Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-502/10-6/RR
z 29 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-502/10-6/RR
Data
2010.09.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
budowa budynków
budynek mieszkalny
budynek mieszkalny
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Sprzedaż rozpoczętej inwestycji budowy budynku biurowego, która będzie przez nabywcę kontynuowana.



Wniosek ORD-IN 381 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 01.06.2010r. (data wpływu 12.07.2010r.), uzupełnione pismem z dnia 27.08.2010r. (data wpływu 01.09.2010r.) oraz pismem z dnia 09.09.2010r. (data wpływu 13.09.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży rozpoczętej inwestycji budowy budynku biurowego, która będzie przez nabywcę kontynuowana - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.07.2010r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży rozpoczętej inwestycji budowy budynku biurowego, która będzie przez nabywcę kontynuowana.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Z.) jest właścicielem nieruchomości położonej w P. o powierzchni 2215 m2. Dla nieruchomości prowadzona jest przez Sąd Rejonowy Księga Wieczysta. Nieruchomość zlokalizowana jest przy głównym ciągu komunikacyjnym P. Działka ma kształt nieregularnego prostokąta. Stanowi nieruchomość zabudowaną z rozpoczętą budową budynku biurowego Z (obowiązuje aktualnie Decyzja z dnia 17.10.2002r. Prezydenta Miasta udzielającą pozwolenie na budowę, w obrocie prawnym znajduje się Decyzja z dnia 30.11.2006r., zmieniająca decyzję z dnia 17.10.2002r.).

Stan prac na dzień 01.06.2010r.

Została wykonana część podziemna budynku biurowego – stan zero oraz słupy konstrukcyjne parteru. Zaawansowanie prac przedstawia protokół z przeprowadzonej inwentaryzacji z dnia 14.03.2005r .

Do nieruchomości zostały wykonane przyłącza: elektryczne, wodociągowe, kanalizacyjne.

Rozpoczęta budowa budynku trzypiętrowego, całkowicie podpiwniczonego z garażem podziemnym charakteryzuje się parametrami:

powierzchnia zabudowana - 1925,36 m2
powierzchnia użytkowa (po korekcie) - 918,21 m2
powierzchnia całkowita - 5890,15 m2
podstawowe wymiary budynku:
wysokość - 17,40 m
długość - 56,64 m
szerokość - 34,15 m

Dodatkowo z pisma z dnia 27.08.2010r. (data wpływu 01.09.2010r), stanowiącego uzupełnienie do złożonego wniosku wynika, iż: nieruchomość jest zabudowana obiektem biurowym w trakcie realizacji, stan zaawansowania robót - poziom zerowy.

Z. ma zamiar zbyć przedmiotową nieruchomość z uwzględnieniem stanu wykonanych dotychczas prac inwestycyjnych, które nie są kontynuowane. Zgodnie z planem zagospodarowania teren przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniowo- biurową. Wnioskodawca od wydatków ponoszonych na budowę przedmiotowego budynku Z nie odliczał podatku VAT.

W piśmie z dnia 09.09.2010r. (data wpływu 13.09.2010r.), stanowiącym uzupełnienie do złożonego wniosku Wnioskodawca zaznacza, że przedmiotem indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie towarów i usług jest sprawa, którą należy uznać jako zdarzenie przyszłe związane ze sprzedażą ww. nieruchomości. W przedmiotowej sprawie zakłada się, że nabywca ww. nieruchomości będzie kontynuował budowę budynku biurowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy sprzedaż (dostawa w rozumieniu przepisów ustawy o VAT) opisanej we wniosku z dnia 01.06.2010 r. nieruchomości, zakładając kontynuację budowy budynku biurowego przez nabywcę nieruchomości będzie zwolniona z podatku VAT, czy podstawą zwolnienia będzie art. 43 ust. 1 pkt 10 czy też art. 43 ust 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póżn. zm.) czy też opodatkowana podatkiem VAT, a jeżeli tak to w jakiej wysokości...

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Pojęcie pierwszego zasiedlenia jest zdefiniowane w ustawie.

W myśl art. 2 pkt 14 u.p.t.u. pierwsze zasiedlenie to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W ocenie Z. w przedmiotowej sprawie wskazane w cyt. art. 43 ust. 1 pkt 10 warunki wyłączające zwolnienie nie wystąpiły /pierwszę zasiedlenie nie miało miejsca/, zatem sprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o VAT; tym samym zdaniem Z. w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania przepis art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Zwolnienie dotyczyć będzie też gruntu, na którym posadowiony jest budynek, sprzedaż gruntu podlega bowiem tej samej stawce podatkowej co dostawa budynku (wartość gruntu jest doliczana do podstawy opodatkowania).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się w zakresie sprzedaży rozpoczętej inwestycji budowy budynku biurowego, która będzie przez nabywcę kontynuowana - za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Według art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Za dostawę towarów - na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT - uważa się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Ze złożonego wniosku wynika, że Strona zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości zabudowanej obiektem biurowym w trakcie realizacji, stan zaawansowania robót – poziom zerowy oraz słupy konstrukcyjne parteru. Do nieruchomości zostały wykonane przyłącza: elektryczne, wodociągowe, kanalizacyjne.

Zakładając kontynuację budowy budynku biurowego przez nabywcę nieruchomości, wskazać należy na pismo Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 kwietnia 1999 r. nr SRI-4-WSK-12-535/99 (pismo wydane zostało w okresie funkcjonowania obowiązującej do dnia 31 grudnia 1999 r. Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, jednak wyrażone w nim stanowisko, w zakresie istotnym dla rozstrzygnięcia analizowanego zagadnienia, należy uznać za wciąż aktualne), obiekt budowlany rozpoczęty, który po zmianie właściciela nadal będzie kontynuowany może być klasyfikowany według Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. W chwili sprzedaży obiekt budowlany wznoszony na podstawie wydanej decyzji administracyjnej zezwalającej na budowę określonego budynku jest tym budynkiem w określonym stopniu zaawansowania robót budowlanych.

W świetle powyższego oraz mając na uwadze zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, że sprzedaż gruntu, dla którego Wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę i na którym - zgodnie z ww. pozwoleniem – została wykonana część podziemna budynku biurowego – stan zero oraz słupy konstrukcyjne, należy traktować jako sprzedaż budynku wraz z gruntem.

Co do zasady stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, iż dostawa nieruchomości, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje wówczas, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.

W przedmiotowej sytuacji nie możemy mówić o pierwszym zasiedleniu, ponieważ sprzedawany obiekt jest w trakcie realizacji budowy, zatem nie mogło dojść do oddania do jego użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi.

Ustawodawca w zapisie art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) wyłącza również ze zwolnienia od opodatkowania tym podatkiem dostawę budynków, budowli lub ich części, gdy dostawa dokonywana jest przed pierwszym zasiedleniem.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, że Wnioskodawca nie ma prawa do skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania tym podatkiem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż przedmiotowa dostawa będzie dokonywana przed pierwszym zasiedleniem, zatem zachodzą tu okoliczności wyłączające możliwość skorzystania z niniejszego zwolnienia.

Stwierdzić zatem należy, iż nieprawidłowe jest twierdzenie Wnioskodawcy, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o VAT.

Natomiast wskazać należy na zapis art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy, który zwalnia od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Wnioskodawca wskazuje, że od wydatków ponoszonych na budowę przedmiotowego budynku Strona nie odliczała podatku VAT.

Analizując zatem powołane przepisy oraz opierając się na informacjach przedstawionych przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Podstawą tego zwolnienia jest art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy – przy założeniu, że podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku w stosunku do tej nieruchomości, a sprzedawana nieruchomość w trakcie realizacji będzie kontynuowana przez nabywcę.

Ponadto, zgodnie art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się stawkę podatku taką, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli zatem dostawa budynku albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Okoliczności tej nie zmienia fakt, iż wskazane czynności dotyczą obiektu znajdującego się w początkowym etapie prac budowlanych. O zastosowaniu właściwej stawki podatku przesądza bowiem każdorazowo całokształt okoliczności faktycznych i prawnych.

Reasumując, w oparciu o powołane wyżej przepisy prawa podatkowego oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że do planowanej sprzedaży opisanej nieruchomości zabudowanej obiektem biurowym w trakcie realizacji wraz z gruntem, na którym ten obiekt jest posadowiony, zakładając kontynuację budowy tego obiektu przez nabywcę nieruchomości, będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejszą interpretacją został rozstrzygnięty wniosek w zakresie sprzedaży rozpoczętej inwestycji budowy budynku biurowego, która będzie przez nabywcę kontynuowana w zdarzeniu przyszłym sprawy. W obrębie zdarzenia przyszłego dotyczącego sprzedaży rozpoczętej inwestycji budowy budynku biurowego, która nie będzie przez nabywcę kontynuowana rozstrzygnięcie zostało zawarte w odrębnej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj