Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1195/12-2/TW
z 11 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2012 r. (data wpływu 11 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródła przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródła przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będący osobą fizyczną, jest udziałowcem w Spółce z o. o. Udziały w tej Spółce, jako wkład niepieniężny, zostaną wniesione do nowo zawiązanej Spółki komandytowo-akcyjnej na poczet pokrycia kapitału zakładowego w SKA. Wnioskodawca dokonujący wniesienia wkładu niepieniężnego do SKA, obejmie akcje powyżej ich wartości nominalnej. Część wkładu akcjonariusza, odpowiadająca wartości nominalnej objętych przez niego akcji SKA, zasili kapitał zakładowy SKA, podczas gdy nadwyżka ceny emisyjnej akcji ponad ich wartość nominalną, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, zostanie przelana do kapitału zapasowego SKA. Wnioskodawca stanie się więc akcjonariuszem w SKA.

Przedmiotem działalności gospodarczej SKA będzie: produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (PKD 22), produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (PKD 23), produkcja metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń (PKD 25), produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKD 26), produkcja urządzeń elektrycznych (PKD 27), produkcja maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 28), naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń (PKD 33), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych (PKD 35), wytwarzanie energii elektrycznej w wyniku spalania odpadów (PKD 38.21 .Z), roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków (PKD 41), roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (PKD 42), roboty budowlane specjalistyczne (PKD 43), handel hurtowy z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi (PKD 46), handel detaliczny z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi (PKD 47), transport lądowy oraz transport rurociągowy (PKD 49), magazynowanie i działalność usługowa wspomagająca transport (PKD 52), działalność holdingów finansowych (PKD 64.20.Z), pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.99.Z), pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 66.19.Z), działalność związana z obsługą rynku nieruchomości (PKD 68), działalność rachunkowo-księgowa, doradztwo podatkowe (PKD 69.20.Z), stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja (PKD 70.21.Z.), pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania - (PKD 70.22.Z.), działalność w zakresie architektury i inżynierii; badania i analizy techniczne (PKD 71), reklama, badanie rynku i opinii publicznej (PKD 73), pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (PKD 74), wynajem i dzierżawa (PKD 77), działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników (78.10.Z), działalność związana z administracyjną obsługą biura i pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej (PKD 82), naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych (PKD 95.11.Z), naprawa i konserwacja sprzętu (tele) komunikacyjnego (PKD 95.12.Z), pozostała indywidualna działalność usługowa (PKD 96). SKA będzie zatem osiągać dochody z:

  • dywidendy wypłacanej przez spółki kapitałowe, w których spółka SKA będzie udziałowcem/akcjonariuszem,
  • ze zbycia udziałów/akcji w spółkach kapitałowych, nabytych przez SKA m.in. w ramach aportu,
  • pozostałej działalności gospodarczej wykonywanej w ramach swojego przedmiotu działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

  1. Do jakiego źródła przychodu będzie kwalifikowany przypadający na Wnioskodawcę przychód z tytułu sprzedaży przez Spółkę komandytowo-akcyjną udziałów w Spółce z o.o.?
  2. Do jakiego źródła przychodu będzie kwalifikowany przypadający na Wnioskodawcę przychód z tyt. dywidendy uzyskany przez SKA tytułem jej udziału w spółce z o.o.?

Zdaniem Wnioskodawcy, przypadający na niego przychód, z tytułu sprzedaży przez Spółkę komandytowo-akcyjną udziałów w Spółce z o.o. będzie kwalifikowany jako przychód z działalności gospodarczej, a nie z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy PIT. Za przedstawioną wyżej kwalifikacją przychodów Wnioskodawcy, z tytułu zbycia przez spółkę komandytowo-akcyjną udziałów w sp. z o.o. przemawiają zarówno uregulowania ustaw podatkowych jak i przepisy z zakresu prawa handlowego. Zauważyć przede wszystkim należy, że sytuacja prawna akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej jest różna od sytuacji prawnej komplementariusza w tej spółce. W przypadku akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej przychód należny powstaje wówczas - i co do tego zgodne w opinii są zarówno organy podatkowe jak i sądy administracyjne - gdy powstanie po jego stronie prawo domagania się wypłaty przysługującego mu udziału w zysku spółki, którym w przypadku akcjonariusza SKA jest dywidenda. Jak bowiem zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 16 stycznia 2012 r., sygn. akt II FPS 1/11: „W związku z tym, że spółka komandytowo-akcyjna nosi nie tylko cechy spółki osobowej, lecz także spółki kapitałowej, wobec tego do spółki tej stosuje się niektóre przepisy dotyczące spółki akcyjnej. Odesłaniem do tych przepisów, zgodnie z art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h., ustawodawca obejmuje przepisy regulujące kwestie kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, praw udziałowych i obowiązków wynikających z akcji, rady nadzorczej i walnego zgromadzenia w spółce akcyjnej. Na tej podstawie do spółki komandytowo-akcyjnej mają odpowiednie zastosowanie regulacje przepisu art. 347 § 1 k.s.h., który przyznaje akcjonariuszom prawo do udziału w zysku rocznym przeznaczonym do wypłaty. Prawo do zysku akcjonariusza powstaje jednak dopiero z chwilą wykazania zysku spółki w sprawozdaniu finansowym spółki. Natomiast zysk ten musi być przeznaczony do wypłaty akcjonariuszom przez walne zgromadzenie. Jednocześnie, zgodnie z art. 146 § 2 pkt 2 k.s.h., uchwała o podziale zysku spółki pomiędzy jej akcjonariuszami wymaga zgody wszystkich jej komplementariuszy. Z kolei przepis art. 348 § 2 k.s.h. stanowi, że podmiotami uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

Treść wskazanych przepisów prawa handlowego prowadzi do wniosku, iż przyznanie akcjonariuszom prawa do udziału w zysku rocznym przeznaczonym do wypłaty powstaje tylko wówczas, gdy odpowiednia jego część została przeznaczona do podziału przez walne zgromadzenie. Wcześniej akcjonariusz nie tylko nie może go otrzymać, lecz również nie ma roszczenia do spółki o jego wypłatę.

Natomiast prawa udziałowe wynikające z przysługiwania akcji oraz związane z akcją obowiązki sytuują wyraźnie akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej jako beneficjenta określonych praw majątkowych inkorporowanych w akcji." A zatem, z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy, przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem należnym, podlegającym z tą datą - stosownie do art. 5b ust. 2 i art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - połączeniu z pozostałymi przychodami, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT. Wobec tego przychód należny akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej, niezależnie od rodzajów dochodów otrzymywanych przez SKA, czy typów transakcji przez nią dokonywanych, powstanie jedynie w dacie podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy. Przychód ten nie powstanie zatem wówczas, gdy SKA uzyska przychody z działalności operacyjnej, nie powstanie także wtedy, gdy SKA uzyska przychód ze sprzedaży udziałów w sp. z o.o., czy akcji w SA. Przychód u akcjonariusza powstanie jedynie w dacie podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy i będzie to zawsze przychód ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza. Klasyfikacja ta jest niezależna od tego z jakich rodzajów transakcji i działalności SKA osiągnęła roczny zysk, w tym od tego, czy był to zysk z działalności operacyjnej, czy inwestycji, którego część jako dywidenda będzie wypłacona Wnioskodawcy na podstawie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Stanowisko takie wynika wprost z brzmienia przepisu art. 5b ust. 2 ustawy PIT, zgodnie z którym: „jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Niewątpliwym jest zatem, że w dacie zbycia przez SKA udziałów, nie wystąpi po stronie akcjonariusza - osoby fizycznej przychód z kapitałów pieniężnych, zdefiniowany w art. 17 ust. 1 ustawy PIT. W pkt 6 lit. a przepis ten stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Opodatkowanie dochodów z tego źródła następuje na podstawie art. 30b ust. 1 ustawy PIT, który stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem, o którym mowa w art. 30b ust. 1 tej ustawy podatkowej jest zgodnie z ust. 2 pkt 1 tego artykułu różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1 f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Przychód ten należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-38, składanym do 30 kwietnia następnego roku podatkowego.

W opinii Wnioskodawcy opodatkowanie akcjonariusza na powyższych zasadach, tytułem sprzedaży udziałów w sp. z o.o. przez spółkę komandytowo-akcyjną, rażąco naruszałoby podstawową zasadę prawa podatkowego, która nakazuje opodatkować realne przysporzenie po stronie podatnika. Jak Wnioskodawca wykazał wyżej, w dacie zbycia przez SKA przedmiotowych udziałów u akcjonariusza nie powstanie przychód należny, ponieważ nie służy mu w tym momencie nawet roszczenie wobec spółki o wypłatę przypadającej mu części zysku przeznaczonego do podziału. Co więcej, jeśli wypracowany zysk nie zostanie przeznaczony do podziału między wspólników, u akcjonariusza roszenie to w ogóle nie powstanie. W tej sytuacji zastosowanie regulacji z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a i art. 30b ust. 1 ustawy PIT, spowodowałoby opodatkowanie dochodu, którego akcjonariusz nie uzyskał, ani nie jest on mu należny.

Dodatkowo należy stwierdzić, że opodatkowanie akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej tytułem uzyskania przychodu na poziomie spółki, w związku z sprzedażą udziałów, spowodowałoby nierówne opodatkowanie akcjonariuszy - osób fizycznych i akcjonariuszy - osób prawnych. Akcjonariusz - osoba prawna, zgodnie z w/w uchwałą NSA zostałby opodatkowany dopiero w dacie otrzymania dywidendy, zaś akcjonariusz - osoba fizyczna byłby zobligowany opodatkować przychód, który w dacie sprzedaży jeszcze nie jest mu należny i nigdy może nie powstać, jeśli spółka nie podejmie decyzji o podziale zysku między wspólników.

Dywidenda, jaką otrzyma Wnioskodawca będzie stanowiła część rocznego zysku SKA, na który składają się wszystkie dokonane przez spółkę operacje gospodarcze. Zysk będzie ustalony jako nadwyżka sumy przychodów nad sumą kosztów. Na tak wyliczony zysk składają się zatem wszystkie przychody z działalności operacyjnej spółki, w tym np. zyski ze sprzedaży akcji (udziałów) w spółkach. Wnioskodawca nie będzie w żaden sposób w stanie wyodrębnić ile w otrzymanej przez niego dywidendzie kwotowo pochodzi z cząstkowych zysków z poszczególnych transakcji dokonanych przez SKA. Nie ma też ku temu żadnej podstawy prawnej ani przewidzianych przez prawo mechanizmów. Nie istnieją też metody liczenia, które pozwalałyby dywidendę otrzymaną z SKA, dzielić na jakiekolwiek części i odrębnie opodatkowywać. Nie jest możliwe uznanie części dywidendy jako niestanowiącej dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, bądź wyłączenie innej części takiej dywidendy z opodatkowania, ze wskazaniem, iż przychód akcjonariusza nie powstaje w związku z otrzymaniem tej części dywidendy lecz w innym momencie. Z tego względu, zdaniem Wnioskodawcy, cała otrzymana przez niego dywidenda, wypłacona przez SKA stanowi dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, i cała otrzymana dywidenda stanowi podstawę opodatkowania. Zysk SKA, jest kategorią roczną i jednolitą, i tylko taki zysk jest dzielony miedzy akcjonariuszy poprzez wypłatę im dywidendy. Prawidłowość tego stanowiska znajduje potwierdzenie także w treści ww. uchwały NSA.

Sąd wskazał w uzasadnieniu, że: Przychód akcjonariusza z zysku do podziału wynika wyłącznie z posiadania prawa majątkowego w postaci akcji spółki komandytowo-akcyjnej. Jednocześnie dla podatkowej kwalifikacji źródła przychodu akcjonariusza nie ma żadnego znaczenia czy spółka komandytowo-akcyjna osiągała przychody z działalności gospodarczej, czy jakiejkolwiek innej. Zachowanie spółki komandytowo-akcyjnej z jednej strony i akcjonariusza tej spółki z drugiej strony są zachowaniami różnych podmiotów praw i obowiązków. Podlegają one zatem niezależnej kwalifikacji zarówno z punktu widzenia prawa handlowego, cywilnego, jak prawa podatkowego." Wobec powyższego stanowisko odmienne, od przedstawionego w niniejszym wniosku, nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa podatkowego, gdyż dzielenie dywidendy w SKA w ten sposób, by wyselekcjonować kwoty pochodzące z poszczególnych operacji gospodarczych, celem ich opodatkowania w innym okresie niż nastąpiła wypłata dywidendy i według indywidualnych zasad, rażąco naruszałoby przepis art. 5b ust. 2 ustawy PIT.

Zgodne z tezami w/w uchwały NSA stanowisko, przedstawił również Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 11 maja 2012 r. (nr DD5/033/1/12/KSM/DD-125), w której odniósł się do sytuacji podatkowej akcjonariusza - osoby fizycznej w spółce komandytowo-akcyjnej. Z interpretacji tej wynikają dwie istotne cechy opodatkowania akcjonariuszy w spółkach komandytowo-akcyjnych. Po pierwsze, dochód wykazywany na poziomie samej spółki, w części przypadającej na akcjonariuszy, nie podlega opodatkowaniu w dacie jego osiągnięcia, ale dopiero, gdy walne zgromadzenie przeznaczy go do podziału uchwalając dywidendę. Po drugie, podzielony dochód (dywidenda) jest traktowany jak dochód z działalności gospodarczej.

Nie bez znaczenia w tej sprawie jest również stanowisko sądów administracyjnych, które zgodnie twierdzą, że dywidenda otrzymana z SKA stanowi dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, także wówczas gdy zyski SKA wypłacane w formie dywidendy pochodzą z takich transakcji jak sprzedaż przez SKA udziałów (akcji) w spółkach, otrzymanie odsetek od lokat bankowych, dyskonta od obligacji, czy też wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej. Otrzymana dywidenda składa się wówczas w części z zysków osiągniętych przez SKA z ww. transakcji i cała podlega opodatkowaniu jako dochód akcjonariusza z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednocześnie należy wskazać że w przypadku, gdy obrót udziałami i papierami wartościowymi, stanowił przedmiot działalności gospodarczej spółki osobowej, przychód uzyskany z tego tytułu zaliczany jest do przychodów z działalności gospodarczej, a nie przychodów z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy PIT. Stanowisko to znajduje poparcie przede wszystkim w treści art. 30b ust. 4 ustawy o PIT, który stanowi, iż przepisu art. 30b ust. 1, regulującego zasady, na jakich następuje opodatkowanie dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną (...) nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikająca następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Na temat wykładni tego przepisu wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 24 lutego 2010 r., sygn. akt l SA/Wr 1424/09, który wskazał, iż zwrot „wykonywać działalność gospodarczą" należy wiązać z „prowadzeniem działalności gospodarczej" lub innymi słowy oznacza on „w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej". Zdaniem Sądu ustawodawca, rozumując szeroko pojęcie wykonywania działalności gospodarczej, dopuścił zastosowanie regulacji z art. 30b ust. 4 ustawy PIT wobec każdego przedsiębiorcy, nie tylko do tego, którego przedmiotem działalności jest obrót papierami wartościowymi i/lub innymi walorami finansowymi. W podobnym tonie co do znaczenia regulacji art. 30b ust. 4 ustawy CIT wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 14 grudnia 2009 r., sygn. akt l SA/GI 544/09 w słowach: „Użyty w art. 30b ust. 4 ustawy podatkowej zwrot „następuje w wykonaniu działalności gospodarczej" w stosunku do realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych nie oznacza, że chodzi wyłącznie o działalność gospodarczą prowadzoną w zakresie obrotu pochodnymi instrumentami finansowymi lecz o każdą działalność gospodarczą w wykonywaniu której następuje realizacja tych praw". Wnioskodawca podkreśla, że wydzielanie przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych należących do majątku spółki komandytowo-akcyjnej, w ramach której osoby fizyczne/prawne prowadzą działalność gospodarczą, do innego źródła przychodów/dochodów osoby fizycznej niż działalność gospodarcza, prowadzi do nielogicznego, sztucznego dzielenia dochodów realizowanych przez ten sam podmiot gospodarczy. Dlatego też zdaniem Wnioskodawcy, wszelkie przychody/dochody wypracowane poprzez spółkę osobową, niezależnie od tego, czy stanowią istotę (przedmiot) działalności spółki czy są transakcjami „pobocznymi" (obrót majątkiem spółki) powinny być traktowane jako dochody z działalności gospodarczej. Dlatego przychody Wnioskodawcy, z tytułu zbycia przez spółkę komandytowo-akcyjną udziałów w sp. z o.o. będą kwalifikowane do przychodów z działalności gospodarczej, do których ustawa zalicza przychody należne. U akcjonariusza przychód należny powstanie, jak dowiedziono wyżej, w momencie podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy z SKA.

W ocenie Wnioskodawcy, przypadający na niego przychód, uzyskany przez SKA tytułem dywidendy wypłaconej do SKA przez spółkę z o.o. tytułem udziału w spółce z o.o. będzie kwalifikowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i będzie on należny dopiero w dacie podjęcia przez walne zgromadzenie wspólników, uchwały o podziale zysku.

Przypadający na Wnioskodawcę przychód uzyskany przez SKA, tytułem udziału w spółce z o.o., nie będzie kwalifikowany jako przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, lecz jako przychód z działalności gospodarczej. Jeśli bowiem pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Na dywidendę wypłaconą przez SKA, którą Wnioskodawca otrzyma, jeśli walne zgromadzenie podejmie uchwałę o podziale rocznego zysku spółki, będą się składały wszystkie dokonane przez SKA operacje gospodarcze, tj. będzie ona stanowiła różnicę między sumą wszystkich przychodów oraz sumą wszystkich kosztów. Na tak wyliczony zysk składają się wszystkie przychody z działalności operacyjnej, w tym ze sprzedaży towarów i usług, ze sprzedaży praw majątkowych a także z wszelkich innych zdarzeń gospodarczych skutkujących powstaniem zysków w SKA, m.in. przychód uzyskany przez SKA tytułem udziału w spółce z o.o. (dywidenda wypłacona do SKA przez spółkę z o.o.).

Wnioskodawca nie otrzyma zatem dywidendy tytułem udziału w zyskach osób prawnych, lecz otrzyma dywidendę w spółce komandytowo-akcyjnej, która stanowi wielkość jednolitą, nie podlegającą podziałowi na zyski pochodzące z różnych form aktywności gospodarczej SKA. Podział taki nie znajduje też uzasadnienia w świetle obowiązujących regulacji prawnych w zakresie PIT. Nie przewidują one możliwości uznania części dywidendy jako niestanowiącej dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, bądź wyłączenie tej części z opodatkowania ze wskazaniem, że przychód ten nie powstał w momencie podjęcia uchwały o podziale zysku lecz w innym momencie. Wobec powyższego cała otrzymana przez Wnioskodawcę dywidenda, wypłacona przez SKA, będzie stanowiła dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pogląd ten jest akceptowany przez Ministra Finansów, który w ogólnej interpretacji z dnia 11 maja 2012 r. wskazał, iż: „Stosownie do treści art. 12 ust. 3 updop oraz art. 14 ust. 1 updof za przychody uzyskane z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej uważa się należne przychody choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane.

Przepisy tej ustawy nie definiują pojęcia „przychód należny". W ślad zatem za orzecznictwem sądów administracyjnych sięgnąć należy do znaczenia tego określenia na gruncie wykładni językowej, a także na gruncie przepisów prawa cywilnego, a w szczególności przepisów Kodeksu spółek handlowych, które kształtują relacje akcjonariusza ze spółką komandytowo-akcyjną, w zakresie jego prawa do udziału w zyskach.

Zgodnie zaś z art. 347 § 1 Ksh, w związku z art. 126 § 1 pkt 2 Ksh, akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom, przy czym zgodnie z art. 348 § 2 Ksh uprawnionymi do dywidendy za dany rok podatkowy są na mocy wyżej wskazanych przepisów akcjonariusze, którym przysługiwało prawo do akcji w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku lub akcjonariusze którym przysługiwały akcje na dzień dywidendy.

Zatem z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie spółki komandytowo-akcyjnej o wypłacie dywidendy albo - jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu, przychód akcjonariusza z tytułu udziału w zysku takiej spółki staje się jego przychodem należnym, podlegającym z tą datą - stosownie do art. 5 updop oraz art. 5b ust. 2 i art. 8 updof - połączeniu z pozostałymi przychodami, o których mowa w art. 12 updop oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 updof.

Stosownie więc do przepisów obu tych ustaw - kwota przyznanej przez walne zgromadzenie SKA akcjonariuszowi (osobie fizycznej, osobie prawnej) dywidendy, na podstawie uchwały o podziale zysku tej spółki, stanowi przychód z działalności gospodarczej, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, stosownie do art. 25 updop oraz art. 44 ust. 1 pkt 1 updof za miesiąc, w którym go uzyskano. Jeżeli podatnik oprócz ww. przychodu uzyskuje także inne przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, przyznana dywidenda zwiększać zatem będzie wysokość należnej zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym podjęta została uchwała o wypłacie dywidendy akcjonariuszom spółki komandytowo-akcyjnej (albo w którym został określony „dzień dywidendy").

Powyższe stanowisko jest akceptowane także przez sądy administracyjne, np. w wyroku z dnia 26 kwietnia 2012 r. WSA w Krakowie (l SA/Kr 295/12) stwierdził, iż „wynika z tego, że niezależnie od sposobu generowania zysków przez SKA, w której osoba fizyczna jest akcjonariuszem, przychody otrzymane przez niego z tytułu uczestnictwa w SKA będą kwalifikowane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej".

W świetle powyższego stanowiska Ministra Finansów oraz kształtującej się w analizowanym temacie, będącym przedmiotem niniejszego wniosku, linii orzeczniczej, opartej na cytowanej wyżej interpretacji ogólnej, uwzględniającej sytuację prawną akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej, Wnioskodawca podtrzymuje stanowisko przedstawione w osnowie wniosku.

Powyższy wywód jest spójny z analizą przedstawioną w punkcie dotyczącym źródła przychodu przypadającego na Wnioskodawcę z tytułu sprzedaży przez SKA udziałów w spółce z o.o. Niezależnie bowiem od tego z jakiego tytułu spółka komandytowo-akcyjna uzyska przychód w ciągu roku podatkowego, czy uzyskany zysk będzie pochodził z działalności operacyjnej, czy też z udziału w spółce z o.o., przychód akcjonariusza, stanowiący dywidendę w SKA będzie pochodził wyłącznie z jednego źródła, jakim jest działalność gospodarcza.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wniosek w części dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych został rozstrzygnięty odrębną interpretacją indywidualną. Natomiast wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj