Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-860/09/AZb
z 2 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-860/09/AZb
Data
2009.12.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budynek
budynek
najem
najem
nieruchomość zabudowana
nieruchomość zabudowana
pierwsze zasiedlenie
pierwsze zasiedlenie
stawki podatku
stawki podatku
zwolnienia podatkowe
zwolnienia podatkowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Sprzedaż #189; udziału w budynku biurowo - magazynowym w części wynajmowanej wraz z #189; udziału w nieruchomości gruntowej w odpowiedniej części, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, natomiast sprzedaż #189; udziału w budynku w części wykorzystywanej na własne potrzeby oraz #189; udziału w nieruchomości gruntowej w stosownej części będzie opodatkowana według stawki 22%.



Wniosek ORD-IN 4 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2009r. (data wpływu 21 sierpnia 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 listopada 2009r. (data wpływu 17 listopada 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży #189; udziału w nieruchomości składającej się z dwóch wyodrębnionych geodezyjnie działek zabudowanych budynkiem biurowo - magazynowym – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2009r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży #189; udziału w nieruchomości składającej się z dwóch wyodrębnionych geodezyjnie działek zabudowanych budynkiem biurowo - magazynowym.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 listopada 2009r. (data wpływu 17 listopada 2009r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 28 października 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2003r. Wnioskodawca wybudował na zakupionym wcześniej gruncie budynek biurowo - magazynowy o powierzchni użytkowej 1 319,14 m2. Część powierzchni (150,00 m2) oddano w 2003r. do używania na podstawie umowy najmu, a część nieruchomości Wnioskodawca użytkuje na potrzeby własne. W 2007 roku została podpisana przedwstępna umowa sprzedaży, na mocy której Wnioskodawca zobowiązał się do zawarcia do 30 września 2012r. umowy sprzedaży #189; udziału w nieruchomości składającej się z działek zabudowanych budynkiem biurowo - magazynowym. W umowie przedwstępnej sprzedaży została ustalona cena netto, do której doliczono podatek VAT w stawce 22% (przy wydatkach na budowę ww. nieruchomości Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony).

Po pierwszym zasiedleniu (umowa najmu) nakłady na ulepszenie budynku były niższe niż 30% jego wartości początkowej.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, od 10 kwietnia 1998r. i składa deklaracje VAT.

Na przedmiotową nieruchomość składają się dwie wyodrębnione geodezyjnie działki. Na tych dwóch wyodrębnionych geodezyjnie działkach postawiony jest trwale z gruntem związany jeden budynek magazynowo - biurowy.

Przedmiotem dostawy będą dwie geodezyjnie wyodrębnione działki - zabudowane. Zgodnie z załącznikiem o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydanego dla inwestycji zlokalizowanej na ww. działkach, rodzaj przeznaczenia obszar mieszkaniowy M4 z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod zabudowę mieszkaniową - w ramach zagospodarowania uzupełniającego dopuszcza się lokalizację usług komercyjnych.

Przedmiotem sprzedaży będzie udział wynoszący #189; część w stosunku do całości nieruchomości składających się z dwóch działek zabudowanych.

Mając na uwadze część dotychczas wynajmowaną nabywcy (150 m2) przedmiotem sprzedaży (#189; udziału w nieruchomości i budynku) będzie zarówno część wynajmowana, jak i również udział w części wykorzystywanej na własne potrzeby przez Wnioskodawcę.

Budynek został oddany do użytkowania 25 sierpnia 2003r.

Nakłady na ulepszenie (które nie przekroczyły 30% wartości całego budynku) dotyczą całego budynku. Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dotyczącego ww. wydatków.

Oprócz wydatków na ulepszenie, o których mowa we wniosku (nieprzekraczających 30% wartości budynku) Wnioskodawca nie poniósł wydatków na ulepszenie ww. budynku, w stosunku do których miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego a ich wartość przekroczyła 30% wartości początkowej tego obiektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w obecnej sytuacji, w związku ze zmianą przepisów dotyczących sprzedaży nieruchomości, przy sprzedaży #189; udziału w nieruchomości należy zastosować zwolnienie z podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż części nieruchomości korzystać będzie ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z tym że sprzedaż nastąpi po 2 latach od pierwszego zasiedlenia.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ww. ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W przypadku Wnioskodawcy pierwsze zasiedlenie obiektu jako całości nastąpiło w chwili oddania do użytkowania na podstawie umowy najmu części powierzchni budynku, z dniem 25 sierpnia 2003r., a poczynione od tego czasu wydatki na ulepszenie budynku po pierwszym zasiedleniu nie przekroczyły 30% jego wartości początkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami natomiast, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT definiuje pojęcie dostawy towarów za wynagrodzeniem. W myśl tego przepisu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i ust. 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ponadto stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ww. ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zgodnie z art. 43 ust. 7a ustawy o VAT, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Zatem jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części może korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a staje się bezzasadne.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca w 2003r. wybudował na zakupionym wcześniej gruncie budynek biurowo - magazynowy o powierzchni użytkowej 1 319,14 m2. Część powierzchni (150,00 m2) oddano w 2003r. do używania na podstawie umowy najmu, a część nieruchomości Wnioskodawca użytkuje na potrzeby własne.

W 2007 roku została podpisana przedwstępna umowa sprzedaży, na mocy której Wnioskodawca zobowiązał się do zawarcia do 30 września 2012r. umowy sprzedaży #189; udziału w nieruchomości składającej się z działek zabudowanych budynkiem biurowo - magazynowym.

Przy wydatkach na budowę ww. nieruchomości Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Po pierwszym zasiedleniu (umowa najmu) nakłady na ulepszenie budynku były niższe niż 30% jego wartości początkowej.

Na przedmiotową nieruchomość składają się dwie wyodrębnione geodezyjnie działki. Na tych dwóch wyodrębnionych geodezyjnie działkach postawiony jest trwale z gruntem związany jeden budynek magazynowo - biurowy.

Zgodnie z załącznikiem o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydanego dla inwestycji zlokalizowanej na ww. działkach, rodzaj przeznaczenia obszar mieszkaniowy M4 z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod zabudowę mieszkaniową - w ramach zagospodarowania uzupełniającego dopuszcza się lokalizację usług komercyjnych.

Przedmiotem sprzedaży będzie udział wynoszący #189; część w stosunku do całości nieruchomości składających się z dwóch geodezyjnie wyodrębnionych działek zabudowanych.

Mając na uwadze część dotychczas wynajmowaną nabywcy (150 m2) przedmiotem sprzedaży (#189; udziału w nieruchomości i budynku) będzie zarówno część wynajmowana, jak i również udział w części wykorzystywanej na własne potrzeby przez Wnioskodawcę.

Budynek został oddany do użytkowania 25 sierpnia 2003r.

Nakłady na ulepszenie (które nie przekroczyły 30% wartości całego budynku) dotyczą całego budynku. Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dotyczącego ww. wydatków.

Oprócz wydatków na ulepszenie, o których mowa we wniosku (nieprzekraczających 30% wartości budynku) Wnioskodawca nie poniósł wydatków na ulepszenie ww. budynku, w stosunku do których miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego a ich wartość przekroczyła 30% wartości początkowej tego obiektu.

Wobec powyżej powołanych przepisów, koniecznym dla rozstrzygnięcia, czy sprzedaż przedmiotowego budynku stanowi czynność opodatkowaną podatkiem VAT, czy też korzysta ze zwolnienia przedmiotowego wynikającego z powiązania art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a oraz art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, jest w pierwszej kolejności zbadanie, czy przedmiotowa dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, oraz czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Jak wynika z wniosku, Wnioskodawca po wybudowaniu przedmiotowej nieruchomości, część budynku o powierzchni 150,00 m2 oddał w 2003r. do używania na podstawie umowy najmu, a część nieruchomości użytkował na potrzeby własne.

Niewątpliwie wynajem części nieruchomości pierwszemu użytkownikowi po jej wybudowaniu należy uznać za pierwsze zasiedlenie w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, gdyż dochodzi do oddania do użytkowania tej części nieruchomości, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. części nieruchomości oddanej w wynajem, a planowaną dostawą #189; udziału w przedmiotowym budynku upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca po wybudowaniu budynku i przeznaczeniu go do użytkowania (czy to na potrzeby własne, czy też poprzez oddanie go w najem) ponosił wydatki na ulepszenie całego budynku, jednakże były one niższe niż 30% jego wartości początkowej.

W związku z powyższym, w odniesieniu do dostawy #189; udziału w budynku w części wynajmowanej, zastosowanie znajdzie przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o VAT w związku z art. 2 pkt 14 lit. a.

Zatem zbycie #189; udziału w budynku biurowo - magazynowym w części wynajmowanej (150 m2) będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem nie będzie dokonane w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT lub przed nim, ani też w okresie krótszym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia.

Odnosząc się natomiast do dostawy #189; udziału w budynku biurowo - magazynowym w pozostałej jego części wykorzystywanej na własne potrzeby przez Wnioskodawcę, dostawa taka nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem oddanie do użytkowania budynku po jego wybudowaniu w części wykorzystywanej przez Wnioskodawcę na potrzeby własne nie może zostać uznane za pierwsze zasiedlenie w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, gdyż w żadnym momencie nie doszło do oddania do użytkowania tej części nieruchomości w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Wobec powyższego dla rozstrzygnięcia stawki podatku dla dostawy #189; udziału w przedmiotowym budynku w części wykorzystywanej na własne potrzeby Wnioskodawcy, koniecznym staje się zbadanie, czy zachodzą przesłanki wynikające z powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, wyłączające możliwość korzystania ze zwolnienia z opodatkowania dla dostawy budynków, budowli lub ich części na podstawie tegoż przepisu.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z tytułu wydatków ponoszonych na budowę ww. nieruchomości, jak również z tytułu wydatków ponoszonych na ulepszenie budynku (w wysokości nieprzekraczającej 30% wartości budynku).

Powyższe oznacza, iż dostawa przedmiotowej nieruchomość w części wykorzystywanej na własne potrzeby Wnioskodawcy, nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, z uwagi na zaistnienie przesłanki, o której mowa w ust. 1 pkt 10a lit. a tegoż przepisu, wyłączającej możliwość korzystania z tego zwolnienia.

W świetle powyższego uznać należy, iż dostawa #189; udziału w budynku biurowo- magazynowym w części wykorzystywanej na własne potrzeby Wnioskodawcy, będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, i nie będzie można dla tej dostawy zastosować zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Dostawa tej części #189; udziału w budynku biurowo-magazynowym nie będzie mogła również korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, gdyż Wnioskodawcy dokonującemu tej dostawy przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z budową tego budynku. Zatem dostawa #189; udziału w budynku biurowo-magazynowym w części wykorzystywanej na własne potrzeby podlegać będzie opodatkowaniu według stawki podstawowej zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, tj. 22%.

W powyższej sprawie przedmiotem transakcji będzie również dostawa #189; udziału w nieruchomości gruntowej obejmującej dwie geodezyjnie wyodrębnione działki, na których posadowiony jest opisany we wniosku budynek.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli albo ich części trwale związanych z gruntem.

Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Jeżeli natomiast dostawa budynku podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT, to taką stawką należy opodatkować również grunt.

Reasumując, w świetle opisanego zdarzenia przyszłego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa należy stwierdzić, iż planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż #189; udziału w budynku biurowo - magazynowym w części wynajmowanej wraz z #189; udziału w nieruchomości gruntowej w odpowiedniej części, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, natomiast sprzedaż #189; udziału w przedmiotowym budynku w części wykorzystywanej na własne potrzeby Wnioskodawcy oraz #189; udziału w nieruchomości gruntowej w stosownej części będzie opodatkowana według podstawowej stawki podatku VAT, tj. stawki 22%.

W związku z tym, że dostawa #189; udziału w budynku biurowo-magazynowym będzie w części opodatkowana, a w części korzystać będzie ze zwolnienia, Wnioskodawca zobowiązany będzie dokonać „przyporządkowania” #189; udziału w gruncie do poszczególnych części #189; udziału w budynku podlegających opodatkowaniu i zwolnieniu, i opodatkować je na tych samych zasadach.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Na marginesie należy wskazać, iż zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Należy zatem zauważyć, iż Wnioskodawca sprzedając przedmiotową nieruchomość może zrezygnować z zastosowania opisanego wyżej zwolnienia od podatku odnośnie sprzedaży #189; udziału budynku nim objętego (tj. w części będącej przedmiotem najmu), tym samym opodatkowana będzie sprzedaż również gruntu w odpowiedniej części pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca wskazanej we wniosku nieruchomości są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz złożą, przed dniem dokonania dostawy budynków i budowli właściwemu dla nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie (zawierające wszystkie wymagane informacje), że wybierają opodatkowanie w całości dostawy przedmiotowej nieruchomości.

Zatem w konsekwencji zastosowania art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w całości mogłaby być opodatkowana 22% stawką podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy jednak zauważyć, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Nadmienia się, iż w zakresie zasadności dokonania korekty wystawionych faktur zaliczkowych w związku ze zmianą stawki podatku, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj