Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-565/10-2/ES
z 3 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-565/10-2/ES
Data
2010.09.03


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
darowizna
koszty uzyskania przychodów
przedsiębiorstwa
przekazanie nieodpłatne
środek trwały
towar handlowy
wartość rynkowa


Istota interpretacji
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym amortyzacja od wartości rynkowej poszczególnych środków trwałych wchodzących w skład Przedsiębiorstwa nabytego w drodze darowizny będzie u Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 712 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11.06.2010 r. (data wpływu 14.06.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytych w drodze darowizny – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.06.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytych w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni na podstawie umowy darowizny zamierza nieodpłatnie przejąć od swojego syna (dalej: Osoba Fizyczna) prowadzoną przez niego działalność gospodarczą w zakresie wynajmu powierzchni handlowych (użytkowych) w dwóch galeriach handlowych (dalej Przedsiębiorstwo). W skład Przedsiębiorstwa wejdą nieruchomości oraz prawa i składniki majątkowe z nimi związane, w tym budynki galerii handlowych i ich wyposażenie. Wnioskodawca przejmie również prawa wynikające z umów najmu oraz wszelkich innych umów umożliwiających funkcjonowanie galerii handlowych (np. umowy o dostawę mediów).

Darowizna zostanie dokonana w formie aktu notarialnego, w którym wskazana zostanie wartość Przedsiębiorstwa (darowizny) ustalona w oparciu o ceny rynkowe, czyli według przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia.

W związku z otrzymaniem darowizny oraz podjęciem działalności gospodarczej w zakresie wynajmu powierzchni handlowych (użytkowych) Wnioskodawca ujmie w ewidencji środków trwałych wszystkie składniki majątku nabyte w drodze darowizny, odpowiadające definicji środka trwałego. Jako wartość początkową poszczególnych środków trwałych Wnioskodawca zamierza przyjąć ich cenę rynkową. Suma wartości (cen rynkowych) poszczególnych środków trwałych odpowiadać będzie wartości darowizny określonej w akcie notarialnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym amortyzacja od wartości rynkowej poszczególnych środków trwałych wchodzących w skład Przedsiębiorstwa nabytego w drodze darowizny będzie u Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodów...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) (dalej ustawa pdof) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tejże ustawy.

Stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy pdof kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o ustawy pdof.

W art. 22a-22o ustawy pdof ustawodawca wskazał m.in. zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, od której podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty podatkowe.

Artykuł 22g ust. 15 ustawy pdof stanowi, iż w przypadku nabycia przedsiębiorstwa w drodze spadku lub darowizny, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej, nie wyższa jednak od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa, a wartością składników mienia, nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn.

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na względzie analizowany stan faktyczny, przepis powyżej przytoczony znajdzie zastosowanie dla celów ustalenia wartości początkowej środków trwałych, które Wnioskodawca nabędzie w drodze darowizny. Zauważyć bowiem należy, iż art. 22g ust. 15 ustawy pdof określa zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych nabytych w ramach przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 5a ust. 1 pkt 3) ustawy pdof termin „przedsiębiorstwo” użyty przez ustawodawcę w art. 22g ust. 15 ustawy pdof oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 551 ustawy Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz.U. Nr 166, poz. 93 ze zm.) (dalej: KC), przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej który obejmuje w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  • koncesje licencje i zezwolenia,
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  • tajemnice przedsiębiorstwa,
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Mając na względzie powyższe wskazać należy, iż przedsiębiorstwo to zespół składników majątkowych, które stanowią aktywa i pasywa pozwalające na realizację określonych zadań gospodarczych przez nabywcę (tu: Wnioskodawcę).

Jak zostało wskazane w stanie faktycznym, Wnioskodawca w drodze darowizny nabędzie od Osoby Fizycznej nieruchomości, oraz prawa i składniki majątkowe z nimi związane, w tym budynki galerii handlowych i ich wyposażenie. Wnioskodawca obejmie również prawa wynikające z umów najmu oraz wszelkich innych umów umożliwiających funkcjonowanie galerii handlowych (np. umowy o dostawę mediów). Oznacza to, iż Wnioskodawca przejmie od Osoby Fizycznej wszelkie aktywa i pasywa, które umożliwią mu samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie najmu powierzchni handlowych (użytkowych).

Mając na względzie powyższe, uznać należy, iż Wnioskodawca nabędzie w drodze darowizny od Osoby Fizycznej przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 KC. W konsekwencji wartość początkowa składników majątkowych Przedsiębiorstwa, czyli podstawa dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wchodzących w jego skład powinna zostać ustalona zgodnie z art. 22g ust. 15 ustawy pdof. Wnioskodawca pragnie przy tym dodać, iż jak zostało wskazane w stanie faktycznym, darczyńcą będzie syn Wnioskodawcy (Osoba Fizyczna). Oznacza to, iż art. 22g ust. 12 pdof (w związku z art. 22g ust. 13 pkt 5) ustawy pdof) obligujący obradowanego (tu: Wnioskodawcę) do ustalenia wartości początkowej środków trwałych w wysokości określonej w ewidencji (wykazie) darczyńcy (tu: Osoby Fizycznej) nie znajdzie zastosowania.

W tym miejscu podnieść należy, iż przywołany powyżej art. 22g ust. 15 ustawy pdof - zgodnie z którym Wnioskodawca zamierza ustalić wartość początkową środków trwałych wchodzących w skład Przedsiębiorstwa - wskazuje, iż wartość początkowa powinna zostać ustalona w oparciu o wartość rynkową z uwzględnieniem postanowień art. 19 ustawy pdof (art. 22g ust. 16 ustawy pdof).

Stosownie do art. 19 ustawy pdof wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia, oraz miejsca i czasu odpłatnego zbycia.

Jak zostało wskazane w stanie taktycznym, suma wartości początkowych wszystkich środków trwałych, które wchodzić będą w skład przedsiębiorstwa otrzymanego od Osoby Fizycznej odpowiadać będzie wartości darowizny określonej w akcie notarialnym. Wartość darowizny ustalona zostanie na poziomie ceny rynkowych aktualnych dla okresu, w którym darowizna zostanie dokonana. Oznacza to, iż wartość początkowa każdego ze środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa ustalona zostanie na poziomie cen rynkowych, czyli z uwzględnieniem stanu i stopnia zużycia środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, miejsca położenia nieruchomości oraz daty dokonania darowizny.

Podsumowując powyższe, zdaniem Wnioskodawcy po otrzymaniu darowizny oraz podjęciu działalności gospodarczej przy wykorzystaniu majątku nabytego w ramach przedsiębiorstwa, będzie on uprawniony do rozpoznawania jako koszty podatkowe odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości rynkowej poszczególnych środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, określonej dla celów podatku od spadków i darowizn w akcie notarialnym.

Wnioskodawca pragnie wskazać, iż stanowisko zaprezentowane przez niego powyżej znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektorów Izb Skarbowych działających z upoważnienia Ministra Finansów.

Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 3 grudnia 2009 r. (sygn. ILPB1/415-992/09-2/IM) Dyrektor izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził co następuje: „Reasumując amortyzacja od wartości rynkowej poszczególnych środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytego w drodze darowizny jest u nabywcy darowizny kosztem uzyskania przychodów z tym że łączna wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej nie wyższa jednak od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa albo jego zorganizowaną częścią a wartością składników mienia, nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn”.

Analogiczny pogląd został zaprezentowany przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 27 października 2009 r. (sygn. ILPB1/415-849/09-6/AA), jak również przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 13 lutego 2008 r. (sygn. IPPB1/415-394/07-2/AJ).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj