Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-914/10-4/MK1
z 26 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-914/10-4/MK1
Data
2011.01.26


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
Cypr
Cypr
darowizna
darowizna
ekwiwalent
ekwiwalent
kodeks cywilny
kodeks cywilny
przychody z innych źródeł
przychody z innych źródeł
udział
udział
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
źródła przychodu
źródła przychodu


Istota interpretacji
Wskutek przekazania w formie darowizny na rzecz spółki kapitałowych z siedzibą na Cyprze udziałów, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli Wnioskodawca nie obejmie w zamian udziałów lub nie otrzyma jakiegokolwiek ekwiwalentu za darowane udziały.



Wniosek ORD-IN 402 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25.10.2010 r. (data wpływu 09.11.2010 r.) oraz piśmie z dnia 18.01.2011 r. (data nadania 18.01.2011 r. data wpływu 24.01.2011 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB2/415-914/10-2/MK1, IPPB2/436-432/10-2/MZ z dnia 07.01.2011 r. (data nadania 07.01.2011 r., data doręczenia 12.01.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z darowizną udziałów na rzecz spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.11.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych związanych z darowizną udziałów na rzecz spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną będącą rezydentem podatkowym w Polsce, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca posiada pakiet udziałów w spółce kapitałowej prawa duńskiego (dalej: Spółka duńska), której obecnie jest jedynym udziałowcem.

Wnioskodawca rozważa przekazanie części lub całości posiadanego pakietu udziałów w Spółce duńskiej w drodze umowy darowizny do spółki kapitałowej prawa cypryjskiego (dalej: CypCo), której będzie jedynym udziałowcem. CypCo będzie rezydentem podatkowym na Cyprze, tzn. będzie podlegać tam opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Na dzień dokonania darowizny Wnioskodawca będzie jedynym udziałowcem CypCo, tj. będzie posiadał 100% udziałów w CypCo. Jednocześnie, nie wyklucza się, iż na dzień dokonania darowizny, Wnioskodawca będzie posiadał mniejszościowy pakiet udziałów w Spółce duńskiej (dalej: Pakiet Udziałów), natomiast większościowym udziałowcem Spółki duńskiej będzie CypCo.

Wnioskodawca zamierza przekazać na rzecz CypCo Pakiet Udziałów pod tytułem darmym, tj. w zamian za dokonanie darowizny nie otrzyma on żadnego świadczenia od CypCo. W szczególności Wnioskodawca nie otrzyma zapłaty w gotówce za Pakiet Udziałów ani nie obejmie dodatkowych udziałów w CypCo. W związku z otrzymaniem darowizny, CypCo nie będzie również zobowiązana do późniejszych świadczeń na rzecz Wnioskodawcy z tego tytułu.

W dniu 07 stycznia 2011 r. pismem Nr IPPB2/415-914/10-2/MK1, IPPB2/436-432/10-2/MZ Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez:

  • wskazanie którego zdarzenia przyszłego (podatku) dotyczy uiszczona kwota, bądź uiszczenie brakującej opłaty w wysokości odpowiadającej liczbie zdarzeń przyszłych (podatków) oraz przedstawienie kserokopii tej opłaty wymaganej na podstawie art. 14f ust. 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, że wniosek z dnia 09.11.2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczy 2 zdarzeń przyszłych, tj. w zakresie:
    - podatku od spadków i darowizn,
    - podatku dochodowego od osób fizycznych

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 12.01.2011 r.

W wyznaczonym terminie przedmiotowe braki zostały uzupełnione (data nadania opłaty 18.01.2011 r., data wpływu 19.01.2011 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dokonanie przez Wnioskodawcę opisanej w stanie faktycznym darowizny Pakietu Udziałów na rzecz CypCo będzie dla Wnioskodawcy neutralne podatkowo, tj. w szczególności nie wywoła u Wnioskodawcy żadnych skutków podatkowych w podatku od spadków i darowizn oraz powstania dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od spadków i darowizn została wydana odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPB2/436-432/10-3/MZ z dnia 25.01.2011 r.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przekazanie CypCo Pakietu Udziałów w drodze darowizny nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o PDOF.

Ogólne pojęcie przychodu podatkowego zostało uregulowane w art. 11 ust. 1 ustawy o PDOF, zgodnie z którym przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Jednocześnie należy wskazać, iż Wnioskodawca przekaże na rzecz CypCo Pakiet Udziałów na podstawie umowy darowizny w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z przepisem art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Podstawowym elementem umowy darowizny, niezbędnym do uznania, że dane świadczenie jest darowizną jest jej nieodpłatność. Świadczenie jest nieodpłatne wówczas, gdy otrzymujący świadczenie nie świadczy nic w zamian, ani też nie zobowiązuje się do innego świadczenia w przyszłości. Przy czym to świadczenie drugiej strony nie musi mieć charakteru majątkowego, może być np. korzyścią osobistą. Jedynym celem, jaki leży u podstaw darowizny, jest chęć przysporzenia majątkowego na rzecz drugiej strony.

Przekazanie przez Wnioskodawcę na rzecz CypCo Pakietu Udziałów nie spowoduje powstania po stronie CypCo jakiegokolwiek obowiązku świadczenia względem Wnioskodawcy. Tym samym, w związku z wykonaniem umowy Wnioskodawca nie uzyska żadnej korzyści majątkowej w postaci pieniędzy, wartości pieniężnych ani świadczeń w naturze będącej dla Wnioskodawcy realnym przysporzeniem majątkowym.

Należy ponadto zaznaczyć, że przekazanie na rzecz CypCo Pakietu Udziałów w postaci darowizny nie będzie się wiązać dla Wnioskodawcy z objęciem udziałów w obdarowanej spółce.

W konsekwencji, należy uznać, iż w świetle ogólnych zasad określania przychodu podatkowego zawartych w art. 11 ustawy o PDOF, brak jest podstaw do uznania, że w związku z dokonaniem darowizny po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Artykuł 11 ust. 1 ustawy o PDOF zawiera także odwołania do szczególnych przepisów ustawy o PDOF regulujących zasady powstania przychodów, w szczególności do przepisów dotyczących ustalania przychodów z kapitałów pieniężnych.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PDOF za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Jak wskazano wyżej, w analizowanej sytuacji przekazanie Pakietu Udziałów na rzecz CypCo odbędzie się w sposób nieodpłatny na podstawie umowy darowizny. Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało od CypCo żadne wynagrodzenie z tytułu przeniesienia Pakietu Udziałów. W rezultacie nie zostanie spełniona przesłanka odpłatnego charakteru zbycia udziałów w spółkach kapitałowych. Tym samym, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PDOF.

Zdaniem Wnioskodawcy nie ma także podstaw, aby określić przychód podatkowy po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PDOF. Zgodnie z tym przepisem za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się również nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Jak wskazano wyżej, w przedmiotowym stanie faktycznym nie dojdzie do wydania udziałów CypCo na rzecz Wnioskodawcy w zamian za przekazanie Pakietu Udziałów w drodze darowizny. Na dzień dokonania darowizny Wnioskodawca będzie już jedynym udziałowcem CypCo (tj. będzie posiadał 100% udziałów w CypCo), jednak wniesienie Pakietu Udziałów nie spowoduje po stronie CypCo obowiązku wydania nowych udziałów na rzecz Wnioskodawcy, jak również nie spowoduje zwiększenia wartości nominalnej już wcześniej posiadanych udziałów CypCo. Innymi słowy, Wnioskodawca, jako darczyńca przekaże aktywa (Pakiet Udziałów) na rzecz CypCo, jednak w zamian nie otrzyma on jakiejkolwiek zapłaty od CypCo, w szczególności udziałów CypCo.

W rezultacie, nie zostaną spełnione przesłanki art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy PDOF, tj. w przedmiotowej sytuacji Wnioskodawca nie obejmie udziałów spółki mającej osobowość prawną (tu: CypCo) w zamian za wkład niepieniężny i tym samym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód z tego tytułu.

Ponadto, należy zauważyć, iż w art. 17 ustawy o PDOF enumeratywnie zostały wskazane sytuacje, w których powstaje przychód z tytułu kapitałów pieniężnych. Jednocześnie regulacje te nie przewidują powstania przychodu w przypadku, gdy podatnik daruje udziały w spółce mającej osobowość prawną. Należy uznać za tym, iż brak jest podstaw prawnych do określenia przychodu po stronie podatnika w sytuacji przekazania udziałów w formie darowizny na rzecz innego podmiotu.

Wnioskodawca wskazał, iż prawidłowość powyższego stanowiska została potwierdzona w licznych interpretacjach indywidualnych, m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 23 lipca 2010 r. (sygn. IPPB2/436-192/10-2/MZ), w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 23 lutego 2010 r. (sygn. IBPBII/2/415-1204/09/MW) oraz w dniu 17 lutego 2010 r. (sygn. IBPBII/2/415-1149/09/ŁCz), a także w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 18 sierpnia 2009 r. (sygn. IPPB4/415-495/09-2/JK2).

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż dokonanie darowizny Pakietu Udziałów na rzecz CypCo nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o PDOF.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)–c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

  1. odsetki od pożyczek,
  2. odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,
  3. odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych,
  4. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:
    1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
    2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
    3. podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
    4. wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b,
  5. przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c,
  6. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:
    1. odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
    2. realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
  7. przychody z odpłatnego zbycia prawa poboru, w tym również ze zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu,
  8. przychody członków pracowniczych funduszy emerytalnych z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunkach ilościowych do aktywów tych funduszy,
  9. nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny,
  10. przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

W myśl art. 20 ust. 1 ww. ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Przez pojęcie „darowizny” należy rozumieć typ umowy nazwanej, określonej w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), na mocy której (stosownie do art. 888 ustawy Kodeks cywilny) darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Istotą darowizny, jako czynności nieodpłatnej jest brak po stronie darczyńcy ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego. Celem, jaki leży u podstaw darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Darowizna może polegać zarówno na przesunięciach do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych postaciach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie obdarowanego – do zwiększenia jego majątku (zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów). Dla oceny charakteru prawnego umowy darowizny nie ma znaczenia motyw dokonanego nieodpłatnie świadczenia, w tym także określone racje gospodarcze.

Z przedstawionego w złożonym wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną będącą rezydentem podatkowym w Polsce, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca posiada pakiet udziałów w spółce kapitałowej prawa duńskiego, której obecnie jest jedynym udziałowcem. Wnioskodawca rozważa przekazanie części lub całości posiadanego pakietu udziałów w spółce duńskiej w drodze umowy darowizny do spółki kapitałowej prawa cypryjskiego, której będzie jedynym udziałowcem. Spółka cypryjska będzie rezydentem podatkowym na Cyprze. Na dzień dokonania darowizny Wnioskodawca będzie jedynym udziałowcem spółki cypryjskiej. Jednocześnie, nie wyklucza się, iż na dzień dokonania darowizny, Wnioskodawca będzie posiadał mniejszościowy pakiet udziałów w spółce duńskiej, natomiast większościowym udziałowcem spółki duńskiej będzie spółka cypryjska. Wnioskodawca zamierza przekazać na rzecz spółki cypryjskiej Pakiet Udziałów pod tytułem darmym, tj. w zamian za dokonanie darowizny nie otrzyma on żadnego świadczenia od spółki cypryjskiej. W szczególności Wnioskodawca nie otrzyma zapłaty w gotówce za Pakiet Udziałów ani nie obejmie dodatkowych udziałów w spółce cypryjskiej. W związku z otrzymaniem darowizny, spółka cypryjska nie będzie również zobowiązana do późniejszych świadczeń na rzecz Wnioskodawcy z tego tytułu.

Z treści wskazanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż ustawodawca enumeratywnie określił przypadki i zdarzenia, w wyniku których powstaje przychód z kapitałów pieniężnych. W tych przypadkach jest mowa o odpłatnym zbyciu, realizacji praw, objęciu w zamian. Wśród sytuacji skutkujących powstaniem przychodu z kapitałów pieniężnych nie wymieniono przypadków, w których podatnik daruje akcje lub udziały. Darowizna udziałów na rzecz spółki cypryjskiej nie spowoduje także powstania przychodu z innych źródeł w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe uregulowania zawarte w cytowanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że wskutek przekazania w formie darowizny na rzecz spółki kapitałowych z siedzibą na Cyprze udziałów, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli Wnioskodawca nie obejmie w zamian udziałów lub nie otrzyma jakiegokolwiek ekwiwalentu za darowane udziały.

Należy przy tym zastrzec, iż rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie, czy opisywana „darowizna” ma charakter bezzwrotnego świadczenia, bowiem stanowi to domenę ewentualnego postępowania podatkowego.

Jeżeli jednak przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różnić się od zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości, w szczególności, jeżeli umowa darowizny będzie związana ze świadczeniem wzajemnym spółki cypryjskiej w jakiejkolwiek formie, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych, wskazać należy, iż rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw, podatników w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Nie stanowią one materialnego prawa podatkowego i nie mają mocy powszechnie obowiązującej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj