Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-697/10-2/EB
z 26 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-697/10-2/EB
Data
2010.11.26


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kapitalizacja
kapitalizacja
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
odsetki
odsetki
odsetki od pożyczki
odsetki od pożyczki
pożyczka
pożyczka
zobowiązanie
zobowiązanie


Istota interpretacji
Zaliczenie odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów w momencie kapitalizacji.



Wniosek ORD-IN 562 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22.10.2010 r. (data wpływu 28.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów w momencie kapitalizacji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.10.2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów w momencie kapitalizacji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) od 2006 r. do 2010 r. zaciągnęła pożyczki. Odsetki od pożyczek nie były faktycznie spłacane, ale co kwartał dokonywana była tzw. kapitalizacja, czyli operacja polegająca na zmianie należnych odsetek na kwotę główną pożyczki. Poprzez zamianę odsetek na kapitał zwiększała się tym samym kwota pożyczki do zwrotu. Pożyczki zaciągano na cele inwestycyjne i regulowanie innych bieżących zobowiązań spółki. Nie zaciągano ich na zakup środków trwałych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kapitalizacja odsetek może być uznana za ich spłatę, co oznacza prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych na moment kapitalizacji...

Zdaniem Wnioskodawcy.

Odsetki mogą zostać uznane za spłacone z chwilą ich kapitalizacji. Oznacza to prawo do zaliczenia odsetek do kosztów podatkowych w momencie kapitalizacji.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit a) ustawy pdop „nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek (...)”.

Z przepisu tego zatem wynika, iż co do zasady wydatki na spłatę pożyczek (kredytów) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Wyjątkiem od tej reguły są jednak skapitalizowane odsetki, które powiększają wartość kapitału.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym kapitalizacja odsetek następowała w latach 2006 -2009 co kwartał. W związku z tym przyjąć należy przyjąć, iż spółka ma prawo ująć w kosztach uzyskania przychodów skapitalizowane odsetki w momencie ich kapitalizacji. Nie ma przy tym znaczenia fakt, iż odsetki te na moment kapitalizacji nie zostały jeszcze zapłacone. Podobne stanowisko zostało wyrażone również w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 27 maja 2010 r., Nr IPPB3/423-165/10-2/ER. W interpretacji tej wskazano, iż w myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych lub umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek. Natomiast art. 16 ust. 1 pkt 10a stanowi, że za koszt uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków na spłatę kredytów, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych kredytów. Zestawiając wyżej wymienione przepisy art. 16 ust. 1 pkt 11 i 10a, należy uznać, że koszty uzyskania przychodów mogą stanowić dwie odrębne kategorie odsetek:

  • naliczone i zapłacone, oraz
  • skapitalizowane

warto zwrócić uwagę, że ustawodawca w tym drugim przypadku nie formułuje dodatkowego warunku zaliczenia skapitalizowanych odsetek do kosztów uzyskania przychodów w postaci ich zapłaty. Ponadto, biorąc pod uwagę systematykę ustawy, uprawnionym jest pogląd o równowadze przychodów i kosztów ich uzyskania. Skoro zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 skapitalizowane odsetki są przychodem (tu ustawodawca również nie wskazuje, na konieczność ich zapłaty), to odpowiednio powinny również stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji.”

Takie samo stanowisko zostało wyrażone również przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 października 2009r., znak IPPB1/415-608/09-2/EC, gdzie stwierdzono, że: kapitalizacja wywiera ten sam skutek prawny, co zapłata - zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty. Na tej podstawie, w ocenie Organu, skapitalizowane odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich kapitalizacji;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, gdzie potwierdzono stanowisko podatników o doliczeniu do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od pożyczek w chwili ich kapitalizacji:
  1. z dnia 4 czerwca 2009r., znak IPPB3/423-168/09-4/KK,
  2. z dnia 24 kwietnia 2009r., znak IPPB3/423-101/09-2/AS,
  3. z dnia 25 marca 2009r., znak IPPB3/423-30/09-2/ER,
  4. z dnia 11 marca 2009r., znak IPPB3/423-1678/08-2/ER,
  5. z dnia 20 lutego 2009r., znak IPPB3/423-1614/08-2/ER;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 8 października 2009r., znak ILPB3/423-534/09-4/ŁM, gdzie stwierdzono, że na mocy art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy pdop podatnikowi przysługuje prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od zaciągniętych pożyczek w momencie ich kapitalizacji pod warunkiem, że zostaną wydatkowane na prowadzenie i rozwijanie głównego zakresu działalności podatnika. Za zaliczeniem skapitalizowanych odsetek do kosztów uzyskania przychodów w dniu kapitalizacji opowiedział się również Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w interpretacji z dnia 14 września 2004r., znak 1MUS-1471/DPD1/423/175/2004/SP. Zdaniem tego Organu podatkowego „odsetki skapitalizowane, powodujące podwyższenie zobowiązania głównego (od którego mogą być naliczane kolejne odsetki), stanowią u dłużników każdorazowo w dacie kapitalizacji koszty uzyskania przychodów”.

Takie stanowisko akceptowane jest również przez przedstawicieli doktryny prawa podatkowego (por. np. Podatek Dochodowy od Osób Prawnych 2007r. pod red. J. Marciniuka, wyd. CH Beck, str. 528).

Za możliwością zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodów w dniu kapitalizacji opowiedział się NSA w wyroku z dnia 14 marca 1997r., sygn. SA/Gd 3198/95 i WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 4 grudnia 2009r., sygn. I SA/Wr 1605/09. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w powołanym wyroku uznał, że literalna wykładnia art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) i pkt 11 ustawy pdop nie pozwala na stwierdzenie, że aby uznać odsetki za koszt uzyskania przychodów powinny one spełniać obydwie przesłanki łącznie, tj. zostać skapitalizowane oraz zapłacone. W związku z tym, w ocenie WSA we Wrocławiu, kosztem uzyskania przychodów mogą być zarówno odsetki skapitalizowane - na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy pdop odsetki zapłacone - na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy pdop.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj