Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-533/10-2/LS
z 17 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB4/415-533/10-2/LS
Data
2010.09.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
nieruchomości
spadek
sprzedaż nieruchomości
zniesienie współwłasności


Istota interpretacji
Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku i zniesienia współwłasności.



Wniosek ORD-IN 643 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 24.06.2010 r. (data wpływu 28.06.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości jest:

  • prawidłowe – odnośnie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w wyniku nabycia spadku w 1991 r. oraz działu spadku w 2005 r.
  • nieprawidłowe – odnośnie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze zniesienia współwłasności w 2005 r.

UZASADNIENIE

W dniu 28.06.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku i zniesienia współwłasności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Postanowieniem z dnia 27 lutego 1992 r. Sąd Rejonowy stwierdził nabycie spadku po zmarłym 12 lutego 1991 r. spadkodawcy Leonie M. spadek nabyli z mocy ustawy żona Eugenia M. oraz synowie Andrzej M. (Wnioskodawca) i Jacek M. po #8531; spadku każde z nich.

Przedmiotem spadku po wyżej wymienionym spadkodawcy było mieszkanie spółdzielcze własnościowe znajdujące się w W. przy P. Spadkobiercy zostali zwolnieni z podatku na podstawie zaświadczenia wydanego z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 9 czerwca 1992 r.

W dniu 31 maja 2005 r. aktem notarialnym spadkobiercy dokonali działu spadku i częściowego zniesienia wspólności opisanego w par. 1 aktu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w ten sposób, że prawo to nabywają Andrzej M. i Jacek M. po #189; części. Z tytułu dokonania działu spadku i częściowego zniesienia wspólności prawa, spadkobiercy nie czynią między sobą żadnych spłat ani dopłat oraz nie zachowują w stosunku do siebie wzajemnych roszczeń.

W dniu 2 czerwca 2008 r. przed upływem 5 lat, w którym nastąpił dział spadku nieruchomości, Andrzej M. wraz z Jackiem M. sprzedali w całości nabytą nieruchomość z dochowaniem formy aktu notarialnego przenosząc prawa własności nieruchomości. Zapłatę za sprzedaną nieruchomość otrzymali Andrzej M. i współwłaściciel Jacek M. w równych, jednakowych częściach każdy z nich.

Ponieważ Wnioskodawca był przekonany, że w wyniku działu spadku zapisanym w akcie notarialnym w dniu 31 maja 2005 r., Wnioskodawca jest zobligowany do zapłacenia podatku od dochodu ustalonego w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu, chyba, że przychód uzyskany ze sprzedaży Wnioskodawca wydałby na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji powyższego w dniu 10 czerwca 2008 r. Wnioskodawca złożył, w Urzędzie Skarbowym oświadczenie, że przychód ze sprzedaży nieruchomości, zamierza wydatkować, nie później niż w okresie 2 lat od dnia sprzedaży, na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy nabycie nieruchomości w drodze spadku, w części przekraczającej udział spadkowy jest „nabyciem w drodze spadku”... A jeżeli tak, to czy Wnioskodawca powinien zapłacić 10% podatek od przychodu uzyskanego z dokonanej w dniu 2 czerwca 2008 r. sprzedaży nieruchomości nabytej wiele lat temu w spadku, czy też przychód ten jest w całości wolny od podatku...

Zdaniem Wnioskodawcy, z treści art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. wynika między innymi, że do przychodów z odpłatnego zbycia, nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. W ocenie Wnioskodawcy oznacza to, że do nieruchomości i praw nabytych przed dniem 1 stycznia 2007 r. (do dnia 31 grudnia 2006 r.) należy stosować „stare zasady” w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. W treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.), jako źródło przychodów wskazane zostało przez ustawodawcę „odpłatne zbycie” (z zastrzeżeniem ust. 2) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane (w przypadku m.in. odpłatnego zbycia nieruchomości) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zbycie.

Dyspozycja normy zamieszczonej w art. 28 ust. 2 cytowanej ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.) wskazuje, że w odniesieniu do przychodów określonych wyżej podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Zgodnie natomiast z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy – w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. – wolne są od podatku dochodowego w całości przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku. W konsekwencji powyższego decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym, bądź zwolnienia od tego podatku ma moment faktycznego nabycia nieruchomości tytułem spadkobrania. Zagadnienie związane ze spadkobraniem regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 924 K.c. spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast art. 925 K.c. stanowi, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy. Skoro, więc spadek stanowiący ogół praw, obowiązków zmarłego (art. 922 par. 1 K.c.) otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, za dzień nabycia przez Wnioskodawcę przedmiotowej nieruchomości w drodze spadku należy rozumieć dzień uprawomocnienia postanowienia Sądu Rejonowego, tj. 27 lutego 1992 r. Pojęcie „nabycie w drodze spadku” zawiera w sobie również nabycie przedmiotów należących do spadku przez jednego ze spadkobierców w drodze działu spadku (sądownego czy umownego). Twierdzenie przeciwne nie znajdujące uzasadnienia. Postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza prawo spadkobierców do spadku od momentu jego otwarcia. Natomiast dział spadku jest czynnością wtórną do nabycia spadku i nie można nabyć własności rzeczy tylko i wyłącznie w drodze działu spadku, bez nabycia spadku. Zatem w pojęciu „nabycie w drodze spadku” mieści się zarówno nabycie na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, jak i nabycie nieruchomości lub prawa majątkowego w drodze działu spadku. Zasadność rozciągnięcia pojęcia „nabycie w drodze spadku” także na „nabycie w drodze działu spadku” potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych. Naczelny Sąd Administracyjny nie ma wątpliwości, że pojęcie „nabycia w drodze spadku” nie można ograniczać tylko do nabycia własności rzeczy i praw majątkowych, z którymi ustawodawca łączy powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, także nabycie w drodze działu spadku następuje „w drodze spadku” (sygn. akt II FSK 1276/07). A skoro nabycie w drodze działu spadku jest „nabyciem w drodze spadku” to za dzień nabycia, przez Wnioskodawcę przedmiotowej nieruchomości należy rozumieć dzień uprawomocnienia postanowienia Sądu Rejonowego o stwierdzeniu nabycia spadku, tj. 27 lutego 1992 r.

Skoro zgon spadkodawcy nastąpił 12 lutego 1991 r. a uprawomocnienie postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku 27 lutego 1992 r., to przychód uzyskany przez Wnioskodawcę w 2008 r. z sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku jest w całości wolny od 10% zryczałtowanego podatku dochodowego. Mimo zmiany przepisów zwolnienie to obowiązuje nadal, jeśli w grę wchodzi przychód ze sprzedaży w 2008 r. nieruchomości „nabytej” przed zmianą, tj. przed dniem 1 stycznia 2007 r. i wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., w związku z art. 7 ust. 1 powołanej wyżej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w wyniku nabycia spadku w 1991 r. oraz działu spadku w 2005 r. uznaje się za prawidłowe, natomiast w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w wyniku zniesienia współwłasności w 2005 r. uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W kwestii zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości, należy stwierdzić, iż na mocy przepisu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w tejże ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionym stanie faktycznym dla zastosowania zasad opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości istotne znaczenie ma data nabycia udziałów w przedmiotowej nieruchomości i forma prawna ich nabycia.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez Wnioskodawczynię spadku jest data śmierci spadkodawcy – ojca Wnioskodawczyni. Natomiast postanowienie Sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

W myśl art. 1035 ustawy Kodeks cywilny, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku. Jednak zgodnie z art. 1036 ww. ustawy istnieje możliwość rozporządzenia przez spadkobierców prawem lub rzeczą należącą do spadku, mimo istnienia współwłasności, jeśli następuje to za zgodną wolą wszystkich spadkobierców.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. W postanowieniu o stwierdzeniu praw do nabycia sąd nie określa bowiem składników masy spadkowej i nie dokonuje podziału tych składników pomiędzy poszczególnych spadkobierców. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności. Nie zmienia to faktu, iż dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Dział spadku jest więc czynnością wtórną do nabycia spadku, nie można nabyć własności rzeczy tylko i wyłącznie w drodze działu spadku, bez nabycia spadku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w drodze dziedziczenia ustawowego po zmarłym w dniu 12 lutego 1991 roku ojcu, jako jeden ze spadkobierców, nabył udział w wysokości #8531; spadku. Przedmiotem spadku było mieszkanie spółdzielcze własnościowe. W dniu 31 maja 2005 r. aktem notarialnym spadkobiercy dokonali działu spadku i częściowego zniesienia współwłasności opisanego w par. 1 aktu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w ten sposób, że prawo to nabywają Andrzej M. (Wnioskodawca) i Jacek M. po #189; części. W dniu 02 czerwca 2005 r. dokonano sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

Oznacza to, iż dokonując oceny skutków prawnych przedstawionego w sprawie stanu faktycznego należy wskazać, że przychód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży nieruchomości odpowiadający udziałowi nabytemu w 1991 roku w drodze spadku nie będzie stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, gdyż od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie do planowanej sprzedaży upłynęło już 5 lat.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Nabycie w drodze działu spadku w części przekraczającej udział spadkowy należy traktować jako nabycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże, w stosunku do działów spadku, które miały miejsce do dnia 31 grudnia 2006 r., takie nabycie może skorzystać ze zwolnienia na podstawie ww. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy w związku z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.)

W związku z powyższym, odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, przychód ze sprzedaży udziału w nieruchomości otrzymanego w wyniku działu spadku ponad udział spadkowy jest traktowane jako nabycie, jednak korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało również uznać za prawidłowe.

Współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego – art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z art. 210 i nast. K.c., każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy wspólnej między współwłaścicielami. Następuje to w drodze przyznania każdemu ze współwłaścicieli wyodrębnionej (podzielonej) rzeczy wspólnej. Wielkość tej części powinna odpowiadać wielkości udziału we współwłasności. W wyniku podziału fizycznego powstają nowe rzeczy.

Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału, jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. W przypadku, gdy udział danej osoby ulega powiększeniu musi być traktowany w kategorii nabycia, ponieważ w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak i stan jej majątku osobistego. Za datę nabycia nieruchomości, w przypadku gdy była ona przedmiotem zniesienia współwłasności, uważa się datę, w której dokonano przeniesienia własności nieruchomości na nowego właściciela. Jeżeli w wyniku zniesienia współwłasności takiej nieruchomości udział w niej się zwiększa, tj. przekracza udział nabyty uprzednio w spadku, to data zniesienia współwłasności będzie również datą nabycia tej części nieruchomości, o którą zwiększył się udział w niej po dokonaniu zniesienia współwłasności. Zatem nabycie w wyniku zniesienia współwłasności części majątku spadkowego, który należał do innych spadkobierców, tj. otrzymanie z tego majątku udziałów przekraczających pierwotny udział spadkowy nie stanowi nabycia w drodze spadku.

Stosownie do art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 roku – podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ustawy, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zasada, o której mowa powyżej nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 28 ust. 2a).

Zgodnie bowiem z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c), w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) tej samej ustawy stanowi, że wolny od podatku dochodowego jest przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Z brzmienia powyższego przepisu bezsprzecznie wynika, że zwolnienie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ustawy uwarunkowane jest nabyciem określonych nieruchomości jedynie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. To samo odnosi się do wydatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele mieszkaniowe. Do możliwości skorzystania z przedmiotowego zwolnienia konieczne jest, aby kredyt lub pożyczka zostały zaciągnięte na cele, o których mowa w lit. a) powyższego przepisu w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem przychody wydatkowane na nabycie nieruchomości poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie nieruchomości znajdującej się poza terytorium Rzeczypospolitej w banku mającym siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie korzystają ze zwolnienia na podstawie cytowanego art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze ww. przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż nabyty w 2005 roku udział należy traktować w kategorii przysporzenia. Bowiem w wyniku zniesienia współwłasności majątku spadkowego, który należał do wszystkich spadkobierców Wnioskodawca otrzymał udział przekraczający pierwotny udział spadkowy.

Wobec powyższego przychód ze sprzedaży nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w 2005 roku w wyniku zniesienia współwłasności, będzie podlegał opodatkowaniu stosownie do art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 roku. przy czym należy zaznaczyć, że może on skorzystać ze zwolnienia, zgodnie z art. 28 ust. 2a.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Reasumując:

  • zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006 r., przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu przez Wnioskodawcę w drodze spadku (tj. w 1991 r.) nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu z uwagi na upływ 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie,
  • przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu przez Wnioskodawcę w wyniku działu spadku (tj. w 2005 r.) podlega opodatkowaniu jednak korzysta ze zwolnienia zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006 r.,
  • przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu przez Wnioskodawcę w wyniku zniesienia współwłasności (tj. w 2005 r.), podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 roku, jednakże może skorzystać ze zwolnienia zgodnie z art. 28 ust. 2a ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj