Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-1602/12-3/AM
z 18 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 04.12.2012 r. (data wpływu 06.12.2012 r.) uzupełnione pismem z dnia 21.01.2013 r. ( data wpływu do BKIP w Płocku 23.01.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych ze sprzedażą ciągu technologicznego dokonaną po upływie pół roku – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 06.12.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych ze sprzedażą ciągu technologicznego dokonaną po upływie pół roku.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Wnioskodawca ma możliwość zakupienia używanego ciągu technologicznego maszyn pod pewną określoną produkcję. Wnioskodawca rozważa zakup tych maszyn z zamiarem rozpoczęcia działalności gospodarczej. Byłaby to jedna transakcja zakupu od jednego sprzedawcy. W sytuacji, gdy sprzedawca dokumentowałby sprzedaż przedmiotowego ciągu technologicznego fakturą VAT Wnioskodawca nie będzie odliczał podatku VAT wykazanego na fakturze.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy jeśli Wnioskodawca zdecyduje się na zakup ciągu technologicznego i nie rozpocznie działalności gospodarczej, np. z powodu nie znalezienia odpowiedniej lokalizacji lub pogorszenia się koniunktury gospodarczej w branży i po upływie, co najmniej 6 miesięcy od zakupu (liczonych od końca miesiąca nabycia rzeczy) podejmie decyzję o sprzedaży zakupionego wcześniej ciągu technologicznego (w jednej transakcji jednemu odbiorcy), będzie zobowiązany odprowadzić podatek dochodowy z tytułu tej sprzedaży? Byłaby to Jego pierwsza tego typu transakcja bez zamiaru jej powielania w przyszłości. Wnioskodawca nie prowadził i obecnie nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.


Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie pół roku (licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie) to zbycie to nie jest źródłem przychodów. Oznacza to, że tej transakcji nie muszę ujmować w moim zeznaniu PIT i nie muszę płacić od niej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Obrót cywilnoprawny podzielić można najogólniej na profesjonalny i nieprofesjonalny. Ten pierwszy pokrywa się w zasadzie z prowadzoną przez przedsiębiorców działalnością gospodarczą, czyli z wyodrębnioną działalnością o charakterze zarobkowym, która jest w sposób szczególny traktowana przez ustawodawcę pod względem nakładanych na prowadzących ją podmioty obowiązków publicznoprawnych, w tym podatkowych.

Nieprofesjonalny obrót rzeczami ruchomymi, dokonywanymi między osobami fizycznymi, nieprowadzącymi działalności gospodarczej, może skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego. Nie każda jednak sprzedaż rzeczy ruchomej między osobami fizycznymi, niedziałającymi, jako przedsiębiorcy, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego. Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d u.p.d.o.f. wprowadza, jeżeli chodzi o zakres opodatkowania „nieprofesjonalnej” sprzedaży rzeczy ruchomych podatkiem dochodowym, wyraźną zasadę. Sprowadza się ona do wymogu uwzględnienia danej sprzedaży w rozliczeniu podatkowym wtedy, gdy sprzedaż ta nastąpiła nie później niż pół roku po upływie miesiąca, w którym dana rzecz została przez osobę fizyczną nabyta.

Mając powyższe uwarunkowania prawne na względzie należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy powstanie - po upływie co najmniej sześciu miesięcy od zakupu potrzeba sprzedaży zakupionego ciągu technologicznego (w jednej transakcji jednemu odbiorcy), u Wnioskodawcy nie powstanie zobowiązanie w podatku dochodowym z tytułu tej sprzedaży. Podstawą do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dla tej transakcji, oprócz upływu sześciu miesięcy, będzie również fakt, iż ewentualne zbycie tych maszyn nie będzie wykonane w ramach działalności gospodarczej, gdyż do momentu znalezienia odpowiedniej lokalizacji oraz oceny aktualnej koniunktury gospodarczej w branży, Wnioskodawca nie zarejestruje działalności gospodarczej i nie wprowadzi ww. ciągu technologicznego do środków trwałych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle powyższego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie, bądź, od których zaniechano poboru podatku.


Wyszczególnienia źródeł przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.


W myśl art. 5a pkt 6 wyżej powołanej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  • wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  • polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  • polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) –c)– przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, obowiązek podatkowy powstanie w przypadku wystąpienia okoliczności wskazanych w powołanych wyżej przepisach. W sytuacji, gdy sprzedaż rzeczy dokonywana jest przez podatnika w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, w celu zarobkowym, tzn. z nastawieniem na zysk, wówczas będzie ona posiadać znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej, wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; w związku z tym przychody uzyskane z tego tytułu zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej. Natomiast, gdy sprzedaż nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i jest dokonywana przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, wówczas stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ww. ustawy; są to przychody z odpłatnego zbycia rzeczy.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku o wydanie interpretacji opis zdarzenia przyszłego oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy sprzedaż przedmiotowego ciągu technologicznego stanowiącego własność Wnioskodawcy nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, tj. nie nosi znamion pozarolniczej działalności gospodarczej, wskazanych w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to dokonane czynności należy zakwalifikować, jako sprzedaż innych rzeczy ruchomych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ww. ustawy.

Reasumując, w sytuacji, gdy sprzedaż ciągu technologicznego nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostanie dokonana przez Wnioskodawcę po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie ciągu technologicznego, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. uzyskane z tego tytułu środki finansowe nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Jednocześnie podkreślenia wymaga, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku, zgodnie z art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749). Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę, czy sprzedaż zegarków z kolekcji nie jest wykonywana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa są wyłącznie przepisy prawa.


Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj