Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-840/12-6/AJ
z 5 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2012 r. (data wpływu 5 września 2012 r.), uzupełnionym w dniach: 21 listopada 2012 r., 22 listopada 2012 r. oraz w dniu 27 listopada 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży domu w zabudowie szeregowej wraz z gruntem jest:

  • prawidłowe – w odniesieniu do sprzedaży domu,
  • nieprawidłowe – w odniesieniu do sprzedaży gruntu.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży domu w zabudowie szeregowej wraz z gruntem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 5 listopada 1980 r. Wnioskodawczyni otrzymała przydział domu w zabudowie szeregowej na warunkach własnościowego prawa do lokalu. W domu tym Zainteresowana mieszkała do 1997 r. (w dalszym ciągu zamieszkuje tam Jej córka).

W 2008 r. Wnioskodawczyni wystąpiła do spółdzielni mieszkaniowej z prośbą o wydzielenie wyżej wymienionej nieruchomości i ustanowienie odrębnej własności wraz z udziałem w gruncie.

W dniu 25 kwietnia 2008 r. Wnioskodawczyni otrzymała akt notarialny i wpis do księgi wieczystej.

Od momentu zakupu własnościowego spółdzielczego prawa do domu minęło 5 lat, a od momentu nabycia ziemi pod tym domem minęły 4 lata. W akcie notarialnym z 2008 r. brak jest wartości złotówkowej gruntu.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowana wskazała, iż przedmiotem nabycia w dniu 5 listopada 1980 r. był dom jednorodzinny w zabudowie szeregowej na zasadach własnościowego prawa do ww. budynku. W dniu 3 października 2012 r. aktem notarialnym Wnioskodawczyni sprzedała ww. nieruchomość.

Zainteresowana poinformowała również, iż była członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Wnioskodawczyni posiada dokument z dnia 11 października 2007 r., z którego jednoznacznie wynika, że dokonała Ona wpłaty w wysokości 3.642,06 zł na wykup gruntu – działki (z uwzględnieniem bonifikaty), na której posadowiony jest segment domu.

Wnioskodawczyni wskazała także, że w dniu 25 kwietnia 2008 r. sporządzono akt notarialny, z którego wynika że spółdzielnia mieszkaniowa była właścicielem gruntu. Ww. aktem dokonano tylko przeniesienia własności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej wraz z gruntem podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych minęło 5 lat od momentu zakupu i nie powinna płacić jakiegokolwiek podatku od sprzedaży nieruchomości.

W 2008 r. nastąpiła bowiem jedynie zamiana formy prawnej dysponowania domem jednorodzinnym w zabudowie szeregowej.

Ustanowienie odrębnej własności domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej i przynależnego do tego domu gruntu jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Faktyczne nabycie domu nastąpiło w dniu 5 listopada 1980 r.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Zainteresowana swojego stanowiska Wnioskodawczyni powołuje się na interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 marca 2009 r. nr IPPB4/415-157/08-4/JK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe – w odniesieniu do sprzedaży domu,
  • nieprawidłowe – w odniesieniu do sprzedaży gruntu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

   - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, dla określenia właściwej podstawy prawnej normującej zasady opodatkowania przychodu uzyskanego z ich zbycia, istotne jest z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalenie zarówno daty jak i formy nabycia nieruchomości i praw.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 5 listopada 1980 r. Wnioskodawczyni otrzymała przydział domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej na warunkach własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w Spółdzielni Mieszkaniowej. Ww. dom znajduje się na działce, której właścicielem była spółdzielnia mieszkaniowa. W 2008 r. Wnioskodawczyni wystąpiła do spółdzielni mieszkaniowej z prośbą o wydzielenie wyżej wymienionej nieruchomości i ustanowienie odrębnej własności wraz z udziałem w gruncie. W dniu 25 kwietnia 2008 r. Wnioskodawczyni otrzymała akt notarialny i wpis do księgi wieczystej. W dniu 3 października 2012 r. Zainteresowana dokonała sprzedaży ww. nieruchomości.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego w dniu 5 listopada 1980 r. Wnioskodawczyni przydzielono dom w zabudowie szeregowej w na prawach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

W dacie ustanowienia tego prawa obowiązywały przepisy ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. z 1961 r. Nr 12, poz. 61 ze zm.).

Zgodnie z art. 135 § 1 ww. ustawy, do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego należą:

  1. spółdzielnie mieszkaniowe,
  2. spółdzielnie budowlano-mieszkaniowe,
  3. spółdzielcze zrzeszenia budowy domów jednorodzinnych.

Stosownie do art. 135 § 4 ww. ustawy, domy wznoszone przez spółdzielcze zrzeszenie domów jednorodzinnych stanowią własność zrzeszenia do chwili przeniesienia tej własności na poszczególnych członków, co następuje po zakończeniu budowy.

Art. 155 § 1 ustawy o spółdzielniach i ich związkach stanowił, że spółdzielcze zrzeszenie budowy domów jednorodzinnych zawiązuje się na okres realizacji budowy domów i dokonania ostatecznych rozliczeń.

Zgodnie z art. 157 cyt. ustawy, po przeprowadzeniu rozliczenia z członkami i przejęciu przez nich przypadających na nich zobowiązań spółdzielni spółdzielcze zrzeszenie budowy domów jednorodzinnych przenosi na poszczególnych członków własność domów wraz z działkami zajętymi pod ich budowę; jeżeli działki nie stanowią własności zrzeszenia, zrzeszenie przenosi na członków takie prawa do tych działek, jakie mu przysługują.

Z powyższego przepisu wynika, iż po przeprowadzeniu rozliczenia z członkami spółdzielcze zrzeszenie budowy domów jednorodzinnych może przenieść na poszczególnych członków własność domów wraz z działkami zajętymi pod ich budowę, a jeżeli działki nie stanowią własności zrzeszenia, zrzeszenie przenosi na członków takie prawa do tych działek, jakie mu przysługują.

W sytuacji przedstawionej przez Wnioskodawczynię w 1980 r. spółdzielnia przeniosła na Nią jedynie własność budynku. Dopiero ustanowienie odrębnej własności - w 2008 r. - spowodowało przeniesienie na rzecz Zainteresowanej własności gruntu.

W konsekwencji przedmiotowe prawa Zainteresowana nabyła w następujący sposób:

  • w 1980 r. Wnioskodawczyni otrzymała przydział ze Spółdzielni na dom jednorodzinny w zabudowie szeregowej na warunkach własnościowego prawa do budynku, położony na gruncie będącym własnością spółdzielni,
  • w 2008 r. Spółdzielnia mieszkaniowa aktem notarialnym przeniosła na Wnioskodawczynię odrębną własność domu jednorodzinnego i prawo własności działki.

Zatem w odniesieniu do nabytego w 1980 r. budynku stwierdzić należy, iż w sytuacji, w której Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do domu jednorodzinnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na Jej rzecz prawa odrębnej własności tego domu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), za datę nabycia domu, od której liczy się 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do domu jednorodzinnego.

Mając na względzie powyższe uregulowania prawne oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż ustanowienie w 2008 r. odrębnej własności przedmiotowego domu rodzinnego będzie stanowiło tylko inną formę własności, a nie nowe nabycie

w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji należy stwierdzić, że zbycie – w dniu 3 października 2012 r. - przedmiotowego domu nie stanowi źródła przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca 1980r., w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni w tej części należało uznać za prawidłowe.

Natomiast w odniesieniu do przychodu ze sprzedaży nabytego w 2008 r. gruntu zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r.

Mając na uwadze, iż Wnioskodawczyni nie dysponowała żadnym tytułem prawnym do gruntu, na którym wybudowano budynek, za datę nabycia gruntu należy uznać rok 2008, w którym ten tytuł prawny uzyskała.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 z późn. zm.) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

W myśl art. 30e ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i płatny jest w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Podstawą obliczenia podatku zgodnie z art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Stosownie natomiast do art. 22 ust. 6c ww. ustawy koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ww. ustawy).

Mając na względzie powyższe uregulowania prawne oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż przeniesienie w 2008 r. na Zainteresowaną prawa własności gruntu i sprzedaż – w dniu 3 października 2012 r. - nastąpiła przed upływem pięcioletniego terminu od dnia nabycia. Tym samym przychód ze sprzedaży prawa własności gruntu podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawczynię interpretacji indywidualnej stwierdzić należy, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj