Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-27/10-2/ŁM
z 6 sierpnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-27/10-2/ŁM
Data
2010.08.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
cena nabycia
cena nabycia
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
montaż
montaż
nocleg
nocleg
przedstawiciel handlowy
przedstawiciel handlowy
środek trwały
środek trwały
wartość początkowa środka trwałego
wartość początkowa środka trwałego
zakup
zakup
zakwaterowanie
zakwaterowanie
związek przyczynowo-skutkowy
związek przyczynowo-skutkowy


Istota interpretacji
Czy poniesione wydatki na opłacenie kosztów zakwaterowania monterów i przedstawiciela biura handlowego mogą być ujęte w kosztach podatkowych?



Wniosek ORD-IN 353 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 07 maja 2010 r. (data wpływu 12.05.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na opłacenie kosztów zakwaterowania monterów i przedstawiciela biura handlowego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na opłacenie kosztów zakwaterowania monterów i przedstawiciela biura handlowego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.


Spółka dokona zakupu nowej maszyny drukującej u dostawcy unijnego.


Na mocy zawartej umowy Spółka zapewnia przyjeżdżającym monterom zakwaterowanie -dotyczyć to będzie montażu maszyny jak i późniejszych serwisów.

Ponadto, Spółka posiada na terenie kraju biuro przedstawiciela handlowego oddalone od siedziby o 450 km. W ciągu roku Spółka kilkakrotnie spotyka się ze swoimi przedstawicielami celem omówienia wyników działań i planów współpracy. Spółka zamierza pokryć ich wydatki za zakwaterowanie.


Za usługi hotelowe zostaną wystawione na Spółkę faktury VAT.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy poniesione wydatki na opłacenie kosztów zakwaterowania monterów i przedstawiciela biura handlowego mogą być ujęte w kosztach podatkowych...


Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione na noclegi dla monterów można zaksięgować jako zwiększające wartość środka trwałego w kwocie brutto.


Wydatki poniesione na opłacenie noclegów dla monterów w ramach przyszłych usług serwisowych Spółka traktuje jako koszty uzyskania przychodu i zamierza zaksięgować je w kwocie brutto jako koszty napraw i konserwacji maszyny.


Podobnie, Spółka zamierza postąpić z wydatkami za usługi hotelowe związane z zapewnieniem noclegu przedstawicielom handlowym i zaksięgować je w kwocie brutto w koszty działalności Firmy.


Zdaniem Spółki, w opisanych przypadkach wydatki za usługi zakwaterowania monterów i przedstawicieli handlowych nie są kosztami reprezentacji lecz stanowią podatkowe koszty uzyskania przychodu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).


W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Natomiast stosownie do art. 16a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą oraz oddane przez niego do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.


W myśl art. 16g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się, w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Zgodnie z art. 16g ust. 3 tejże ustawy, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.


Przepis ten nie określa zamkniętego katalogu wydatków, o czym świadczy zwrot „w szczególności”.


Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka dokona zakupu nowej maszyny drukującej u dostawcy unijnego. W celu montażu zakupionej maszyny, na mocy zawartej umowy, Spółka zapewnia przyjeżdżającym monterom zakwaterowanie.


Tym samym są to niewątpliwie wydatki związane z zakupem środka trwałego, umożliwiające jego użytkowanie.

Reasumując, Spółka obliczając wartość początkową nabytego środka trwałego, tj. maszyny, winna uwzględnić cenę jej nabycia, którą jest kwota należna zbywcy, powiększoną o wydatki związane z zapewnieniem monterom zakwaterowania, poniesione do dnia przyjęcia do użytkowania i wprowadzenia do ewidencji wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W kwestii natomiast wydatków związanych z opłaceniem noclegów dla monterów w ramach przyszłych usług serwisowych oraz przedstawiciela biura handlowego wskazać należy, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (w tym zachowania lub zabezpieczenia przychodów). Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo – skutkowy. Przy czym kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy i wywiązywaniem się przez niego z obowiązków nałożonych innymi przepisami prawa, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, a także w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przyniosło (przynosiło) przychody także w przyszłości.

Obowiązkiem podatników, jako odnoszących ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu, a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z treścią powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Kosztami podatkowymi są wydatki na rzecz firmy świadczącej usługi serwisowe zakupionej maszyny oraz przedstawiciela handlowego Spółki, jednak tylko te, które wykazują związek z uzyskanym przychodem lub zachowaniem (zabezpieczeniem) źródła przychodów.

Warunkiem podstawowym zaliczenia należności wypłacanych z tyt. opłaconego noclegu do kosztów uzyskania przychodów jest wykazanie, iż świadczone usługi bądź praca będą wykonywane w celu osiągnięcia (zachowania lub zabezpieczenia) przychodów. Jeżeli ten warunek będzie spełniony, to kosztami uzyskania przychodów będą koszty z tytułu opłacania przez Spółkę noclegu.

Z opisanego zdarzenia przyszłego sprawy wynika, że Spółka dokona zakupu nowej maszyny drukującej u dostawcy unijnego. Na mocy zawartej umowy Spółka zapewnia przyjeżdżającym monterom zakwaterowanie - w ramach przyszłych usług serwisowych. Ponadto Spółka posiada na terenie kraju biuro przedstawiciela handlowego oddalone od siedziby o 450 km. W ciągu roku Spółka kilkakrotnie spotyka się ze swoimi przedstawicielami celem omówienia wyników działań i planów współpracy. Spółka zamierza pokryć ich wydatki za zakwaterowanie.

W świetle przytoczonych powyżej regulacji, stwierdzić należy, iż wydatki na opłacenie kosztów zakwaterowania monterów i przedstawiciela biura handlowego, jakie będzie ponosić Spółka, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Interpretacja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj