Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-470/10/DM
z 16 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-470/10/DM
Data
2010.08.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
nieruchomości
odszkodowania
wywłaszczenie


Istota interpretacji
Zrzeczenie się odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości gruntowej.



Wniosek ORD-IN 800 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2010 r. (data wpływu 20 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia z mocy prawa własności nieruchomości, w przypadku zrzeczenia się z przysługującego odszkodowania jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 maja 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia z mocy prawa własności nieruchomości, w przypadku zrzeczenia się z przysługującego odszkodowania.


W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka była właścicielem działki rolnej położonej na terenie gminy, przy nabyciu której Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Decyzją z dnia 18 lutego 2009 r. na wniosek wójta, starosta zezwolił na realizację na tej działce inwestycji drogowej – budowy drogi publicznej dojazdowej jedno-jezdniowej z dwoma pasami ruchu lokalnego wraz z infrastrukturą na terenie gminy i zatwierdził podział nieruchomości na trzy mniejsze działki. W następstwie wydania tej decyzji, własność powstałej w wyniku podziału jednej z działek – stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (t.j. Dz. U. Nr 193, poz. 1194 ze zm.) – przeszła z mocy prawa na gminę z dniem, w którym decyzja starosty o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna. Przedmiotowa decyzja nie określa wysokości odszkodowania należnego Spółce za wywłaszczoną działkę, gdyż zgodnie z art. 12 ust. 4a i 4b cyt. ustawy ustalane jest ono przez starostę w oparciu o wycenę rzeczoznawcy majątkowego w odrębnym postępowaniu, już po zrealizowaniu się skutku wywłaszczenia. Do chwili obecnej postępowanie to jeszcze się nie zakończyło, tym niemniej niezależnie od rezultatów, Spółka zamierza zrezygnować (zrzec się) z przysługującego odszkodowania za wywłaszczoną działkę.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Czy w przypadku zrzeczenia się z przysługującego odszkodowania, Spółka będzie miała obowiązek odprowadzenia podatku należnego od tego odszkodowania...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zrzeczenia się z należnego odszkodowania za wywłaszczoną na rzecz gminy działkę, nie powstanie po stronie Spółki obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług. Przywołując art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka wskazuje, że w sytuacji, gdy w związku z wywłaszczeniem gruntu nastąpiłaby wypłata odszkodowania na rzecz Spółki, wówczas doszłoby do odpłatnej dostawy towarów skutkującej powstaniem po stronie Spółki obowiązku w podatku od towarów i usług. Natomiast w sytuacji zrzeczenia się z odszkodowania przysługującego Spółce za wywłaszczone grunty, nie dochodzi do dostawy towarów za wynagrodzeniem. W takim przypadku, przeniesienie własności działki na gminę następuje w wykonaniu czynności nieodpłatnej, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Tego typu czynności są traktowane jako dostawa towarów i opodatkowane jedynie wyjątkowo, tj. gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. Ponieważ w niniejszej sprawie warunek ten nie jest spełniony, w ocenie Spółki, w sytuacji, gdy Spółka zrzeknie się odszkodowania, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług nie powstanie. Potwierdzeniem prawidłowości przyjętego stanowiska, jest zdaniem Spółki, stanowisko wyrażone w interpretacjach indywidualnych z dnia 4 września 2009 r. znak ILPP2/443-759/09-4/AD i z dnia 12 marca 2009 r. znak IPPP1-443-6/09-2/BS.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.


Stosownie do art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:


  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.


Z kolei jak stanowi art. 7 ust. 2 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny


  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.


W oparciu o przywołane przepisy prawa wskazać należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega stanowiące dostawę towarów przeniesienie własności nieruchomości gruntowej w zamian za wynagrodzenie przyjmujące formę odszkodowania. W sytuacji zatem przeniesienia prawa własności nieruchomości gruntowej na rzecz gminy w zamian za odszkodowanie, ma miejsce dostawa towarów (gruntu) w zamian za odszkodowanie. W tym przypadku, odszkodowanie – jak słusznie zauważyła Spółka - pełni funkcję wynagrodzenia za przeniesienie własności towarów, czyniąc tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną i ze względu na przedmiot, czynność taka objęta jest podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku opis zdarzenia przyszłego wynika, że w związku z wywłaszczeniem nieruchomości gruntowej będącej własnością Spółki, przy nabyciu której Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, Spółka zamierza zrzec się przysługującego od gminy odszkodowania za wywłaszczoną działkę.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że przeniesienie z mocy prawa własności nieruchomości wydzielonej pod drogę publiczną w sytuacji, gdy Spółka odstępuje od odszkodowania, stanowi w myśl art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy dostawę towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o ile przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie ww. nieruchomości. W niniejszej sprawie – jak wynika z wniosku – Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości będącej przedmiotem wywłaszczenia, w związku z czym nie został spełniony jeden z dwóch podstawowych warunków określonych w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług powodujących uznanie za dostawę przekazanie towarów bez wynagrodzenia. Z tych też względów, w przedstawionym zdarzeniu, nieodpłatne przekazanie nieruchomości gruntowej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj