Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1042/10/MS
z 19 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1042/10/MS
Data
2010.08.19


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
akcja
banki
konsolidacja
przychód
zamiana


Istota interpretacji
Czy momentem powstania obowiązku podatkowego od dochodu wynikającego z zamiany akcji jest moment zbycia otrzymanych akcji w wyniku zamiany?



Wniosek ORD-IN 980 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Banku, przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2010r. (data wpływu do tut. Biura 14 maja 2010r.), uzupełnionym w dniu 05 sierpnia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy momentem powstania obowiązku podatkowego od dochodu wynikającego z zamiany jest moment zbycia akcji otrzymanych w wyniku zamiany (pytanie we wniosku Nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2010r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy momentem powstania obowiązku podatkowego od dochodu wynikającego z zamiany jest moment zbycia akcji otrzymanych w wyniku zamiany.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 27 lipca 2010r. Znak: IBPBI/2/423-682/10/MS wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 05 sierpnia 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zgodnie z umową z dnia 25 listopada 2009 zawartą przez Bank ze Skarbem Państwa w związku z art. 6 ustawy z dnia 07 września 2007r. o zasadach nabywania od Skarbu Państwa akcji w procesie konsolidacji spółek sektora elektroenergetycznego (Dz. U. nr 191, poz. 1367 z późn. zmianami) oraz w związku z § 20 rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa z dnia 19 lutego 2008 w sprawie określenia liczby akcji spółki konsolidującej podlegających zamianie i trybu dokonywania zamiany akcji lub prawa do akcji spółki konsolidowanej na akcje spółki konsolidującej (Dz. U. nr 41 poz. 250 z późn. zmianami) Bank dokonał zamiany posiadanych przez niego (zakupionych w okresach wcześniejszych za łączną cenę 996.960,- zł) 33.232 akcji Spółki X na 1.481.544 akcje Spółki Y o wartości nominalnej 1,- zł/akcję.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy momentem powstania obowiązku podatkowego od dochodu wynikającego z zamiany akcji jest moment zbycia akcji otrzymanych w wyniku zamiany... (pytanie we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku dokonanej przez Bank zamiany akcji momentem powstania obowiązku podatkowego od dochodu wynikającego z tej zamiany jest moment sprzedaży akcji otrzymanych w wyniku zamiany (tj. akcji Spółki Y).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że w interpretacji z dnia 19 sierpnia 2010r. Znak IBPBI/2/423-682/10/MS wskazano, iż w momencie otrzymania przez Wnioskodawcę akcji spółki konsolidującej w zamian za akcje spółki konsolidowanej nie powstanie przychód w podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera szczegółowych przepisów określających zasady rozpoznania przychodu z tytułu sprzedaży akcji. Wobec tego, moment rozpoznania przychodu z tytułu sprzedaży przez Wnioskodawcę akcji spółki konsolidującej, nabytych w drodze zamiany, należy rozpatrywać w świetle ogólnych unormowań zawartych w art. 12 i 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm., zwanej dalej „updop”).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 updop, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe (…). W myśl art. 14 updop, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Zatem przychodem ze zbycia przedmiotowych akcji, będzie ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W myśl art. 12 ust. 3a updop, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Prawo podatkowe nie zawiera definicji „przychodów należnych”, stąd konieczna jest wykładnia tego przepisu przez odniesienie się do zakresu znaczeniowego wyrazu „należny" oraz do orzecznictwa i praktyki w tym zakresie.

W języku potocznym słowo „należny" używane jest do określenia uprawnienia, jakie osoba ma w odniesieniu do rzeczy czy prawa. W tym kierunku przybliża znaczenie tego słowa "Słownik języka polskiego” PWN, pod redakcją naukową prof. Mieczysława Szymczaka, definiując pojęcie "należny" jako "przysługujący komuś". Przenosząc tę definicję na grunt prawa podatkowego, należałoby sformułować wniosek, że „należny” dla celów podatkowych to tyle, co „prawnie wymagalny”.

W świetle powyższego, momentem rozpoznania przychodu ze zbycia przez Wnioskodawcę akcji spółki konsolidującej będzie dzień zbycia tych akcji, nawet jeśli w zamian za te akcje nie zostanie uiszczona należność.

Odnosząc się do używanych przez Wnioskodawcę w pytaniu oznaczonym we wniosku Nr 2 oraz w stanowisku w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, pojęć „dochód” oraz „obowiązek podatkowy”, zauważyć należy, że zgodnie z art. 4 Ordynacji podatkowej, obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Natomiast dochodem, w myśl art. 7 ust. 2 updop jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Pojęcia te nie mogą zatem być ze sobą łączone, ponieważ dotyczą różnych etapów ustalania podstawy opodatkowania. Tut. Organ w ocenie stanowiska oznaczonego we wniosku Nr 2 przyjął zatem, że intencją Wnioskodawcy było określenie momentu rozpoznania przychodu z tytułu sprzedaży akcji spółki konsolidującej.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 2 jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie pytań Nr 1 i 3 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj