Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-488/10/KM
z 16 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-488/10/KM
Data
2010.08.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa


Istota interpretacji
Czy w poz. 51 deklaracji VAT-7 (część D.2.) należy wpisać całą kwotę netto od nabyć towarów usług pozostałych wynikającą z ewidencji VAT zakupu, czy też pomniejszoną w takich samych proporcjach jak podatek naliczony wykazany w poz. 52?



Wniosek ORD-IN 1023 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2010 r. (data wpływu 26 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad wypełniania deklaracji podatkowej VAT-7 - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 maja 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad wypełniania deklaracji podatkowej VAT -7.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Od miesiąca kwietnia 2010 r. dokonuje Pan sprzedaży zarówno opodatkowanej stawką 22%, jak i zwolnionej. Obrót opodatkowany „na 2010 r.” wynosi 10% obrotu całkowitego, natomiast podatek VAT jest rozliczany miesięcznie. Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie przeprowadzania szkoleń oraz handlu. W deklaracji VAT-7 w części D.2. w poz. 51 wpisał Pan całą kwotę netto od nabyć towarów i usług pozostałych, a w poz. 52 kwotę podatku naliczonego w takiej wysokości, w jakiej przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, na zasadach określonych w przepisach art. 86- 92 ustawy z uwzględnieniem przepisów wykonawczych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w poz. 51 deklaracji VAT-7 (część D.2.) należy wpisać całą kwotę netto od nabyć towarów usług pozostałych wynikającą z ewidencji VAT zakupu, czy też pomniejszoną w takich samych proporcjach jak podatek naliczony wykazany w poz. 52...


Zdaniem Wnioskodawcy, w poz. 51 deklaracji VAT-7 (część D.2.) należy wpisać całą kwotę netto od nabyć towarów usług pozostałych wynikającą z ewidencji VAT zakupu, natomiast w poz. 52 podatek naliczony „przypadający” do odliczenia, bowiem w objaśnieniach do deklaracji dla podatku od towarów i usług wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Finansów dotyczących części D jest napisane „w tej części wykazuje się wyłącznie wartość towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (…) w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego …”.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji podatkowych, o których mowa w ust. 1-3 i 8-11, wraz z objaśnieniami co do sposobu prawidłowego ich wypełnienia oraz terminu i miejsca ich składania, w celu umożliwienia rozliczenia podatku (ust. 14 ww. artykułu).

Stosownie do treści „Objaśnień do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K i VAT-7D)”, stanowiących załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 211, poz. 1333 ze zm.), w części D dotyczącej rozliczenia podatku naliczonego wykazuje się wyłącznie wartość towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego, na zasadach określonych w przepisach art. 86-92 ustawy, z uwzględnieniem przepisów wykonawczych, w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja.

Z treści złożonego wniosku wynika, że dokonuje Pan sprzedaży opodatkowanej jak i zwolnionej.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów (objaśnień) stwierdzić należy, że w części D deklaracji VAT-7 w poz. 51 i 52 należy wpisywać tylko taką wartość towarów i usług netto oraz odpowiadającą jej kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt), w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego, na zasadach określonych w przepisach art. 86-92 ustawy, z uwzględnieniem przepisów wykonawczych, w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja. Stąd też, nieprawidłowe jest umieszczanie w poz. 51 całej kwoty netto od nabyć towarów usług pozostałych wynikającej z ewidencji VAT zakupu w sytuacji, gdy prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego, na zasadach określonych w przepisach art. 86-92 ustawy, przysługuje – jak wskazano we wniosku – w części.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj