Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-679/10-2/KT
z 29 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-679/10-2/KT
Data
2010.09.29


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
gry
gry
nabycie
nabycie
nabycie wewnątrzwspólnotowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
próbki
próbki
rejestracja
rejestracja
terytorium państwa
terytorium państwa


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT oraz nabycia towarów i usług w kraju dokonanego przed rejestracją w podatku VAT.



Wniosek ORD-IN 859 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08.07.2010r. (data wpływu 12.07.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT oraz nabycia towarów i usług w kraju dokonanego przed rejestracją w podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.07.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT oraz nabycia towarów i usług w kraju dokonanego przed rejestracją w podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest podmiotem z siedzibą w Szwajcarii, nieposiadającym stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie Polski. W związku z prowadzonymi transakcjami na terenie Polski, Spółka złożyła w dniu 30 września 2009r. w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie rejestracyjne NIP-2, VAT-R oraz VAT R/UE. Decyzją z dnia 8 października 2009r. Naczelnik Urzędu Skarbowego nadał Spółce numer identyfikacji podatkowej NIP. Na dokumencie VAT-5 z dnia 8 października 2009r. Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdził zarejestrowanie Spółki, jako podatnika VAT czynnego. Natomiast na dokumencie VAT-5UE z 14 października 2009r. została potwierdzona rejestracja Spółki jako podatnika VAT UE z dniem 1 września 2009r.

Spółka jest również zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w innych niż Polska państwach członkowskich UE, m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Szwecji, Hiszpanii, Niemczech i Włoszech.

Przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie NIP i VAT w Polsce Spółka prowadziła działalność w następującym schemacie biznesowym:

Spółka dokonywała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dalej „WNT”) z Niemiec. Przedmiotem WNT były płyty CD zawierające gry komputerowe. Zakupione płyty były w Polsce przygotowywane do sprzedaży poza terytorium kraju. W tym celu Spółka, między innymi, dostarczała płyty do polskiego kontrahenta, który wykonywał na nich usługę nadruku. Dodatkowo, na terenie Polski Spółka zakupywała książeczki, które stanowiły załącznik do płyt CD.

Płyty CD z odpowiednimi nadrukami oraz załączonymi książeczkami były następnie przedmiotem dostaw do innych krajów UE (dalej „WDT”). W ramach WDT Spółka, co do zasady, dokonywała przesunięć towarów własnych do magazynów Spółki w innych krajach UE, m.in. w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, oraz Francji skąd były następnie dystrybuowane (sprzedawane), jak również incydentalnie dostarczała towary do kontrahentów w innych krajach UE, np. w Hiszpanii, Niemczech oraz na Węgrzech (podmioty te były zarejestrowane dla celów VAT w tych krajach). Płyty CD z odpowiednimi nadrukami oraz załączonymi książeczkami były również przedmiotem przemieszczenia towarów własnych do magazynów Spółki znajdujących się w krajach poza UE. Dostarczone do innych krajów towary były następnie dystrybuowane (sprzedawane). Spółka była zarejestrowana dla celów podatku VAT w krajach, do których dokonywała przesunięcia towarów własnych.

Po dokonaniu rejestracji dla celów podatku VAT w Polsce, Spółka kontynuuje działalność opartą na podobnych założeniach biznesowych.

W okresie przed rejestracją Spółka zakupiła również od polskiego kontrahenta płyty CD zawierające wersje demonstracyjne gier. Miały one charakter próbek towarów dostarczanych przez Spółkę. Płyty z grami zostały nieodpłatnie wydane w celach marketingowych potencjalnym klientom na terenie Polski. Przekazanie miało na celu zapoznanie klientów z ofertą handlową Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu:
    1. WNT towarów z Niemiec do Polski,
    2. nabycia na terenie Polski towarów i usług niezbędnych w celu przygotowania przez Spółkę płyt CD do sprzedaży w ramach WDT i do przesunięć do magazynów własnych Spółki, skąd dalej były dostarczane (sprzedawane) kontrahentom oraz
    3. nabycia wersji demonstracyjnych gier stanowiących próbki,
    - które to nabycia miały miejsce przed złożeniem przez Spółkę zgłoszenia rejestracyjnego NIP-2 oraz VAT-R...
  2. W rozliczeniu za jaki miesiąc Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT z Niemiec do Polski oraz z tytułu nabyć na terenie Polski towarów i usług wskazanych w pytaniu 1, które miały miejsce przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego NIP-2, VAT-R oraz VAT-RUE...

Stanowisko Wnioskodawcy:

  1. Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT towarów z Niemiec do Polski, nabycia towarów i usług niezbędnych w celu przygotowania przez Spółkę płyt CD do sprzedaży ramach WDT i do przesunięć do magazynów własnych Spółki, skąd dalej były dostarczane kontrahentom oraz z tytułu nabycia wersji demonstracyjnych gier stanowiących próbki, które to nabycia miały miejsce przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego NIP-2, VAT-R oraz VAT-RUE.
  2. Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT towarów z Niemiec do Polski oraz z tytułu nabyć na terenie Polski towarów i usług wskazanych w pytaniu 1, które miały miejsce przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego NIP-2, VAT-R oraz VAT-RUE odpowiednio w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tytułu tego WNT bądź w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury potwierdzającej nabycie towarów i usług w Polsce.

Uzasadnienie stanowiska Spółki:

Ad. 1)

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. Nr 54 poz. 535, dalej: „ustawa o VAT”) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7 ustawy o VAT, a więc m.in. nieodpłatnego przekazania próbek.

W opinii Spółki, w przedstawionym przez nią stanie faktycznym został spełniony podstawowy warunek do dokonania odliczenia VAT naliczonego, określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, a mianowicie związek nabycia towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi, określonymi w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno towarów nabytych z Niemiec jak i towarów i usług zakupionych w kraju.

Nabycie przez Spółkę towarów z Niemiec, które w wyniku dostawy zostały przetransportowane do Polski stanowiło WNT w Polsce. WNT to było pierwszą czynnością opodatkowaną, której przedmiotem były nabyte towary. Następnie towary te stały się przedmiotem dostaw do innych krajów UE, które stanowiły kolejne czynności opodatkowane w Polsce, tj. WDT.

Zakupione przez Spółkę w Polsce towary i usługi także były związane ze sprzedażą opodatkowaną. Zostały one wykorzystane w celu przygotowania zakupionych z Niemiec płyt CD do sprzedaży w ramach WDT oraz do przesunięć do magazynów własnych Spółki znajdujących się na terenie UE, skąd dalej były dostarczane kontrahentom.

Dodatkowo płyty CD, które były przedmiotem WNT z Niemiec oraz związane z nimi zakupione w Polsce towary i usługi, w zakresie, w jakim towary te były następnie przedmiotem dostaw do magazynów Spółki znajdujących się poza UE i stamtąd podlegały dalszej dystrybucji, były przedmiotem czynności, w odniesieniu do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikające z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT. Towary te były bowiem przedmiotem dostaw towarów dokonywanych na terytorium innych państw, a w związku z którymi podatnik miałby prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego gdyby dostawy takie były dokonane na terytorium kraju.

Związek ze sprzedażą opodatkowaną Spółki występował również w odniesieniu do nabyć płyt CD zawierających wersje demonstracyjne gier. W tym przypadku związek ze sprzedażą był pośredni. Nieodpłatne wydanie płyt nie podlegało opodatkowaniu VAT, ale zostało dokonane w celu generowania sprzedaży opodatkowanej Spółki w przyszłości.

Niezależnie od powyższego, prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia płyt CD, które jako próbki zostały nieodpłatnie wydane w celach marketingowych, wynika wprost z art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy o VAT.

Spółka pragnie zaznaczyć, że zakupione z Niemiec oraz nabyte w Polsce towary nie należały do katalogu towarów, w stosunku do których prawo do odliczenia podatku naliczonego jest wyłączone lub ograniczone.

W opinii Spółki, bez znaczenia dla prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonania wskazanych powyżej transakcji jest fakt, iż w momencie ich dokonania Spółka nie była zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce.

Zdaniem Spółki, konkluzji tej nie podważają postanowienia art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Należy zaznaczyć, iż zgodnie z przeważającą praktyką stosowania prawa i orzecznictwem sądów administracyjnych przepis ten nie uzależnia prawa do odliczenia podatku naliczonego od posiadania statusu podatnika zarejestrowanego w momencie, gdy prawo to powstaje. Status Spółki jako podatnika VAT jest kategorią obiektywną i nie jest on zależny od dokonania formalnej rejestracji. Rejestracja dla potrzeb podatku VAT jest natomiast konieczna, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego. W konsekwencji, w momencie złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, podatnik wypełnia warunek formalny - konieczność zarejestrowania się na VAT i od tego momentu może zrealizować uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie zarówno w wyrokach sądów jak i w interpretacjach prawa podatkowego, m.in. w:

  • wyroku WSA w Warszawie z dnia 26 listopada 2009r. (sygn. III SA/Wa 1053/09), w którym Sąd wskazał, iż „przymiot podatnika VAT nie pozostaje w żadnej zależności od faktu rejestracji tego podatnika dla celów VAT. Art. 88 ust. 4 ustawy o VAT powinien być interpretowany w taki sposób, że prawo do odliczenia podatku przysługuje tylko tym podatnikom, którzy złożyli zgłoszenie rejestracyjne jak podatnicy VAT czynni, jednakże w odniesieniu do zakupów dokonanych przed rejestracją podatnik może skorzystać z prawa do odliczenia retrospektywnie, po dopełnieniu formalności rejestracyjnych, o ile wykaże, że zakupy były związane z jego działalnością opodatkowaną. Podatnik uzyskuje uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed momentem rejestracji jako podatnik czynny VAT, po spełnieniu warunku określonego w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, a więc gdy takiej rejestracji dokona.”
  • wyroku WSA w Warszawie z 4 sierpnia 2009r. (sygn. III SA/Wa 3376/08), w której stwierdzono, iż „status danego podmiotu jako podatnika VAT jest kategorią obiektywną i nie jest on zależny od dokonania rejestracji. Warunkiem bycia podatnikiem nie jest bowiem czynność formalna zarejestrowania w tym charakterze, a czynność faktyczna - czyli wykonywanie działalności gospodarczej o której mowa w art. 2 ustawy o VAT. W świetle powyższego wskazać należy, iż organy podatkowe wydając decyzję określającą podatek od towarów i usług winny brać pod uwagę podatek naliczony, gdyż uwzględnienie tylko podatku należnego narusza zasadę neutralności podatku VAT. Możliwym jest więc dokonanie nawet wstecznej korekty za okres sprzed zarejestrowania się jako podatnik VAT.”
  • interpretacji indywidualnej z dnia 18 stycznia 2010r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPP2/443-1024/09/LŻ), w której organ stwierdził, iż „Z treści art. 88 ust. 4 nie wynika, by do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej. Podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego. Prawo to podatnik może zrealizować dopiero w dniu złożenia rozliczenia (deklaracji) dla podatku od towarów i usług w obowiązującym do jej złożenia terminie.”
    „W związku z powyższym, prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego. Należy bowiem rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa. Jego realizacja następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej, wyrażającej wolę skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia i aby skutecznie zrealizować już powstałe uprawnienie, podatnik musi usunąć - najpóźniej przed skorzystaniem z tego prawa - wszelkie przesłanki negatywne, w tym brak rejestracji, który umożliwia identyfikowanie go jako podatnika. Zatem należy stwierdzić, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej (lub przyszłej) działalności opodatkowanej (oraz spełniają inne warunki określone w przepisach ustawy). Niemniej, ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnika VAT czynnego.”
  • interpretacji indywidualnej z dnia 28 grudnia 2009r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP3/443-886/09-2/SM), w której stwierdzono, że „… ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej (oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach ustawy o VAT). Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny.”
    „Należy jednak podkreślić, iż w celu zrealizowania nabytego prawa do odliczenia z tytułu zakupów związanych z przyszłą działalnością gospodarczą, a poniesionych przed dniem rejestracji, koniecznym jest złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymywał faktury VAT dokumentujące przedmiotowe zakupy, lub odpowiednio za miesiąc następny (albo za dwa kolejne miesiące) (zgodnie z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy) - po uprzednim skorygowaniu zgłoszenia VAT-R lub deklaracji VAT-7 za jeden z tych miesięcy, dokonanej nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (art. 86 ust. 13 ustawy), dokonując odliczeń zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług”.
  • interpretacji indywidualnej z dnia 1 lipca 2009r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPP2/443-475/09-2/AD), w której stwierdzono, że „ art. 88 ust. 4 ustawy nie wskazuje, aby do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika zarejestrowanego w momencie otrzymania faktur zakupu. Jednak status podatnika czynnego (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia. Oznacza to, że podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego (musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia). Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą albo przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego. (...) Zatem rejestrując się ponownie jako podatnik VAT czynny (w dniu 19 grudnia 2008 r.) nabył on prawo, stosownie do art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, do skorzystania z odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z działalnością opodatkowaną dokonane przed datą ponownej rejestracji.”
  • interpretacji indywidualnej z dnia 23 grudnia 2008r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP2/443-1560/08-3/PW), w której stwierdzono, że „… ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej (oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach ustawy o VAT). Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny.”

Należy również podkreślić, iż przepisy Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (a wcześniej również VI Dyrektywy VAT) nie uzależniają prawa do odliczenia podatku naliczonego od wymogu formalnego, jakim jest rejestracja dla celów podatku VAT. Przepisy unijne, a także orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jasno wskazują, iż warunkiem do skorzystania z odliczenia podatku naliczonego jest związek tego podatku z działalnością opodatkowaną. Od spełnienia wymogu formalnego, jakim jest rejestracja w charakterze podatnika VAT może być uzależniona jedynie możliwość skorzystania z tego prawa. Przykładowo w orzeczeniu ETS z dnia 8 czerwca 2000r. w sprawie C-400/98 pomiędzy Finanzamt Goslar a Brigitte Breitsohl, Trybunał podkreśla, iż „Powstanie prawa do odliczenia zapłaconego podatku od wartości dodanej dla pierwszych wydatków inwestycyjnych nie zależy bowiem w żadnym wypadku od formalnie nadanego przez organ podatkowy statusu podatnika VAT. To nadanie skutkuje jedynie tym, że ten status, po tym jak został już nadany, za wyjątkiem przypadków oszustwa lub nadużycia, nie może zostać podatnikowi VAT odebrany z mocą wsteczną, bez naruszenia przy tym zasad ochrony zaufania i pewności prawa.” Podobne stanowisko zajął ETS w wyroku z dnia 21 marca 2000r. w sprawach połączonych od C-110/98 do C-147/98 stwierdzając, iż „Artykuł 17 Szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku stoi na przeszkodzie zastosowaniu ustawodawstwa krajowego, które uzależnia korzystanie z prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej, uiszczonego przez podatnika przed rozpoczęciem przez niego regularnego dokonywania transakcji podlegających opodatkowaniu, od spełnienia określonych wymogów, takich jak przedłożenie wyraźnego wniosku w tym celu, zanim przedmiotowy podatek stanie się należny, oraz przestrzeganie terminu jednego roku pomiędzy tym przedłożeniem a faktycznym rozpoczęciem dokonywania transakcji podlegających opodatkowaniu, oraz które karze za naruszenie tych wymogów utratą prawa do odliczenia lub zawieszeniem wykonania tego prawa do czasu faktycznego rozpoczęcia regularnego dokonywania transakcji podlegających opodatkowaniu.”

Również w wyrokach C-268/83 D.A. Rompelman i E.A. Rompelman - Van Deelen przeciwko Minister van Financien oraz C-110/94 INZO przeciwko Państwu Belgijskiemu ETS potwierdził, iż status podatnika nabywany jest automatycznie, w momencie pierwszych inwestycji związanych z działalnością gospodarczą. W konsekwencji, w żadnym wypadku, nie może być on uzależniany od formalnego uznania tego statusu przez organy podatkowe.

Zdaniem Spółki, prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu WNT dokonanych przed dniem rejestracji dla celów VAT w Polsce przysługuje na takich samych zasadach, jakby podatek ten wynikał z zakupów krajowych dokonanych przed rejestracją. W konsekwencji, zgodnie z dominującą praktyką stosowania prawa Spółka ma prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu WNT dokonanych przed rejestracją, ponieważ nabyte z Niemiec towary zostały wykorzystane do czynności opodatkowanych w Polsce. Dopełnienie formalnej przesłanki, jaką jest rejestracja umożliwia jedynie skorzystanie z tego prawa.

Odmienne stanowisko nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących regulacjach prawnych, szczególnie w kontekście art. 86 ust. 2 ustawy o VAT. Trudno również byłoby uzasadnić różne traktowanie możliwości odliczenia podatku naliczonego w zależności od tego, czy związany jest on z zakupami krajowymi czy wewnątrzwspólnotowymi. Stanowiłoby to między innymi zaprzeczenie jednego z podstawowych celów wspólnotowego systemu VAT, jakim jest zniesienie zakłóceń w swobodzie wymiany handlowej pomiędzy państwami członkowskimi UE.

Mając powyższe na uwadze, w opinii Spółki nie ma znaczenia, czy podatek naliczony powstał przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego w VAT oraz czy wynika z transakcji krajowych czy wewnątrzwspólnotowych. W każdym wypadku, podatnik ma prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego w momencie spełnienia przesłanki formalnej - rejestracji dla celów podatku VAT.

W związku z powyższym, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspółnotowego nabycia towarów z Niemiec do Polski oraz z tytułu zakupów krajowych, które miały miejsce przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego NIP-2 oraz VAT-R.

Ad. 2)

W związku z brakiem jednoznacznych przepisów w tym zakresie, Spółka pragnie potwierdzić, w rozliczeniu za jaki okres rozliczeniowy Spółka może skorzystać uprawnienia do odliczenia VAT naliczonego z tytułu WNT i zakupów krajowych dokonanych przed rejestracją Spółki dla celów VAT w Polsce.

Przyjmując w powołanych powyżej orzeczeniach sądów i interpretacjach prawa podatkowego konstrukcję, zgodnie z którą prawo do odliczenia podatku naliczonego ulega swoistemu zawieszeniu do czasu, gdy podatnik dokona formalnej rejestracji na VAT, w ocenie Spółki po zarejestrowaniu na VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego sprzed rejestracji może zostać zrealizowane na zasadach ogólnych.

Na gruncie przedstawionego w sprawie stanu faktycznego należy zwrócić uwagę, iż:

  • podatek naliczony został zdefiniowany w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT. W szczególności, zgodnie z pkt 1 i 4 tego przepisu, kwotę podatku naliczonego stanowią m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług oraz kwota podatku należnego z tytułu WNT;
  • moment, w którym powstaje prawo do odliczenia podatku naliczonego został zdefiniowany w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT. Zgodnie z pkt 1 tego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (w przypadku nabycia towarów lub usług na terenie kraju) powstaje w miesiącu otrzymania faktury, natomiast zgodnie z pkt 2 tego przepisu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu tego WNT.

Mając powyższe na uwadze, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabyć krajowych oraz WNT dokonanych przed rejestracją na VAT Spółki w Polsce powstało, odpowiednio, w miesiącu otrzymania faktury dokumentującej zakup towarów i usług w kraju oraz w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT. Jednak ze względu na brak rejestracji na VAT w tamtym okresie Spółka może zrealizować to prawo dopiero po dokonaniu formalnej rejestracji. Prawo do odliczenia może zostać zrealizowane po dokonaniu rejestracji, poprzez złożenie deklaracji VAT za odpowiednie przeszłe okresy rozliczeniowe, w których Spółka otrzymała faktury dokumentujące zakup w kraju oraz, w których powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT.

Stanowisko Spółki potwierdzone zostało m.in. w interpretacji z dnia 2 lutego 2010r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPP2/443-1746/09-2/MN). W interpretacji tej zostało uznane za prawidłowe następujące stanowisko Wnioskodawcy „W ocenie Wnioskodawcy, powinien on dokonać odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktur dokumentujących poniesione przez niego przed dniem 19 stycznia 2009r. wydatki na nabycie niezabudowanej nieruchomości oraz na wybudowanie na niej pawilonu handlowego przeznaczonego na wynajem, poprzez złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe, w których otrzymywał wskazane powyżej faktury VAT.”

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj