Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-437/10/RS
z 29 lipca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-437/10/RS
Data
2010.07.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
majątek wspólny małżonków
nabycie
podział majątku
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Zastosowanie zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2010 r. (data wpływu 26 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 lipca 2010 r. (data wpływu 13 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 8 lipca 2010 r. (data wpływu 13 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni uzyskała prawomocne orzeczenie rozwodu w 1990 r. Małżonków obowiązywała wspólność ustawowa małżeńska. Do chwili obecnej nie przeprowadzono podziału majątku wspólnego. Wnioskodawczyni wraz z byłym mężem zamierza wystąpić w 2010 r. do sądu z wnioskiem o zgodny podział majątku wspólnego, na podstawie którego sąd winien orzec, iż Wnioskodawczyni nabędzie 1/2 udziału nieruchomości przypadającego byłemu mężowi, co skutkować winno tym, iż nabędzie ona własność całości nieruchomości, którą stanowi dom jednorodzinny wraz z działką gruntu na której jest posadowiony, bez obowiązku spłaty byłego małżonka. Wnioskodawczyni jest zameldowana jak i nieprzerwanie zamieszkuje w tym domu od 1986 r. Wnioskodawczyni nie prowadziła jak i nie prowadzi działalności gospodarczej oraz nie zamierza jej podejmować w przyszłości.

Po uprawomocnieniu postanowienia sądu o przysądzeniu Wnioskodawczyni 1/2 udziału w ww. nieruchomości od byłego małżonka w wyniku sądowego podziału majątku wspólnego, zamierza przed upływem 5 lat od dnia nabycia tego udziału w ww. sposób, dokonać odpłatnego zbycia tej nieruchomości, a następnie począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany z tego zbycia przeznaczyć na określone w ustawie własne cele mieszkaniowe albo też nie przeznaczać tak uzyskanego dochodu na własne cele mieszkaniowe.

W uzupełnieniu stanu faktycznego wskazano, iż Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką przedmiotowej nieruchomości od 1990 r. W skład majątku wspólnego małżeńskiego mającego podlegać podziałowi wchodzi wyłącznie nieruchomość w postaci domu jednorodzinnego wraz z działką gruntu. Wartość nieruchomości, którą ma otrzymać Wnioskodawczyni przekroczy udział, który przysługuje Jej w majątku dorobkowym małżeńskim a podział majątku wspólnego nie będzie ekwiwalentny w naturze.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od wartości nabytego 1/2 udziału nieruchomości od byłego męża w wyniku postanowienia sądu o podziale majątku po ustaniu wspólności ustawowej małżeńskiej...
  2. Czy Wnioskodawczyni zamieszkując w ww. domu do dnia przyszłego jej zbycia, będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego, gdy zamierza ona przed upływem 5 lat od dnia nabycia w ww. sposób dokonać odpłatnego zbycia tej nieruchomości, a następnie począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany z tego zbycia Wnioskodawczyni przeznaczy na określone w ustawie własne cele mieszkaniowe...
  3. Czy w przypadku gdyby Wnioskodawczyni nie przeznaczyła tak uzyskanych środków ze zbycia nieruchomości na cele mieszkaniowe, to czy będzie ona obowiązana uiścić podatek dochodowy od wartości całości zbytej nieruchomości czy też od wartości 1/2 udziału w tejże nieruchomości, którą nabędzie w wyniku postanowienia sądu, mając na względzie fakt, iż nieprzerwanie zamieszkuje ona w tej nieruchomości od 1986 r....


Zdaniem Wnioskodawczyni, nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od wartości nabytego 1/2 udziału nieruchomości po byłym mężu w wyniku postanowienia sądu o podziale majątku wspólnego z uwagi na treść art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na mocy którego przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Wnioskodawczyni uważa, że zamieszkując w ww. domu do dnia przyszłego zbycia, nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego, w sytuacji gdy zamierza przed upływem 5 lat od dnia nabycia w ww. sposób dokonać odpłatnego zbycia tej nieruchomości, a następnie począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany z tego zbycia przeznaczyć na określone w ustawie własne cele mieszkaniowe.

Wnioskodawczyni stwierdza, że powyższa teza jest zgodna z zapisami art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku gdyby Wnioskodawczyni zbyła całą nieruchomość, (w tym także 1/2 udziału który nabędzie w wyniku postanowienia sądu) przed upływem 5-letniego okresu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w nieruchomości (czyli od daty prawomocności postanowienia sądu o podziale majątku wspólnego) lub nie przeznaczyła tak uzyskanych środków ze zbycia nieruchomości na cele mieszkaniowe, to będzie ona obowiązana uiścić podatek dochodowy w wysokości 19% jedynie od wartości 1/2 udziału w przedmiotowej nieruchomości nabytej na mocy ww. postanowienia sądu, z uwagi na fakt, iż nieprzerwanie zamieszkuje ona w tej nieruchomości od 1986 r. Powyższe wynika z faktu, iż z chwilą orzeczenia rozwodu wspólność ustawowa małżeńska ustaje i zamienia się ona we współwłasność ułamkową. Skutkiem braku umów majątkowych małżeńskich, tak jak to ma miejsce w przedmiotowym stanie faktycznym, udział w majątku, który stanowi nieruchomość, każdego z byłych małżonków wynosi 1/2. Z mocy prawa zatem Wnioskodawczyni w dniu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego w 1990 r. stała się właścicielką 1/2 udziału nieruchomości, zatem od 31 grudnia 1995 r. może ona zbyć 1/2 udziału nieruchomości bez powstania obowiązku podatkowego, gdyż od tej daty minął 5-letni okres, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez nią z mocy prawa 1/2 udziału w nieruchomości. Natomiast zakładając, iż po uzyskaniu postanowienia o podziale majątku wspólnego o treści wskazanej w zgodnym wniosku o dokonanie tego podziału, Wnioskodawczyni zbyłaby nieruchomość przed upływem 5-letniego okresu od daty uprawomocnienia się postanowienia o podziale majątku wspólnego, to winna ona wtedy zapłacić 19% podatek dochodowy od zbycia nieruchomości jedynie od 1/2 udziału w nieruchomości, który nabyła na mocy tegoż postanowienia sądu o zniesieniu wspólności majątkowej małżeńskiej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 ze zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 tej ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Jest to ich majątek wspólny. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną. Cechą charakterystyczną tego typu współwłasności jest to, iż niemożliwe jest ustalenie wielkości udziału małżonków we współwłasności (współwłasność bezudziałowa). Ponadto żaden z małżonków w czasie jej trwania nie może rozporządzać swymi prawami do majątku wspólnego.

Opisany ustrój majątkowy trwa do ustania lub unieważnienia małżeństwa albo orzeczenia separacji, chyba, że w czasie trwania związku małżeńskiego: 1) małżonkowie zawarli małżeńska umowę majątkową, 2) z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków sąd orzekł zniesienie współwłasności, 3) wspólność ustała z mocy prawa na skutek całkowitego lub częściowego ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków lub też ogłoszenia upadłości jednego z małżonków.

Od chwili ustania jak i wyłączenia wspólności ustawowej, do majątku, który był nią objęty stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych (art. 46 Kodeksu). Stosownie do treści art. 43 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego domniemuje się, iż oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Wobec powyższego nabycie przez Wnioskodawczynię udziału w nieruchomości od byłego męża - wynikające z podziału majątku wspólnego - nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) – c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Dla oceny skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości istotne znaczenie ma więc ustalenie daty jej nabycia.


Zgodnie z teorią prawa rzeczowego, przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności (działu spadku, podziału majątku wspólnego) jest nabyciem tych rzeczy. Nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli:


  • podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub
  • jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni, będąca współwłaścicielką nieruchomości od 1990 r., zamierza w 2010 r. wraz z byłym mężem wystąpić do sądu z wnioskiem o zgodny podział majątku, w wyniku którego nabędzie udział (1/2) w nieruchomości przypadający byłemu mężowi, bez obowiązku jego spłaty.

Dodatkowo podział majątku nie będzie ekwiwalentny w naturze a majątek otrzymany przez Wnioskodawczynię przekroczy wartość udziału jaki przysługiwał jej w majątku dorobkowym małżeńskim.


Zatem na podstawie przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, iż w przypadku zbycia nieruchomości, pięcioletni okres wynikający z treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych liczony będzie w następujący sposób:


  • dla udziału jaki przysługiwał Wnioskodawczyni w majątku dorobkowym małżeńskim – od daty nabycia w czasie trwania wspólności majątkowej. W tej części podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości nie wystąpi, jako że od końca roku w którym nastąpiło nabycie upłynęło 5 lat i w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż ta nie będzie stanowiła źródła przychodu;
  • dla udziału, który Wnioskodawczyni otrzyma w wyniku podziału majątku dorobkowego ponad udział jaki przysługiwał jej w majątku dorobkowym małżeńskim (1/2 należąca uprzednio do męża) – od daty dokonania podziału majątku.


W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Zgodnie z treścią art. 30e ust. 2 ww. ustawy podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł (art. 30e ust. 5 ustawy). W myśl art. 19 ust. 1 ww. ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 stosuje się odpowiednio.


Stosownie do art. 30e ust. 4 po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:


  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.


W myśl powołanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie dochodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, wymienione zostały w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Stosownie do art. 21 ust. 25 ustawy za wydatki na cele mieszkaniowe uważa się:


  1. wydatki poniesione na:

    1. na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    2. na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    3. na nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego
    4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego
    5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

    1. położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

  2. wydatki poniesione na:

    1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,
    2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),
    3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a) lub b)

    1. w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.


Z powołanego przepisu wynika, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych wymienionych w ustawie jest wydatkowanie otrzymanego przychodu wyłącznie na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zawarte w tym przepisie wyliczenie tzw. wydatków mieszkaniowych, których realizacja powoduje zwolnienie z opodatkowania kwot przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, ma charakter wyczerpujący (enumeratywny).


Jednakże, jak wynika z treści art. 21 ust. 28, za wydatki o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:


  1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
  2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części


  • przeznaczonych na cele rekreacyjne.


Należy również wskazać, iż przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 21 ust. 30).

Jak też wyżej wskazano wyliczenie zawartych w przepisie art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatków mieszkaniowych ma charakter wyczerpujący, w związku z czym tylko realizacja jednego z nich, przy jednoczesnym niespełnieniu wymienionych w ust. 28 i 30 przesłanek negatywnych, pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

Zatem w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości - w części nabytej w wyniku podziału majątku wspólnego – przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, ustalony dochód podlegać będzie opodatkowaniu w myśl art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochód uzyskany z tego zbycia, w części przypadającej na ww. udział, będzie zwolniony od podatku dochodowego w myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości zostanie wydatkowany na własne cele mieszkaniowe.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj