Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-971/10-2/MT
z 19 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-971/10-2/MT
Data
2011.01.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
amortyzacja
bilans
bilans
nabycie spadku
nabycie spadku
rozpoczęcie działalności gospodarczej
rozpoczęcie działalności gospodarczej
wartość początkowa środka trwałego
wartość początkowa środka trwałego
wartość rynkowa
wartość rynkowa


Istota interpretacji
Amortyzacja od wartości rynkowej poszczególnych środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytego w drodze spadku jest u nabywcy spadku kosztem uzyskania przychodów, z tym że łączna wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej z dnia nabycia spadku nie wyższa jednak od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa albo jego zorganizowaną częścią, a wartością składników mienia, nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn.



Wniosek ORD-IN 320 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 28.10.2010 r. (data wpływu 05.11.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytego w drodze spadku – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.11.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytego w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 01.10.2010 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni. Na podstawie testamentu notarialnego Wnioskodawczyni nabyła w całości spadek po mężu. Fakt ten dokumentuje akt poświadczenia dziedziczenia - z 06.10.2010 r. sporządzony w Kancelarii Notarialnej. W ramach spadku Wnioskodawczyni otrzymała m.in. całe przedsiębiorstwo, które mąż Wnioskodawczyni prowadził w ramach indywidualnej działalności gospodarczej.

W skład tego przedsiębiorstwa weszły m.in. środki trwałe jakie były używane w tej firmie do prowadzenia działalności gospodarczej. W małżeństwie Wnioskodawczyni nie obowiązywał ustrój rozdzielności majątkowej. Między Wnioskodawczynią a jej mężem przez cały okres małżeństwa istniała wspólność majątkowa.

W dniu 06.10.2010 r. Wnioskodawczyni dokonała w Urzędzie Gminy rejestracji działalności gospodarczej na swoje imię i nazwisko. Dokumentuje to zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Wójta Gminy z dnia 06.10.20 10 r. Od tego dnia Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni prowadzi wyłącznie działalność w przedsiębiorstwie odziedziczonym w drodze spadku. Wnioskodawczyni przejęła całość aktywów i pasywów tego przedsiębiorstwa w tym i środki trwałe. Do nowej firmy przeszli również pracownicy dotychczasowego zakładu.

Wprowadzając środki trwałe do bilansu otwarcia działalności Wnioskodawczyni wyceniła je zgodnie z przepisami art. 22 g ust. 1 pkt 3, tj. w wartości rynkowej z dnia nabycia spadku. Pozostałe aktywa i pasywa Wnioskodawczyni przejęła w takiej wartości jakie były uwidocznione w bilansie zamknięcia na dzień zakończenia działalności firmy męża, czyli w wartościach wynikających z prowadzonej ewidencji księgowej. Wartość rynkowa niektórych środków trwałych z dnia nabycia była wyższa od wartość netto (niezamortyzowanej wartości początkowej) środków trwałych wynikającej z ewidencji środków trwałych na dzień zakończenia działalności przez firmę męża.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy rozpoczynając działalność gospodarczą wyłącznie na bazie składników aktywów i pasywów przedsiębiorstwa nabytego w drodze spadku po mężu, w skład którego weszły m.in. środki trwałe, Wnioskodawczyni będzie mogła amortyzację liczoną od wartości rynkowej przejętych środków trwałych w ramach całego przedsiębiorstwa w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów...

Zdaniem Wnioskodawczyni amortyzacja liczona od wartości rynkowej środków trwałych przejętych w ramach całego przedsiębiorstwa będzie kosztem uzyskania przychodów. Ta wartość rynkowa będzie dla Wnioskodawczyni wartością początkową, która stanowi podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa m.in., że podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest tzw. wartość początkowa środków trwałych.

Art. 22g ust. 1 pkt 3 mówi natomiast, że za wartość początkową środków trwałych nabytych w drodze spadku darowizny lub winny nieodpłatny sposób - przyjmuje się wartość rynkową z dnia nabycia spadku, chyba, że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

Biorąc powyższe pod uwagę Wnioskodawczyni uważa, że przyjmując do jej działalności całe przedsiębiorstwo otrzymane w drodze spadku po mężu, w tym środki trwałe wycenione na dzień nabycia w wartości rynkowej będzie miała prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów całą amortyzacje liczoną od wartości rynkowej przejętych środków trwałych pomimo, że w wielu sytuacjach jest ona wyższa od niezamortyzowanej wartości początkowej wynikającej z ewidencji środków trwałych na dzień zakończenia działalności przez firmę męża.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl art. 22 ust. 8 ww. ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Przepisy art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują sposób określania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 ww. ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze spadku , darowizny lub w inny nieodpłatny sposób – wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

W myśl art. 22g ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze spadku lub darowizny, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej, nie wyższa jednak od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa albo jego zorganizowaną częścią, a wartością składników mienia, nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn.

Treść art. 22g ust.16 ww. ustawy stanowi, że przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 8, 9, 14 i 15, przepis art. 19 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 19 ust. 3 powołanej ustawy wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Reasumując, amortyzacja od wartości rynkowej poszczególnych środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytego w drodze spadku jest u nabywcy spadku kosztem uzyskania przychodów, z tym że łączna wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej z dnia nabycia spadku nie wyższa jednak od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa albo jego zorganizowaną częścią, a wartością składników mienia, nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj