Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-821/10-4/MK
z 13 października 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-821/10-4/MK
Data
2010.10.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
data
data
nabycie
nabycie
nieruchomości
nieruchomości
odpłatne zbycie
odpłatne zbycie
spadek
spadek
zachowek
zachowek
źródła przychodu
źródła przychodu


Istota interpretacji
1. Czy w wyniku zawarcia umowy będę zobowiązana do uiszczenia podatku dochodowego?
2. Czy córka spadkodawcy będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn?



Wniosek ORD-IN 407 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2010 r. (data wpływu 5 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 28 września 2010 r. (data wpływu 29 września 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych tytułem dziedziczenia – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych tytułem dziedziczenia oraz podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązku podatkowego.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 14 września 2010 r., nr ILPB2/415-821/10-2/MK, ILPB2/436-151/10-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Zainteresowaną, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Ponadto pouczono Zainteresowaną, że nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia, a w odniesieniu do drugiego pytania wydanie postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania.

Wezwanie wysłano w dniu 14 września 2010 r., zaś w dniu 29 września 2010 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek jedynie w zakresie wskazanych braków formalnych dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 3 czerwca 2008 r. w (…) zmarł brat Wnioskodawczyni. Na podstawie testamentu Wnioskodawczyni została powołana do całości spadku. W skład spadku wchodzą trzy nieruchomości jedna zabudowana (budynek mieszkalny) o powierzchni 3361 m2 oraz dwie niezabudowane o powierzchni 19600 m2 i 14000 m2. Spadkodawca miał jedno dziecko, które nie zostało ujęte w testamencie.

Jako spadkobierca testamentowy Zainteresowana zamierza rozliczyć się z uprawnioną do zachowku córką spadkodawcy. Powyższe ma nastąpić poprzez przeniesienie na bratanicę, w formie umowy notarialnej, prawa do dwóch nieruchomości wchodzących w skład spadku. Wnioskodawczyni wskazuje, że przenosząc własność ww. nieruchomości zwolni się z obowiązku zapłaty określonej kwoty zachowku oraz dokona uszczuplenia majątku spadkowego, który odziedziczyła po bracie. Zainteresowana twierdzi, że w następstwie ww. transakcji dokona zamiany zobowiązania do zapłaty określonej kwoty zachowku, na zobowiązanie do przeniesienia własności. W treści aktu notarialnego będzie wskazana wartość nieruchomości i wartość zachowku. Wartość nieruchomości będzie odpowiadała wartości zachowku.

Zainteresowana wskazuje, że umowa, którą zamierza zawrzeć nie jest ani umową darowizny ani umową sprzedaży. W przekonaniu Wnioskodawczyni jest to forma odnowienia zobowiązania.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w wyniku zawarcia umowy Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do uiszczenia podatku dochodowego...
  2. Czy córka spadkodawcy będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn...

Tutejszy Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze, dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie odpowiedzi na pytanie drugie w dniu 13 października 2010 r. zostało wydane postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania nr ILPB2/436-151/10-4/MK.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w odniesieniu do pytania nr 1, w związku z zawarciem umowy nie jest ona zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego, gdyż w jej wyniku nie osiągnie żadnego dochodu (oddaje część spadku).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Na podstawie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

   - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Jednocześnie wyjaśnić należy, że ustawodawca w art. 10 ust. 1 pkt 8 posłużył się pojęciem „odpłatne zbycie”, nie zawężając czynności prawnych, w wyniku których dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości, jedynie do umowy sprzedaży, czy zamiany. Zatem uznać należy, iż pod pojęciem odpłatnego zbycia rozumie się każdą czynność, w wyniku której dochodzi do przeniesienia prawa własności z dotychczasowego właściciela na nowy podmiot w zamian za korzyść majątkową. W przypadku Wnioskodawczyni tą korzyścią będzie wygaśnięcie zobowiązania z tytułu zachowku.

Ponadto, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w powyższym przepisie decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu (dochodu) ma moment ich nabycia, bowiem zasady opodatkowania tych przychodów (dochodów) ulegały zmianom.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w czerwcu 2008 r. zmarł brat Wnioskodawczyni pozostawiając Jej, jako jedynemu spadkobiercy, na podstawie testamentu trzy nieruchomości: jedną zabudowaną (budynek mieszkalny) oraz dwie niezabudowane. W związku z obowiązkiem wypłaty córce spadkodawcy zachowku Wnioskodawczyni zamierza przenieść dwie z trzech otrzymanych tytułem dziedziczenia nieruchomości na rzecz uprawnionej do zachowku.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek stanowią prawa i obowiązki zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast, zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Powyższe oznacza więc, że z chwilą śmierci brata, tj. w 2008 r. Wnioskodawczyni nabyła prawo własności trzech ww. nieruchomości.

Tak więc, w przedmiocie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu z odpłatnego zbycia dwóch nieruchomości nabytych tytułem dziedziczenia zastosowanie znajdą przepisy, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

W związku z powyższym, jeżeli planowane odpłatne zbycie dwóch z trzech, nabytych tytułem dziedziczenia w 2008 r., nieruchomości nastąpi przed upływem terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to stanowi ono dla Wnioskodawczyni, źródło przychodu określone w tym przepisie. W konsekwencji Zainteresowana będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Przy czym dokonując płatności tego podatku należy mieć na uwadze postanowienia art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiącego w przypadku Wnioskodawczyni jedyne, możliwe do zastosowania zwolnienie przedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj