

Jednocześnie należy zauważyć, że na Spółce będą ciążyły obowiązki płatnika.

Zgodnie bowiem z treścią art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5 ustawy.

W myśl art. 42 ust. 1 ww. ustawy, płatnicy o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Stosownie do treści art. 42 ust. 1a cytowanej ustawy, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Przepis art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru.

Ponadto zgodnie z art. 42 ust. 6 ww. ustawy, informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 2, sporządzają i przekazują również podmioty, o których mowa w art. 41, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku, o którym mowa w art. 29-30a.

Zatem w przypadku umorzenia udziałów posiadanych przez osobę fizyczną za wynagrodzeniem w wysokości przewyższającej koszt nabycia (objęcia) udziałów Spółka jako płatnik obowiązana będzie:

  • pobrać podatek zryczałtowany w wysokości 19% od uzyskanego wynagrodzenia,
  • odprowadzić kwoty pobranego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek właściwego urzędu skarbowego,
  • w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym przesłać do właściwego urzędu skarbowego, roczne deklaracje,
  • w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz właściwym urzędom skarbowym, imienne informacje o wysokości dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych – informację tę należy sporządzić i przekazać również w sytuacji, gdy na podstawie ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy Wnioskodawca nie będzie obowiązany do poboru podatku.


Jeżeli wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów będzie równe lub mniejsze od ich wartości z dnia nabycia darowizny, obowiązek zapłaty podatku dochodowego w ogóle nie powstanie. Tym samym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do poboru podatku.

W przypadku umorzenia dobrowolnego występuje pełna autonomia woli stron umowy sprzedaży udziałów, w tym także w zakresie określenia w tej umowie wysokości wynagrodzenia z tytułu dokonanej transakcji.

Cenę sprzedaży można natomiast wyrazić nie tylko w pieniądzu, lecz również przez inne określenie jej wartości (rzeczowe).

Z przepisu art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika natomiast jednoznacznie, iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału. Wobec powyższego, źródłem powstania przychodu (dochodu) podatkowego w tym przypadku jest otrzymane wynagrodzenie.

Regułę określania wartości pieniężnej otrzymanych przez podatnika świadczeń w naturze, tworzących po jego stronie przychód ustanawia przepis art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, wartość tę określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

W odniesieniu do zobowiązań Spółki jako płatnika, w przypadku, gdy wspólnikami pozostającymi w Spółce będą osoby fizyczne, powołać należy art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji),
  2. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji),
  3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,
  4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,
  5. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  6. w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,
  7. w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem,
  8. wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.


Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że w przypadku wspólnika (osoby fizycznej) pozostającego w Spółce nie powstaje żadna z sytuacji wymienionych w powyższym przepisie. w szczególności zaś nie można mówić o dochodzie faktycznie uzyskanym.

W konsekwencji, w związku z planowanym umorzeniem udziałów, Spółka nie będzie zobowiązana, jako płatnik, do pobrania podatku dochodowego od żadnego ze swoich udziałowców będących osobami fizycznymi pozostających w Spółce.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie dodaje się, że wniosek Spółki w zakresie opisu zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 16 kwietnia 2010 r. nr ILPB3/423-35/10-6/JG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj