Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-740/10-4/KS
z 4 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-740/10-4/KS
Data
2010.11.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
opodatkowanie
opodatkowanie
przychód
przychód
rozdzielność majątkowa
rozdzielność majątkowa
sprzedaż działek
sprzedaż działek
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
zeznanie roczne
zeznanie roczne


Istota interpretacji
Czy uzyskany przychód ze sprzedaży podlega opodatkowaniu?Jeżeli tak, to w jakiej części i wg jakich przepisów (obowiązujących do końca 2006 r. czy od stycznia 2007 r.)?
Czy w urzędzie skarbowym należało wykazać przychód ze sprzedaży w zeznaniu rocznym?



Wniosek ORD-IN 325 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w 2003 r. kupiła wraz z mężem działkę gruntu o powierzchni 923 m2, która weszła w skład majątku wspólnego. W dniu 13.02.2007 roku małżonkowie zawarli przed notariuszem umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej z częściowym podziałem majątku wspólnego.

Zgodnie z tą umową Wnioskodawczyni została właścicielką działki, natomiast mąż otrzymał w zamian inny majątek o równoważnej wartości na podstawie odrębnej umowy sporządzonej miedzy nimi. Był to podział ekwiwalentny i nie towarzyszyły mu żadne dopłaty czy spłaty. Wartość działki została określona w umowie na 30.000 PLN.

Działka została przyznana Wnioskodawczyni na własność w umowie o rozdzielności majątkowej małżeńskiej i nie została kupiona w celu jej odsprzedaży. Nieruchomość nie była również wykorzystywana do celów zarobkowych. W dniu 27.02.2007 r. w drodze umowy przedwstępnej sprzedaży działki Wnioskodawczyni otrzymała zadatek od kupującego, który przeznaczyła na zakup własnego mieszkania. W dniu 10.04.2007 r. zakupiła mieszkanie z wykorzystaniem kredytu hipotecznego jako tylko jej własność. Wnioskodawczyni kredyt hipoteczny wzięła również bez udziału męża.

W dniu 21.05.2007 r. nagle zmarł mąż Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni w dniu 29.05.2007 r. w celu częściowej spłaty zaciągniętego wcześniej kredytu mieszkaniowego, podpisała ostateczny akt notarialny sprzedaży działki, wartość sprzedaży wyniosła 48.000 PLN.

W Urzędzie Skarbowym w ciągu 14 dni od transakcji (04.06.2007 r.) złożyła oświadczenie, iż uzyskane ze sprzedaży działki pieniądze przeznaczy na cele mieszkaniowe, a konkretnie na spłatę zaciągniętego kredytu mieszkaniowego.

Wnioskodawczyni całą kwotę wydatkowała na cele związane z zakupem i spłatą nowego mieszkania.

Pismem z dnia 28.10.2010 r. (data wpływu 02.11.2010 r.) Wnioskodawczyni uzupełniła przedstawiony stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie, informując iż:

  • wartość otrzymanej nieruchomości gruntowej nie przekraczała udziału jaki przysługiwał jej w majątku dorobkowym małżeńskim, podział majątku był równy,
  • zadatek wynikający z umowy przedwstępnej na sprzedaż nieruchomości (działki) został zaliczony na poczet ceny zakupionej nieruchomości (mieszkania),
  • nie korzysta/nie korzystała z odliczeń w ramach tzw. ulgi odsetkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy uzyskany przychód ze sprzedaży podlega opodatkowaniu...
  2. Jeżeli tak, to w jakiej części i wg jakich przepisów (obowiązujących do końca 2006 r. czy od stycznia 2007 r.)...
  3. Czy w urzędzie skarbowym należało wykazać przychód ze sprzedaży w zeznaniu rocznym...

Zdaniem Wnioskodawczyni nabycie nieruchomości (działki) miało miejsce w roku 2003, zatem do osiągniętego przez nią przychodu ze sprzedaży mają zastosowanie przepisy ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zdaniem Wnioskodawczyni w opisanym przypadku nie istnieje po jej stronie obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości, wskazanego w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), gdyż zgodnie wykorzystała wszystkie pozyskane ze sprzedaży pieniądze na zakup kolejnej nieruchomości w ciągu 2 lat od daty sprzedaży działki. W urzędzie skarbowym zostało również złożone oświadczenie dotyczące tego zobowiązania w odpowiednim terminie (14 dni od transakcji).

Zdaniem Wnioskodawczyni nie miała ona obowiązku wykazać przychodu ze sprzedaży w zeznaniu podatkowym rocznym, ponieważ uregulowała to w postaci zgłoszenia do Urzędu Skarbowego, o przeznaczeniu środków na zakup nowej nieruchomości w ciągu 2 lat od sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W związku z powyższym przychód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku sprzedaży nieruchomości, decydujące znaczenie w kwestii zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni w 2003 r. kupiła wraz z mężem działkę gruntu, która weszła w skład majątku wspólnego. W dniu 13 lutego 2007 roku małżonkowie zawarli przed notariuszem umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej z częściowym podziałem majątku wspólnego. Zgodnie z tą umową Wnioskodawczyni została właścicielką działki, którą następnie sprzedała w dniu 29 maja 2007 r.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż dla określenia właściwej podstawy prawnej normującej zastosowanie zasad opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości istotną kwestią pozostaje okoliczność, od jakiego momentu należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy tj. czy od daty kiedy nastąpiło nabycie zbytej nieruchomości gruntowej czy też od daty kiedy nastąpił podział majątku wspólnego małżonków.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.). Zgodnie z art. 31 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólności majątkowa, obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa) i ma ona charakter współwłasności łącznej (bezudziałowej). Stosownie do art. 32 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dorobkiem małżeńskim są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich. Ustanie współwłasności majątkowej powoduje przekształcenie współwłasności bezudziałowej we współwłasność w częściach ułamkowych i od tego momentu dopuszczalne jest zniesienie współwłasności.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w wyniku podziału majątku wspólnego jest nabyciem tych rzeczy. Jednak nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, ale tylko wówczas jeśli:

  • podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub
  • jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Za datę nabycia nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku wspólnego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego (do majątku wspólnego) pod warunkiem, że wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki tej osobie przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli zaś wartość otrzymanej przez Wnioskodawczynię nieruchomości przekracza jej udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

Z opisu przedstawionego stanu faktycznego wynika natomiast, iż wartość otrzymanej przez Wnioskodawczynię nieruchomości gruntowej nie przekraczała udziału jaki przysługiwał jej w majątku dorobkowym małżeńskim. Podział był ekwiwalentny i nie towarzyszyły mu spłaty i dopłaty.

Przenosząc powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, iż za datę nabycia przedmiotowej działki, która w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego przypadła Wnioskodawczyni należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania wspólności majątkowej czyli nabycie nastąpiło w 2003 r. Jednocześnie wskazać należy, iż do przychodu uzyskanego przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży tej działki gruntu będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Stosownie bowiem do przepisu art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączny się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1 ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (art. 28 ust. 2 ww. ustawy).

W myśl art. 28 ust. 2a powoływanej ustawy, zasada, o której mowa w ust. 2 zdanie drugie nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, ze przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ) lub lit. e).

Jak wynika z art. 28 ust. 4 powoływanej ustawy, w terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (PIT-23).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ww. brzmieniu, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)- c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:

a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Zwolnienie określone w pkt e) art. 21 ust. 1 nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b ustawy (art. 21 ust. 2a ww. ustawy).

Podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnień wynikających z powołanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. jest przeznaczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości (ustalonego zgodnie z art. 19 ustawy) (nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży) wyłącznie na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe.

Z dyspozycji zawartej w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy wynika, że aby kwota uzyskana ze sprzedaży mogła być przeznaczona na cele określone w tym artykule, sprzedaż powinna nastąpić wcześniej lub co najmniej jednocześnie z poniesieniem wydatku na to nabycie.

Jednakże w określonych przypadkach przedmiotowym zwolnieniem mogą być objęte również przychody uzyskane na poczet ceny sprzedaży (zadatek, przedpłata, zaliczka) i wydatkowane na cele wskazane w ustawie przed zwarciem definitywnej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, jeżeli ich otrzymanie przez sprzedawcę zostało udokumentowane umową przedwstępną, a na poczet ceny sprzedaży jest zaliczony zadatek.

Zatem również kwota uzyskana z tytułu zadatku i wydatkowana na cele mieszkaniowe może korzystać ze zwolnienia na warunkach określonych w powołanym przepisie art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 27.02.2007 r. w drodze umowy przedwstępnej sprzedaży działki Wnioskodawczyni otrzymała zadatek od kupującego, który przeznaczyła na zakup własnego mieszkania. Natomiast w dniu 29.05.2007 r. w celu częściowej spłaty zaciągniętego wcześniej kredytu mieszkaniowego, podpisała ostateczny akt notarialny sprzedaży działki. Przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości gruntowej Wnioskodawczyni w całości wydatkowała na cele związane z zakupem i spłatą nowego mieszkania.

Reasumując w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych uregulowań prawnych stwierdzić należy, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię z tytułu sprzedaży nieruchomości gruntowej będzie podlegał w całości zwolnieniu z opodatkowania na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Jednocześnie Wnioskodawczyni nie będzie również zobligowana do wykazania tego przychodu w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym oraz zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego ze sprzedaży przedmiotowej działki.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Interpretacja dotyczy zdarzenie przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj