Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-746/10-2/ISz
z 13 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-746/10-2/ISz
Data
2010.09.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
gmina
gmina
inwestycje
inwestycje
odliczenie podatku
odliczenie podatku
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji.



Wniosek ORD-IN 549 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 09.07.2010 r. (data wpływu 16.07.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.07.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

ZDARZENIE PRZYSZŁE I

Gmina realizuje inwestycję pod nazwą „Budowa oczyszczalni ścieków, kanalizacji oraz oczyszczalni przydomowych”. Inwestycja finansowana będzie ze środków własnych Gminy oraz ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Przy inwestycjach realizowanych z tego programu podatek VAT jest kosztem niekwalifikowanym. W ramach tej inwestycji zostanie wybudowana oczyszczalnia ścieków, sieć kanalizacyjna wraz z przyłączeniem indywidualnych gospodarstw do sieci, zakup zestawu asenizacyjnego oraz oczyszczalnie przydomowe. Gmina posiada prawo do dysponowania gruntem na cele związane z realizacją powyżej opisanej inwestycji oraz aktualną zgodę Starostwa Powiatowego na przystąpienie do inwestycji. Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych dotyczących m. in. najmu lokali mieszkalnych, mienia komunalnego, sprzedaży wody oraz odbioru odpadów stałych i płynnych.

Gmina po wybudowaniu oczyszczalni ścieków, sieci kanalizacyjnej, zakupu zestawu asenizacyjnego oraz oczyszczalni przydomowych na rzecz mieszkańców, będzie ponosiła wydatki związane z utrzymaniem i obsługą zrealizowanej inwestycji.

Gmina będzie zawierała umowy cywilnoprawne z mieszkańcami, na podstawie których będzie osiągała dochody z tytułu:

  1. świadczenia usług związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków (PKWiU 37.00.11) tj. opłaty od mieszkańców przyłączonych do sieci kanalizacyjnej za odprowadzanie, oczyszczanie i likwidację ścieków dostarczanych do oczyszczalni za pośrednictwem sieci kanalizacyjnej;
  2. opłaty za usługi związane z opróżnianiem szamb i dołów gnilnych (PKWiU 37.00.12) tj. opłaty od mieszkańców nie przyłączonych do sieci kanalizacyjnej za odprowadzanie, oczyszczanie i likwidację ścieków dostarczanych do oczyszczalni za pośrednictwem zestawu asenizacyjnego.

Gmina, prawdopodobnie będzie dotowała, po zakończeniu i uruchomieniu oczyszczalni oraz sieci kanalizacyjnej koszty oczyszczania odpadów płynnych na poziomie 10% całkowitych kosztów funkcjonowania oczyszczalni, sieci kanalizacyjnej oraz zestawu asenizacyjnego.

ZDARZENIE PRZYSZŁE II

Gmina realizuje inwestycję pod nazwą „Budowa oczyszczalni ścieków, kanalizacji oraz oczyszczalni przydomowych „ Inwestycja finansowana będzie ze środków własnych Gminy oraz ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Przy inwestycjach realizowanych z tego programu podatek VAT jest kosztem niekwalifikowanym. W ramach tej inwestycji zostanie wybudowana oczyszczalnia ścieków, sieć kanalizacyjna wraz z przyłączeniem indywidualnych gospodarstw do sieci, zakup zestawu asenizacyjnego oraz oczyszczalnie przydomowe. Gmina posiada prawo do dysponowania gruntem na cele związane z realizacją powyżej opisanej inwestycji oraz aktualną zgodę Starostwa Powiatowego na przystąpienie do inwestycji. Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych dotyczących m. in. najmu lokali mieszkalnych, mienia komunalnego, sprzedaży wody oraz odbioru odpadów stałych i płynnych.

Gmina po zrealizowaniu inwestycji, wydzierżawi na podstawie umowy cywilnoprawnej budynek oczyszczalni ścieków, sieć kanalizacyjną, zestaw asenizacyjny i z tego tytułu będzie pobierać czynsz dzierżawny (PKWiU 77.32.10 - wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych oraz inżynierii lądowej i wodnej, bez obsługi). Natomiast zewnętrzna firma, jako dzierżawca, będzie się zajmować obsługą urządzeń oraz pobierać opłaty związane z konserwacją i naprawą w/w urządzeń, a także opłaty za odprowadzanie, oczyszczanie i likwidację ścieków. Gmina, prawdopodobnie będzie dotowała, po zakończeniu i uruchomieniu oczyszczalni oraz sieci kanalizacyjnej, koszty oczyszczania odpadów płynnych na poziomie 10% całkowitych kosztów funkcjonowania oczyszczalni, sieci kanalizacyjnej oraz zestawu asenizacyjnego. Dotacja będzie przekazywana kwartalnie, na podstawie faktur VAT wystawianych przez przedsiębiorstwo zajmujące się obsługą oczyszczalni, sieci kanalizacyjnych oraz zestawu asenizacyjnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Gmina ma prawo odliczyć podatek od towarów i usług związanych z realizowaną na jej terenie inwestycją: „Budowa oczyszczalni ścieków, kanalizacji oraz oczyszczalni przydomowych” naliczony w związku z wydatkami poniesionymi z tytułu budowy oczyszczalni ścieków, kanalizacji oraz zakupu zestawu asenizacyjnego...

Ad. 1. i Ad. 2.

Gmina T. ma możliwość odzyskania podatku od towarów i usług naliczonego, ponieważ zakup usług, robót i materiałów dotyczących inwestycji: „Budowa oczyszczalni ścieków, kanalizacji oraz oczyszczalni przydomowych” jest związany z usługami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Wydatki poniesione z tytułu zakupu usług, robót i materiałów dotyczących inwestycji: „Budowa oczyszczalni ścieków, kanalizacji oraz oczyszczalni przydomowych” można jednoznacznie zidentyfikować. Wydatki ponoszone na nabywanie towarów i usług wykorzystywanych do realizacji inwestycji związane są z wykonywaniem zadań własnych Gminy, a zakończona inwestycja będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z powyższym, Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zarówno w przypadku dotowania kosztów oczyszczania odpadów, jak też w przypadku, gdy Gmina nie zdecyduje się na taką dotację.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Gmina jest podatnikiem podatku VAT oraz będzie realizatorem inwestycji pod nazwą „Budowa oczyszczalni ścieków, kanalizacji oraz oczyszczalni przydomowych”, finansowanej ze środków własnych Gminy oraz ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Po wybudowaniu Gmina zamierza albo zawrzeć umowy cywilnoprawne z mieszkańcami, na podstawie których będzie osiągała dochody z tytułu:

  1. świadczenia usług związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków (PKWiU 37.00.11) tj. opłaty od mieszkańców przyłączonych do sieci kanalizacyjnej za odprowadzanie, oczyszczanie i likwidację ścieków dostarczanych do oczyszczalni za pośrednictwem sieci kanalizacyjnej;
  2. opłaty za usługi związane z opróżnianiem szamb i dołów gnilnych (PKWiU 37.00.12) tj. opłaty od mieszkańców nie przyłączonych do sieci kanalizacyjnej za odprowadzanie, oczyszczanie i likwidację ścieków dostarczanych do oczyszczalni za pośrednictwem zestawu asenizacyjnego,

lub wydzierżawi na podstawie umowy cywilnoprawnej budynek oczyszczalni ścieków, sieć kanalizacyjną, zestaw asenizacyjny i z tego tytułu będzie pobierać czynsz dzierżawny (PKWiU 77.32.10 - wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych oraz inżynierii lądowej i wodnej, bez obsługi).

Zatem w obu wyżej przedstawionych okolicznościach wybudowana oczyszczalnia i sieć kanalizacyjna, oczyszczalnie przydomowe oraz zestaw asenizacyjny będzie w całości służyła sprzedaży opodatkowanej.

Podsumowując w oparciu o przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług związanych z inwestycją pod nazwą „Budowa oczyszczalni ścieków, kanalizacji oraz oczyszczalni przydomowych”. Bowiem zasadnicze znaczenie dla dokonania odliczenia podatku VAT ma związek zakupów ze sprzedażą opodatkowaną, a w omawianej sytuacji mienie powstałe w wyniku realizacji projektu będzie w całości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj