Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-1085/10-2/PR
z 16 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-1085/10-2/PR
Data
2010.12.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
budowa budynków
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
faktura VAT
faktura VAT
odliczenia od podatku
odliczenia od podatku
spółka cywilna
spółka cywilna


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących budowy budynku usługowego i zakupu wyposażenia, w sytuacji gdy wynajmowany on będzie na rzecz wspólnika spółki cywilnej (jednego z małżonków).



Wniosek ORD-IN 446 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15.10.2010 r. (data wpływu 21.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących budowy budynku usługowego i zakupu wyposażenia, w sytuacji gdy wynajmowany on będzie na rzecz wspólnika spółki cywilnej (jednego z małżonków) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.10.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących budowy budynku usługowego i zakupu wyposażenia, w sytuacji gdy wynajmowany on będzie na rzecz wspólnika spółki cywilnej (jednego z małżonków).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka cywilna, której wspólnikami są małżonkowie (wspólność majątkowa) prowadzi inwestycję, której przedmiotem jest budowa budynku usługowego. Spółka cywilna w zakresie swojej działalności wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT polegające na wynajmie i dzierżawie nieruchomości własnych, wynajmie maszyn i urządzeń budowlanych, doradztwie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, działalności reklamowej, pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej. Spółka cywilna z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jest czynnym podatnikiem VAT i w związku z wykonywaną działalnością dokonuje odliczenia podatku naliczonego od zakupów służących do bieżącej działalności oraz związanej z inwestycją budowlaną.

Budynek usługowy będzie wynajmowany między innymi przez wspólniczkę spółki cywilnej w ramach prowadzonej przez nią indywidualnej działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu niepublicznego przedszkola oraz sprawowaniu opieki nad małymi dziećmi. Czynsz najmu będzie ustalony na warunkach rynkowych w taki sposób, aby odpowiadał transakcjom uzyskiwanym w obrocie między niezależnymi podmiotami. Kwalifikacja świadczenia usług najmu będzie skutkować dla spółki cywilnej obowiązkiem wystawienia z tego tytułu faktury i odprowadzenia należnego podatku VAT do Urzędu. Ponadto w wybudowanym obiekcie spółka cywilna planuje świadczenie innych usług opodatkowanych podatkiem VAT - zajęć rekreacyjnych, rozrywkowych, organizacji imprez okolicznościowych, wynajmu sal na zajęcia dodatkowe, organizacji cateringu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy spółka cywilna, która wybuduje budynek usługowy, który będzie wynajmowany między innymi na rzecz wspólnika spółki cywilnej będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu dotyczących budowy budynku i zakupu wyposażenia budynku ...

W opinii Wnioskodawcy, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców i obejmuje czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

Biorąc pod uwagę cytowane przepisy na gruncie ustawy o VAT nie ma znaczenia czy osoby wykonujące działalność w formie spółki cywilnej są małżeństwem. Osoba fizyczna prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą i spółka cywilna stanowią odrębne podmioty gospodarcze. W rezultacie ich działalność podlega odrębnie opodatkowaniu VAT.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. W myśl postanowień art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W świetle powyższego zdaniem Wnioskodawcy, jeśli otrzymane przez spółkę cywilną faktury dokumentować będą dokonywane przez nią zakupy towarów i usług, które w przyszłości będą związane wyłącznie z działalnością opodatkowaną spółki cywilnej (tzn. będą związane z wykonywanymi przez Spółkę usługami najmu pomieszczeń w budynku wraz z wyposażeniem, wynajmem sal w wybudowanym obiekcie, pozostałej działalności opodatkowanej) należy stwierdzić, że spełniony będzie warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu VAT.

Opis stanu faktycznego wskazuje, że transakcja między podmiotami powiązanymi będzie zawarta na warunkach rynkowych. W przypadku, gdyby kwota czynszu była niższa od wartości rynkowej, Wnioskodawca ma na uwadze konsekwencje wyrażone w art. 32 ustawy o VAT.

Stanowisko wyrażone we wniosku w podobnym stanie faktycznym (również w przypadku spółki osobowej) zostało pozytywnie potwierdzone w interpretacji z dnia 03.04.2009 r. sygn. IBPP1/443-84/09/BM Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj