Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-643/10/LSz
z 5 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-643/10/LSz
Data
2010.10.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
budowa budynków
budowa budynków na wynajem
budowa budynków na wynajem
budynek użytkowy
budynek użytkowy
inwestycje
inwestycje
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia


Istota interpretacji
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim wydatki udokumentowane fakturami VAT na wybudowanie pawilonu handlowo - użytkowego będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych w terminach określonych w art. 86 ust. 10-13 ustawy o VAT.



Wniosek ORD-IN 882 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2010r. (data złożenia w tut. organie 8 lipca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia prawa do odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług związanych z budową pawilonu handlowo-użytkowego oraz terminów dokonywania tych odliczeń – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2010r. do tut. organu został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia prawa do odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług związanych z budową pawilonu handlowo-użytkowego oraz terminów dokonywania tych odliczeń.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wynajmuje szereg lokali użytkowych (a także mieszkalnych) przy czym skala tego wynajmowania powoduje, że jest podatnikiem podatku od towarów i usług w tym zakresie. Zgodnie z przepisami ustawy VAT Wnioskodawca w przypadku nabywania towarów i usług mających związek z najmem opodatkowanym VAT na podstawie otrzymanych faktur dokonuje stosownych odliczeń.

Wnioskodawca ma zamiar wybudować budynek (pawilon) usługowo-biurowy. Po wybudowaniu tego budynku poszczególne lokale użytkowe wchodzące w jego skład będą wynajmowane innym osobom, a najem ten ze względu na okoliczności wskazane wyżej będzie opodatkowany podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca zaznacza przy tym, że wartość początkową ww. budynku dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych ustali najprawdopodobniej na zasadzie wyceny przez biegłego rzeczoznawcę, co będzie spowodowane tym, że w przypadku nie wszystkich towarów i nie wszystkich usług będzie posiadał stosowne dokumenty, np. faktury VAT, rachunki i inne (np. dowody opłat). Wnioskodawca dostrzega jednak konieczność występowania o faktury, a to ze względu na cele w podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy ze względu na sposób ustalenia wartości początkowej budowanego obiektu usługowo – biurowego dla potrzeb amortyzacji – nabycie towarów i usług służących budowie obiektu w następstwie czego dojdzie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, tj. najmu lokali użytkowych daje prawo do odliczenia VAT od tego nabycia...
  2. Czy ewentualne odliczenie VAT od nabywanych towarów i usług może następować w trakcie prowadzenia budowy w terminach określonych w art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT czy też dopiero po rozpoczęciu czynności opodatkowanych, tj. najmie lokalu po oddaniu budynku do użytkowania...

Zdaniem Wnioskodawcy, sposób ustalenia wartości początkowej budowanego obiektu nie ma żadnego wpływu na jego prawo do odliczeń podatku naliczonego w podatku od towarów i usług. Dwie odrębne ustawy regulują dwa odrębne podatki, a decydującym kryterium stanowi dla sprawy odliczeń związek nabywanych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, a nie regulacje dotyczące innego podatku. Kryterium to wynika bezpośrednia z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Z kolei sposób dokumentowania odliczeń określa art. 86 ust. 2 ustawy o VAT.

Z powyższego Wnioskodawca wyprowadza wniosek, że każda faktura VAT dotycząca nabycia towarów i usług służących budowie budynku obejmującego lokale, których najem będzie opodatkowany VAT, pomimo, iż nie będzie miało wpływu na ustalenia wartości początkowej tego budynku będzie dawała prawo do odliczenia VAT od tego nabycia. Przykładowo nawet jeśli Wnioskodawca będzie w posiadaniu faktur VAT, dokumentujących jedynie niewielki procent poniesionych kosztów budowy, to każda z tych faktur z osobna da Wnioskodawcy prawo do odliczeń.

Odnośnie czasu prawa do odliczeń to zdaniem Wnioskodawcy z przepisów ustawy VAT nie wynika, by w przypadku nabywania towarów i usług w celu budowy prawo takie było „zawieszone” do czasu zakończenia budowy. Ważny jest zamiar przy nabywaniu związku nabywanych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi, co przesądza o tym, że moment prawa do odliczeń określa przepis art. 86 ust. 10-11 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ww. ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Według art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m. in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

W myśl art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca wynajmuje szereg lokali użytkowych (a także mieszkalnych) przy czym skala tego wynajmowania powoduje, że jest podatnikiem podatku od towarów i usług w tym zakresie. Zgodnie z przepisami ustawy VAT Wnioskodawca w przypadku nabywania towarów i usług mających związek z najmem opodatkowanym VAT na podstawie otrzymanych faktur dokonuje stosownych odliczeń.

Wnioskodawca ma zamiar wybudować budynek (pawilon) usługowo-biurowy. Po wybudowaniu tego budynku poszczególne lokale użytkowe wchodzące w jego skład będą wynajmowane innym osobom, a najem ten ze względu na okoliczności wskazane wyżej będzie opodatkowany podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca zaznacza, że w przypadku nie wszystkich towarów i nie wszystkich usług będzie posiadał stosowne dokumenty, np. faktury VAT, rachunki i inne (np. dowody opłat). Wnioskodawca dostrzega jednak konieczność występowania o faktury, a to ze względu na cele w podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.

Dokumentem uprawniającym do odliczenia jest faktura, otrzymana przez podatnika z tytułu nabycia przez niego towarów bądź usług.

Powyższe wskazuje, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczana ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możność wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Jeśli podatnik zamierza przeznaczyć dane towary lub usługi na cele działalności opodatkowanej, to jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów i usług (choćby przed zrealizowaniem prawa do odliczenia, towary bądź usługi nie zostały jeszcze spożytkowane na cele działalności opodatkowanej).

Natomiast jeżeli podatnik nie odliczy podatku we wskazanym w przepisach okresie, może to zrobić za następny okres rozliczeniowy. Jeżeli tego nie zrobi, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

W konsekwencji stwierdzić należy, iż o ile nie zaistnieją negatywne przesłanki określone w art. 88 ustawy o VAT, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim wydatki udokumentowane fakturami VAT na wybudowanie pawilonu handlowo - użytkowego będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych w terminach określonych w art. 86 ust. 10-13 ustawy o VAT.

Jednocześnie stwierdzić należy, że sposób ustalenia wartości początkowej budowanego obiektu dla celów amortyzacji w podatku dochodowym pozostaje bez wpływu na prawo do odliczenia podatku naliczonego uregulowane przepisami ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać z prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione zdarzenie przyszłe i przy założeniu, że działalność Wnioskodawcy związana z przedmiotowym budynkiem handlowo-użytkowym w całości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (tj. będzie generowała podatek należny). Przedmiotem interpretacji nie było badanie opodatkowania poszczególnych czynności wykonywanych w ramach działalności, która związana będzie z przedmiotowym budynkiem bowiem w tym zakresie nie zadano pytania, nie przedstawiono stanu faktycznego oraz własnego stanowiska.

Zaznaczyć należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj