Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-798/09/AZb
z 2 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-798/09/AZb
Data
2009.11.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane
odliczenie podatku
prawo do odliczenia
prezent


Istota interpretacji
prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie prezentów w postaci m.in.: piór, kalendarzy, gadżetów z logo firmy, kwiatów, alkoholu – o ile nabycie to jest związane z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. organu 3 sierpnia 2009r., uzupełnionym pismem z dnia 14 października 2009r. (data wpływu do tut. organu 16 października 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 października 2009r. (data wpływu do tut. organu 16 października 2009r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 5 października 2009r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy w szczególności jest zakup, wytwarzanie, przetwarzanie i dystrybucja energii cieplnej, eksploatacja urządzeń ciepłowniczych, rekonstrukcja i modernizacja systemów ciepłowniczych, wydawanie zapewnień dostaw ciepła oraz warunków podłączenia do sieci cieplnej. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zachodzi potrzeba zakupu i wręczenia nieodpłatnie dla kontrahentów prezentów w postaci m.in.: piór, kalendarzy, gadżetów z logo firmy, kwiatów. Niejednokrotnie tytułem „prezentu” zakupywany i wręczany jest również kontrahentowi alkohol.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT czynnym od roku 1993, tj. od momentu wejścia w życie ustawy o podatku od towarów i usług oraz składa miesięcznie deklaracje VAT-7.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca dokonuje wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Opisane w stanie faktycznym towary należą do przedsiębiorstwa Wnioskodawcy i są przekazywane na cele związane z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem.

Nieodpłatne przekazanie towarów określonych stanem faktycznym jest związane wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Nieodpłatne przekazanie towarów określonych stanem faktycznym:

  1. w postaci kwiatów, piór, alkoholu to wydatki na reprezentację,
  2. w postaci kalendarzy, gadżetów z logo firmy to wydatki na reklamę.

Wnioskodawca nie prowadzi ewidencji osób obdarowanych (art. 7 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT). Niektóre gadżety z logo firmy oraz kalendarze stanowią prezenty małej wartości (art. 7 ust. 3 - 4 ustawy o VAT). Natomiast pióra, kwiaty, alkohole nie stanowią prezentów małej wartości.

Pióra, alkohole, kwiaty, kalendarze, gadżety z logo firmy są wręczane kontrahentom np. przy: spotkaniach biznesowych, negocjacjach, zawieraniu umów, szkoleniach a także przy uroczystościach np: branżowych lub pogrzebach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku zakupu prezentów dla kontrahentów w postaci np. piór, kalendarzy, gadżetów z logo firmy, kwiatów, alkoholu Wnioskodawca ma możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego...

Zdaniem Wnioskodawcy, zakupywane przez niego prezenty w postaci m.in. piór, kalendarzy, gadżetów z logo firmy, kalendarzy, alkoholu stanowią niewątpliwie wydatki pozostające w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Przekazywanie kontrahentom tychże prezentów wiąże się z reprezentacją bądź reklamą przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Poniesiony wydatek na wskazany cel w zależności od tego czy stanowi reprezentację, czy reklamę będzie stanowił bądź nie dla Spółki koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie bowiem z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Przepis ten, w okresie przed nowelizacją do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.- zwaną dalej: ustawą o VAT) uniemożliwiał podatnikowi skorzystania z odliczenia podatku VAT naliczonego od należnego. Po dokonanej nowelizacji, z ustawy o VAT został wykreślony przepis art. 88 ust. 2 stanowiący, iż „Obniżenie kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego”. W konsekwencji w obecnym stanie prawnym, ewentualne zaliczenie poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów Spółki pozostaje teoretycznie bez podatkowego związku z prawem podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Zatem zdaniem Wnioskodawcy, bez względu na zaliczenie poniesionego wydatku w postaci np. piór, kalendarzy, gadżetów z logo firmy, kwiatów czy alkoholu w koszt reklamy czy reprezentacji, uznać należy zasadność prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dodatkowo na mocy art. 86 ust. 8 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą m.in. czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7 ustawy o VAT, tj: przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Przy czym za prezent o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

  1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób,
  2. których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Natomiast przez próbkę rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Z przedstawionych przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 8 ustawy o VAT wynika, iż prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o naliczony pozostaje w ścisłym związku z czynnością opodatkowaną. Charakter tego związku ten nie został wprost określony przepisami ustawy o VAT. Jednakże w opinii Wnioskodawcy, nie tylko bezpośredni ale także pośredni związek pomiędzy poniesionym wydatkiem (zakupem) a sprzedażą opodatkowaną uzasadnia prawo do obniżenia podatku należnego. Prawo do obniżenia, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT będzie przysługiwać podatnikowi również wówczas kiedy zakup związany będzie z ogólną działalności Spółki, a nie z konkretną czynnością opodatkowaną.

Wobec tego Wnioskodawca uważa, iż wydatki poniesione na zakup min.: piór, kalendarzy, gadżetów z logo firmy, kwiatów czy alkoholu, bez względu na ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych, pozostają w związku z ogólną działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę i stanowią podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy).

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 2 ww. ustawy podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7.

Powyższe regulacje wskazują, iż odliczenie podatku naliczonego to przysługujące zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług całkowite bądź częściowe prawo do obniżenia kwoty podatku należnego dotyczącego opodatkowanych dostaw towarów i świadczenia usług o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych tj. do czynności zwolnionych od podatku VAT lub czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary stanowią towary handlowe lub też są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.

Ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W myśl art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT (obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r.) przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

Tak więc w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 listopada 2008r., aby skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ponoszone wydatki winny były stanowić koszt uzyskania przychodu, wyjątek od tej zasady stanowiły przypadki, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostawał w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jednakże przepis dotyczący zakazu odliczania podatku naliczonego związanego z wydatkami nie stanowiącymi kosztów uzyskania przychodów nie znajdował zastosowania w przypadku wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w sytuacjach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

Na mocy art. 1 pkt 43 lit. a tiret pierwszy oraz lit. b ustawy z dnia 7 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320) z mocą obowiązującą od dnia 1 grudnia 2008r. uchylono odpowiednio przepisy art. 88 ust. 1 pkt 2 oraz art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Tym samym, w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008r., ustawodawca nie uzależnia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabywanych towarów i usług od zaliczenia ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zatem istotnym dla istnienia całkowitego bądź częściowego prawa do odliczenia podatku naliczonego przysługującego zarejestrowanemu czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług jest ustalenie, w jakim zakresie nabywane lub importowane towary i usługi są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT czynnym od roku 1993 oraz składa miesięcznie deklaracje VAT-7. Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy w szczególności jest zakup, wytwarzanie, przetwarzanie i dystrybucja energii cieplnej, eksploatacja urządzeń ciepłowniczych, rekonstrukcja i modernizacja systemów ciepłowniczych, wydawanie zapewnień dostaw ciepła oraz warunków podłączenia do sieci cieplnej.

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zachodzi potrzeba zakupu i wręczenia nieodpłatnie dla kontrahentów prezentów w postaci m.in.: piór, kalendarzy, gadżetów z logo firmy, kwiatów. Niejednokrotnie tytułem „prezentu” zakupywany i wręczany jest również kontrahentowi alkohol.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca dokonuje wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Nieodpłatne przekazanie towarów określonych stanem faktycznym jest związane wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Nieodpłatne przekazanie towarów określonych stanem faktycznym:

  1. w postaci kwiatów, piór, alkoholu to wydatki na reprezentację,
  2. w postaci kalendarzy, gadżetów z logo firmy to wydatki na reklamę.

Pióra, alkohole, kwiaty, kalendarze, gadżety z logo firmy są wręczane kontrahentom np. przy: spotkaniach biznesowych, negocjacjach, zawieraniu umów, szkoleniach a także przy uroczystościach np: branżowych lub pogrzebach.

Z powyższego bezspornie wynika, iż Wnioskodawca dokonuje zakupu i wręczenia nieodpłatnie dla kontrahentów prezentów w postaci m.in.: piór, kalendarzy, gadżetów z logo firmy, kwiatów, alkoholu. Niektóre gadżety z logo firmy oraz kalendarze stanowią prezenty małej wartości (art. 7 ust. 3 - 4 ustawy o VAT), przy czym Wnioskodawca nie prowadzi ewidencji osób obdarowanych (art. 7 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

Jak wskazał Wnioskodawca, czynności związane z nieodpłatnym przekazaniem kontrahentom prezentów dokonywane są w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, w ramach której wykonywane są wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT.

W świetle powyższego wskazać należy, iż dokonywane przez Wnioskodawcę zakupy prezentów w postaci m.in.: piór, kalendarzy, gadżetów z logo firmy, kwiatów, alkoholu, związane są wyłącznie z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego, po uwzględnieniu przepisów regulujących prawo do odliczenia podatku naliczonego w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008r. uznać należy, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie ww. prezentów w postaci m.in.: piór, kalendarzy, gadżetów z logo firmy, kwiatów, alkoholu (niezależnie od możliwości zaliczenia ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym., bądź braku takiej możliwości) – o ile faktycznie - nabycie to jest związane z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym prawa do odliczenia podatku naliczonego należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy zaznaczyć, iż kwestia dotycząca opodatkowania nieodpłatnego przekazania prezentów została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji indywidualnej z dnia 2 listopada 2009r. Nr IBPP1/443-1090/09/AZb.

Ponadto należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja zgodnie ze wskazaniem Wnioskodawcy w poz. 35, 37, 41 i 47 wniosku ORD-IN, dotyczy wyłącznie stanu faktycznego w zakresie podatku od towarów i usług, natomiast wskazane we własnym stanowisku przepisy oraz kwestie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych potraktowano wyłącznie informacyjnie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj