Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-1521/12/IK
z 1 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2012 r. (data wpływu 17 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z rozbudową budynku, wchodzącego w skład nieruchomości wspólnej– jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 grudnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z rozbudową budynku, wchodzącego w skład nieruchomości wspólnej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług księgowych na rzecz podmiotów prowadzących działalności gospodarcze. Jest Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Przysługuje Panu jako podatnikowi podatku VAT prawo do odliczania od podatku należnego podatku naliczonego.

Jest Pan współwłaścicielem nieruchomości gruntowej, na której mieści się budynek, w którym posiada Pan 50% udziału we współwłasności. We wskazanym budynku prowadzi Pan działalność gospodarczą. Drugim współwłaścicielem (udział 50%) ww. nieruchomości jest Pana brat, prowadzący pod wskazanym adresem również działalność gospodarczą. Pana brat w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi. Świadczenie usług zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi jest przedmiotowo zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Brat nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT. W związku z tym, że Pan i brat prowadzą działalności gospodarcze pod tym samym adresem, obaj ponoszą koszty utrzymania wspólnej nieruchomości. Wskazana nieruchomość stanowi środek trwały i jest przez Pana i brata amortyzowana stosownie do udziałów we współwłasności.

W listopadzie 2012 r. przystąpił Pan do rozbudowy budynku, wchodzącego w skład wskazanej nieruchomości. Rozbudowa budynku będzie polegała na dobudowie części budynku do istniejącego budynku, który nie będzie w jakikolwiek sposób przerabiany, modernizowany lub przebudowywany. Koszty rozbudowy budynku będą ponoszone wyłącznie przez Pana. Dobudowana część budynku służyć będzie wyłącznie Pana prowadzonej działalności gospodarczej - świadczeniu usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy jako podatnik podatku od towarów i usług w związku z ponoszeniem całkowitych kosztów rozbudowy budynku, wchodzącego w skład nieruchomości wspólnej będzie Pan mógł obniżać kwotę podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług związanych z realizacją wskazanej inwestycji? Nakłady poniesione na rozbudowę budynku związane będą wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.


Pana zdaniem, z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) wynika, że dla możliwości dokonania odliczenia wystarczające jest to, że nabycie towarów i usług nastąpiło w celu ich wykorzystania do wykonywania przez podatnika działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Pana stanowisko znajduje potwierdzenie w powołanych orzeczeniach sądów administracyjnych. W pierwszym powołanym wyroku z dnia 24 września 2010 r., sygn. akt I FSK 1502/09, Naczelny Sąd Administracyjny dokonał interpretacji art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z której wynika, iż zacytowana norma prawna stanowi w ustawie o VAT realizację prawa do odliczenia, które to bezpośrednio wynika z zasady neutralności podatku od wartości dodanej. Prawo to w doktrynie i orzecznictwie w sposób zgodny i niepodważalny nazywane jest fundamentalnym prawem podatnika, umożliwiającym mu pomniejszenie podatku należnego o kwoty podatku zapłaconego przy nabyciu towarów i usług związanych z jego czynnościami opodatkowanymi. Powyższe stwierdzenie, w Pana ocenie, wskazuje zatem na kluczowy aspekt sprawy, a mianowicie na związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi, który to w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego stanowi wyznacznik czy w danym przypadku podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, czy posiada to prawo w pełnym zakresie, a jeśli nie to w jakiej części jest ono ograniczone(…). W wyroku tym Sąd również podkreślił, że „....kwestia własności nieruchomości, która stanowiła obiekt dokonywanych inwestycji, w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT nie może stanowić czynnika wpływającego na prawo do odliczenia, gdyż w świetle poczynionych rozważań wynika ono ze związku dokonanej inwestycji z realizacją czynności opodatkowanych...”

Pana zdaniem, zakresu odliczenia z tytułu nabycia towarów i usług w ramach realizacji inwestycji nie będzie można ograniczyć z powodu współwłasności nieruchomości, której inwestycja dotyczy, ponieważ wszystkie nakłady poniesione zostaną w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Z kolei w powołanym przez Pana wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 28 maja 2009 r. SA/Ke 107/09, Sąd wypowiedział się również w zakresie dopuszczalności odliczenia podatku naliczonego z tytułu nakładów na cudzą własność bowiem organy podatkowe kwestionowały w tej części prawo do odliczenia. Sąd stwierdził, że „... jedynym ograniczeniem dla prawa odliczenia, co wynika z zasady neutralności VAT jest pozostawanie nabywanych towarów i usług poza zakresem ich wykorzystywania do wykonywania czynności opodatkowanych. Stosownie bowiem do treści art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z przepisu tego wynika, że dla możliwości dokonania odliczenia wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru (usługi), przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej podatnika...”.

Sąd w ww. orzeczeniu odpowiedział również na pytanie czy można utożsamiać zakres odliczenia z tytułu tegoż nabycia z zakresem prawa własności, przysługującym do nabytego dobra wykorzystywanego do czynności opodatkowanych. „...W ocenie Sądu takiego ograniczenia nie można wyprowadzić z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Podstawową przesłanką pozytywną dla odliczenia i wynikającą właśnie z tego przepisu jest, w ocenie Sądu, bezpośredni i funkcjonalny związek nabytych towarów i usług z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi i ich wykorzystanie w ramach działalności opodatkowanej...”.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że jest Pan podatnikiem VAT czynnym, posiadającym wspólnie z bratem nieruchomość, w której prowadzone są przez Pana i brata odrębne działalności gospodarcze. W listopadzie rozpoczął Pan rozbudowę istniejącego budynku. Jak wskazano we wniosku, tylko Pan ponosi wydatki związane z prowadzoną inwestycją. Dobudowana część będzie wykorzystywana wyłącznie do czynności opodatkowanych.

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy, stwierdzić należy, że skoro jak wskazano, poniesione wydatki w związku z rozbudową nieruchomości wspólnej w rzeczywistości są wykorzystywane wyłącznie przez Pana do wykonywania czynności opodatkowanych, to przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi poniesione w związku z realizacją ww. inwestycji.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – ( t.j. Dz. U. z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj