Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-655/10/MMa
z 16 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-655/10/MMa
Data
2010.08.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
spadek
sprzedaż
zachowek


Istota interpretacji
Czy zachowek zasądzony na rzecz córki spadkodawcy stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia (sprzedaży) odziedziczonej nieruchomości?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 24 maja 2010r.), uzupełnionym w dniu 01 lipca 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości kwoty wypłaconego zachowku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek przesłany przez Naczelnika Urzędu Skarbowego za pismem z dnia 13 maja 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości kwoty wypłaconego zachowku.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 25 czerwca 2010r. Znak: IBPB II/2/415-655/10/MMa wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 01 lipca 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 25 września 2005r. zmarł spadkodawca, który w testamencie uczynił wnioskodawczynię jedyną spadkobierczynią. Dnia 15 maja 2006r. wnioskodawczyni złożyła wniosek do Sądu Rejonowego o stwierdzenie nabycia spadku. Podczas rozprawy okazało się, że spadek po zmarłym w całości nabyła jego córka, która nie ujawniła, iż spadkodawca sporządził testament.

W związku z powyższym 22 czerwca 2006r. wnioskodawczyni złożyła wniosek do sądu o wznowienie postępowania w sprawie. Sąd Rejonowy dnia 12 marca 2008r. wydał postanowienie o nabyciu spadku w całości przez wnioskodawczynię. Od tego spadku został zapłacony należny podatek. Córka spadkodawcy złożyła wniosek do sądu o należny jej zachowek. Sąd Okręgowy dnia 04 marca 2009r. wydał postanowienie, na mocy którego zachowek w wysokości 66.800 zł został wpłacony przez wnioskodawczynię na konto córki spadkodawcy.

W związku z powyższym wnioskodawczyni zaliczyła zachowek do kosztów uzyskania przychodu, gdyż na mocy aktu notarialnego z dnia 09 listopada 2009r. odziedziczone mieszkanie zostało sprzedane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zachowek zasądzony na rzecz córki spadkodawcy stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia (sprzedaży) odziedziczonej nieruchomości...

Zdaniem wnioskodawczyni, zachowek wypłacony córce spadkodawcy stanowi koszt uzyskania przychodu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę skutków prawnopodatkowych sprzedaży otrzymanej w spadku nieruchomości w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawczyni jako rodzaj sprawy, której dotyczy przedmiotowy wniosek zaznaczyła podatek od spadków i darowizn jednakże zauważyć należy, iż z przestawionego we wniosku stanu faktycznego oraz pytania przyporządkowanego do tego stanu faktycznego wynika jednoznacznie, że przedmiotem interpretacji ma być podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży ww. nieruchomości.

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r., Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Z powyższego wynika, iż w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ma moment oraz sposób jej nabycia.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006r.

Zgodnie z art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Natomiast postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotny zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy a nie data wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Wnioskodawczyni wskazała, że w dniu 25 września 2005r. zmarł spadkodawca, który testamentem uczynił wnioskodawczynię swoją jedyną spadkobierczynią. Dnia 15 maja 2006r. został złożony wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. W trakcie rozprawy, okazało się, iż spadek po zmarłym nabyła jego córka, zatajając fakt istnienia testamentu. W dniu 22 czerwca 2006r. wnioskodawczyni złożyła wniosek do sądu o wznowienie postępowania w sprawie, w wyniku którego sąd wydał dnia 12 marca 2008r. postanowienie o nabyciu spadku w całości przez wnioskodawczynię. Córka spadkodawcy złożyła wniosek do sądu o należny jej zachowek po zmarłym. W dniu 04 kwietnia 2009r. sąd wydał postanowienie, na mocy którego należny jej zachowek został wypłacony.

Z uwagi na fakt, iż nabycie nieruchomości nastąpiło w drodze spadku po spadkodawcy zmarłym w 2005r., dokonując oceny skutków prawnych przedstawionego stanu faktycznego należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006r.

Stosownie do art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym mowa wyżej, zgodnie z ust. 2, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Wyjaśnić należy, że pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością). Można do takich kosztów zaliczyć m.in. związane ze zbyciem koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości, wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej, opłatę notarialną, opłatę skarbową, opłatę sądową. Koszty te nie są kosztami nabycia, lecz jako koszty odpłatnego zbycia pomniejszają przychód.

Jednakże, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy wolne od podatku są w całości przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Mając na uwadze powyższe oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że sprzedaż w 2009r. przedmiotowej nieruchomości, której nabycie nastąpiło w spadku w 2005r., podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 28 ust. 1 i 2 ww. ustawy, gdyż odpłatne zbycie nastąpiło przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym dokonano nabycia, jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) przychód uzyskany ze sprzedaży tej nieruchomości w całości jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zauważyć należy, że wnioskodawczyni wskazała, iż należny zachowek wypłacony córce spadkodawcy zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006r. nie przewidują jakiejkolwiek możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia. Przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, której nabycia dokonano przed dniem 01 stycznia 2007r. podlega opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym. Przychodem tym w myśl art. 19 ust. 1 jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie pomniejszona jedynie o koszty odpłatnego zbycia. W związku z powyższym ustawa o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006r. nie przewidywała w ogóle możliwości pomniejszenia przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości o koszty uzyskania przychodu.

Reasumując, przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w 2009r. nieruchomości której nabycia dokonano w 2005r. w drodze spadku w żadnym wypadku nie może być pomniejszony o wypłacony córce spadkodawcy zachowek, natomiast w całości korzysta ze zwolnienia na mocy art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006r.

Zatem stanowisko wnioskodawczyni, że zasądzony na rzecz córki spadkodawcy zachowek stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia odziedziczonej nieruchomości należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj