Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-368/10-2/MZ
z 8 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-368/10-2/MZ
Data
2010.12.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
kontrahent zagraniczny
Luksemburg
Luksemburg
nabycie udziałów
nabycie udziałów
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od czynności cywilnoprawnych
udział
udział
umowa
umowa
USA
USA


Istota interpretacji
PCC - w zakresie umowy zakupu udziałów



Wniosek ORD-IN 498 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 01.10.2010 r. (data wpływu 04.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy zakupu udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.10.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy zakupu udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka”) jest przedsiębiorcą, który co do zasady prowadzi działalność gospodarczą dotyczącą inwestycji w udziały oraz inne papiery wartościowe (emitowane przez zagraniczne spółki kapitałowe oraz spółki osobowe). Spółka może również w przyszłości prowadzić działalność finansową (np. udzielać pożyczek do zagranicznych podmiotów).

Działalność inwestycyjna (i potencjalnie finansowa) Spółki będzie prowadzona i zarządzana głównie przez oddział Spółki ulokowany w Luksemburgu.

Oddział będzie zarejestrowany w Luksemburgu (dalej jako: „Oddział w Luksemburgu”). Charakter prawny Oddziału w Luksemburgu odpowiada definicji zawartej w art. 5 pkt 4 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.), tzn. Oddział w Luksemburgu stanowić będzie odrębną i niezależną organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywanej przez Spółkę spoza głównego miejsca wykonywania działalności Spółki. Zgodnie z tą definicją, Oddział w Luksemburgu będąc podmiotem wyodrębnionym organizacyjnie, nie będzie posiadał odrębnego od Spółki statusu prawnego.

Utworzenie Oddziału w Luksemburgu i przydzielenie mu wystarczających aktywów zostało przeprowadzone zgodnie z formalnymi wymogami prawnymi przewidzianymi przez odpowiednie przepisy i umowę Spółki (w szczególności, zgodnie z odpowiednimi uchwałami podjętymi przez właściwe organy Spółki).

Obecnie Oddział w Luksemburgu planuje nabyć udziały w amerykańskiej spółce osobowej, która posiada siedzibę w USA i dla potrzeb amerykańskiego prawa podatkowego jest traktowana jako odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (ang. „limited liability company”). W momencie nabycia udziałów w amerykańskiej spółce osobowej, Oddział w Luksemburgu wyemituje instrumenty finansowe (tj. „Świadectwa Udziału w Zyskach”) dla jedynego udziałowca Spółki. Świadectwa Udziału w Zyskach stanowić będą formę zapłaty za nabycie udziałów w amerykańskiej spółce osobowej.

Umowa sprzedaży, na podstawie której Oddział w Luksemburgu kupi udziały w amerykańskiej spółce osobowej, zostanie zawarta (tj. podpisana) przez przedstawicieli udziałowca Spółki i przedstawicieli Oddziału w Luksemburgu poza terytorium Polski. Przedmiotowa umowa nie będzie wykonana pod polskim prawem. Świadectwa Udziału w Zyskach otrzymane przez udziałowca Spółki będą zobowiązywały Oddział w Luksemburgu do zapłaty odsetek do udziałowca Spółki. Wartość tych odsetek będzie uzależniona od rentowności Oddziału w Luksemburgu.

Aktywa kupione przez Oddział w Luksemburgu od udziałowca Spółki zostaną alokowane do Oddziału w Luksemburgu. Przedmiotowe aktywa stanowić będą tzw. „kapitał” Oddziału w Luksemburgu.

Możliwe jest, że w przyszłości Oddział w Luksemburgu będzie dokonywał innych inwestycji w zagranicznych spółkach kapitałowych lub osobowych. Jeśli te inwestycje zostaną dokonane w formie umów sprzedaży, umowy takie będą podpisywane przez przedstawicieli Oddziału w Luksemburgu poza terytorium Polski i nie będą wykonywane pod polskim prawem.

Możliwe jest również, że w przyszłości Oddział w Luksemburgu będzie prowadził działalność finansową (polegającą na udzielaniu pożyczek lub kredytów zarówno podmiotom powiązanym jak i niepowiązanym). W takim przypadku umowy pożyczki lub kredytu będą podpisywane przez przedstawicieli Oddziału w Luksemburgu poza terytorium Polski. Wypłaty głównych kwot pożyczek lub kredytów, jak również związanych z nimi odsetek będą dokonywane na lub z rachunku banku Oddziału w Luksemburgu znajdującego się poza terytorium Polski.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Na podstawie powyższych przepisów oraz mając na uwadze fakt, iż sprzedający nie jest spółką zarejestrowaną lub zarządzaną w Polsce (i w konsekwencji nie jest polskim rezydentem podatkowym), Spółka wnosi o potwierdzenie następującego stanowiska:

Czy umowa sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce, pod warunkiem, że umowa ta jest zawarta poza terytorium Polski i dotyczy zakupu udziałów w amerykańskiej spółce osobowej lub innym zagranicznym podmiocie, który nie jest zarejestrowany lub zarządzany w Polsce (i w konsekwencji nie jest polskim rezydentem podatkowym)...

Zdaniem Wnioskodawcy

Podstawy prawne

Ustawa o PCC zawiera w art. 1 ust. 1 pkt 1a zamknięty katalog czynności, które mogą być przedmiotem opodatkowania PCC w Polsce. Czynności wymienione w tym katalogu odpowiadają czynnościom prawnym wymienionym w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 litera (a) ustawy o PCC, umowa sprzedaży rzeczy lub praw majątkowych, jako rodzaj czynności prawnej w rozumieniu prawa cywilnego, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej jako: „PCC”) w Polsce.

Na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o PCC, czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, które odnoszą się do rzeczy znajdujących się za granicą i praw majątkowych wykonywanych za granicą, podlegają w Polsce tylko wtedy, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. Nabywcą rzeczy i/lub prawa majątkowego posiada siedzibę w Polsce, oraz
  2. Czynność cywilnoprawna jest dokonana na terytorium Polski.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Spółki, czynności cywilnoprawne, które odnoszą się do rzeczy znajdujących się poza terytorium Polski i/lub praw majątkowych wykonywanych za granicą w momencie dokonania czynności nie powinny podlegać PCC w Polsce, pod warunkiem że spełniony jest jeden z następujących warunków:

  1. Nabywca posiada zarejestrowaną siedzibę za granicą, albo
  2. Czynność cywilnoprawna jest dokonana za granicą.

Charakter umowy

W przedmiotowej sprawie Oddział w Luksemburgu kupi udziały w amerykańskiej spółce osobowej od jedynego udziałowca Spółki. Udziałowiec ten otrzyma zapłatę za te udziały w formie „Świadectw Udziału w Zyskach” (które zostaną wyemitowane przez Oddział w Luksemburgu w momencie sprzedaży udziałów). W związku z tym, Spółka uważa, że dla celów ustawy o PCC, umowa na podstawie której Oddział w Luksemburgu nabędzie udziały w amerykańskiej spółce osobowej, powinna być zakwalifikowana jako umowa sprzedaży wskazana w art. 1 ust. 1 pkt 1 litera (a) ustawy o PCC (mimo że umowa ta nie będzie wykonywana pod polskim prawem).

Z tego powodu, a także przyczyn wymienionych poniżej, zdaniem Spółki, transakcja, w ramach której Oddział w Luksemburgu nabędzie udziały w amerykańskiej spółce osobowej, nie powinna podlegać opodatkowaniu PCC w Polsce.

Wykonanie umowy sprzedaży

Umowa sprzedaży udziałów w amerykańskiej spółce osobowej zostanie podpisana przez przedstawicieli Oddziału w Luksemburgu oraz przedstawicieli sprzedającego poza terytorium Polski. W konsekwencji, opisana czynność zostanie dokonana poza terytorium Polski. Dlatego też, zdaniem Spółki, w celu ustalenia czy Spółka będzie zobowiązana do zapłaty PCC od zakupu udziałów w amerykańskiej spółce osobowej konieczne jest ustalenie, czy udziały w amerykańskiej spółce osobowej mogą być uznane za „rzeczy znajdujące się„ lub „prawo majątkowe wykonywane” poza terytorium Polski.

Udziały w amerykańskiej spółce osobowej

Zdaniem Spółki, udziały w spółkach kapitałowych i osobowych powinny być traktowane jako prawo majątkowe wykonywane w krajach, gdzie znajdują się zarejestrowane siedziby tych spółek.

Powyższe stanowisko wynika m.in. z następującej interpretacji prawa podatkowego opublikowanej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów :

„Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza nabyć od podmiotu portugalskiego (dalej: Spółka Portugalska) udziały w spółce kapitałowej prawa szwajcarskiego (dalej: Spółka Szwajcarska) działającej w Szwajcarii. Umowa sprzedaży udziałów ma zostać zawarta w Szwajcarii.

(…)

Na tle przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza zawrzeć z podmiotem portugalskim umowę sprzedaży praw majątkowych wykonywanych poza terytorium Polski. Przedmiotowa umowa zostanie zawarta na terytorium Szwajcarii. Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że opisywane przez Spółkę czynności nie podlegają PCC, ponieważ nie spełniają warunków zawartych w art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o PCC”.

Mając na uwadze fakt, iż amerykańska spółka osobowa, która będzie nabyta przez Oddział w Luksemburgu, posiada zarejestrowaną siedzibę w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w ocenie Spółki, dla celów ustawy o PCC, udziały w takiej spółce powinny być zakwalifikowane jako „prawa majątkowe wykonywane” poza terytorium Polski. Tym samym, Spółka stoi na stanowisku, iż w sytuacji kiedy sprzedający nie jest spółką zarejestrowaną lub zarządzaną w Polsce (i w konsekwencji nie jest polskim rezydentem podatkowym) to:

Umowa sprzedaży nie podlega opodatkowaniu PCC w Polsce, pod warunkiem że umowa ta jest zawarta poza terytorium Polski i dotyczy zakupu udziałów w amerykańskiej spółce osobowej lub innym zagranicznym podmiocie, który nie jest zarejestrowany lub zarządzany w Polsce (i w konsekwencji nie jest polskim rezydentem podatkowym).

Taki wniosek wynika również „a contario” z komentarza do Ustawy o PCC :

„Należy podkreślić, że ustawodawca wymaga jedynie, żeby rzecz znajdowała się lub prawo majątkowe było wykonywane na terytorium Polski, podczas gdy inne elementy stanu faktycznego związanego z daną czynnością cywilnoprawną nie muszą być związane z terytorium Polski (np. fakt wykonywania działalności, miejsce siedziby obu stron lub jednej z nich – może mieć miejsce za granicą, obywatelstwo jednego lub obu osób również nie ma znaczenia). W rezultacie umowa pożyczki zawarta za granicą w zakresie funduszy znajduje się w Polsce (np. na rachunek bankowy pożyczkobiorcy) podlega PCC w Polsce. Oczywiście nie ma również znaczenia, gdzie (w Polsce lub za granicą) ma miejsce przekazanie środków finansowych. Podobnie obowiązek zapłaty PCC od sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która ma swoją siedzibę w Polsce pojawi się, mimo że zbywca i nabywca mają swoje siedziby za granicą”.

Biorąc pod uwagę powyższą analizę, Spółka wnosi o potwierdzenie jej stanowiska, również w odniesieniu do potencjalnych przyszłych umów sprzedaży, które zostaną zawarte przez Oddział w Luksemburgu z udziałowcem Spółki lub innymi zagranicznymi rezydentami podatkowymi poza terytorium Polski i które będą dotyczyć udziałów w zagranicznych spółkach kapitałowych lub osobowych (przy założeniu, że odpowiednie przepisy ustawy o PCC pozostaną bez zmian).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanej interpretacji w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż co do zasady wiąże ona w sprawie, w której została wydana i nie jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowi podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj