Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP3/443-154b/10/JK
z 15 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP3/443-154b/10/JK
Data
2010.12.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Opodatkowanie akcyzą wyrobów akcyzowych --> Przedmiot opodatkowania i powstanie obowiązku podatkowego --> Energia elektryczna jako przedmiot opodatkowania akcyzą


Słowa kluczowe
energia elektryczna
energia elektryczna
podmiot pośredniczący
podmiot pośredniczący
podmiot zużywający
podmiot zużywający
wyroby energetyczne
wyroby energetyczne
zwolnienie
zwolnienie


Istota interpretacji
Zainteresowany trafnie wskazał, że w przypadku zużycia wyprodukowanej w opisany sposób energii elektrycznej w sytuacji używania do tej produkcji oleju napędowego zwolnionego ze względu na przeznaczenie, Spółka będzie zobowiązana do zapłaty należnego podatku z tego tytułu. Wskazać bowiem należy, iż warunkiem zwolnienia na podstawie powyższego unormowania jest, między innymi fakt, że od wyrobów energetycznych (oleju napędowego), które zostaną wykorzystane do produkcji energii elektrycznej zostanie zapłacona akcyza w należnej wysokości.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2010 r. (data wpływu 16 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku akcyzowego w zakresie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego z tytułu zużycia energii elektrycznej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 września 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego z tytułu zużycia energii elektrycznej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka rozważa zakup generatora o mocy nieprzekraczajacej 1 MW na olej napędowy, który zasilał będzie awaryjnie systemy komputerowe, w razie dłuższego braku zasilania. Do tego generatora Zainteresowany chciałby zużywać olej napędowy zwolniony ze względu na przeznaczenie, zakupiony w składzie podatkowym i dostarczony Spółce jako do podmiotu zużywającego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółka posiadając generator o mocy nieprzekraczającej 1MW, wytwarzający energię elektryczną w razie braku zasilania będzie zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego od tak wytworzonej i zużytej na własne potrzeby energii, przy założeniu, że do jej produkcji zużyje wyrób akcyzowy zwolniony z podatku akcyzowego ze względu na przeznaczenie ...


Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Zainteresowanego, posiadając generator o mocy nieprzekraczającej 1MW, wytwarzający energię elektryczną, Spółka będzie zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego od tak wytworzonej i zużytej na własne potrzeby energii, jeżeli do jej produkcji zużyje wyrób akcyzowy zwolniony z podatku akcyzowego ze względu na przeznaczenie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym w sytuacji braku zasilania Spółka zamierza produkować energię elektryczną w generatorze o mocy nieprzekraczającej 1MW i zużywać tę energię na własne potrzeby do zasilania systemów komputerowych Spółki. Do produkcji energii elektrycznej Wnioskodawca zamierza zużywać olej napędowy zwolniony z podatku akcyzowego ze względu na przeznaczenie. Zdaniem Spółki, w opisanej sytuacji będzie ona zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego od tak wytworzonej i zużytej na własne potrzeby energii elektrycznej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.) w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną, który wyprodukował tę energię.

Natomiast w myśl § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 159, poz. 1070) zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Zatem, Zainteresowany trafnie wskazał, że w przypadku zużycia wyprodukowanej w opisany sposób energii elektrycznej w sytuacji używania do tej produkcji oleju napędowego zwolnionego ze względu na przeznaczenie, Spółka będzie zobowiązana do zapłaty należnego podatku z tego tytułu. Wskazać bowiem należy, iż warunkiem zwolnienia na podstawie powyższego unormowania jest, między innymi fakt, że od wyrobów energetycznych (oleju napędowego), które zostaną wykorzystane do produkcji energii elektrycznej zostanie zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj