Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP4/443-1832/10/EJ
z 8 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP4/443-1832/10/EJ
Data
2010.12.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
faktura VAT
faktura VAT
kasa rejestrująca
kasa rejestrująca
obowiązek ewidencyjny
obowiązek ewidencyjny
odpłatność
odpłatność
opłata
opłata
szkolenie
szkolenie
usługi edukacyjne
usługi edukacyjne
usługi szkoleniowe
usługi szkoleniowe
zwolnienie z obowiązku instalacji kasy rejestrującej
zwolnienie z obowiązku instalacji kasy rejestrującej


Istota interpretacji
zwolnienia z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej częściowej odpłatności pobieranej za szkolenie



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2010r. (data wpływu 27 sierpnia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 października 2010r. (data wpływu 19 listopada 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej częściowej odpłatności pobieranej za szkolenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej częściowej odpłatności pobieranej za szkolenie. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 października 2010r. (data wpływu 19 listopada 2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 22 października 2010r. znak: IBPP4/443-1218/10/EJ.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca realizuje projekt pn. „…”, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet „Regionalne kadry gospodarki”, Działanie 8.1 „Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie”, Poddziałanie 8.1.1.

Projekt ten jest realizowany w oparciu o umowę o dofinansowanie jaka została zawarta z Województwem. Celem głównym projektu jest utrzymanie miejsc pracy poprzez zmianę lub podwyższenie kwalifikacji przez 342 dorosłe osoby pracujące, w tym kobiety, z wybranych grup docelowych zamieszkujących w województwie, dostosowując ich profile zawodowe do potrzeb regionalnej gospodarki w latach 2010-2011. Podwyższanie lub zmiana kwalifikacji następuje poprzez szkolenia realizowane w ramach projektu. Uczestnicy projektu (beneficjenci ostateczni) ponoszą częściową odpłatność za udział w szkoleniu w wysokości 10% rynkowej wartości szkolenia. Odpłatność za szkolenia będzie dokonywana w formie zapłaty przelewem na konto projektu. Odpłatność za szkolenie traktowana jest jako wkład własny projektu i stanowi 6,01% wydatków kwalifikowanych projektu, a dotacja stanowi 93,99% wydatków kwalifikowanych projektu.

W piśmie z dnia 29 października 2010r. Wnioskodawca wskazał, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, składającym deklarację VAT-7. Rodzaj przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD 2007 to Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania o symbolu 7022Z, spółka dokonuje odpłatnej dostawy towarów i usług. W przedmiocie działalności spółki obejmującej 22 tytuły wymienione w Dziale 3 KRS.

Realizowany projekt „…” w ramach Działania 8.1 nie ma związku z działalnością spółki podlegającą ustawie o VAT. Usługi szkoleniowe w ramach realizowanego programu są świadczone przez zewnętrzne firmy szkoleniowe. Za usługi szkoleniowe Spółka otrzymuje faktury VAT z PKWiU 80.4 – Usługi Kształcenia Ustawicznego dla Dorosłych i pozostałych form kształcenia, ze stawką VAT ZW. W umowie nie określono, jakie wydatki mają zostać sfinansowane z dotacji, a jakie z wkładu własnego, więc odpłatność za szkolenie może służyć do pokrycia różnych wydatków związanych z realizacją projektu. Spółka posiada kasę rejestrującą i dokonuje ewidencji obrotu i kwot należnych w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych, jeżeli odpłatność za usługę lub sprzedaż wyrobu jest dokonywana w kasie spółki. Kwota obrotu, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku płatności w kasie nie przekroczyła w roku poprzednim kwoty 40.000 zł. Przed dniem 1 stycznia 2010r. spółka nie ewidencjonowała usług szkoleniowych na kasie fiskalnej. Z ewidencji dowodów dokumentujących wpłaty uczestników projektu jednoznacznie wynika jakiej transakcji zapłata dotyczy. Na przelewie każdy uczestnik projektu dokładnie opisuje, że zapłata dotyczy szkolenia realizowanego w ramach projektu 8.1. PKWiU dla świadczonych usług – 80.4 Usługi Kształcenia Ustawicznego dla Dorosłych i pozostałych form kształcenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy oplata za szkolenie dokonana przelewem zwalnia spółkę od obowiązku ewidencji w kasie fiskalnej zgodnie z zapisami § 2.1 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych – poz. 37 załącznika do rozporządzenia...

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie doprecyzowanym w piśmie z dnia 29 października 2010r.), spółka jest zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji usług szkoleniowych przy zastosowaniu kas rejestrujących na podstawie poz. 25 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Kwestie dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ustawodawca uregulował w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 224, poz. 1797).

W myśl § 2 ww. rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2010r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

Pod pozycją 25 ww. załącznika do wyżej cyt. rozporządzenia jako czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania zostały wymienione usługi w zakresie edukacji – PKWiU 80.

W myśl tego przepisu, do 31 grudnia 2010r. bez względu na wysokość obrotu i bez względu na to, czy podatnik stosuje już kasy do ewidencjonowania innych czynności – zwolniona z ewidencjonowania jest sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do tego rozporządzenia.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca realizuje projekt pn. „…” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet „Regionalne kadry gospodarki”, Działanie 8.1 „Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie”, Poddziałanie 8.1.1. Celem głównym projektu jest utrzymanie miejsc pracy poprzez zmianę lub podwyższenie kwalifikacji przez 342 dorosłe osoby pracujące, z wybranych grup docelowych zamieszkujących w województwie, dostosowując ich profile zawodowe do potrzeb regionalnej gospodarki w latach 2010-2011. Podwyższanie lub zmiana kwalifikacji następuje poprzez szkolenia realizowane w ramach projektu. Uczestnicy projektu (beneficjenci ostateczni) ponoszą częściową odpłatność za udział w szkoleniu w wysokości 10% rynkowej wartości szkolenia. Odpłatność za szkolenia będzie dokonywana w formie zapłaty przelewem na konto projektu. Na przelewie każdy uczestnik projektu dokładnie opisuje, że zapłata dotyczy szkolenia realizowanego w ramach projektu 8.1.

Wnioskodawca wskazał, że posiada kasę rejestrującą i dokonuje ewidencji obrotu i kwot należnych w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych, jeżeli odpłatność za usługę lub sprzedaż wyrobu jest dokonywana w kasie spółki. Również Wnioskodawca wskazał, że PKWiU dla świadczonych usług to 80.4 „Usługi Kształcenia Ustawicznego dla Dorosłych i pozostałych form kształcenia”.

W świetle powyższych uregulowań, do dnia 31 grudnia 2010r., świadczenie przez Wnioskodawcę usług w zakresie edukacji (PKWiU 80) objęte jest zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania tych usług za pomocą kasy rejestrującej.

Mając powyższe na uwadze stanowisko Wnioskodawcy, iż Wnioskodawca jest zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji usług szkoleniowych przy zastosowaniu kas rejestrujących jest prawidłowe, aczkolwiek stanowisko to oparte jest na innej podstawie prawnej niż wskazał w zapytaniu Wnioskodawca. Poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących nie ma bowiem w przedmiotowej sprawie zastosowania, dotyczy bowiem dostawy towarów w systemie wysyłkowym.

Wypada w tym miejscu nadmienić, iż w poz. 38 ww. załącznika zawierającego wykaz czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania wymieniono świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. Jak wynika z punktu 2 objaśnień do załącznika, powyższe zwolnienie nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed dniem 1 stycznia 2010r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. organ zauważa, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga w zakresie prawidłowości zakwalifikowania usług edukacyjnych świadczonych przez Wnioskodawcę do grupowania PKWiU pod symbolem 80.4, bowiem nie było to przedmiotem wniosku. Wydając przedmiotową interpretację tut. organ oparł się na opisie stanu faktycznego, w którym jednoznacznie wskazano, iż świadczone przez Wnioskodawcę usługi, mają symbol PKWiU 8.45. Powyższe zostało przyjęte jako element przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu stanu faktycznego i nie było przedmiotem oceny.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj