Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-784/10-2/IŚ
z 17 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-784/10-2/IŚ
Data
2011.01.17


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
koszt
nabycie
nabycie
odpłatne zbycie
odpłatne zbycie
przychód
przychód
różnice kursowe
różnice kursowe
udział
udział
waluta obca
waluta obca


Istota interpretacji
Czy w przypadku powstania różnic kursowych w związku z nabyciem udziałów za walutę obcą Spółka winna zaliczyć te różnice odpowiednio w koszty bądź przychody w momencie ich realizacji, tj. w momencie zapłaty za nabyte udziały, czy też powinny być one uwzględnione w rozliczeniu podatkowym dopiero w momencie uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego ich zbycia?



Wniosek ORD-IN 330 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku Spółki z dnia 19.11.2010 r. (data wpływu 22.11.2010 r.), dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sprecyzowania momentu uwzględnienia w rachunku podatkowym różnic kursowych związanych z nabyciem udziałów w spółce kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.11.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sprecyzowania momentu uwzględnienia w rachunku podatkowym różnic kursowych związanych z nabyciem udziałów w spółce kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka - Wnioskodawca w 2010 r. dokonała nabycia udziałów w innym podmiocie bodącym osoba prawną. Kwota zapłaty za wskazane udziały wyrażona była w walucie obcej i w tejże walucie uregulowano zapłatę ceny za udziały. W związku z powyższym w transakcji tej zaistniały różnice kursowe zgodnie z treścią art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka nadmienia, że ustala różnice kursowe dla celów podatkowych według metody podatkowej, tj. zgodnie z treścią art. 9b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku powstania różnic kursowych w związku z nabyciem udziałów za walutę obcą Spółka winna zaliczyć te różnice odpowiednio w koszty bądź przychody w momencie ich realizacji, tj. w momencie zapłaty za nabyte udziały, czy też powinny być one uwzględnione w rozliczeniu podatkowym dopiero w momencie uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego ich zbycia...

Zdaniem Spółki, zarówno dodatnie jak i ujemne różnice kursowe zaistniałe w momencie nabycia udziałów powinny być rozliczane dla potrzeb podatkowych w momencie ich zaistnienia, tj. w momencie dokonania płatności.

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: updop), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie udziałów w spółce. Takie wydatki stanowią jednak koszt uzyskania przychodu z ich odpłatnego zbycia. W przepisie tym ustawodawca posługuje się pojęciem „wydatków na objęcie lub nabycie”; którego to pojęcia nie należy jednak utożsamiać z pojęciem „kosztów nabycia”.

Samo pojęcie „wydatki na nabycie” nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego. Jednakże w orzecznictwie i interpretacjach organów podatkowych ugruntowane jest stanowisko, że pod tym pojęciem należy rozumieć wszelkie wydatki bezpośrednio warunkujące objęcie lub nabycie udziałów, a więc takie, bez poniesienia których skuteczne objęcie lub nabycie nie byłoby możliwe.

Z regulacji tej wynika zatem, że w przypadku objęcia lub nabycia udziałów mogą wystąpić poza wydatkami bezpośrednio warunkującymi ich objecie lub nabycie także i inne koszty, które z kolei pośrednio wiążą się z przedmiotową transakcją. Zgodnie zatem z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - tylko wydatki na nabycie bądź objęcie udziałów powinny być rozpoznane w rachunku podatkowym dopiero w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów, pozostałe natomiast koszty nabycia powinny być zaliczone w koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Jeśli więc objecie lub nabycie udziałów następuje za walutę obcą, to różnice kursowe występujące w tej transakcji winny być rozliczone w momencie ich faktycznej realizacji, wystąpienia. Nie korygują one ceny nabycia udziałów, gdyż nie są elementem kształtującym cenę nabycia udziałów dla celów podatkowych.

Jak argumentuje Spółka, stanowisko Spółki przedstawione we wniosku potwierdzają dotychczasowe interpretacje organów podatkowych - np. IPPB5/423-200/10-4/IŚ wydana przez Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie. czy IBPBI/2/423-845/09/AM wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj