Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-381/10-4/AM
z 14 września 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-381/10-4/AM
Data
2010.09.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność statutowa
działalność statutowa
odsetki
odsetki
rok podatkowy
rok podatkowy
strata
strata
zakład opieki zdrowotnej
zakład opieki zdrowotnej
zeznanie roczne
zeznanie roczne
zobowiązanie
zobowiązanie
zwolnienie
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy istnieje obowiązek zapłaty podatku od wydatków na cele niestatutowe, jeżeli w danym rok podatkowym wykazywana jest strata?W jaki sposób wykazać w zeznaniu podatkowymi CIT-8 równowartość wydatków na cele niestatutowe i należny od nich podatek w sytuacji gdy za rok 2009 jednostka wykazała stratę podatkową (na działalności statutowej)?



Wniosek ORD-IN 310 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia z dnia 11.06.2010 r. (data wpływu 21.06.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wykazania przez podatników korzystających ze zwolnienia przedmiotowego, dochodów wydatkowanych na cele inne niż statutowe w deklaracji CIT-8 – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.06.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wykazania przez podatników korzystających ze zwolnienia przedmiotowego, dochodów wydatkowanych na cele inne niż statutowe w deklaracji CIT-8.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest zakładem opieki zdrowotnej prowadzącym działalność w zakresie ochrony zdrowia. Dochody Wnioskodawcy zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop są wolne od podatku w części przeznaczonej na cele określone w tym przepisie.

Jednostka ponosi również wydatki na cele niestatutowe takie jak odsetki od zobowiązań podatkowych, koszty egzekucyjne związane z niewykonaniem zobowiązań, itp. Dochód odpowiadający wydatkom na cele niestatutowe, niezależnie od okresu z jakiego ten dochód pochodzi jako niestanowiący kosztów uzyskania przychodów i niesłużący działalności statutowej jednostka opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Należny podatek od dochodu w części przeznaczonej na cele niestatutowe Zakład wpłaca do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku. W roku 2009 Wnioskodawca poniósł stratę na działalności statutowej, którą wykazano w poz. 36 CIT-8. Nie jest to strata podatkowa podlegająca odliczeniu. W związku z brakiem dochodu do opodatkowania w zeznaniu CIT-8 za rok 2009 równowartość wydatków poniesionych na cele niestatutowe Wnioskodawca wykazał w Części K Inne zobowiązania podatkowe w poz. 97 zaś kwotę należnego podatku w poz. 98.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje obowiązek zapłaty podatku od wydatków na cele niestatutowe, jeżeli w danym rok podatkowym wykazywana jest strata...

W jaki sposób wykazać w zeznaniu podatkowymi CIT-8 równowartość wydatków na cele niestatutowe i należny od nich podatek w sytuacji gdy za rok 2009 jednostka wykazała stratę podatkową (na działalności statutowej)...

Zdaniem Wnioskodawcy dochód odpowiadający równowartości wydatków na cele niestatutowe jako niestanowiący kosztów uzyskania przychodów i nie służący działalności statutowej nie jest objęty zwolnieniem wynikającym z art. 17 ust. 1 pkt 4 updop i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Dochody Wnioskodawcy korzystają ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 updop, jeśli zostaną przeznaczone na cele statutowe (ochronę zdrowia). Jest to więc zwolnienie warunkowe. Jeśli zadeklarowany wcześniej i nieopodatkowany dochód zostanie wydatkowany na inne cele, to ów warunek nie zostanie dotrzymany. Zgodnie z art. 25 ust. 4 updop podatnik jest wówczas zobowiązany do zapłaty podatku do 20 dnia następnego miesiąca po dokonaniu wydatku. Przepis ten, zdaniem Wnioskodawcy, stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i niewydatkowanych w tych latach na cele statutowe. To, że w bieżącym roku podatnik wykazuje stratę, nie ma więc znaczenia. Bo jeśli tylko w którymś z ubiegłych lat zadeklarował dochód wolny od podatku, bo przeznaczony na cele statutowe, a w następnych latach wydał go na inne cele, ma obowiązek zapłaty podatku. Dochód ten i należny od niego podatek wykazuje się w takiej sytuacji w deklaracji CIT-8 w części K Inne zobowiązania podatkowe, odpowiednio w poz.97 i 98 zeznania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj