Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-826/10-2/BA
z 7 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-826/10-2/BA
Data
2010.09.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
najem
najem
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
samochód osobowy
samochód osobowy


Istota interpretacji
Jak należy rozliczać podatek VAT od rat leasingowych przy „nabyciu” samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego w trakcie trwania wynajmu i po jego zakończeniu, w przypadku gdy:
a) na dzień podpisania umowy samochód osobowy zostanie przez podatnika przeznaczony wyłącznie do wykorzystania na wynajem przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, a po upływie tego okresu będzie wykorzystywany w Spółce na inne cele związane z działalnością gospodarczą
b) samochód osobowy jest użytkowany na podstawie umowy leasingu operacyjnego a następnie zostaje przeznaczony przez podatnika wyłącznie na cele wynajmu na okres co najmniej sześciu miesięcy?



Wniosek ORD-IN 336 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2010 r. (data wpływu 7 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku z faktur dokumentujących raty leasingu operacyjnego samochodów osobowych jest:

  • prawidłowe – przy wykorzystaniu samochodów osobowych najpierw do najmu przez okres co najmniej 6 miesięcy, a następnie do własnej działalności gospodarczej,
  • nieprawidłowe – przy wykorzystaniu samochodów osobowych najpierw do własnej działalności gospodarczej, a następnie oddanie w wynajem przez okres co najmniej 6 miesięcy.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku z faktur dokumentujących raty leasingu operacyjnego samochodu osobowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka planuje w przyszłości rozszerzenie działalności gospodarczej o wynajem samochodów zarówno ciężarowych, jak i osobowych w celu efektywniejszego wykorzystania posiadanej floty. Część samochodów jest własnością Spółki, a część jest leasingowana na podstawie umów leasingu operacyjnego. Ustawa o VAT w dwóch różnych miejscach mówi o ograniczeniu odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodów:

  1. stosownie do art. 86 ust. 3 ograniczeniu podlega odliczenie w wypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony;
  2. w art. 86 ust. 7 wprowadza się ograniczenie między innymi dla leasingobiorców samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których jest mowa w ust. 3.

Kupujący może odliczyć 60% VAT naliczonego, nie więcej niż 6 tys. zł.

Dla leasingobiorcy kwotę VAT naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od raty lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania na podstawie umowy leasingu dla jednego samochodu nie może przekroczyć 6 tys. zł.

Zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy, powyższe ograniczenia nie obowiązują między innymi w przypadku gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze pod warunkiem, że te samochody są przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Podatnik, który kupuje samochód osobowy na wynajem, po spełnieniu ww. warunków, bez wątpienia może skorzystać z tego wyłączenia i odliczyć 100% podatku VAT wykazanego na fakturze zakupu. W przypadku późniejszego użytkowania samochodu osobowego po okresie sześciu miesięcy na wynajem, na inne cele związane z prowadzoną działalnością podatnik nie dokonuje korekty odliczonego podatku VAT. Wszystkie wydatki związane z najmem uprawniają podatnika do odliczenia podatku VAT, w tym również od zakupów paliwa do tych samochodów nabywanego przez najemców. Jedynym warunkiem odliczenia VAT, jest posiadanie faktury za zakup paliwa, wystawionej na podatnika z wyszczególnionym na niej numerem rejestracyjnym samochodu.

Ponadto, należy zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku zakupu samochodu osobowego dla skorzystania z możliwości pełnego odliczenia podatku VAT decyzja o jego przeznaczeniu wyłącznie na wynajem przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, zapada bezwzględnie w momencie zakupu.

Wątpliwości powstają w przypadku korzystania z samochodu na podstawie umowy leasingowej. Nabywca nie otrzymuje jednej faktury zakupu, lecz kilkadziesiąt faktur za poszczególne raty leasingowe. Tym samym możliwość odliczenia podatku VAT jest rozłożona w czasie.

Użytkujący samochód osobowy na podstawie umowy leasingowej może podjąć decyzję o jego przeznaczeniu na wynajem na okres co najmniej sześciu miesięcy zarówno w momencie podpisywania umowy leasingu jak i w trakcie jej obowiązywania. Analogicznie podatnik ma prawo zrezygnowania z podnajmu leasingowanego samochodu w czasie trwania umowy leasingu, ale również po jej zakończeniu. Rodzą się wątpliwości, co do możliwości skorzystania z pełnego odliczenia podatku VAT w przywołanych sytuacjach po spełnieniu wymogu przeznaczenia leasingowanego samochodu osobowego wyłącznie na wynajem przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Jak należy rozliczać podatek VAT od rat leasingowych przy „nabyciu” samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego w trakcie trwania wynajmu i po jego zakończeniu, w przypadku gdy:

  1. na dzień podpisania umowy samochód osobowy zostanie przez podatnika przeznaczony wyłącznie do wykorzystania na wynajem przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, a po upływie tego okresu będzie wykorzystywany w Spółce na inne cele związane z działalnością gospodarczą...
  2. samochód osobowy jest użytkowany na podstawie umowy leasingu operacyjnego a następnie zostaje przeznaczony przez podatnika wyłącznie na cele wynajmu na okres co najmniej sześciu miesięcy...


Zdaniem Wnioskodawcy, jeśli przedmiotem działalności jest oddawanie leasingowanych samochodów osobowych w najem, dzierżawę, itp. przez okres co najmniej sześciu miesięcy, to tak jak przy kupnie, przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia całej kwoty naliczonego VAT wynikającego z faktur wystawianych przez leasingodawcę. Odwołanie się w art. 86 ust. 7 ustawy o podatku VAT do samochodów, o których mowa w ust. 3 tego artykułu, należy czytać w kontekście art. 86 ust. 4. Wymienia on kategorie samochodów, do których ust. 3 nie ma zastosowania. W konsekwencji nie może do nich mieć zastosowania również art. 86 ust. 7, dotyczący ograniczenia prawa do odliczenia VAT naliczonego przez usługobiorców używających samochody na podstawie między innymi umowy leasingu.

Przepisy ustawy nie są precyzyjne, jednakże za taką interpretacją przepisów przemawia to, że nie ma racjonalnych powodów, by dyskryminować przedsiębiorców tylko z tej przyczyny, że nabyli samochód na cele działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu, a nie umowy kupna-sprzedaży.

Tym samym, zdaniem Spółki, brak jest przesłanek do konieczności podejmowania decyzji o przeznaczeniu leasingowanego samochodu osobowego na wynajem na okres co najmniej sześciu miesięcy w momencie podpisania umowy leasingu i jednocześnie zaprzestania pełnego odliczania podatku VAT od rat leasingowych przypadających na okres po wycofaniu samochodu z wynajmu jego przeznaczeniu na inne cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego zakresie odliczenia podatku z faktur dokumentujących raty leasingu operacyjnego samochodów osobowych uznaje się za:

  • prawidłowe – przy wykorzystaniu samochodów osobowych najpierw do najmu przez okres co najmniej 6 miesięcy, a następnie do własnej działalności gospodarczej,
  • nieprawidłowe – przy wykorzystaniu samochodów osobowych najpierw do własnej działalności gospodarczej, a następnie oddanie w wynajem przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do zapisu art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl art. 86 ust. 3 ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Natomiast, zgodnie z treścią art. 86 ust. 7 ustawy, w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.

Na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy, ograniczenia zawartego w ust. 3 nie stosuje się w przypadku, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów), na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy stwierdzić, iż podatnik ma prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktur dokumentujących raty leasingowe pod warunkiem spełnienia łącznie przesłanek, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy, tj.:

  1. przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, oraz
  2. samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na ww. cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.


Warunkiem odliczenia podatku naliczonego w pełnej kwocie jest, jak wyraźnie wynika z treści art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy, aby pojazd był przeznaczony wyłącznie do odpłatnego używania na podstawie umów wymienionych w tym przepisie, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka planuje w przyszłości rozszerzenie działalności gospodarczej o wynajem samochodów zarówno ciężarowych, jak i osobowych w celu efektywniejszego wykorzystania posiadanej floty. Część samochodów jest własnością Spółki a część jest leasingowana na podstawie umów leasingu operacyjnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeśli przedmiotem działalności jest oddawanie leasingowanych samochodów osobowych w najem, dzierżawę, itp. przez okres co najmniej sześciu miesięcy, to tak jak przy kupnie, przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia całej kwoty naliczonego VAT wynikającego z faktur wystawianych przez leasingodawcę.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

W przedmiotowej sprawie, Wnioskodawca dopuszcza możliwość wykorzystania samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego najpierw w celu oddania samochodów w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, a następnie po okresie co najmniej 6 miesięcy przeznaczy je do własnej działalności gospodarczej. Może zaistnieć również sytuacja, iż po podpisaniu umowy leasingu operacyjnego, samochody osobowe będą wykorzystywane do działalności gospodarczej podatnika, a następnie w dowolnym momencie będą przedmiotem najmu przez okres co najmniej 6 miesięcy. W każdym z tych przypadków samochody te będą służyły wykonywaniu czynnościom opodatkowanym. Jednak zmieni się przeznaczenie przedmiotowych samochodów, które będzie miało wpływ na wysokość odliczenia podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (…).

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Umowa leasingu operacyjnego w świetle wyżej powołanych przepisów stanowi usługę. Leasingobiorca (Wnioskodawca) otrzymując co miesiąc faktury VAT dokumentujące czynność leasingu operacyjnego, nabywa prawo do korzystania z tego samochodu (usługę), a nie prawo własności (towar).

Tym samym każdorazowo Wnioskodawca jest uprawniony do określenia – w świetle przepisów art. 86 ust. 7 i art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy – wysokość podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy w świetle dokonanej analizy, tut. Organ stwierdza, iż:

Ad. a)

W sytuacji, gdy samochody osobowe na dzień podpisania umowy leasingu operacyjnego będą przeznaczone wyłącznie pod wynajem przez okres co najmniej 6 miesięcy, a następnie Wnioskodawca przeznaczy te samochody do własnej działalności gospodarczej, Zainteresowany będzie miał prawo do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługę leasingu operacyjnego.

W tej części uznano stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Ad. b)

W przypadku, gdy samochody osobowe użytkowane będą na podstawie umowy leasingu operacyjnego na cele własnej działalności, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia w wysokości 60% kwoty podatku nie więcej niż 6.000 zł z każdej faktury VAT dokumentującej zakup usługi leasingu operacyjnego. Późniejsze oddanie pojazdów w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu pozwoli Zainteresowanemu skorzystać z pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 100% wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe, na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług, ale tylko za okres, w którym samochody będą przedmiotem najmu.

W tej części uznano stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj