Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP2-443-698/07-4/KCH
z 19 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP2-443-698/07-4/KCH
Data
2008.02.19


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
faktura wewnętrzna
import usług
import usług
kontrahent zagraniczny
kontrahent zagraniczny
moment powstania obowiązku podatkowego
moment powstania obowiązku podatkowego


Istota interpretacji
Stosownie do art. 19 ust. 4 ustawy o momencie powstania obowiązku podatkowego decyduje termin wystawienia faktury wewnętrznej przez podatnika importującego usługę, a nie data wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego.



Wniosek ORD-IN 305 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2007r. (data wpływu 10 grudnia 2007r.) uzupełnione pismem z dnia 11 stycznia 2008r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, iż w przypadku importu usług faktura, o której mowa w art. 19 ust. 4 ustawy to faktura wewnętrzna za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2007r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w stanie faktycznym przedstawionym poniżej. Wezwaniem Nr IP-PP2-443-698/07-2/KCH z dnia 07 stycznia 2008r. tutejszy organ wezwał stronę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Pismem z dnia 11 stycznia 2008r. uzupełniono wniosek o brakujące elementy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jesteśmy usługobiorcami usług inżynieryjnych (PKWiU 74.2) oraz usług w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) świadczonych przez podatników mających siedzibę poza terytorium kraju. Niejednokrotnie nasi kontrahenci wystawiają nam faktury za wykonane przez siebie usługi z dużym opóźnieniem, co powoduje, że nie jesteśmy w stanie wystawić faktur wewnętrznych dotyczących importu tych usług w ciągu 7 dni od daty wykonania usługi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy pojęcie faktura, o którym mowa w art. 19 ust. 4 odnosi się do faktur/rachunków otrzymanych od kontrahenta zagranicznego, czy do faktur wewnętrznych.

Zdaniem wnioskodawcy, faktura, o której mowa w art. 19 ust. 4, w przypadku importu usług to faktura wewnętrzna.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Definiując moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług, należy odwołać się do art. 19 ust. 19 ustawy, do importu usług stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16. W przepisie tym ustawodawca wskazał, że dla wyznaczenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług należy odpowiednio stosować regulacje definiujące moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia tej samej usługi, gdyby była wykonywana przez podmiot krajowy. Zatem, co do zasady obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania usługi, a jeżeli jej świadczenie powinno być potwierdzone fakturą – z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od wykonania usługi (art. 19 ust. 4). Usługa jest wykonana, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi. Biorąc pod uwagę fakt, że dla usługi wskazanej w treści pytania nie został określony żaden szczególny moment powstania obowiązku, stwierdzić należy, że obowiązek podatkowy powstaje na zasadzie ogólnej. Tym samym, z uwagi na fakt, iż kontrahent nie wystawił faktury w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstaje w siódmym dniu od dnia wykonania usługi.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 198), w którym w Rozdziale 4 „szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposobu i okres ich przechowywania” określono szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz faktur korygujących. W myśl § 25 ust. 1 rozporządzenia przepisy § 9, 13-17, 19, 20 i 23 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych. A zatem w analizowanej sprawie, stosownie do § 13 ust. 1 faktura wewnętrzna winna być wystawiona nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów informuje, iż zatem stosownie do art. 19 ust. 4 ustawy o momencie powstania obowiązku podatkowego decyduje termin wystawienia faktury wewnętrznej przez podatnika importującego usługę, a nie data wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj